Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 443 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 30  Następna strona
 Czy niegrzeszenie coś daje ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Robek napisał(a):
Oczywiście że się wiąże, bo im więcej grzechów to tym mniej pychy.

:o pewny jestes?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 12, 2021 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
W tym co mówi Robek, jest pewna racja. Faryzeusze byli zarozumiali, że przestrzegają prawa. A Jezus mówił "Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień". W chrześcijaństwie faktycznie raczej stawia się większy akcent na to, żeby zaakceptować swoją grzeszność i zawierzyć się Bogu, niż żeby o własnych siłach starać się udowodnić swoją bezgrzeszność.

Z drugiej strony...jeśli w konkretnej chwili czasu stajesz przed wyborem: zgrzeszyć lub nie zgrzeszyć...to co lepiej jest wybrać? Hmm...osobiście mam takie zadnie, że warto w takiej sytuacji starać się wybrać lepszą opcję, ale też nie za wszelką cenę. Czasem frustracja może być niemal nie do zniesienia i może wówczas faktycznie nie ma co się w nieskończoność torturować...

Pamiętajmy też o tym, że jako jeden z grzechów przeciwko Duchowi Św. wymieniane jest - z tego co kojarzę - własnie takie beztroskie grzeszenie "bo przecież Bóg i tak mi to wybaczy"...

Wynikałby z tego jakiś złoty środek, jakaś równowaga...
No i św. Paweł pisze "Kto uważa, że stoi niech baczy aby nie upadł". Z jednej strony można to potraktować jako przestrogę przed zarozumiałością. Ale z drugiej strony właśnie jako staranie się, aby nie upaść...

_________________
Pokój wam.


Wt sty 12, 2021 17:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Andy72 napisał(a):
Robek napisał(a):
Oczywiście że się wiąże, bo im więcej grzechów to tym mniej pychy.

:o pewny jestes?


Oczywiście że jestem pewien, dużo grzeszę (mam już na koncie setki ciężkich grzechów) i dzięki temu, grzech pychy mnie nie dosięgnie.

Neuro napisał(a):
Z drugiej strony...jeśli w konkretnej chwili czasu stajesz przed wyborem: zgrzeszyć lub nie zgrzeszyć...to co lepiej jest wybrać?


Takie wybory nie zdarzają się aż tak często, więc w ogólnym rozrachunku, nie mają aż tak dużego znaczenia, podejmowanie dobrych wyborów, nie spowoduje wielkiego spadku popełnianych grzechów, chociaż znaczący spadek zapewne nastąpi.
Tutaj jest kwestia co niektórych ludzi którzy zafiksowali się na punkcie życia w bezgrzeszności, ( nawet mamy paru takich na forum :mrgreen: ) tutaj grzech pychy powinien pojawiać sie bardzo często, oni są nim wręcz przesiąknięci.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 12, 2021 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Pewny jestes że nie jestes pyszny?
Wezmy dyktatora który morduje ludzi tysiącami, co nie przeszkadza mu być pysznym.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 12, 2021 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Moim zdaniem Robek przejawia cechy pyszałka.
Nie jest jednak w tym odosobniony.
sw Maksymilian Kolbe chyba mawiał, że pycha ludzka umiera kilka minut po śmierci człowieka.


Wt sty 12, 2021 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Andy72 napisał(a):
Pewny jestes że nie jestes pyszny?
Wezmy dyktatora który morduje ludzi tysiącami, co nie przeszkadza mu być pysznym.


W jaki sposób mogę być pyszny? przecież żeby osiągnąć ten stan muszę grzeszyć coraz mniej, dopiero wtedy może się pojawić grzech pychy, a ja przecież grzeszę coraz więcej, więc nie wiem co ty za jakieś cuda wymyślasz?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 12, 2021 22:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
doskonałość moralną ćwiczymy nie dlatego, że się opłaca, tylko dlatego, że jest to słuszne i prowadzi do większego dobra.
Podobnie jest z innymi cnotami: prawdomównością, posłuszeństwem, umiarkowaniem itp. itd. Za ich rozwijanie nie dostajemy żadnych nagród, co najwyżej szacunek u kilku osób, ale to by było na tyle.


Śr sty 13, 2021 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
inga_hp napisał(a):
doskonałość moralną ćwiczymy nie dlatego, że się opłaca, tylko dlatego, że jest to słuszne i prowadzi do większego dobra.

A teraz poćwiczmy logiczne myślenie - przeczytajmy Twoje powyższe zdanie tyle razy, ile trzeba do wyciągnięcia wniosku, że jest one bez sensu i powinno brzmieć tak:
doskonałość moralną ćwiczymy dlatego, że się opłaca, bo jest to słuszne i prowadzi do większego dobra.

inga_hp napisał(a):
Podobnie jest z innymi cnotami: prawdomównością, posłuszeństwem, umiarkowaniem itp. itd. Za ich rozwijanie nie dostajemy żadnych nagród, co najwyżej szacunek u kilku osób, ale to by było na tyle.

Dostaje się profity w strefie wiary - można ogrzewać się miłością Jezusa i liczyć na nagrodę w Niebie.
Poza tym, cnoty o których piszesz mogą dawać wymierne korzyści doczesne - społeczne, zdrowotne itd.


Śr sty 13, 2021 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Nie opłaca się ale warto, tak jak ktoś pisał o przyzwoitości ;-)
Po ziemsku to opłaca się być , nie będę mówił kim.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 13, 2021 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
inga_hp napisał(a):
doskonałość moralną ćwiczymy nie dlatego, że się opłaca, tylko dlatego, że jest to słuszne i prowadzi do większego dobra.


Zazwyczaj taka doskonałość moralna, prowadzi również do pychy, więc wole jej unikać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 13, 2021 18:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Dla mnie grzech może oznaczać 2 sytuacje:

1) Niedoskonałość. Jest to sprawa powszechna i w sumie niejednoznaczna.
2) Jasno wiem, że opcja A jest lepsza niż opcja B, ale mimo to świadomie wybieram opcję B. W sumie absurd.

_________________
Pokój wam.


Śr sty 13, 2021 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Najgorsze jest celowe grzeszenie,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 13, 2021 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Andy72 napisał(a):
Najgorsze jest celowe grzeszenie,
Czyli robienie czegoś, bo to będzie grzech? Z chęci grzeszenia?

Czyli wybranie celowo gorszej opcji...właśnie dlatego że jest gorsza? Taki auto-sabotaż? Widocznie ktoś podświadomie ma nadzieję, że dzięki temu na przykład uzyska wsparcie, czyli w sumie podświadomie wierzy, że to jest jednak lepszy wybór.

_________________
Pokój wam.


Śr sty 13, 2021 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
26 Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy
ale najlepiej porozmawiać ze spowiednikiem

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 13, 2021 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy niegrzeszenie coś daje ?
Andy72 napisał(a):
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy ale najlepiej porozmawiać ze spowiednikiem
Jeszcze się taki nie urodził, co by miał pełne poznanie prawdy ;)

_________________
Pokój wam.


Śr sty 13, 2021 21:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 443 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL