Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 15:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona
 Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana 
Autor Wiadomość
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Alus napisał(a):
Pozostali bogowie różnych religii politeistycznych mają takie same cechy, w tym przywary, jakie posiadają ludzie, a co poniektórzy są tak złośliwi jak demo.
Jakie ludzkie przywary ma Brahma, albo wręcz Trimurti?


So kwi 06, 2019 18:38
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
akruk napisał(a):
Alus napisał(a):
Pozostali bogowie różnych religii politeistycznych mają takie same cechy, w tym przywary, jakie posiadają ludzie, a co poniektórzy są tak złośliwi jak demo.
Jakie ludzkie przywary ma Brahma, albo wręcz Trimurti?

Tak jak człowiek, jest śmiertelny.


N kwi 07, 2019 7:48

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
A co z brahmanem, paradoksalnie pisanym z małej litery?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 07, 2019 9:04
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
IrciaLilith napisał(a):
A co z brahmanem, paradoksalnie pisanym z małej litery?

A co z pozostałymi 50 bogami opisywanymi w brahmanach?


N kwi 07, 2019 9:16

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Kurcze, jest niguna brahman najwyższy byt bez atrybutów, z niego i w nim się wszystko dzieje, przybiera różne skończone formy a ludzie tworzą lub poznają przydatne w rozwoju saguna brahmana, które czczą i zwią Bogami nadając im cechy, dzięki którym coraz bardziej pojmują nature niguna brahmana. Twój obraz Boga jest jednym z nieskończonej ilości obrazów Boga i nie zamierzam oceniać, który jest lepszy i z szacunku do wszelkich Bogów a raczej do uczuć religijnych osób wierzących będę używać wielkiej litery, bo dla mnie Allah, Jahwe z ST oraz Bóg Ojciec NT mają tak różne atrybuty, że nie mogę mówić o Bogu monoteistycznym a o Bogach religii monoteistycznych a jako, że Bóg w jakiego wierzą chrześcijanie jest w tym gronie to słowo Bogowie też wymaga wielkiej litery gdy mówię o Bogach monoteistycznych czy też Bogach w ogóle. To Ty uważasz, że istnieje jeden Bóg i to Twój. Ja tak nie uważam i skoro gdy piszę o Bogu domyślnie zakładasz że o chrześcijańskim i próby wytłumaczenia, że napisałam z małej, bo myślałam o dowolnym boskim bycie skończyły się pouczeniem, że ma być zawsze z wielkiej to będzie.
Szczególnie, że nazwy wyższych wartości też piszę z wielkiej, aby odróżnić je od ich potocznych odpowiedników.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 07, 2019 9:37
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
IrciaLilith napisał(a):
Kurcze, jest niguna brahman najwyższy byt bez atrybutów, z niego i w nim się wszystko dzieje, przybiera różne skończone formy a ludzie tworzą lub poznają przydatne w rozwoju saguna brahmana, które czczą i zwią Bogami nadając im cechy, dzięki którym coraz bardziej pojmują nature niguna brahmana. Twój obraz Boga jest jednym z nieskończonej ilości obrazów Boga i nie zamierzam oceniać, który jest lepszy i z szacunku do wszelkich Bogów a raczej do uczuć religijnych osób wierzących będę używać wielkiej litery, bo dla mnie Allah, Jahwe z ST oraz Bóg Ojciec NT mają tak różne atrybuty, że nie mogę mówić o Bogu monoteistycznym a o Bogach religii monoteistycznych a jako, że Bóg w jakiego wierzą chrześcijanie jest w tym gronie to słowo Bogowie też wymaga wielkiej litery gdy mówię o Bogach monoteistycznych czy też Bogach w ogóle. To Ty uważasz, że istnieje jeden Bóg i to Twój. Ja tak nie uważam i skoro gdy piszę o Bogu domyślnie zakładasz że o chrześcijańskim i próby wytłumaczenia, że napisałam z małej, bo myślałam o dowolnym boskim bycie skończyły się pouczeniem, że ma być zawsze z wielkiej to będzie.
Szczególnie, że nazwy wyższych wartości też piszę z wielkiej, aby odróżnić je od ich potocznych odpowiedników.

Konkluzja - wybierasz politeizm, Twój osobisty wybór, nic mi do niego.


N kwi 07, 2019 9:55
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Z opisu wynika raczej coś na kształt kultu wszechogarniającej Rzeczywistości, a nie żaden politeizm; a już na pewno nie politeizm w sensie biblijnych "bożków".


N kwi 07, 2019 9:59
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
ErgoProxy napisał(a):
Z opisu wynika raczej coś na kształt kultu wszechogarniającej Rzeczywistości, a nie żaden politeizm; a już na pewno nie politeizm w sensie biblijnych "bożków".

A coś więcej o wszechogarniającej Rzeczywistości...


N kwi 07, 2019 10:31

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Alus, jeśli panenteizm jest politeizmem to masz rację, tylko po co ci religioznawcy mają dwa pojęcia?
Inna sprawa czy ja wierzę w brahmana lub Latającego Potwora Spaghetti czy tylko używam jako przykładów...

Advaita vedanta jest mi bliska, ale to system filozoficzny, nie religijny.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 07, 2019 10:44
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Alus napisał(a):
A coś więcej o wszechogarniającej Rzeczywistości...

A jest coś niezrozumiałego w terminach "wszechogarniająca" i "rzeczywistość"? Zdaje mi się, że w Okcydencie stoją za nimi pojęcia intuicyjnie uchwytne. :)


N kwi 07, 2019 11:05
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Alus napisał(a):
akruk napisał(a):
Jakie ludzkie przywary ma Brahma, albo wręcz Trimurti?
Tak jak człowiek, jest śmiertelny.
To nie jest przywara. Proponuję wyposażyć się w słownik języka polskiego, skoro nie rozumiesz znaczenia słów w tym języku. Przywara to negatywna cecha charakteru osoby. Śmiertelność nie jest cechą charakteru.


N kwi 07, 2019 13:45
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
No - chyba że dany byt żywy jest aż tak potężny, że decyzja: umierać - nie umierać zależy li tylko od jego własnej woli. Wtedy, owszem, można deliberować, czy jego śmiertelność jest przywarą, czy nie jest to przypadkiem skaza w jego charakterze.

Rozważmy więc drugą Osobę Trójcy.


N kwi 07, 2019 13:53

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Wolałbyś aby Bóg siedział na tronie w Niebie, nie wcielił się , nie cierpiał i nie umarł? Tak było by dla Niego wygodniej, tylko ty nie miałbyś szans.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 07, 2019 13:59
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Niemniej fałszem jest nawet twierdzenie, że bogowie politeistyczni po prostu mają cechy ludzkie, ale monoteistyczny Bóg żydów, chrześcijan czy muzułmanów w ogóle takich cech nie ma.

Oczywiście, że ma. Tylko tyle że wyznawcy już przestali zauważać, że Jahwe pierwotnie wcale nie odbiegał od bogów pogańskich. Marduk, Tot, Zeus czy Minerwa: wszyscy oni mają nadnaturalne cechy -- ludzkie. Są nadzwyczaj silni, bardziej niż ludzie. Nadzwyczaj mądrzy, wiedzą o wiele więcej niż ludzie. Ich emocje są także "naszymi" emocjami, tylko wyolbrzymionymi. Jahwe został pozbawiony otoczenia innych, rywalizujących bogów, jego atrybuty powiększono wręcz w nieskończoność, ale to nie zmienia ich ludzkiej proweniencji. Tak jak ludzie:
wie -- tylko w stopniu nieskończonym
tworzy, ma moc -- tylko w stopniu nieskończonym
kocha -- tylko w stopniu nieskończonym
jest sprawiedliwy -- tylko w stopniu nieskończonym

A już najbardziej oczywistą ludzką cechą, którą posiada Bóg, a której Alus nie zauważa w ogóle jako takiej, jest coś dla nas uznawanego za ważne, za wręcz konstytuujące człowieczeństwo, coś, czego wielu wierzących odmawia zwierzętom: Bóg jest osobą (w trynitaryzmie: trzema osobami). Bycie osobą jest bez wątpienia cechą ludzką.


N kwi 07, 2019 14:09

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Bo stworzyl nas na Swój obraz

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 07, 2019 14:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL