Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 469 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Następna strona
 Sila argumentow 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Sila argumentow
"Ewangelie są anonimowe, będąc przy tym jedynym źródłem potwierdzającym "prawdziwość" przedstawionej w nich treści"

"Nic dodać, nic ująć. Jaka komisja takie cuda"

Moim zdaniem niektore argumenty niewierzacych sa nieco prymitywne. Co prawda kazdy z nas jest w kazdym temacie zainteresowany druga opinia ale z drugiej strony w kazdej dziedzinie interesuje nas najbardziej zdanie zainteresowanych. Wybieram sie w weekend na ryby i po prognoze pogody zwracam sie do meteorologow a nie do stolarzy. Zatem, drodzy adwersarze, nie cieszcie sie z tego typu odgrzewanych pomyslow.

Drugim powszechnie uzywanym argumentem jest argument sily - np uzycie slowa "prawdziwosc" w cudzyslowie. No i jak tu tego typu argumenty traktowac powaznie? No jak?

Trzecim. ... Moze ktos cos doda.


Śr paź 03, 2018 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Sila argumentow
O to nie jest zbyt trudne i nie odnosi się to tylko do niewierzących.
Częstym argumentem stosowany przez jednego osobnika jest przyrównanie adwersarza do miłośników PRL czy też komunistów co chyba ma na celu obniżenie wiarygodności argumentów tegoż adwersarza. Na dodatek na stwierdzenie, że na takim poziomie nie zamierza prowadzić się dyskusji dostajesz w twarz prowokacją o treści:
Cytuj:
Tak właśnie, proszę państwa dyskutują komuchy. Ale nie masz już po swojej stronie ZOMO, żeby mi naprało po mordzie za poglądy sprzeczne z Twoimi, więc albo broń swoich opinii w dyskusji, albo daj sobie spokój.

Widać tacy myślą, że tandetne prowokacje przekonają kogoś do dyskusji, ale to działało na mnie jak miałem może 10 lat. Już dawno z tego wyrosłem.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Śr paź 03, 2018 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Sila argumentow
robaczek2 napisał(a):
Wybieram sie w weekend na ryby i po prognoze pogody zwracam sie do meteorologow a nie do stolarzy.

Trzecim. ... Moze ktos cos doda.

I jesteś przekonany, że z tego źródła informacja będzie prawdziwa? Meteorolog, ukończył studia w tym kierunku, ma barometry, termometry inne instrumenty, wiec jak mu nie wierzyć. A taki stolarz może jedynie powiedzieć chyba będzie zmiana pogody, bo coś mnie w kościach łupie.
Nawet jeśli ich prognozy się pokryją i będą wskazywały, że jest wspaniała i zgodnie z zapisami w poradniku wędkarza przy takiej pogodzie powinieneś mieć super brania, po przesiedzeniu kilkunastu godzin z kijem, dochodzisz do wniosku, że zapomniałeś zabrać mydło, aby umyć ręce, boś g…no złowił.
Zobacz na co zdała się wiara w argumenty meteorologa, stolarza… . Może jakaś komisja byłaby bardziej wiarygodna? Tak, ona składająca się z samych meteorologów byłaby wiarygodną. Na wszelki wypadek dołączymy do niej kilku stolarzy, wtedy nikt nie podważy jej opinii.
Ale jadąc na ryby, weź mydło z sobą.


Śr paź 03, 2018 10:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
george45 napisał(a):
I jesteś przekonany, że z tego źródła informacja będzie prawdziwa?

Wlasnie o to chodzi, ze nie koniecznie. Jednak jest duze prawdopodobienstwo, ze opinia meteorologow jest poprawna. I opinia komisji fachowcow. I opinia swiadkow Zmartwychwstania.
Dzis dwa niewymiarowe szczupaczki. Mydla co prawda nie biore ale recznik mam zawsze ze soba.


Śr paź 03, 2018 16:44
Zobacz profil
Post Re: Sila argumentow
Robaczek2 imputuje, że autorzy ewangelii napisali, że byli świadkami zmartwychwstania Jezusa, a zatem nieuczciwe jest deprecjonowanie ich opisów jako strony zainteresowanej, a więc są co do tego wiarygodni. Jest to po pierwsze twierdzenie oparte na tezie wyssanej z palca, gdyż autorzy ewangelii w swoich tekstach nie twierdzą czegoś podobnego. Żaden z nich nie daje nawet do zrozumienia, że był świadkiem zmartwychwstania. Po drugie, rozumowanie robaczka 2 jest idiotyczne, gdyż gdyby nawet tak twierdzili, to w taki sam sposób za wiarygodne należałoby uznać twierdzenia faceta, który opowiada, że widział latającego słonia, bo przecież:
robaczek2 napisał(a):
Moim zdaniem niektore argumenty niewierzacych sa nieco prymitywne. Co prawda kazdy z nas jest w kazdym temacie zainteresowany druga opinia ale z drugiej strony w kazdej dziedzinie interesuje nas najbardziej zdanie zainteresowanych.
Skoro to Kowalski twierdzi, że widział latającego słonia, i jest tym zainteresowany, to znaczy - według robaczka - że jest wiarygodnym źródłem informacji o latającym słoniu.


Śr paź 03, 2018 18:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
akruk napisał(a):
Robaczek2 imputuje, że autorzy ewangelii napisali, że byli świadkami zmartwychwstania .........Skoro to Kowalski twierdzi, że widział latającego słonia, i jest tym zainteresowany, to znaczy - według robaczka - że jest wiarygodnym źródłem informacji o latającym słoniu.

Nie za bardzo widze w jaki sposob z "I opinia swiadkow Zmartwychwstania" wyciagnales wnisek o autorach Ewangelii.
Podoba mi sie wypowiedz Padre o komunistach. Gdy argumenty nie sa zbyt silne wywoluje sie komunistow lub latajacego slonia. Jakas tam relacja pomiedzy robaczkami i samochodami jest. I jedno i drugie potrafi sie poruszac. Moze porozmawiamy gdy wrocisz do formy. Wierze ze potrafisz.


Śr paź 03, 2018 18:34
Zobacz profil
Post Re: Sila argumentow
robaczek2 napisał(a):
akruk napisał(a):
Robaczek2 imputuje, że autorzy ewangelii napisali, że byli świadkami zmartwychwstania .........Skoro to Kowalski twierdzi, że widział latającego słonia, i jest tym zainteresowany, to znaczy - według robaczka - że jest wiarygodnym źródłem informacji o latającym słoniu.
Nie za bardzo widze w jaki sposob z "I opinia swiadkow Zmartwychwstania" wyciagnales wnisek o autorach Ewangelii.
A o jakich innych świadkach piszesz w słowach "opinia świadków Zmartwychwstania", mówiąc jednocześnie o kwestionowanych przez adwersarzy źródłach, jakimi są ewangelie? Z kogo głupka teraz robisz? Z siebie?

robaczek2 napisał(a):
Podoba mi sie wypowiedz Padre o komunistach. Gdy argumenty nie sa zbyt silne wywoluje sie komunistow lub latajacego slonia. Jakas tam relacja pomiedzy robaczkami i samochodami jest. I jedno i drugie potrafi sie poruszac. Moze porozmawiamy gdy wrocisz do formy. Wierze ze potrafisz.
Może porozmawiamy, gdy będziesz potrafił mówić konkretnie, bo póki co w całym tym wątku gadasz mętnie i insynuujesz. (Nie wspominając o towarzyszącej temu fatalnej pisowni, jak po pijaku, na którą jak zwykle moderacja nie reaguje, bo robi to tylko w przypadku osób i wypowiedzi, których nie lubi; taka złośliwość, którą w razie czego może usprawiedliwiać regulaminem). Zapewne po to mętnie i insynuując, żeby w razie potrzeby móc zrobić to, co powyżej: zaprzeczyć, że stawiałeś konkretnie tezę taką a taką. Bo rzeczywiście: nic konkretnego nie twierdzisz - operujesz wyłącznie mętnymi insynuacjami, z których zainteresowani mają sobie sami ułożyć obrazek, jaki podsuwasz. Jak Kaczyński i jego akolici.


Śr paź 03, 2018 18:57
Post Re: Sila argumentow
Odkładając na bok słonie, akolitów i latającego Kaczyńskiego, to ewangeliści, o ile mi wiadomo, twierdzą stanowczo, że widzieli pusty grób i potem jakiegoś człowieka robiącego nadludzkie rzeczy, w którym rozpoznawali Zmartwychwstałego. Samego zjawiska pt. Zmartwychwstanie nie obserwował naocznie nikt - w każdym razie w kanonie biblijnym, bo w apokryfach to panie, nie takie rzeczy. Uwagi akruka tyczą się zatem precyzji wypowiedzi połączonej ze znajomością tego, co się wyznaje - stąd ostatnie dwa zdania ze swojego posta robaczek winien skierować do siebie samego, niestety.


Śr paź 03, 2018 19:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
akruk napisał(a):
A o jakich innych świadkach piszesz w słowach "opinia świadków Zmartwychwstania", mówiąc jednocześnie o kwestionowanych przez adwersarzy źródłach, jakimi są ewangelie? Z kogo głupka teraz robisz? Z siebie?

Z Ciebie. Nie podejrzewalem, ze sa tacy, ktorzy do opisu rzadow Mieszka I beda wymagac aby Gall Anonim byl naocznym swiadkiem. Rowniez nie podejrzewalem, ze sa tacy, ktorzy nie znaja roli jaka odegrali Maria Magdalena, Jan, Piotr, Tomasz i wielu innych. Zalamka


Śr paź 03, 2018 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
akruk napisał(a):
Robaczek2 imputuje, że autorzy ewangelii napisali, że byli świadkami zmartwychwstania Jezusa.

Eeee. Dlaczego klamiesz?
Masz racje ze nikt nie widzial Zmartwychwstania ale gdy widze spalony dom moge przypyszczac ze mialo miejsce zjawisko zwane pozarem.


Śr paź 03, 2018 19:13
Zobacz profil
Post Re: Sila argumentow
ErgoProxy napisał(a):
ewangeliści, o ile mi wiadomo, twierdzą stanowczo, że widzieli pusty grób i potem jakiegoś człowieka robiącego nadludzkie rzeczy, w którym rozpoznawali Zmartwychwstałego.
Hm, hm, jeszcze gorzej, sprawdź sobie. Serio, serio. Żaden z ewangelistów nie twierdzi, że widział pusty grób ani potem jakiegoś człowieka rozpoznanego przez siebie jako Jezusa. Ani stanowczo ani niezbyt stanowczo. Ba! Żaden z nich nie twierdzi, że w ogóle widział Jezusa na oczy za jego życia. Wszyscy czterej opisują w ewangeliach wydarzenia trzecioosobowo, wcale nie utrzymują, że byli ich świadkami.


Śr paź 03, 2018 19:22
Post Re: Sila argumentow
robaczek2 napisał(a):
akruk napisał(a):
Robaczek2 imputuje, że autorzy ewangelii napisali, że byli świadkami zmartwychwstania Jezusa.
Eeee. Dlaczego klamiesz?
Dlaczego kłamiesz, że kłamię? Insynuowałeś coś takiego. Ale nic dziwnego, że się zapierasz: insynuatorzy właśnie po to insynuują, żeby się nie przyznawać. Dokładnie tak, jak w tym przypadku robi to robaczek2.

robaczek2 napisał(a):
Masz racje ze nikt nie widzial Zmartwychwstania ale gdy widze spalony dom moge przypyszczac ze mialo miejsce zjawisko zwane pozarem.
A przypyszczaj sobie do pyska, co tam chcesz. Znowu mętnie, bo cholera wie, na jaki "widok" powołujesz się w związku ze zmartwychwstaniem Jezusa. Ja sam nie widzę niczego, żadnej przesłanki skłaniającej do wniosku lub choćby przypuszczenia, że było jakieś zmartwychwstanie. Ponieważ opowieści ewangelistów o pustym grobie mają taką samą wartość jak opowieści tych samych ewangelistów o zmartwychwstaniu.


Śr paź 03, 2018 19:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
akruk napisał(a):
[Ja sam nie widzę niczego, żadnej przesłanki skłaniającej do wniosku lub choćby przypuszczenia, że było jakieś zmartwychwstanie

Alez wolno Ci. Wyobrazasz sobie co by bylo gdyby wszyscy mieli identyczne poglady na wszystko?
Dla mnie np taka przeslanka jest liturgia Wielkiej Nocy powtarzana corocznie we wszystkich kosciolach na kuli ziemskiej. Dla Ciebie nie musi.


Śr paź 03, 2018 19:44
Zobacz profil
Post Re: Sila argumentow
Hm… hm. Znaczy, ja założyłem milcząco, że to jest mimo wszystko reportaż i nawet, jeśli narracja jest tylko według Mateusza, to pomijając """poprawki""" kopistów, tradycja ustna jest jednak wierna. Ale jeśli odrzucę takie założenie, to - mnie przynajmniej, w ignorancji mojej - wychodzi coś dziwnego.

...że początkowo Dobra Nowina była jeszcze jednym mitem pogańskim i tak była odbierana. Że mianowicie w Grecji byłem, na Olimp się wspiąłem i zwiedziłem, jednego Ganimeda tam nie spotkałem, ale ponieważ jest to fikcja fajna i nośna, i pomagająca w trwaniu w tym brutalnym bezsensie doczesnym, to ja w nią sobie uwierzę i będę LARPił, bo czemu by nie. I na takie podglebie przyszedł Paweł ze swoim tzw. blefem założycielskim, że nie, nie, to jest prawda szczera, wierzta w nią, ludziska, bo ja wam nie kłamię. Może zresztą faktycznie nie kłamał, tylko naprawdę dostał wylewu w drodze do Qumran, miał potem kolejne sensacje i szukał sobie wytłumaczenia dla tego "dopustu Pańskiego", a ono nasuwało się, jemu akurat, samo...

Znaczy, sens w takim ujęciu jakiś jest i rozsądek. Ale jak to się ma do realiów epoki i tego, co w tematach okołobiblijnych wiadomo uczonym wyjadaczom?


Śr paź 03, 2018 19:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Sila argumentow
ErgoProxy napisał(a):
jest to fikcja fajna i nośna

To moze Gall Anonim to tez? Niektorzy w swojej madrosci (glupocie) chca wszedzie naocznych swiadkow. Dobrze, ze Elvis wiecznie zywy. Sam widzialem


Śr paź 03, 2018 20:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 469 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL