Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 443 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
 Czy niegrzeszenie coś daje ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
https://www.stowarzyszeniefidesetratio. ... ndrela.pdf
"W książce Christian perfection and contemplation (1937, s. 96), profesor
Angelicum stwierdza, że wszystko co jest dobre w człowieku ma swój początek w Bogu.
Jedynie grzech nie może pochodzić od Boga, a Stwórca pozwala na zło tylko dlatego, że w
swej wszechmocy potrafi przemienić je w większe dobro – manifestację miłosierdzia
i sprawiedliwości

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 05, 2022 16:28
Zobacz profil
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Acha czyli tam gdzie zło to sobie pozwala no to raczej dla mnie to jest niesprawiedliwość..


N lis 06, 2022 11:59

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Kiedy Jezus już był ukrzyżowany, to wraz z nim tego samego dnia ukrzyżowano jakiegoś łotra. Nie jest powiedziane, za co ukarany był ów złoczyńca, ale ukrzyżowanie było jedną z najsurowszych kar, więc prawdopodobnie był mordercą. Ten złoczyńca tuż przed śmiercią zwrócił się do Jezusa, aby wspomniał o nim Bogu, na co Jezus mu odpowiedział, że jeszcze dziś będzie z nim w niebie. Ten człowiek przez całe swoje życie grzeszył, a wystarczyło, że w obliczu śmierci poczuł żal i niejako z automatu trafił do nieba. Ktoś inny może starać się całe życie i potknąć się, w którymś momencie i nie dostąpić nieba. Wychodzi na to, że nie ma jakiejś formuły zapewniającej życie wieczne. Do nieba trafiają wybrańcy, którzy podobają się Bogu.


Wt sty 03, 2023 22:50
Zobacz profil
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Przypowieść o robotnikach w winnicy. Mt 20, 1-16. I wszystko jasne.


Cz sty 05, 2023 18:38

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Płomyk napisał(a):
a wystarczyło, że w obliczu śmierci poczuł żal i niejako z automatu trafił do nieba.

Hola, hola! :D
A gdzie setki godzin samobiczowań, udręki, oraz mąk wszelkiej maści, uczciwie odpracowanych w czyśćcu!?
Serio, można tak?

Płomyk napisał(a):
Ktoś inny może starać się całe życie i potknąć się, w którymś momencie i nie dostąpić nieba. Wychodzi na to, że nie ma jakiejś formuły zapewniającej życie wieczne.

Z definicji religijno-katolickiej, dusza ludzka jest nieśmiertelna, zatem "z automatu" każdy z członków naszego zacnego padołu łez, ma zapewnione życie wieczne! ;-)

Płomyk napisał(a):
Do nieba trafiają wybrańcy, którzy podobają się Bogu.

A jeśli ja się Bogu podobam, ale On mi nie, to co wtedy?

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pt sty 06, 2023 20:37
Zobacz profil
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Whispernight napisał(a):
A jeśli ja się Bogu podobam, ale On mi nie, to co wtedy?

Dobre pytanie. Z definicji jaką tu podałeś:
Whispernight napisał(a):
Z definicji religijno-katolickiej, dusza ludzka jest nieśmiertelna, zatem "z automatu" każdy z członków naszego zacnego padołu łez, ma zapewnione życie wieczne! ;-)

I nie masz wyjścia. Czy żyjąc wiecznie w niebiańskim Edenie, czy będąc potępionym w czeluściach Hadesu zawsze będziesz Jego własnością, niewolnikiem. Trzecia opcja nie istnieje? A czyściec? I widzisz jesteś zadbany, zaopiekowany po całą wieczność.


So sty 07, 2023 9:37

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Believing napisał(a):
I nie masz wyjścia. Czy żyjąc wiecznie w niebiańskim Edenie, czy będąc potępionym w czeluściach Hadesu zawsze będziesz Jego własnością /.../

Jeśli chodzi o Eden, to tutaj sytuacja jest dość klarowna. Natomiast nieco gorzej jest z tym Hadesem... I nie chodzi mi tu o dość niskie standardy wyposażenia powyższego przybytku, ale raczej o jego wątpliwą definicję, a co za tym idzie, zupełnie spraną kulturowo interpretację.

W Starym Testamencie, jak z resztą dobrze wiesz, nieco odmiennie ujęto ów aspekt, który znamy jako Szeol, a który to własnie Septuaginta, "wymienia" na Hades. A jeśli dołożymy do tego
jeszcze średniowieczną myśli teologiczną, to już wyjdzie nam istna "Boska Komedia", którą znamy powszechnie jako "Piekło"!

Na szczęście do masochizmu mi daleko, więc nie mam zamiaru uprzykrzać sobie życia podobnymi nadinterpretacjami.

Dlatego powiem Ci, że tak!
Szeol to miejsce w sam raz dla mnie, i wystrój mi odpowiada... nie za krzykliwe kolory, nie za ciepło, nie za zimno, i co mnie niezmiernie cieszy, w końcu nie będę zmuszony, do ciągłej analizy
naszej absurdalnej rzeczywistości.

Chwała Ci Panie, za to!
:)

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


So sty 07, 2023 12:31
Zobacz profil
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Przeczytałam na Wiki o Szeolu. Nie ma co się dziwić, że dokonałeś takiego wyboru. Moją uwagę zwrócił Hades, ze względu na Orfeusza i Eurydykę, (odświeżyłam pamięć szkolna, ba nawet ciut poszerzyłam). Coś mi to wszystko przypomniało. Po trosze o Locie i jego żonie - podobnie z Eurydyką skończyły za nieposłuszeństwo. Po trochu o pokonaniu śmierci. Orfeusz vs Jezus. Choć przyznaję, każdy na swój sposób. Może jak trochę więcej czasu upłynie, to wszystko poukłada mi się w głowie.Choć wierna zasadom Ignasia i rozeznawania duchów, pozwolę temu pracować we mnie. Zobaczymy dokąd mnie zaprowadzi.
Bynajmniej, ja jestem na etapie, pogrzebu - nie musi być huczny i wystawny. Wręcz przeciwnie, bardzo skromny jak na polskie warunki i przyzwyczajenia. Tylko rodzina i przyjaciele. Co do życia po śmierci, zmartwychwstania, doskonale wiesz komu zaufałam. I tego się trzymam.
Mogę mieć tylko nadzieję, że kiedyś, kiedyś, kiedyś się zobaczymy. Wszyscy! Ale będzie ubaw i zaskoczenie! To naprawdę byłoby wielkie. Móc zobaczyć wszystkich razem z forum wiara.pl; ateiści.pl; katolik.pl, pogadać i nigdzie się nie spieszyć.


N sty 08, 2023 15:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 443 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL