Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona
 Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Teresse napisał(a):

1.Na jednych w Czernej usłyszałam ten głos - Lepiej służyć Panu czy słudze?
2. Na drugich chciałam wstąpić do Karmelu i rozeznawałam pod ty kątem...
3. W Medjugorje było dużo modlitw z nałożeniem rąk i konferencje i tyle pamiętam...

Innymi słowy, nie pamiętasz, że miały jakiś harmonogram.
A w nim był czas na posiłek, modlitwę, konferencję, czas wolny i sen.

Teresse zachowaj proszę równowagę.


Cz lis 01, 2018 16:35
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Alus napisał(a):
Teresse napisał(a):
Chodzi o żywych grzeszników, którzy idą do piekła...Dusze w czyśćcu są już zbawione ( kiedyś, choć to pewnie też złudzenie, miałam wrażenie, że Matka Boża daje mi do zrozumienia, że nabożeństwo za dusze w czyśćcu jest "bardzo szlachetne, ale te dusze są już zbawione"...i że trzeba robić więcej dla żyjących grzeszników...

JP2-homilia napisał(a):
Dlatego (Maryja) wzywa pastuszków: «Módlcie się, wiele się módlcie i umartwiajcie się w intencji grzeszników; wiele dusz idzie do piekła, bo nikt nie modli się za nie ani nie umartwia».


http://christianitas.org/news/wiele-dusz-idzie-do-piekla-bo-nikt-nie-modli-sie-za-nie/

Trzeba robić więcej dla żyjących grzeszników, ale nie nawracać ich z kwaśną, cierpiętniczą miną, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego.


No własnie to chce udowodnić w tym wątku, że "Dobra Nowina" znaczy nie tylko, ze trzeba cierpieć dodatkowo ( oprócz krzyży życia), ale też jeszcze robić to z uśmiechem...Czyli nie jest wcale"dobra" w powszechnym rozumieniu tego słowa cbdu... :biggrin:

Tak jak dzisiaj na stronie wiary.pl jest takie zdjęcie opatrzone komentarzem" radość świętości"

Obrazek

...czyli nie tylko trzeba harać-bo opieka nad osobami starszymi to może być niezła harówka , ale jeszcze z uśmiechem...


Cz lis 01, 2018 17:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Teresse napisał(a):
Nie mówiąc o piekle...
Ewangelie same w sobie nie mówią nic o (niekończącym się) piekle :)

https://www.youtube.com/watch?v=IF1WsVi4fjk

_________________
Pokój wam.


Pt lis 02, 2018 18:36
Zobacz profil
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Neuro napisał(a):
Teresse napisał(a):
Nie mówiąc o piekle...
Ewangelie same w sobie nie mówią nic o (niekończącym się) piekle :)

https://www.youtube.com/watch?v=IF1WsVi4fjk


No cóż wg mnie mówią i to sporo...choć wiadomo jak to pismo można różnie interpretować, ale akurat żeby zaprzeczać wiecznemu piekłu to trzeba się sporo natrudzić...


Pt lis 02, 2018 19:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Teresse napisał(a):
No cóż wg mnie mówią i to sporo...
Gdzie, w którym mejscu?

Cytuj:
choć wiadomo jak to pismo można różnie interpretować,
Taka mała dygresja: Nowy Testament to nie tylko ewangelie :)

Cytuj:
ale akurat żeby zaprzeczać wiecznemu piekłu to trzeba się sporo natrudzić...
Czy ja wiem? To raczej trzeba było się natrudzić, żeby tak to wszystko potłumaczyć i zinterpretować, aby stworzyć wrażenie iż jest mowa o wiecznym piekle :)

Aha i jeszcze jedna kwestia. Mowę o wiecznym piekle można rozumieć dwojako:

:arrow: Jako zamknięcie kogoś w piekle bez końca
:arrow: Jako wieczność miejsca, do którego można wchodzić i z którego można wychodzić :)

_________________
Pokój wam.


Pt lis 02, 2018 20:14
Zobacz profil
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Neuro napisał(a):
Czy ja wiem? To raczej trzeba było się natrudzić, żeby tak to wszystko potłumaczyć i zinterpretować, aby stworzyć wrażenie iż jest mowa o wiecznym piekle :)

Aha i jeszcze jedna kwestia. Mowę o wiecznym piekle można rozumieć dwojako:

:arrow: Jako zamknięcie kogoś w piekle bez końca
:arrow: Jako wieczność miejsca, do którego można wchodzić i z którego można wychodzić :)


No cóż przygotuję kompendium odpowiednich fragmentów NT, ale pewnie je znasz :)

Tęgie teologiczne głowy się nad tym pochylały i jakoś nie doszły do takich wniosków jak Ty...plus wspierają je wizje świętych, którzy tam byli i widzieli...


Pt lis 02, 2018 20:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Teresse napisał(a):
Tęgie teologiczne głowy się nad tym pochylały i jakoś nie doszły do takich wniosków jak Ty...
Bo nie chciały :D Przecież nie byłoby pożądane, gdyby doszło do sprzeczności z tym co głosi ich Kościół :D

Cytuj:
plus wspierają je wizje świętych, którzy tam byli i widzieli...
To tylko wizje, [...]

A do tego jeszcze trzeba dodać to, co już wcześniej przytaczałem:

"Warto zwrocic uwage na fakt, ze w niektorych wizjach niby mowi sie o piekle i potepionych, ale po blizszym przyjrzeniu sie i analizie okazuje sie, ze tak naprawde chodzi o czysciec i ludzi znajdujacych sie w czysccu. Nasuwa sie tutaj rozroznienie, jakie czyniono w Kosciolach wschodnich, w ktorych nie uznawano nauki o czysccu, na pieklo gorne i dolne. Pieklo dolne odpowiadaloby pieklu w naszym rozumieniu, ale gorne juz nie." (Dariusz Kowalczyk SJ, http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/81/comments/1728) :)

EDIT: Daruj sobie takie porównania na tym forum. MH.

_________________
Pokój wam.


Pt lis 02, 2018 20:58
Zobacz profil
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Jak kiedyś przestanę wierzyć w piekło to obawiam się, że razem z tym do kosza pójdzie cała wiara...skoro nic mi nie grozi...

Także bądź świadom, że nawracasz mnie na ateizm :lol:

To tak pół żartem pół serio...

Cytuj:
Pieklo dolne odpowiadaloby pieklu w naszym rozumieniu


No więc jednak jest...


Pt lis 02, 2018 21:48
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Cytuj:
Aha i jeszcze jedna kwestia. Mowę o wiecznym piekle można rozumieć dwojako:

:arrow: Jako zamknięcie kogoś w piekle bez końca
:arrow: Jako wieczność miejsca, do którego można wchodzić i z którego można wychodzić :)

W moim śnie największą rozpacz rozdzierającą serce było stwierdzenie faktu, że z tamtego miejsca nie ma możliwości ucieczki, czy wyjścia.
W szarej, zamglonej przestrzeni, pośród nieprzebranych rzesz ludzi, panował wręcz namacalny smutek, rozpacz, beznadzieja.


So lis 03, 2018 8:20
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Kompendium Ewangelie o piekle... :-)

http://analizy.biz/marek1962/pieklo1.html napisał(a):
Ewangelia wg św.Mateusza 5,21-22

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego.

Ewangelia wg św.Mateusza 5,27-30

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Ewangelia wg św.Mateusza 8,11-12

Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz - w ciemność; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów .

Ewangelia wg św.Mateusza 13,39-43

Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!

Ewangelia wg św.Mateusza 13,49-51

Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko? Odpowiedzieli Mu: Tak jest.

Ewangelia wg św.Mateusza 18,6-9

Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

Ewangelia wg św.Mateusza 22,13-14

Wtedy król rzekł sługom: Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

Ewangelia wg św.Mateusza 23,15-22

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami. Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: Kto by przysiągł na przybytek, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą. Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto? Dalej: Kto by przysiągł na ołtarz, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na ofiarę, która jest na nim, ten jest związany przysięgą. Ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę? Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga na niego i na wszystko, co na nim leży. A kto przysięga na przybytek, przysięga na niego i na Tego, który w nim mieszka. A kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na Tego, który na nim zasiada.

Ewangelia wg św.Mateusza 24,45-51

Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. Zaprawdę, powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: Mój pan się ociąga, i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. Każe go ćwiartować i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Ewangelia wg św.Mateusza 25,29-30

Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Ewangelia wg św.Mateusza 25,41-46


Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Ewangelia wg św.Mateusza 26,24

Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.

Ewangelia wg św.Marka 9,42-48

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie.

Ewangelia wg św.Marka 14,21

Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.

Ewangelia wg św.Łukasza 6,25

Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.

Ewangelia wg św.Łukasza 12,4-5

Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!

Ewangelia wg św.Jana 5,28-29

Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia.


So lis 03, 2018 20:34

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Teresse napisał(a):
Jak kiedyś przestanę wierzyć w piekło to obawiam się, że razem z tym do kosza pójdzie cała wiara...skoro nic mi nie grozi...


Powiem może trochę ostro - skoro podstawą Twojej wiary jest strach przed piekłem to jest ona mało co warta... To jak być dobrym dzieckiem nie z miłości i szacunku do rodziców tylko ze strachu, serio tego chce Bóg?
Super przedstawia sprawą Walsch w 'Rozmowach z Bogiem', które oczywiście katolicy odrzucają jako herezje i bzdury, bo jakże Bóg może ośmielać się mówić, że nie ma piekła, choć można go doświadczyć... Przecież Bóg musi być katolikiem, a co jeśli jest ponad podziałami?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 05, 2018 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
IrciaLilith napisał(a):
To jak być dobrym dzieckiem nie z miłości i szacunku do rodziców tylko ze strachu, serio tego chce Bóg?

A tak szczerze jeśli twoje dziecko wbrew zachętom, tłumaczeniom i błaganiom nijak nie chce wziąć pod uwagę twojego zdania to nie zdarza ci się go czasem postraszyć konsekwencjami? Oczywiście, że wiara oparta wyłącznie na strachu nie jest idealna ale jeśli jest w stanie doprowadzić człowieka do tego co dobre to lepsza taka niż jej brak.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn lis 05, 2018 14:24
Zobacz profil
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Zgadzam się z @Padre77 :biggrin:


Pn lis 05, 2018 14:27

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
Konsekwencjami tak - karami nie, konsekwencje wychodzą same z siebie, np jak nie posprząta u siebie to nic nie może znaleźć, wystarczyło kilka razy pozwolić do takiej eskalacji problemu, aby zrozumieli po co się sprząta. Albo wynikają z świadomie zawartych umów, typu jesteś tak duży aby grać na komputerze to jesteś też tak duży aby wynosić śmieci, nie wynosisz to znaczy że wolisz zejść na poziom niżej, gdzie nie musisz tego robić, ale też nie możesz grać. System leveli sprawdza się doskonale, nikt nikogo nie kara, każdy sam decyduje co wybiera, a wszystko ma plusy i minusy. Generalnie wystarczy mówić o swoich emocjach i uczuciach i nie ma potrzeby straszenia, dla mnie strach to przeciwieństwo miłości, a na głęboki szacunek trzeba sobie zapracować, a nie wymuszać go siłą i karami.
Nic nie poradzę na to że uważam piekło za straszak, nadinterpretację pewnych przenośni, jak ktoś potrzebuje i lubi się bać - jego wybór, ale straszenie nim ludzi to przemoc i okrucieństwo, szczególnie wobec dzieci - jak nie będziesz robić jak mówię pójdziesz do piekła... To wynik niemocy i bezsilności wychowawczej, tak samo jak kary cielesne, czy poniżanie dzieci, podwładnych.

Może właśnie dlatego że uważam że straszenie jest wyrazem niemocy tak bardzo nie pasuje mi to do wszechmogącego Boga.
Niby można twierdzić, że piekło to konsekwencja grzechu, a Bóg tylko ostrzega ,ale jest to konsekwencja nieadekwatna, bo za chwilowe działanie kara ma być wieczna i nieodwoływalna a to się zwyczajnie kłóci z Bogiem jako Miłością. Zauważcie też że wizje piekła mają tylko ci, którzy się spotkali z tą ideą.
Jakoś mi się piekło to kojarzy z G.F.Darwin i z wywaleniem kolegi z nieba , bo się masturbował w niedzielę... Moim zdaniem zrobili kawał dobrej roboty, pokazując absurdy takiego myślenia o piekle jakie pokutuje w społeczeństwie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 05, 2018 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy Ewangelia to naprawdę Dobra Nowina?
No ale piekło to jest tak samo konsekwencja a nie kara tylko po to żeby ukarać. To człowiek swoim życiem decyduje co otrzyma po śmierci.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn lis 05, 2018 14:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL