Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 23:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
"Cieszę się bardzo, że Bóg ojciec zesłał swojego Syna na ten świat. Jak ja się cieszę." (HenrykK)


N lut 03, 2019 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Małgosiaa napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Słowo Boże poucza nas, że mamy sprawować swoje zbawienie.

Co to znaczy, że mamy sprawować swoje zbawienie i gdzie w Biblii jest tak napisane?

Najkrócej rzecz ujmując, trwając w wierze w Syna Bożego i przyjmując łaskę za łaską.
A o sprawowaniu/zabieganiu o mowa jest w Flp.2,12

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 03, 2019 22:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Wybawiony napisał(a):
Najkrócej rzecz ujmując, trwając w wierze w Syna Bożego i przyjmując łaskę za łaską.

A ile jest tych łask? Bo ja wiem, że jest łaska uświęcająca i uczynkowa. Łaskę tracimy przez grzech, ale ją odzyskujemy w sakramencie pokuty i pojednania. Jest to jednak wciąż ta sama łaska, a nie któraś z kolei.
Wybawiony napisał(a):
A o sprawowaniu/zabieganiu o mowa jest w Flp.2,12

Jak ja uwielbiam taką nowomowę!!! Może ktoś się nabierze i pomyśli: ooo, co za facet! Jakiego mądrego języka uzywa, zatem musi głosić samą prawdę! Nie rozumiem o czym mówi, a to znaczy, żem glupi, a on mnie oświeca!
Czym innym jest sprawowanie, a czym innym zabieganie.
sprawować
1. «spełniać obowiązki, wykonywać zadania wynikające z zajmowanego stanowiska, wykonywanego zawodu itp.»
2. «pełnić jakąś funkcję, wykonywać coś»
https://sjp.pwn.pl/sjp/sprawowac;2523375.html
zabiec, zabiegnąć — zabiegać
1. «biegnąc, dotrzeć gdzieś»
2. zabiegać «czynić starania, aby coś osiągnąć lub pozyskać kogoś»
zabieganie «załatwianie w pośpiechu wielu spraw naraz»
https://sjp.pwn.pl/szukaj/zabiega%C4%87.html
Jak widzisz słowa zabiegać nie można zamienić słowem sprawować i dlatego pytałam, gdzie w Biblii jest o sprawowaniu zbawienia, bo gdzie jest o zabieganiu o zbawienie - wiem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 03, 2019 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Małgosiaa napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
A o sprawowaniu/zabieganiu o mowa jest w Flp.2,12

Jak ja uwielbiam taką nowomowę!!! Może ktoś się nabierze i pomyśli: ooo, co za facet! Jakiego mądrego języka uzywa, zatem musi głosić samą prawdę! Nie rozumiem o czym mówi, a to znaczy, żem glupi, a on mnie oświeca!
Czym innym jest sprawowanie, a czym innym zabieganie.

To dobrze, że sprawowanie jest czym innym niż zabieganie. Dobrze, że Ty sama to stwierdzasz. Zgadzam się z Tobą, że nazwanie sprawowania zabieganiem to coś w rodzaju nowomowy.Niepotrzebnie chciałem pójść na kompromis i dostało mi się :)
Ponieważ jednak Słowo Boże (chociażby w liście do Efezjan) mówi o zbawieniu jako o fakcie, a zabieganie dotyczy czegoś, co jeszcze faktem nie jest, no to sama oceń prawidłowość tłumaczenia Flp.2,12 w BT, sprawdzając przy okazji znaczenie słowa 'katergazesthe'.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lut 03, 2019 23:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
No to wyjaśnij mi na czym owo sprawowanie zbawienia polega.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 04, 2019 1:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Jeszcze raz się zapytam, bo naprawdę nie potrafię sobie tego wytłumaczyć na czym polega zbawienie za sprawą Jezusa Chrystusa. Gdyby Bóg nie zrodził Jezusa to i tak każdy miałby duszę nieśmiertelną czyli miałby zapewnione życie wieczne z tym, że nie wszyscy w Niebie, niektórzy w piekle niektórzy dopiero po przejściu czyścca. Czyli co tak naprawdę dało zbawienie? Nie widzę tu żadnych profitów dla zwykłego człowieka.


Pn lut 04, 2019 12:22
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Kapral135 napisał(a):
Jeszcze raz się zapytam, bo naprawdę nie potrafię sobie tego wytłumaczyć na czym polega zbawienie za sprawą Jezusa Chrystusa. Gdyby Bóg nie zrodził Jezusa to i tak każdy miałby duszę nieśmiertelną czyli miałby zapewnione życie wieczne z tym, że nie wszyscy w Niebie, niektórzy w piekle niektórzy dopiero po przejściu czyścca. Czyli co tak naprawdę dało zbawienie? Nie widzę tu żadnych profitów dla zwykłego człowieka.

Skoro masz w Biblii opis wygnania ludzi z raju po pierwszym grzechu, to ktoś musiał otworzyć na powrót wrota raju.


Pn lut 04, 2019 12:38

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Kapral135 napisał(a):
Jeszcze raz się zapytam, bo naprawdę nie potrafię sobie tego wytłumaczyć na czym polega zbawienie za sprawą Jezusa Chrystusa. Gdyby Bóg nie zrodził Jezusa to i tak każdy miałby duszę nieśmiertelną czyli miałby zapewnione życie wieczne z tym, że nie wszyscy w Niebie, niektórzy w piekle niektórzy dopiero po przejściu czyścca. Czyli co tak naprawdę dało zbawienie? Nie widzę tu żadnych profitów dla zwykłego człowieka.

Po pierwsze, zbawienie jest szerokim pojęciem i nie dotyczy tylko kwestii nieśmiertelności duszy. Po drugie, twierdzenie ze po upadku w grzech ludzie nadal posiadali nieśmiertelną duszę nie pochodzi z Biblii. Po trzecie, dzieki ofierze Jezusa każdy, kto w Niego uwierzy zyskuje formalnie nieśmiertelność (jako jeden z aspektów życia wiecznego), przy czym w sensie doświadczalnym uzyska ją dopiero przy zmartwychwstaniu, w dzień powtórnego przyjścia Pana, kiedy to nastąpi pełnia odkupienia. Natomiast ci, którzy odrzucą zbawienie w Jezusie Chrystusie, zostaną wzbudzeni jedynie na sąd i oczywiście o żadnej nieśmiertelności mowy być nie może.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 04, 2019 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Aha, czyli przed Jezusem ludzie nie posiadali w ogóle duszy, a tym bardziej nieśmiertelnej.
To albo człowiek ma miał i będzie zawsze miał duszę nieśmiertelną albo w ogóle nigdy jej nie było. O tym świadczy pewna prosta logika.
To się wszystko kupy nie trzyma. Ja wymiękam w tym momencie.


Pn lut 04, 2019 13:57
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
[quote="Wybawiony] Po drugie, twierdzenie ze po upadku w grzech ludzie nadal posiadali nieśmiertelną duszę nie pochodzi z Biblii. [/quote]
Gdyby to była prawda to modlitwa Judy i jego wojska (2 Mch 12,43-45) byłaby pozbawiona zupełnego sensu.


Cytuj:
Natomiast ci, którzy odrzucą zbawienie w Jezusie Chrystusie, zostaną wzbudzeni jedynie na sąd i oczywiście o żadnej nieśmiertelności mowy być nie może.

I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego (Mt 25,46).


Pn lut 04, 2019 14:23

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Według tego co pisze wybawiony w tej chwili jeżeli umieram to jestem w gronie osób oczekujących na życie wieczne. I jak to się ma do duszy nieśmiertelnej? Albo człowiek od zawsze miał duszę nieśmiertelną albo w ogóle jej nie ma, wtedy trzeba liczyć na zmartwychwstanie ciał.
Po śmierci cielesnej dusza odłącza się od ciała i idzie na sąd szczegółowy gdzie Bóg Ojciec odpowiednio do zasług kieruje człowieka do Piekła, Czyścca albo do Nieba.


Pn lut 04, 2019 14:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Czy nie rozumiecie tego, że człowiek popełnia zarówno dobre, jak i złe uczynki w ciele, zatem w ciele musi być sądzony?
Zrozumcie też, że o duszy można mówić jedynie w kontekście całego człowieka. Tak więc przed upadkiem człowiek był nieśmiertelną duszą żyjącą, a od upadku aż po zmartwychwstanie jest w praktycznym wymiarze śmiertelną duszą żyjącą.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 04, 2019 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Aha czyli jak dzisiaj dajmy na to umieram to po prostu mnie nie ma, nie istnieje?


Pn lut 04, 2019 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Zgodnie z Pismem, kiedy umrzesz to jesteś martwy i nic nie możesz już zrobić. Nie rozumiem jednak skąd pomysł, że przestaniesz istnieć? Przecież nieistniejący człowiek nie mógłby zostać wzbudzony z martwych.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 04, 2019 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
To proste, umiera moje ciało a jeżeli duszy nie ma to i nie ma.
Akurat parę dni temu był u mnie w domu ksiądz po kolędzie i zapytałem go czy dusza istnieje, odpowiedział, że tak. Bardziej wierzę jemu niż Tobie.


Pn lut 04, 2019 19:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL