Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 10:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pytania do osób praktykujących 
Autor Wiadomość
Post Re: Pytania do osób praktykujących
[ciach... uwagi, będące odpowiedzią na cytaty, a nie dotyczą tematu, lecz pisowni i ortografii, proszę kierować w odpowiednim wątku lub na pw. M.]
Quinque napisał(a):
A i przypominam iż to nie ja zacząłem się srać o małe i wielkie litery w tym wątku czy inne bzdety
I tu także pisownia odbiega od reguł. Również gramatyka. Także kultura zostawia wiele do życzenia.


Cz paź 04, 2018 21:02
Post Re: Pytania do osób praktykujących
[ciach... uwagi między użytkownikami są w innym dziale. M.]


Cz paź 04, 2018 21:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Dzięki Malgosiaa, za wykłady z języka polskiego, bo nie jestem językoznawcą i pewne zasady przypominają się staremu. Jak zawsze, uważam, że forma nie powinna przerastać treści i osoby mniej wykształcone zakresie języka, mogą także prezentować swoją (jak dzieci) wiarę, na portalu "Wiara". Mnie bardziej dziwi fakt, że przekonania polityczne nie są tu źle widziane, ani osoby, które wydaje się, że walczą i wyśmiewają ludzi wierzących. Przyznam, że moderatorom też nie jest łatwo.


Pt paź 05, 2018 7:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 03, 2018 13:04
Posty: 13
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Podczas tej krótkiej i jakże pouczającej dyskusji dowiedziałam się, że:
1) "Świeccy humaniści, antyklerykałowie, protestanci czy inne nieuki" są z zasady głupi i niemerytoryczni, więc można tym stwierdzeniem zbić każdy ich argument.
2) Zostaną zbawieni tylko katolicy, cała reszta świata skończy w piekle, ale to już ich problem, nie szanujących się katolików.
3) Żadne źródło na poparcie tezy nie jest dobre. Jak się poda jako źródło raport ONZ (taka tam mało znana organizacja), to można usłyszeć taki argument:
Cytuj:
Jest raport WHO z 2018 roku że Gertruda to seryjny morderca i pedofilka. Opisujący takie przypadki. Moje oskarżenia mają taką samą wartość jak i twoje. Czyli żadną

4) Nikt się za bardzo do postanowionego w temacie problemu, który brzmiał "władza Kościoła w Polsce jest za duża, kler ma za duży wpływ na polityków, a skandale w Kościele są często tuszowane" nie odniósł bezpośrednio, zarzucono mi tylko kłamstwo, że mi się coś wydaje, że moje źródła są bez sensu, że i tak prawie wszyscy to katolicy a to reszta ma jakiś problem (mimo przytoczenia danych, że praktykujących katolików jest w Polsce około 30%).
5) O Kościele katolickim nie można wypowiadać się źle, natomiast o innych religiach już jak najbardziej, cytat poniżej:
Cytuj:
A co mnie interesuje Iszmaelska herezja?


Pt paź 05, 2018 10:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertrudaa - poznałaś specyficzny sposób myślenia Quonque, wybacz mu, bo nie wie co czyni, pogubiona to istota, ale poszukująca, robi odpychające wrażenie, ale skoro lubi psie analogie to też się nią posłużę:
Wyobraź sobie zagubionego psiaka, jest agresywny, ale nie dlatego że zły, tylko dlatego że się boi, atakując go tylko pogłębiasz strach, machanie kijem odbiera jako atak a nie zachętę do zabawy, odkrywania... Na siłę broni swojej budy, może dlatego że sam widzi że coś jest z nią nie tak, ale jeszcze nie wie co, więc profilaktycznie agresywnie broni wszystkiego i to przy użyciu zębów. Atakowanie jego budy to głupota, może lepiej podejść, położyć kocyk , jakieś jedzenie aby przestraszone zwierzę zrozumiało że chcesz dobrze. Atakowanie takiej istoty, dźganie go kijem, trafianie w słabe punkty jest zwyczajnie niehumanitarne.

Mam nadzieję że nikt się na tą metaforę nie obrazi, ale serio Quinque ma wątpliwości, szuka czegoś, a zmiany nie są łatwe, szczególnie gdy ktoś mu wskazuje że cała buda jest zła,gdy myśli że ma stracić potrzebne u schronienie, może serio lepiej tylko zostawić kocyk, a z czasem sam zrozumie co jest śmierdzącą słomą. Tu na forum wielu katolików ma świadomość problemów ( śmierdzącej słomy) ale to nie znaczy że cała wiara dająca schronienie jest zła. To że piesek Ircia to dzikie stworzenie i budy nie chce, bo schronieniem mu las a kompanem każdy kto chce nim być, nie znaczy że piesek Ircia ma prawo atakować całe schronienie piesków ceniących dach nad głową i traktować jako nierozumnych tylko dlatego że jest tam sporo śmierdzącej słomy, może lepiej wspólnie się zastanowić co można by z nią zrobić, bo puder i odświeżacz powietrza robią tylko większy zaduch? Może warto zachęcić do pozwiedzania innych typów schronień, do wyjścia do lasu, aby łatwiej wprowadzić zmiany u siebie?
Agresji nie pokonasz agresją, strachu zastraszaniem, braku tolerancji nietolerancją, potrzeba znaleźć coś co nas łączy, aby potem razem zmierzyć się z tym co nas dzieli, choć serio - równość nie oznacza identyczności, równe sobie istoty mają prawo do różnych poglądów, ale nie do poniżania, nie powinny też być poniżane.
Osoby mocno do czegoś przywiązane personalnie odczuwają atak na to z czym się utożsamiają - warto o tym pamiętać i okazywać im szacunek szanując ich przywiązania, co nie znaczy że nie można na spokojnie pokazywać gdzie leży śmierdząca słoma która sama jest obrazą piękna i wartości schronienia. Atak na całokształt schronienia sprawi tylko że ostro broniony będzie każdy jego element, łącznie z tą słomą która z niego wychodzi i przeszkadza tym żyjącym obok... Zresztą aby wymagać od kogoś czystego domu warto też zerknąć do swojego... hmmm... może dlatego w sensie światopoglądowym wolę się nie utożsamiać z niczym poza sobą i to w tym najwęższym znaczeniu, co by nie być odpowiedzialną za brudy innych... Sorki, jak mieszkasz z kimś pod jednym dachem a on brudzi to albo zaczyna dbać o wspólne dobro albo wypad, tolerowanie w tym wypadku jest zaniedbaniem...

A co tam będę pisać metaforami i zobaczę jak pójdzie z interpretacją, bo serio rozumienie religii opiera się na rozumieniu metafor i przenośni, na rozumieniu archetypów i ten błąd robi wielu ateistów, a nadal mimo że w Boga wierzę to to środowisko jest mi bliższe i zależy mi na tym aby ateiści naiwni stali się mniejszością, zresztą wobec teistów też marzy mi się że kiedyś to się stanie...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt paź 05, 2018 11:56
Zobacz profil
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertruda napisał(a):
1) "Świeccy humaniści, antyklerykałowie, czy inne nieuki" są z zasady głupi i niemerytoryczni


Owszem, wystarczy poczytać forum racjonalista. Gdzie głosi sie ze Hitler był katolikiem, albo ofiary protestantów przypisuje się katolikom

Cytuj:
protestanci


Owszem, wystarczy zadać im proste pytanie nt. Interpretacji PŚ i nabierają wody w usta

Cytuj:
Zostaną zbawieni tylko katolicy


Owszem, katolicy, ci którzy nie poznali katolicyzmu więc go nie mogą odrzucić i ci którzy na katolicyzm się nawrócili. Warto też zauważyć iż wszelacy antykatoliccy ujadacze nigdy nie wypominają prawosławiu że głosi tak samo(tylko prawosławni będą zbawieni). Natomiast katolikom notorycznie

Cytuj:
Kościele katolickim nie można wypowiadać się źle


Żeby w ogóle wypowiadać się o KK, to trzeba mieć pojęcie o jego historii i doktrynie. Tak się składa że antykatolicy i antyklerykałowie jej nie mają. Tak w ogóle, to co złego napisałem o islamie? Tym bardziej że napisałem prawdę

Cytuj:
tak prawie wszyscy to katolicy a to reszta ma jakiś problem


Ciekawe, a to głoszą oni herezje?


Pt paź 05, 2018 12:04
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Już nie mogę edytować

IrciaLilith napisał(a):
Wyobraź sobie zagubionego psiaka, jest agresywny, ale nie dlatego że zły, tylko dlatego że się boi, atakując go tylko pogłębiasz strach, machanie kijem odbiera jako atak a nie zachętę do zabawy, odkrywania... Na siłę broni swojej budy, może dlatego że sam widzi że coś jest z nią nie tak, ale jeszcze nie wie co, więc profilaktycznie agresywnie broni wszystkiego i to przy użyciu zębów. Atakowanie jego budy to głupota, może lepiej podejść, położyć kocyk , jakieś jedzenie aby przestraszone zwierzę zrozumiało że chcesz dobrze. Atakowanie takiej istoty, dźganie go kijem, trafianie w słabe punkty jest zwyczajnie niehumanitarne


O czym ty bełkoczesz i jak to ma związek z nauczaniem katolickim?


Pt paź 05, 2018 12:17

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Mój bełkot to prosta i zrozumiała metafora - taki trening myślenia metaforycznego, dla Ciebie jako katolika, czyli wyznawcy wyznania uznającego metaforyczność sporych fragmentów Biblii nie powinno być to problemem. Serio nie rozumiesz? Czy nie chcesz zrozumieć? Choć to dziwne, bo bardziej krytykuję podejście Gertrudy tłumacząc Twoje niemiłe teksty.

Ma mało z nauczaniem Kościoła, więcej z zachowaniami jego członków oraz z zachowaniami ludzi stosujących różne formy ataku wobec nich i Kościoła z którym się utożsamiają.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt paź 05, 2018 12:25
Zobacz profil
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Jakie fragmenty Biblii katolicyzm uznaje za metaforyczne?


Pt paź 05, 2018 12:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Quinque napisał(a):
Gertruda napisał(a):
1) "Świeccy humaniści, antyklerykałowie, czy inne nieuki" są z zasady głupi i niemerytoryczni


Owszem, wystarczy poczytać forum racjonalista. Gdzie głosi sie ze Hitler był katolikiem, albo ofiary protestantów przypisuje się katolikom


To jakiego wyznania był Hitler ? Serio uważasz że pretensje ze strony niewierzących odnoszą się tylko do katolików? Sądzisz że to religia aż tak wyjątkowa, patrząc na to z boku widać problemy z każdą religią i to aż przysłania cenny rdzeń który zawierają, ale zakryły go właśnie pozwalając na wszelakie wypaczenia, typu zabijanie mit Gott...

Cytuj:
Cytuj:
protestanci


Owszem, wystarczy zadać im proste pytanie nt. Interpretacji PŚ i nabierają wody w usta

Nabierają wody w usta? A porozmawiałeś kiedyś tak ze szczerym zainteresowaniem co mają do powiedzenia i jak interpretują PŚ i dlaczego tak?

Cytuj:
Cytuj:
Zostaną zbawieni tylko katolicy


Owszem, katolicy, ci którzy nie poznali katolicyzmu więc go nie mogą odrzucić i ci którzy na katolicyzm się nawrócili. Warto też zauważyć iż wszelacy antykatoliccy ujadacze nigdy nie wypominają prawosławiu że głosi tak samo(tylko prawosławni będą zbawieni). Natomiast katolikom notorycznie
Ja uważam że każda grupa która przypisuje sobie monopol na Prawdę jest tyle samo warta, bo Prawda nie należy do kogoś i można ją odkryć niezależnie od czegoś. Tak samo Prawdę naukową można poznać bez pomocy konkretnej grupy naukowców, tak samo Prawdę duchową też każdy może poznać samodzielnie.

Cytuj:
Cytuj:
Kościele katolickim nie można wypowiadać się źle


Żeby w ogóle wypowiadać się o KK, to trzeba mieć pojęcie o jego historii i doktrynie. Tak się składa że antykatolicy i antyklerykałowie jej nie mają. Tak w ogóle, to co złego napisałem o islamie? Tym bardziej że napisałem prawdę.
Ciekawe że Ty możesz przedstawiać prawdę o islamie w nieprzyjemny sposób a prawdy o katolicyzmie trzeba w delikatny a i tak będzie źle. Serio KK ma swoje wady i ciemne strony jak każda organizacja, jak każdy system i każda ideologia i udawanie że tak nie jest, wybielanie na siłę chyba wcale mu nie służy... Nie lepiej po po prostu tak samo jak naukowcy do których dotarło że dinozaury jednak nie wszystkie wyginęły stwierdzić że coś było pomyłką i zmienić zadanie? Przecież Kościół nie raz dopasowywał swoje nauki do rozwoju poziomu moralnego i naukowego, rozszerzał lub zawężał pewne kwestie.

Cytuj:
Cytuj:
tak prawie wszyscy to katolicy a to reszta ma jakiś problem


Ciekawe, a to głoszą oni herezje?

Czy dla Ciebie herezja to wszystko to co nie zgadza się z doktryną i dogmatami Kościoła ? ( Pod nazwą Kościół mamy KRK czy cały Kościół katolicki ?) Czy nie zgadzanie się z jedną z głoszonych nauk sprawia że ktoś jest heretykiem? A heretyk mimo że jest dobrym człowiekiem o dużej wrażliwości i szczerej wierze będzie potępiony?

Co do metaforyczności pewnych fragmentów to nie mi się wypowiadać, bo całą traktuję jako jedną wielką metaforę, a gdy przywołuję jakiś trudny fragment szczególnie z ST to zawsze pada że to metafora i od lat próbuję się dowiedzieć co jest uważane za co i dlaczego?
Chyba że jednak teksty o gigantach, stworzeniu świata w 6dni w obecnym znaczeniu słowa dzień, albo teksty z Apokalipsy traktujesz dosłownie... Wówczas skonsultuj to z jakimś księdzem, może będzie umiał pomóc... Ale przypowieści to chyba na pewno traktujesz jak przypowieści, czyli metaforyczne opowieści, a nie relację z prawdziwych wydarzeń, no nie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt paź 05, 2018 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Pytania do osób praktykujących
"IrciaLilith, a kto czyta Ks. Rodzaju dosłownie? Bynajmniej nie ja ."
No to mamy co traktuje się metaforycznie, prawda?
I jest tego dużo więcej...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt paź 05, 2018 14:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 03, 2018 13:04
Posty: 13
Post Re: Pytania do osób praktykujących
IrciaLilith - dziękuję za zrozumienie :)
Może jeszcze sprostuję, że to nie jest tak, że nie szanuję katolików. Szanuję każdego kto szanuje mnie, katolików, protestantów, ateistów, niezależnie od koloru skóry czy narodowości. Nie powinnam była pisać "Kościół" z małej litery - jeśli ktoś się poczuł obrażony to przepraszam, nie było moją intencją obrażać ludzi ze względu na wyznanie. Nie mam szacunku do tej organizacji, natomiast do czyjejś wiary już jak najbardziej, dopóki ktoś nie uznaje zasad swojej wiary jako jedynego słusznego kodeksu moralnego, który powinien obowiązywać wszystkich. Mam wiele zarzutów do Kościoła jako organizacji, która moim zdaniem na zbyt wiele sobie pozwala jak na tylko jedno z wielu wyznań w świeckim państwie. Jeśli kler nie będzie miał absolutnie żadnego wpływu na politykę i życie społeczne nie-katolików, nie będzie miał żadnych przywilejów względem prawa oraz gdy nie będę musiała im płacić jako podatnik, to wszystko będzie dla mnie w porządku.

Quinque - w sumie to współczuję odnoszenia się z taką pogardą to znacznej większości ludzkości tylko dlatego, że mają inny pogląd na jedną kwestię. Jak spotykasz nie-katolika w pracy, na imprezie czy gdzie tam bywasz to też go wyzywasz i ostentacyjnie okazujesz, że jest głupszy niż ty? I serio myślisz, że mądrość człowieka płynie tylko z jego umiejętności obrony swojego wyznania? Nie to co osiągnął, potrafi, jakim jest człowiekiem?

Na koniec życzę trochę bardziej otwartego umysłu i szacunku do wszystkich ludzi - raczej takie mi się wydawało chrześcijaństwo biblijne - braterskie, popierające życie w ubóstwie, pełne szacunku do innych. Niestety dla mnie retoryka Kościoła katolickiego to coraz częściej zaprzeczenie tych wartości.


Pt paź 05, 2018 15:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Gertrudaa napisał(a):
Mam wiele zarzutów do Kościoła jako organizacji, która moim zdaniem na zbyt wiele sobie pozwala jak na tylko jedno z wielu wyznań w świeckim państwie. Jeśli kler nie będzie miał absolutnie żadnego wpływu na politykę i życie społeczne nie-katolików, nie będzie miał żadnych przywilejów względem prawa oraz gdy nie będę musiała im płacić jako podatnik, to wszystko będzie dla mnie w porządku.

Dla Twojej wiadomości (zdaje się, że nie jesteś zorientowana/nie rozumiesz) - Kościół to ogół ludzi ochrzczonych, wspólnota, a nie organizacja. Odróżniaj więc dwa pojęcia: hierarchia Kościoła i Kościół, a nie będzie nieporozumień, bo twierdząc wcześniej, że nie masz szacunku dla Kościoła, zasugerowałaś, że nie szanujesz ludzi będących Kościołem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 05, 2018 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Kościół to jak najbardziej również organizacja. Wygląda na to, że nie jesteś zorientowana/nie rozumiesz.

https://sjp.pwn.pl/sjp/kosciol;2474550.html

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 05, 2018 18:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pytania do osób praktykujących
Akurat tu podane jest hasło "kościół", a nie "Kościół" i pisany małą literą nie odnosi się ani do wspólnoty, ani do instytucji czy organizacji, a jedynie do budynku: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/kosciol;2059.html
Jesteśmy na forum katolickim i tutaj winniśmy wyrażać się jednoznacznie, aby być właściwie zrozumianym, gdyż katolik jest członkiem Kościoła - wspólnoty, więc daruj sobie te zarzuty mojego rzekomego niezorientowania/nierozumienia.
http://mateusz.pl/ksiazki/es-uwk/es-uwk_i_01.htm

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 05, 2018 18:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL