Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
W innym wątku Mrs Hadley napisała :
Cytuj:
Analizując fundamentalne założenia religii chrześcijańskiej oraz buddyzmu, niezwykle trudno je ze sobą scalić, tak by było 2 w 1. Wymagałoby to rozwiązania konfliktów, które się ścierają, a owo rozwiązanie wiązałoby się z odrzuceniem części poglądów jednego z systemów na rzecz drugiego i tu rodzi się pytanie, na jakiej podstawie odrzucić przekonania jednego z nich? Za pomocą jakich kryteriów?
Jan Paweł II w "Przekroczyć próg nadziei" porównując chrześcijaństwo z buddyzmem pisał:
Soteriologia buddyzmu stanowi punkt centralny i w pewnym sensie punkt jedyny tego systemu. Jednakże zarówno tradycja buddyjska, jak i metody z niej wynikające, znają prawie wyłącznie „soteriologia negatywną".

„Oświecenie", jakiego doznał Budda, sprowadza się do przeświadczenia, że świat jest zły. Jest on też źródłem zła i cierpienia dla człowieka. Ażeby wyzwolić się od tego zła, trzeba wyzwolić się od świata. Trzeba zerwać te więzy, jakie łączą nas z zewnętrzną rzeczywistością - więzy istniejące w naszej ludzkiej konstytucji, w naszej psychice i somatyce. Im bardziej uwalniamy się od tych więzów, im bardziej wszystko, co światowe, staje się nam obojętne, tym bardziej wyzwalamy się od cierpienia, czyli od zła, które pochodzi ze świata.
Czy w ten sposób przybliżamy się do Boga? W „oświeceniu" przekazanym przez Buddę nie ma o tym mowy. Buddyzm jest w znacznej mierze systemem „ateistycznym". Nie wyzwalamy się od zła poprzez dobro, które pochodzi od Boga, wyzwalamy się tylko poprzez zerwanie ze światem, który jest zły. Pełnia tego zerwania, to nie zjednoczenie z Bogiem, ale tak zwana nirwana, czyli wejście w stan doskonałej obojętności względem świata. Zbawić się, to znaczy przede wszystkim uwolnić się od zła, zobojętnieć na świat, który jest źródłem zła. Na tym cały proces duchowy się kończy.


To niejedyne problemy wynikające z różnic obu systemów. Człowiek zachodu opiera się na gruncie indywidualizmu. Człowiek wschodu stara się wyzbyć swego osobowego "ja" zgodnie z naukami Buddy: „Jaźń to ja” – w takie błędne mniemanie popada ignorant, który nie słyszał słów Nauki, człowiek pospolity, a przecież nie ma tu ani „ja”, ani tego, co „moje”. Mnisi, to powstające cierpienie powstaje, to zanikające cierpienie zanika; powstające formacje (dyspozycje) powstają, zanikające [formacje (dyspozycje)] zanikają. W zależności od tych przyczyn, [w zależności] od tych warunków toczy się strumień uwarunkowanych elementów istot żywych. Odrodzenie się strumienia uwarunkowanych elementów, o mnisi, Tathagata poznał i naucza o spadaniu istot żywych [z jednej egzystencji] i o narodzinach [w innej egzystencji].
http://schronisko.art.pl/schronisko/czl ... buddyzmie/

Można się pokusić o stwierdzenie, że jakaś tam cząstka niezależnego bytu istnieje, ponieważ w buddyzmie wierzy się w karmę i reinkarnację, ale znowu w ich systemie nie ma wiecznego ja/duszy, utrata życia wiąże się z rozpadem pięciu skupisk (skandha), które składają się na wyobrażenia własnego "ja". Europejczykowi wychowanemu w kulturze opartej na indywidualizmie niezwykle trudno wyrzec się własnego "ja", zauważ jak ważne jest dla człowieka Zachodu poczucie odrębności, kształtowania własnej tożsamości i skupienia na własnych potrzebach. Chrześcijaństwo nastawione na autonomiczną wartość osobowości, na poznawaniu i odkrywaniu tego kim się jest, stoi w opozycji do buddyjskiego systemu. Zatem buddysta nie mógłby wierzyć w Boga chrześcijańskiego.


Wydaje mi się że sporo jest do wyjaśnienia. Co ważne nie uważam się za buddystkę jakiegokolwiek nurtu choć trochę praktykowałam , szczególnie zen i generalnie buddyzm jest mi bliski i po prostu chcę jakby zdementować powyższe dziwne interpretacje i wnioski.
Na początek:
Dhammapada : „ucz się czynić dobro, zaprzestań czynić zło, oczyść swe serce”. - to jest esencja Buddyzmu...

Podstawy podstaw:
1 Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu – pięć skupisk istnienia związanych z przywiązaniem jest cierpieniem
2 Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia – przyczyną cierpienia jest pragnienie
3 Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia – ustanie cierpienia to całkowite zaniknięcie i ustanie, wyrzeczenie się, zaniechanie, wyzwolenie, puszczenie pragnienia. Ważne: gdy mowa o pragnieniach chodzi raczej o oczekiwania, przywiązania, zachcianki niż o zaspokajanie potrzeb, zdrowe chęci, czy relacje bez oczekiwań, nikt nie mówi o wyrzeczeniu się zdrowej miłości czy współczucia...
4. Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia – drogą do ustania cierpienia jest Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka:
– właściwy pogląd, czyli zrozumienie 4szlachetnych prawd
-właściwe postanowienie, czyli wyrzeczenie się krzywdzenia
-właściwa mowa/słowo, czyli powstrzymanie się od kłamstwa, mowy krzywdzącej, obelżywej, dzielącej, pustej
-właściwe działanie/czyn, czyli nie zabijaj, nie kradnij, nie cudzołóż,w znaczeniu dobrych praktyk seksualnych, opartych oczywiście o niekrzywdzenie
-właściwy żywot/zarobkowanie, czyli zarabianie pieniędzy w etyczny sposób
-właściwe dążenie/wysiłek, intencje i dążenia do wyzbycia się złych właściwości/cech mentalnych a powstanie dobrych
-właściwe skupienie/uważność, czyli zachowanie uważności/skupienia we wszystkim cokolwiek się robi,
-właściwa medytacja, czyli dążenie do stanów w których zanika 'ego', z tym że jako ego nie warto tego utożsamiać z systemem Freuda, ale raczej kompulsywność, utożsamianie się z maskami, z myślami, z poglądami...

Potrójna ścieżka:
1.Etyka/moralność
Pięć wskazówek po kolei:

1. Nie zabijać i nie wyrządzać szkody istotom żyjącym. Jest to fundamentalna zasada buddyjskiej etyki, wszystkie inne są jej rozwinięciem. W tym wskazaniu mieści się zasada nie używania przemocy – jeśli to tylko możliwe – stąd też wielu Buddystów jest wegetarianami. Jego pozytywny odpowiednik to miłość.

2. Nie brać tego, co nie zostało nam dane. Oczywiście kradnąc wyrządzamy innym szkodę, ale także wykorzystując, wyzyskując lub manipulując ich, bierzemy to, co nie zostało nam dane. Pozytywny odpowiednik tego wskazania to kultywowanie szczodrości.

3. Unikać niewłaściwych zachowań seksualnych. To wskazanie w różnych epokach i miejscach różnie interpretowano, ale sprowadza się ono do nie wyrządzania szkody sobie i innym w sferze seksualnej. Jego pozytywnym odpowiednikiem jest zadowolenie ze swojego położenia np. kiedy mamy stałego partnera lub żyjemy w celibacie.

4. Unikać kłamstwa i fałszu. W związkach z innymi ludźmi mowa odgrywa niezwykle ważną rolę, my nie zawsze jednak kontrolujemy swój język. Zdarza się więc często, że naciągamy fakty i niekoniecznie nawet zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego prawdomówność, która jest pozytywnym odpowiednikiem tego wskazania, jest niezbywalną częścią życia etycznego. Ale prawdomówność to nie wszystko i tak w innym zbiorze wskazań (tzw. dziesięciu wskazań, czy też dziesięciu kusala dharm) wymienia się aż cztery wskazania dotyczące mowy – pozostałe trzy zalecają używanie mowy życzliwej, pomocnej oraz harmonijnej.

5. Nie używać napojów i środków mącących umysł. Pozytywny odpowiednik tutaj to rozwijanie uważności czyli świadomości. Uważność ma na ścieżce buddyjskiej ogromne znaczenie, doświadczenie natomiast wskazuje, iż alkohol i narkotyki (ale i na przykład oglądanie godzinami telewizji) nie przyczyniają się do jej rozwoju.

2. Medytacja/Skupienie
3. Mądrość
Tu podstawa to akceptacja tego że nic nie jest niezmienne, trwałe, stąd się bierze brak przywiązania, nie oznacza to brak związków, relacji, ale akceptację faktu ich kruchości, przemijalności. Równocześnie podkreśla się że wszystko jest ze sobą powiązane. Ze świadomości powiązania bierze się empatia nie tylko dla innych ludzi, ale także całego świata, wiedza że szczęście innych istot wpłynie na nasze szczęście.

Kwestia nirwany, bo to jest nie wiadomo czemu utożsamiane z obojętnością, biernością, a chodzi o ustanie przywiązań rodzących cierpienie, to bardziej stan flow niż katatonia,albo asceza, nie ma oczekiwań, oceniania, usilnego dążenia do utrzymania obecnego stanu, ale jest życie, aktywność.

No i kwestia wyjątkowości obecnego życia-w zen i chan zazwyczaj obecne życie traktuje się jako niepowtarzalne i jedyne, a cykl samsary traktuje się metaforycznie...

Sunijata - tłumaczone jako pustka jest zazwyczaj kojarzone z nihilizmem, pustką w naszym rozumieniu, ale jest to pełna pustka, pustka pełna miłości/współczucia, wiem brzmi paradoksalnie, ale trudno to ująć naszymi pojęciami... dlatego wolę używać określenia oryginalnego.
Nie ma czegoś takiego jak trwała niezmienna dusza, ale według niektórych tradycji mamy 'czysty umysł/świadomość' coś co nie podlega unicestwieniu, jest wieczne, ale także podlega przemianom. Problemem jest słowo dusza, którego definicje mają bardzo różne zakresy.

Na temat określania buddyzmu jako systemu ateistycznego polecam :
https://www.benchen.org.pl/pl/dzialalnosc-zwiazku/dialog-miedzyreligijny/lama-rinczen-co-dobrego-moze-przyniesc-spotkanie-nieteistycznego-buddyzmu-z-religiami-teistycznymi
Zwrócona jest uwaga na prawdziwe powody problemów z łączeniem buddyzmu i chrześcijaństwa.

Mi osobiście łączy się to o tyle bardziej i łatwiej ,bo nie czuję się ani chrześcijanką ani buddystką, może dlatego bardziej zwracam uwagę na podobieństwa , oczywiście to że widzę podobieństwa nie znaczy że twierdzę że są identyczne, to bardziej jak kot i pies - są podobne i to bardzo, a równocześnie zupełni inne i ten kto kocha psy może nie lubić kotów i vive versa, ale serio można lubić i psa i kota...

W tym wątku chciałabym się skupić na podobieństwach choć wiadomo że i o różnicach będzie mowa, także o różnicach wewnątrz buddyzmu, bo są one nawet większe niż między różnymi odłamami chrześcijaństwa. O wypaczeniach i zagrożeniach też chętnie pogadam.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 12:06
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Ale w ogóle nie ma w Twoim poście odniesienia się do argumentów Mrs_Hadley i moich. Fakt, że wypunktujesz podobieństwa nie jest żadną polemiką, bo nikt nie zaprzecza, że podobieństwa istnieją. Argumentem było, że owe podobieństwa nie zachodzą w istocie obu religii, a jedynie w sferze praktycznej.


Pn paź 15, 2018 12:31

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Myślałam że w podanych podstawach buddyzmu uda się zauważyć że większość opinii na temat buddyzmu jest wyssana z palca, bo nikt nie twierdzi że to świat jest źródłem zła, a przywiązanie, brak zrozumienia zmienności i ulotności, także oświecenie nie polega na bierności czy obojętności - to totalne wypaczenie, tak samo jak wypaczone chrześcijaństwo szczególnie w dawnych wiekach insynuowało że trzeba się wyrzec tego co cielesne w sposób dosłowny, Budda który próbował ascezy nawoływał to drogi środka, a to zupełnie coś innego.
Może napisz co jest istotą chrześcijaństwa ? Osiągnięcie zbawienia przez naśladowanie/podążanie drogą Jezusa?
Buddyzmu osiągnięcie oświecenia przez podążanie drogą wskazaną przez Buddę...

Ich zalecenia serio są bardzo podobne, choć dostosowane do innej kultury - Budda zwracał uwagę na problemy jakie rodzi hinduizm a Jezus na problemy jakie rodzi judaizm.
Według mnie odkryli dokładnie to samo... Ten sam rdzeń.
Zapoznałeś się z linkiem który podałam? - Lama Rinczen serio świetnie objaśnia podobieństwa, sens dialogu, wzajemnego poznania, nie olewając zasadniczych problemów z łączeniem tych dwóch dróg...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 12:41
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
IrciaLilith napisał(a):
Według mnie odkryli dokładnie to samo... Ten sam rdzeń.
A ja się nie pytam, co według Ciebie, tylko co z faktem, że chrześcijaństwo widzi cel w Bogu, a buddyzm w czym innym.


Pn paź 15, 2018 13:05

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Zefciu - Jakie cechy ma chrześcijański Bóg, co ma się stać z Tobą gdy zostaniesz zbawiony ? Dążenie do Boga czyli do czego?
A w czym buddyzm widzi cel?
Znasz ideę zbawienia przez buddę Amitabha ( Czysta Kraina) ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 13:17
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
IrciaLilith napisał(a):
Dążenie do Boga czyli do czego?
Czyli do komunii z realnie istniejącą osobą.
Cytuj:
Znasz ideę zbawienia przez buddę Amitabha ( Czysta Kraina) ?
Czy jest tam mowa o komunii z konkretną osobą?


Pn paź 15, 2018 13:18

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Co to znaczy być osobą? Oczywiście mam na myśli Boga jako osobę, a nie człowieka?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Cytuj:
Jestem w pełni zaangażowanym buddystą. Jeżeli ktoś okazuje zainteresowanie buddyzmem czasami czuję się szczęśliwy, ale nigdy nie próbuję propagować buddyzmu. Wiara religijna to sprawa osobista. Etyka świecka to sprawa wszystkich ludzi. Dlatego my jako buddyjska wspólnota, prócz naszej codziennej buddyjskiej praktyki, powinniśmy częściej myśleć w ten sposób.

Naprawdę doceniam pracę naszych chrześcijańskich braci i sióstr. Myślę, że to oni mieli największy wkład w edukację na całej tej planecie. Żadna inna religia tego nie robi. Ostatnio w Indiach Ruch Ramakriszny coś robi [w obszarze masowej edukacji], ale wszystkie inne grupy religijne siedzą w swoich świątyniach i zbierają pieniądze. Musimy być aktywni w promowaniu lepszego, zdrowszego społeczeństwa. Uważam, że na tym poziomie nasi chrześcijańscy bracia i siostry zrobili kolosalną przysługę ludziom. Jednocześnie również prowadzą pracę misjonarską, pracę nawracania i tu się sprawy komplikują.

Pewnego razu mormoni w Salt Lake City zaprosili mnie do swojej siedziby. Spotkałem ich przywódców, a później dałem tam publiczną mowę. Wspomniałem, że gdy misjonarze udają się na obszary, na których nie ma solidnej tradycji religijnej, to wtedy dobrze jest nawracać tam ludzi na chrześcijaństwo. Kiedy nie ma żadnej solidnej filozofii to jest bardzo dobre. Ale na obszarach, gdzie już są solidne religijne przekonania, nawracanie wywołuje zderzenia i trudności.

https://studybuddhism.com/pl/studia-zaawansowane/historia-i-kultura/buddyzm-w-czasach-wspolczesnych/buddyzm-xxi-wieku
Generalnie warto przeczytać cały tekst ,do mnie przy okazji dotarła z większą niż dotąd wyrazistością pewna zasadnicza różnica : buddyzm kładzie dużo większy nacisk na sceptycyzm.

Cytuj:
(...)zapytałem ich czy są jakieś różnice między Buddą, Jezusem Chrystusem a Mahometem? Oni na to: „Nie ma żadnych”. To nieprawda. Jeśli chodzi o ich bycie wielkimi nauczycielami ludzkości, to są tacy sami, ale jeśli chodzi o ich nauczanie, to jest wielka różnica. Buddyzm jest nie-teistyczny. (...) Buddyzm nie jest wymierzony przeciw Bogowi – szanuje wszystkie religie – ale jest nieteistyczny w znaczeniu, że nie uznaje żadnego stwórcy, żadnej koncepcji stwórcy. Tak więc ze strony nauk, ze strony filozoficznej, są wielkie różnice między buddyzmem a wspomnianymi religiami, ale owi rolnicy uważali, że ich nie ma.

Tu ładnie opisuje zasadniczą różnicę i się z tym zgadzam, w końcu nijak nie twierdzę że ich nie ma, podkreślam tylko ogromne praktyczne podobieństwa między naukami Buddy i Jezusa, oraz identyczny rdzeń - to samo doświadczenie stojące u podstaw. Aczkolwiek buddyzm nie narzuca nikomu odrzucenia koncepcji Stwórcy, w końcu:
Cytuj:
Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.

Budda Siakjamuni

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 14:26
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Cytuj:
Nie zabijać i nie wyrządzać szkody istotom żyjącym


No i gdzie tu podobieństwo? Buddyzm jako religia(dla mnie buddyzm nie jest religią) która jest raczej nihilistyczna uważa każde życie za święte. Nic więc dziwnego że zabrania odbierać życie komukolwiek. W chrześcijaństwie głównym celem(w sumie to jedynym) jest zbawienie i dojście do jedności z Bogiem. Porównywać buddyzm do chrześcijaństwa to jak porównywać GOLFA mk3 VR6 do deskorolki. Niby można ale po co?

Cytuj:
...Budda Siakjamun


"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" Marilyn Monroe

Cytuj:
Generalnie warto przeczytać cały tekst ,do mnie przy okazji dotarła z większą niż dotąd wyrazistością pewna zasadnicza różnica : buddyzm kładzie dużo większy nacisk na sceptycyzm


Generalnie, to niech sobie kładzie nacisk nawet na podróże międzygalaktyczne. Co nas to obchodzi? I dlaczego powinno?


Pn paź 15, 2018 15:25

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Quinque - jeśli Cię nie obchodzi to dlaczego się udzielasz... Jeśli kogoś obchodzi to obchodzi, uważam że jedynym powodem jest zwykła ciekawość.

Buddyzm do chrześcijaństwa to jak Golf mk3 VR6 do deskorolki - ?
Ciekawe, rozumiałabym jakbyś jako chrześcijanin napisał że buddyzm do chrześcijaństwa to jak deskorolka do Golfa, ale napisałeś jak napisałeś...

W sumie do buddyzmu by bardziej pasowała deskorolka moim zdaniem, bo na napęd własnych mięśni, jako analogia do samodzielnego dochodzenia do oświecenia, bez przepychu, bez paliwa - łaski; podręczne, techniki i wyniki dostępne dla każdego niezależnie od przekonań,wiary, a w zależności do włożonego wysiłku...
Nie zależnie od modelu deskorolki i tak wszystko zależy od deskorolkarza a nie od samej rozbudowanej machiny... Jak się zepsuje to nie potrzeba autoryzowanego salonu ;)

Sorki, ale chrześcijaństwo to jednak Golf i to konkretnej marki i mocy ( pewnie chodziło konkretnie o katolicyzm). Ładnie wygląda, robi wrażenie i posiadacz może sobie twierdzić że ma najlepszy pojazd świata, ale na szczyt góry gdzie nie ma porządnej drogi to się z nim nie dostanie, a deskorolkę można wnieść wszędzie;)
A wybór pojazdu zależy od celu podróży, no i w takim porównaniu - czemu by do Golfa nie wsadzić deskorolki? ;) Bo osobowy Bóg zajmuje bagażnik? - to chyba nie miejsce dla Niego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Quinque - a dla chrześcijanina każde życie nie jest święte? Szczególnie że każdą istotę stworzył Bóg... Kiedy i jak wolno zabijać aby nie łamać przykazania :Nie zabijaj.

Piszesz że celem jest dojście do jedności z Bogiem - jeśli staniesz się jednością z Bogiem to co z tym całym indywidualizmem, nawet nie wiesz jak to pasuje do wschodnich koncepcji...
Szczególnie jak uświadomisz sobie co to znaczy że Bóg jest osobą...

Pytałeś dlaczego powinno Cię to interesować, może dlatego że gdy coś uważasz za gorsze, nieprawdziwe czy wręcz złe warto umieć to wykazać... Łatwo mówić że mój wybór jest najlepszy, trudniej to wykazać.

Przypominam że osobiście nie uważam buddyzmu ani za lepszy ani za gorszy, a wątek powstał po cytacie który obrazował raczej mity niż fakty o tej filozofii ( osobiście wolę określenie filozofia, gdyż religiami są dopiero konkretne gałęzie buddyzmu obrosłe w rytuały, mające względnie zarysowany kanon pism, względnie konkretne doktryny )

Jak Zefciu zauważył podobieństwo nauk Buddy i Jezusa jest oczywiste, natomiast otwarta jest kwestia jak bardzo to czego nauczali jest podobne, a jak wielkie są różnice.

Buddyzm to nie nihilizm, chyba że ktoś potrafi udowodnić że jednak tak.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 16:41
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Szczerze powiedziawszy ciężko mi znaleźć w tym co napisała IrciaLilith, coś do czego mógłbym się ustosunkować

Cytuj:
Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym


Jeżeli tak rzeczywiście głosił Budda, to ten tekst pokazuje to iż nie był on jednostką zbyt inteligentną. Ten tekst sam sobie przeczy. Nakazuje nam odrzucić wszelkie autorytety, ale odrzucając autorytety musimy odrzucić poglądy Buddy nt. Negacji autorytetów. Wychodzi nam jakiś śmieszny paradoks

Cytuj:
bo nikt nie twierdzi że to świat jest źródłem zła


Jeżeli głosi tak buddyzm to muszę jego wyznawców rozczarować, gnostycy uważali podobnie. A wcześniej bodajże Grecy

Cytuj:
Piszesz że celem jest dojście do jedności z Bogiem - jeśli staniesz się jednością z Bogiem to co z tym całym indywidualizmem, nawet nie wiesz jak to pasuje do wschodnich koncepcji...


Ani trochę

Cytuj:
Szczególnie że każdą istotę stworzył Bóg... Kiedy i jak wolno zabijać aby nie łamać przykazania :Nie zabijaj.


Ale już było IrciaLilith tłumaczone iż w pewnych wypadkach chrześcijaństwo zezwala na zabójstwo. A przynajmniej nie potępia za nie

Cytuj:
Szczególnie jak uświadomisz sobie co to znaczy że Bóg jest osobą


No i znowu jakieś pseudo filozofowanie, przestań

Cytuj:
Jak Zefciu zauważył podobieństwo nauk Buddy i Jezusa jest oczywiste


Podobne do podobieństwa jak między rowerem a statkiem. Obie maszyny to pojazdy i na tym ich podobieństwa się kończą

Cytuj:
Buddyzm to nie nihilizm, chyba że ktoś potrafi udowodnić że jednak tak.


Owszem, z czego według buddyzmu wynikają wartości moralne? Z buddyzmu... buddyzm wierzy w obiektywne wartości? Wątpię. A nie, buddyści wierzą w karmę, i pozwalają bezdomnym zdychać na ulicach bo "taka karma" jak to bylo w Indiach. Albo to hinduisci? A jeden pies


Pn paź 15, 2018 17:36
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
IrciaLilith napisał(a):
Jak Zefciu zauważył podobieństwo nauk Buddy i Jezusa jest oczywiste, natomiast otwarta jest kwestia jak bardzo to czego nauczali jest podobne, a jak wielkie są różnice.
No właśnie nie. Bo ciężko jest zmierzyć jakąś ilościową miarą owe podobieństwa i różnice. No bo jaką miarę proponujesz? Ja zaś proponuję porównanie jakościowe – tzn. czy podobieństwa leżą w istocie doktryny, czy też są to podobieństwa w sferze praktycznych tejże doktryny zastosowań. Moim zdaniem – wyłącznie to drugie. Rdzeń – nauka o tym, co jest celem życia ludzkiego jest skrajnie różna.


Pn paź 15, 2018 17:46

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Czyli zgadzamy się na podobieństwo wskazań praktycznych , czyli polecanie takich samych zachowań zarówno na drodze do oświecenia jak i na drodze do zbawienia. Choć w buddyzmie podkreśla się samodzielne poszukiwania, sceptycyzm, a w chrześcijaństwie wiarę...

Teraz wystarczy wykazać że oświecenie nie ma nic wspólnego ze zbawieniem , czyli że te drogi prowadzą na dwa różne szczyty...

Rzuca się w oczy fakt że oświecenie można uzyskać samodzielnie, a do zbawienia jest potrzebna łaska, aczkolwiek zauważ że niektóre nurty chrześcijańskie podkreślają właśnie znaczenie uczynków, bo przy porównaniu nauk Jezusa i Buddy warto brać pod uwagę wszelkie nurty... Równocześnie w buddyzmie masz nurt Czystej Krainy, gdzie to mówi się o dosłownie zbawieniu przez wiarę...

Oświecenie można uzyskać za życia, zbawienie dopiero po śmierci, choć w buddyzmie w sumie mówi się o odrodzeniu w niebiańskich krainach, a oświecenie za życia to tylko wstęp - kończy to tylko cykl narodzin i śmierci tu na ziemi, a nie jest końcem wszystkiego... ciekawe gdy anatmana interpretuje się jako brak duszy, prawda?

Może inaczej - jak sobie wyobrażasz swoją sytuację gdy będziesz zbawiony?
A jak sobie wyobrażasz siebie gdybyś osiągnął oświecenie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 15, 2018 18:32
Zobacz profil
Post Re: Podobieństwo nauk Buddy i Jezusa
Tak po cichutku powiem, tylko że Ignacy Loyola też mówił o dążeniu do "świętej obojętności".
Wszystko ładnie i rzeczowo napisane jest w "Ćwiczeniach Duchownych", których jest autorem.

Ciekawe czy Koran i Tora też mówią o "świętej obojętności"?


Pn paź 15, 2018 18:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL