Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 22:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
I jakie wnioski z tego wysnułeś?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt wrz 18, 2018 13:39
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Padre77 napisał(a):
I jakie wnioski z tego wysnułeś?

Skoro zadajesz takie pytanie, to przede wszystkim wysnułem wnioski, że masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego... to na pewno.
Innymi słowy, przykłady które wymieniłem powyżej, nie stanowią atrybutów "dobra" w powszechnym rozumieniu.
Są to przymioty "zła" w powszechnym rozumieniu. Stąd nie przymierzając daleko, @Kapral135 ma takie a nie inne poglądy.
Mocno zasadne poglądy...


Wt wrz 18, 2018 21:47

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Skoro przytoczyłeś takie fragmenty to znaczy, że uważasz śmierć fizyczną z zło. Dlaczego?
Whitewings napisał(a):
przykłady które wymieniłem powyżej, nie stanowią atrybutów "dobra" w powszechnym rozumieniu.
Są to przymioty "zła" w powszechnym rozumieniu.

Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami -
wyrocznia Pana. (Iz 55, 8)
Powszechne rozumienie (zwłaszcza dzisiejszego świata) bardzo często ma się nijak do rozumienia Boga. Choćby przykład aborcji. Prawdopodobnie człowiek w XX w zabił więcej ludzi niż Bóg w całej Biblii.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr wrz 19, 2018 8:44
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Padre77 napisał(a):
Skoro przytoczyłeś takie fragmenty to znaczy, że uważasz śmierć fizyczną za zło.

Nie chce być złośliwy, ale czy indoktrynacja religijna spowodowała, że nie potrafisz rozróżnić śmierci fizycznej, od aktu mordu?
Naprawdę nie widzisz różnicy, miedzy umieraniem z powodów naturalnych, a masakrą ludności, czyli masowym pozbawianiem życia, które na domiar złego, ukierunkowane jest zemstą i nienawiścią!?


Pt wrz 21, 2018 15:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Gdy próbujemy podać własną definicję miłości, możemy się najwyżej solidnie wykłócić. "Znawcy" mogą zacytować św. Pawła i uważają, że nikt ich nie przebije. Filozofowie i posiadacze kilku fakultetów mogą podać wiele niezrozumiałych i wieloznacznych określeń, które niczego nie wniosą. A może prawdziwa miłość ma tak wiele twarzy, że nie sposób podać jednolitej definicji? A może ta prawdziwa miłość, która rodzi się pomalutku, jest właśnie za coś, a jak się już zrodzi to jest mimo wszystko, której nie sposób zabić i jest gotowa do heroizmu?


N wrz 23, 2018 8:14
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
agust napisał(a):
A może prawdziwa miłość ma tak wiele twarzy, że nie sposób podać jednolitej definicji?

Może.
A może wcale nie istnieje coś takiego jak "miłość", podobnie jak nie istnieje "kolor".
Może to tylko chemia w dosłownym znaczeniu, i nic ponadto.
Może.


N wrz 23, 2018 20:35
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Tya. Nie będzie miłości, nie będzie koloru - nie będzie niczego. Będą tylko konglomeraty materialne wchodzące w interakcje i rozpadające się pod ich wpływem. Co w takim ujęciu zabrania podjęcia działań w celu doprowadzenia do rozpadu konglomeratu identyfikującego "się" jako "Whitewings" - skoro w takiej optyce, konsekwentnie wdrożonej, nie ma nawet "ja", a więc sprawcy czynu? Skoro nie ma już czynów w ogóle, bo nie ma "komu" ich czynić? Siłą rzeczy nie może być też czynów zabronionych.

Ale głupi ci nihiliści...


N wrz 23, 2018 21:38
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
ErgoProxy napisał(a):
Nie będzie miłości

Wiesz, od "może", do "nie ma", to jeszcze daleka droga.
Ale pogalopowałeś, nie ma co...


Wt wrz 25, 2018 9:45
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
agust napisał(a):
A może prawdziwa miłość ma tak wiele twarzy, że nie sposób podać jednolitej definicji?
Straszliwe przesunięcie kategorialne. Nie definiujemy bytów. Definiujemy słowa. Nie definiujemy miłości. Definiujemy słowo „miłość”. Jeśli nie da się podać jednej definicji danego słowa, to znaczy, że owo słowo jest synonimem i oznacza po prostu kilka różnych pojęć. Niczego natomiast fakt ten nie mówi o samych bytach, które to słowo opisuje (poza faktem, że nasi przodkowie może jakoś te byty utożsamiali lub kojarzyli).


Wt wrz 25, 2018 13:16
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
ErgoProxy napisał(a):
Będą tylko konglomeraty materialne wchodzące w interakcje i rozpadające się pod ich wpływem. Co w takim ujęciu zabrania podjęcia działań w celu doprowadzenia do rozpadu konglomeratu identyfikującego "się" jako "Whitewings" - skoro w takiej optyce, konsekwentnie wdrożonej, nie ma nawet "ja", a więc sprawcy czynu?
Ależ co wy, gaspadin Jerosławskij! S uma saszli?


Wt wrz 25, 2018 13:27
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Au contraire, monsieur Tesla. Nikt rozumny nie posądza przecież kwarków o barwę, nawet jeśli podlegają one prawom chromodynamiki, ale tez nikt rozumny nie przeczy, że kwarkowe konglomeraty emitują fotony i to w tak koherentny sposób, że możliwa jest spektrografia.

Mnie się tylko zdaje - w sposób mało uściślony - że podmiotowość, więc i odpowiedzialność człowieka nabiera sensu dopiero w kontekście takich fenomenów, które są nieopisywalne w konsekwentnym materializmie, bo są dla materii emergentne i to od qualiów począwszy - i że w związku z tym nie ma języka na opisanie fenomenu pod tytułem Pobiedonoscew.


Wt wrz 25, 2018 13:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
zefciu napisał(a):
agust napisał(a):
A może prawdziwa miłość ma tak wiele twarzy, że nie sposób podać jednolitej definicji?
Straszliwe przesunięcie kategorialne. Nie definiujemy bytów. Definiujemy słowa. Nie definiujemy miłości. Definiujemy słowo „miłość”. Jeśli nie da się podać jednej definicji danego słowa, to znaczy, że owo słowo jest synonimem i oznacza po prostu kilka różnych pojęć. Niczego natomiast fakt ten nie mówi o samych bytach, które to słowo opisuje (poza faktem, że nasi przodkowie może jakoś te byty utożsamiali lub kojarzyli).


Straszliwie manipulujesz przesuwając akcenty. Zobacz co napisałem w ostatnim zdaniu, i tam jest mowa wyłącznie o bytach, a nie o słowach i synonimach.


Wt wrz 25, 2018 14:49
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
agust napisał(a):
Straszliwie manipulujesz przesuwając akcenty.
Zatem wskaż, gdzie zmanipulowałem i co?
Cytuj:
Zobacz co napisałem w ostatnim zdaniu, i tam jest mowa wyłącznie o bytach, a nie o słowach i synonimach.
Napisałeś o „defnicji miłości”. Tymczasem nie ma czegoś takiego jak „definicja miłości”. To taki skrót myślony. Można mówić o „definicji słowa «miłość»”.


Wt wrz 25, 2018 14:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Manipulujesz, czepiając się słowa, nie zwracając uwagi na treść postu. Czyli nie ma o czym z Tobą dyskutować.


Wt wrz 25, 2018 15:05
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Emergencja albowiem zawsze (chyba?) wymusza inny sposób opisu. Dlatego też Benedyktowe ubezpodmiotowienie w "się myślało" jest usiłowaniem jałowym i kalekim, bez względu na pobudki.


Wt wrz 25, 2018 15:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL