Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Pytania do osób praktykujących 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 03, 2018 13:04
Posty: 13
Post Re: Pytania do osób praktykujących
No tak, teraz to się strasznie zawstydziłam i w ogóle skompromitowałam. Szkoda tylko, że inni pisali np. tak:
Cytuj:
A może warto się zapoznać z tym nauczaniem Kościoła zamiast gadać bzdury? Kościół słusznie uznaje iż osoba która świadomie odrzuca jego wykładnie najprawdopodobniej nie trafi do nieba

Uzgodnijcie proszę wspólną wersję ;) I to ja nie okazuję szacunku bo przytoczyłam co wyczytałam w tym temacie, ale np. taki Quinque to już może sobie wszystkich radośnie obrażać, bo krytykuje wszystko tylko nie katolicyzm. W sumie to widzę, że faktycznie bez sensu marnuje tu czas. Jak ktoś jest taki zafiksowany na nieomylności jakiejś organizacji, to jakieś minimum samodzielnego myślenia mogłoby mu zburzyć cały światopogląd, dlatego na wszelki wypadek atakuje wszystko i wszystkich co nie jest zgodne z "jedyną słuszną retoryką".


So paź 06, 2018 12:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Chciejstwo Quinque, a nauczanie UNK to dwie różne sprawy: http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 06, 2018 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertrudaa napisał(a):
gromadzenie bogactw. Porównaj to sobie ze stanem majątkowym Kościoła (w rozumieniu organizacji, co by nie było niedomówień) i niektórych co zacniejszych hierarchów kościelnych.

Przesada

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So paź 06, 2018 12:25
Zobacz profil
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertrudaa napisał(a):
nie twierdzę, że Biblia gloryfikuje ubóstwo, ale raczej potępia nadmierne gromadzenie bogactw.
Biblia jest zbiorem ksiąg, różnych autorów, reprezentujących różne poglądy. Natomiast bez trudu można znaleźć cytaty ewangeliczne, które zachęcają i nawołują nawet nie do tego, żeby się powstrzymać się od "nadmiernego" gromadzenia bogactw, ale żeby wręcz nie dbać o dobra materialne i je porozdawać, żeby się ich pomnażaniem w ogóle nie zajmować, a nawet nie troszczyć się o to, z czego się będzie żyło następnego dnia. Ptaki niebieskie nie sieją, nie orzą... Są one zupełnie zrozumiałe, ponieważ odzwierciedlają wiarę pierwszych wyznawców, że lada dzień nastąpi koniec świata, więc zajmowanie się takimi rzeczami jest nonsensowne. Trzeba zamiast tego zadbać o zbawienie, czyli uratowanie się.


So paź 06, 2018 12:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gromadzenie bogactw przez tych, którzy otrzymali taki talent nie jest niczym złym, pod warunkiem, że te bogactwa służą tym, którzy tych talentów nie otrzymali wiele:

Przypowieść o talentach1


14 Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. 15 Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz 16 ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. 17 Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. 18 Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. 19 Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. 20 Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: "Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem". 21 Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!" 22 Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: "Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem". 23 Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!" 24 Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. 25 Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!" 26 Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. 27 Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. 28 Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. 29 Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma2. 30 A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".


N paź 07, 2018 8:43
Zobacz profil
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Katechizm KK napisał(a):
2444 "Miłość Kościoła do ubogich... należy do jego stałej tradycji" . Czerpie ona natchnienie z Ewangelii błogosławieństw , z ubóstwa Jezusa i Jego uwagi poświęconej ubogim . Miłość do ubogich jest nawet jednym z motywów obowiązku pracy, by było "z czego udzielać potrzebującemu" (Ef 4, 28). Obejmuje ona nie tylko ubóstwo materialne, lecz również liczne formy ubóstwa kulturowego i religijnego .

2445 Miłości do ubogich nie da się pogodzić z nieumiarkowanym miłowaniem bogactw lub z ich egoistycznym używaniem:

(...)

2446 Święty Jan Chryzostom przypomina stanowczo: "Niedopuszczanie ubogich do udziału w swych własnych dobrach oznacza kradzież i odbieranie życia. Nie nasze są dobra, które posiadamy - należą one do ubogich" . "Najpierw trzeba zadośćuczynić wymaganiom sprawiedliwości, by nie ofiarować jako darów miłości tego, co się należy z tytułu sprawiedliwości" .

Gdy dajemy ubogim rzeczy konieczne, nie czynimy im ofiar osobistych, ale oddajemy im to, co należy do nich; spłacamy raczej powinność sprawiedliwości, niż wypełniamy dzieła miłosierdzia .


N paź 07, 2018 8:51
Post Re: Pytania do osób praktykujących
akruk napisał(a):
jakie ewidentne brednie potrafią zmyślać chrześcijanie


Popłakałeś sobie? Bo narazie nic merytorycznego nie napisałeś

ErgoProxy napisał(a):
Dobrze wiedzieć, ze Chiny nie należą i nigdy nie należały do wszechświata


A to się jakoś wyklucza?

Małgosia napisał(a):
Chciejstwo Quinque


A gdzie napisałem coś co jest sprzeczne z wykładnią katolicką? Czemu więc łżesz?

Gertruda napisał(a):
taki Quinque to już może sobie wszystkich radośnie obrażać


Kogo obraziłem? Bo narazie to ty mnie nazwałaś zakompleksioną jednostką i tym podobne, nie ja Ciebie


Pn paź 08, 2018 0:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertrudaa napisał(a):
1) Problem pedofilii w Kościele. Wiem, że zaraz będzie argument „Kościół jest święty, księża mogą być grzeszni”, jednak największym problemem jest tu tuszowanie takich wydarzeń przez władze kościelne i niewyciąganie żadnych konsekwencji, a wręcz przyzwalanie na dalszą pracę z dziećmi.
To jest problem rzymsko-katolicki, ale czy już na przykład polskokatolicki? :)

Cytuj:
2) Fakt, że państwo za bezcen oddaje kościołowi grunty. Można znaleźć mnóstwo przykładów sprzedaży gruntów Kościołowi po znacznie zaniżonych cenach, zwalniania z opłat. Czy to nie kłóci się z grzechem chciwości i pychy?
Jak wyżej?

Cytuj:
3) Mieszanie się Kościoła w politykę i wywieranie wpływu na władze państwa – w Konstytucji jest zapis, że Polska jest państwem świeckim. Mieszkają tu ludzie różnych wyznań (te 95% katolików to mit związany z tym, że niemal każdy jest zapisywany to tej instytucji zanim nauczy się mówić, a wypisać się jest już bardzo trudno) i nie każdy chce żyć w państwie rządzonym przez polityków będących marionetkami Kościoła.
Jak wyżej.

Cytuj:
4) Ogromne kwoty płacone przez podatników (również niewierzących) na Fundusz Kościelny (w 2016 roku 160 milionów złotych), podczas gdy można by te środki spożytkować znacznie lepiej (chociażby na służbę zdrowia, która w naszym kraju wygląda dramatycznie).
Jak wyżej?

Cytuj:
5) Naukę Kościoła według której osoby nieochrzczone, wyznające inną religię są raczej skazane na piekło (czyli jakieś 80% ludzkości).
Poproszę o źródło :)

Cytuj:
Jakoś zdecydowana część ludzi jeśli już wyznaje jakąś religię, to po prostu wybiera tę która obowiązuje w jego kraju/ rodzinie. Ktoś kto urodzi się kraju muzułmańskim będzie Muzułmaninem, w Izraelu będzie zapewne wyznał Judaizm, itd.
A kto im broni się nawrócić na jedyną słuszną, zwłaszcza w czasach powszechnego dostępu do internetu?

_________________
Pokój wam.


So paź 13, 2018 4:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Kto broni? Własne sumienie? Poglądy? Tradycja ? Przekonania?
Mi broni założenie, że nie ma jednej słusznej religii odpowiedniej dla każdego.
Przy założeniu konkretnej i jasno określonej wartości cyfry 2 , cyfry 4, oraz znaczeniu znaków + oraz = fakt faktem dla 2+2 = x, jedynym słusznym rozwiązaniem jest x=4, ale w przypadku religii nawet nie ma jednej konkretnie określonej definicji czym jest religia... Wybieramy według arbitralnych przekonań i założeń...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 14, 2018 13:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL