Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 20:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Dlaczego wierzycie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego wierzycie?
zefciu napisał(a):
No nie. Według wiary chrześcijańskiej właśnie Bóg dał ludziom pełną zdolność, która pozwala im na świadomy wybór piekła lub nieba.



Wybór tego co im bardziej odpowiada, bo gdzie kto trafi nie zależy od ludzi, a tutaj z twojej wypowiedzi mogłoby tak wyglądać, że to człowiek może sobie samemu zapewnić to całe Niebo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sty 11, 2019 8:01
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Robek napisał(a):
Wybór tego co im bardziej odpowiada, bo gdzie kto trafi nie zależy od ludzi, a tutaj z twojej wypowiedzi mogłoby tak wyglądać, że to człowiek może sobie samemu zapewnić to całe Niebo.
No nie – człowiek osiąga zbawienie za darmo, nie swoją mocą. Jego wyborem jest jednak, czy ten dar przyjmie, czy go nie przyjmie.


Pt sty 11, 2019 8:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dlaczego wierzycie?
zefciu napisał(a):
Robek napisał(a):
Wybór tego co im bardziej odpowiada, bo gdzie kto trafi nie zależy od ludzi, a tutaj z twojej wypowiedzi mogłoby tak wyglądać, że to człowiek może sobie samemu zapewnić to całe Niebo.
No nie – człowiek osiąga zbawienie za darmo, nie swoją mocą. Jego wyborem jest jednak, czy ten dar przyjmie, czy go nie przyjmie.

I tu jest pytanie: czy traktować jego wybór serio skoro ma tak mało przesłanek do prawidłowego wyboru.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Kozioł napisał(a):
I tu jest pytanie: czy traktować jego wybór serio skoro ma tak mało przesłanek do prawidłowego wyboru.

Dobre pytanie na ktore moze odpowiedziec tylko wiara w sprawiedliwosc Boga. Tylko Bog zna serce czlowieka i wie ile talentow czlowiek otrzymal i ilu i jakim wplywom podlegal na swojej drodze.
Czy mial wystarczajace przeslanki aby powiedziec Bogu - tak. Czy nie mial.


Pt sty 11, 2019 22:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Kozioł napisał(a):
I tu jest pytanie: czy traktować jego wybór serio skoro ma tak mało przesłanek do prawidłowego wyboru.

A jaki to jest prawidłowy wybór? Jakie kryteria stosować winien człowiek przy rozeznawaniu swojego wyboru? Przyznam, że nieco zaniepokoiło mnie Twoje stwierdzenie o tym, że jest zbyt "mało przesłanek", by go dokonać. Znaczy się, dobro i zło to pojęcia tak bardzo abstrakcyjne, że przeciętny człowiek ma poważne problemy moralne by właściwie określić czy dany uczynek był zły/dobry?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt sty 11, 2019 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Mrs_Hadley napisał(a):
Kozioł napisał(a):
I tu jest pytanie: czy traktować jego wybór serio skoro ma tak mało przesłanek do prawidłowego wyboru.

A jaki to jest prawidłowy wybór? Jakie kryteria stosować winien człowiek przy rozeznawaniu swojego wyboru? Przyznam, że nieco zaniepokoiło mnie Twoje stwierdzenie o tym, że jest zbyt "mało przesłanek", by go dokonać. Znaczy się, dobro i zło to pojęcia tak bardzo abstrakcyjne, że przeciętny człowiek ma poważne problemy moralne by właściwie określić czy dany uczynek był zły/dobry?

Może spotkac złego człowieka mieniącego się chrześcijaninem i stracić wiarę. Może wychowac się w innej religii. Moga mu chrześcijanie najechac kraj i zbombardować jego wioskę. Możliwości bardzo wiele. Katastrofa może zabrac człowiekowi cała rodzine i bedzie widział Boga jako okrutnika.

Ludzie czesto pytaja się o wiare: dlaczego wierzysz. Gdy otrzymują odpowiedx, że to łaska, że to dar, to moga pomyślec: cos nie tak ze mna, czy z Bogiem, że mi poskapił?

Tak, to niepokojące pytania.
Wybór jest całkowicie wolny, jezeli znasz cała prawde. Jeżeli znasz tylko część albo co innego ci ja przysłoniło, to czy wybór jest całkowicie wolny?

A pytanie: skąd sie wzieło zło? Modna ostanio odpowiedx, że zło to brak Boga, jak ciemnośc to brak swiatła zadowala na chwilkę. Zaraz jest pytanie : a kto stworzył ta pustke, ta ciemność.
Pytań jest mnóstwo, wszystkie bez odpowiedzi i spokojni moga być tylko ubodzy duchem, ktorzy tych pytan nie dostrzegają.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 23:30
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Kozioł napisał(a):
I tu jest pytanie: czy traktować jego wybór serio skoro ma tak mało przesłanek do prawidłowego wyboru.
Bóg traktuje wybór człowieka całkiem serio. Ale jest sprawiedliwym sędzią i uwzględnia okoliczności. Ewangelia mówi wszak, że komu więcej dano, od tego więcej wymagać się będzie. Oraz o tym, że sługa, który nie znał woli Pana otrzyma mniejszą chłostę.


So sty 12, 2019 9:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Dlaczego wierzycie?
@Kozioł, nie odpowiedziałeś na moje pytanie co rozumiesz pod pojęciem "prawidłowy wybór" oraz nie przedstawiłeś kryteriów, które by miały być rozstrzygające.
Zamiast tego napisałeś emocjonalnego posta w którym mało jest konkretów, żeby się odnieść do Twojej tezy, w dodatku dochodzi kolejne pytanie, tym razem o prawdę. Do czego ją odnosisz?
Nie sztuką jest pisanie, że ludzie czynią zło i że człowiek nie jest od niego wolny. Sztuką jest umiejętność pochylenia się nad problematyką i podjęcie refleksji, która może być przyczynkiem do dyskusji. Pisząc ogólniki, trudno pochylić się nad Twoją tezą, zwłaszcza gdy zapytać Ciebie o konkrety, unikasz odniesienia się do meritum, skaczesz po tematach. Można tak rozwadniać temat, ale po co?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So sty 12, 2019 11:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Ja nie wierzę, po prostu wiem, że Bóg istnieje na 100%, bo w życiu zaznałem jego mocy i pewnych łask.


So sty 12, 2019 12:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Mrs_Hadley napisał(a):
@Kozioł, nie odpowiedziałeś na moje pytanie co rozumiesz pod pojęciem "prawidłowy wybór" oraz nie przedstawiłeś kryteriów, które by miały być rozstrzygające.

Mnie akurat wypowiedz Koziol (poza dwoma wyrazami) mi sie podoba. Ze wzgledu na to ze to nie my, ludzie jestesmy na silach aby okreslic co to jest "prawidlowy wybor" i kryteria. Rowniez wez pod uwage wypowiedz Zefcia.To pozostawiamy Bogu.
Co nie zwalnia nas od odpowiedzialnosci ksztaltowania sumienia i odrozniania dobra od zla.


So sty 12, 2019 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Nie ma żadnego wyboru ze strony człowieka, to Bóg decyduje gdzie człowiek idzie po śmierci cielesnej, gdzie wędruje jego dusza po sądzie szczegółowym i to tyle, to jest bardzo proste ale niektórzy koloryzują i wałkują temat pisząc dziesiątki stron nie wiadomo o czym. Człowiek nie ma żadnego wpływu na decyzję Boga, może jedynie żałować błędów, które popełnił za życia na ziemi ale na to już jest za późno, bo czasu nie cofa Bóg.


So sty 12, 2019 15:19
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Kapral135 napisał(a):
Nie ma żadnego wyboru ze strony człowieka, to Bóg decyduje gdzie człowiek idzie po śmierci cielesnej, gdzie wędruje jego dusza po sądzie szczegółowym i to tyle, to jest bardzo proste ale niektórzy koloryzują i wałkują temat pisząc dziesiątki stron nie wiadomo o czym. Człowiek nie ma żadnego wpływu na decyzję Boga, może jedynie żałować błędów, które popełnił za życia na ziemi ale na to już jest za późno, bo czasu nie cofa Bóg.

Człowiek decyduje całym swoim życiem, swoimi wyborami, a Bóg jedynie respektuje nasze wybory.


So sty 12, 2019 15:26

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Dlaczego wierzycie?
@Kapral135

Człowiek podejmuje decyzję za życia, oczywiście pod warunkiem, że usłyszał konkretne wezwanie: nawróć się i przyjmij Dobrą Nowinę!
A co do "wędrówki dusz", to również jesteś jej pewny na 100 procent, tak jak istnienia Boga?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So sty 12, 2019 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Alus napisał(a):
Człowiek decyduje całym swoim życiem, swoimi wyborami, a Bóg jedynie respektuje nasze wybory.

Tez tak uwazam. Podoba mi sie porownanie do GPS - przeliczam trase.

Problem w tym ze te wybory moga byc oparte na niewlasciwych przeslankach.


So sty 12, 2019 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego wierzycie?
Małgosiaa napisał(a):
Nie. Bóg każdemu udziela łaski wiary. Sęk w tym, że niektórzy tę łaskę olewają, nie przyjmują jej.


Intrygujące. Skąd to wiadomo i jak ma się to do odmiennego doświadczenie większości ludzi?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sty 12, 2019 17:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL