Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 329 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
AgnieszkaNM napisał(a):
Kto tych prawd nie uznaje, kto je zapiera, odrzuca, według nich nie żyje i innym przeszkadza do ich przyjęcia: ten się sprzeciwia Duchowi Świętemu od którego wszelka prawda chrześcijańska pochodzi.
Jakich "prawd"?

Dla mnie brzmi to jak próba ucięcia dyskusji przez zastraszanie (grzmienie z pozycji uzurpowanego autorytetu zamiast wykazania rzeczywistej prawdziwości przedstawianych przez siebie tez - woda na młyn nerwicy eklezjogennej swoją drogą - https://www.youtube.com/watch?v=yC0bp4mWbfA).

Takie pogrubianie teksu też służy mówieniu z naciskiem, aby oddziaływać na podświadomość zamiast komunikatywnie rozmawiać i dochodzić do prawdy.

Moja jest tylko racja i to święta racja.
Ten kto to kwestionuje, sprzeciwia się Duchowi Świętemu.

_________________
Pokój wam.


Cz cze 13, 2019 14:15
Zobacz profil
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Ten ksiądz gada głupoty. Dzisiejszy kryzys wiary(choć może to nieodpowiednie słowo) polega właśnie na tym że ludzie są obojętni. Skoro Bóg jest miłosierny to róbta co chceta. Może to jakieś moje skrzywienie, ale wydaje mi się że jest to wynikiem Aggiornamento z lat 60'tych


Cz cze 13, 2019 19:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Quinque napisał(a):
Ten ksiądz gada głupoty.
Czyżbyś się sprzeciwiał Duchowi Świętemu? :o

AgnieszkaNM napisał(a):
Są, co mówią: „Co księża nauczają, to nie wszystko prawda. Kto by tam wierzył wszystko?”. Ci grzeszą przeciwko Duchowi Świętemu, bo wiedzą, że kapłani katoliccy nie co innego, jeno szczere słowo Boże opowiadają.


:nonono: :nonono: :nonono:


Jeśli obraz Boga powoduje stres (napięcie), to jest to obraz niekompatybilny z organizmem człowieka, stworzonym przez Boga, bo organizm (w szczególności mózg) wtedy gorzej funkcjonuje.

_________________
Pokój wam.


Pt cze 14, 2019 8:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 12, 2019 10:55
Posty: 4
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
IrciaLilith napisał(a):
Agnieszko, miło, ze dołaczyłaś, mam nadzieję na owocne dyskusje.

Taka mała uwaga zanim ktoś z moderacji Ci to napisze: Poza cytatem dodawaj zawsze coś od siebie.

Szczerze nie do końca rozumiem co powyższy tekst ma wspólnego z tym tematem i co chciałaś przez to powiedzieć, oraz choćby czy wyraża on Twoje poglądy? Jeśli tak czy gdy ksiądz, człowiek omylny, prawi głupoty i ktoś w to nie wierzy, bo liczy się dla niego Prawda to grzeszy? Zresztą wiedza, że ktoś ma takie a takie mniemanie, w tym przypadku na temat że kapan zawsze opowiada tylko szczere słowo Boże nie oznacza , że zgadza się z takim poglądem i że nie zgadzanie się z tym jest czymś złym...



Witam. To była mała prowokacja :)
W cytacie nie ma mowy o prawdach jakiegoś księdza ( to cytat ze św. Vianneya) tylko o Prawdach katolickich ( naukach Kościoła) . Chyba taki jest temat dyskusji :)

To był komentarz św. Vianneya. A teraz mój: Jak widze dyskusje na forach na temat np czy dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP na pewno jest słuszny bo na początku go nie było, to załamuję ręce :(
Każdy sobie wybiera co mu nie pasuje i ma prawo drążyć temat, tylko po co? Jest Prawda czy jej nie ma a my sobie szukamy własnej?
Ktoś tu wspomniał o kryzysie wiary bo ludzie są obojętni. Wydaje mi się że nie obojętni a za bardzo pewni swego. JA tak myśle,JA tak uważam, JA wiem lepiej bo ta nauka nie przystaje do dzisiejszych czasów itd... Nawet naukę Kościoła się kwestionuje również przez mniemane że nad wszystkim można dyskutować i przemielić, przetrawić i dojść do własnych (lepszych) wniosków. Vianney nie uczył dyskutować tylko wierzyć. Było kawa na ławę. Wtedy kryzysu nie było. Jest teraz bo każdy uważa się za oświeconego i wiedzącego lepiej. Człowiek stanął w centrum a nie BÓG.

PS. Nie znaczy że nie wolno dyskutować. Nawet trzeba ale dzisiaj problem polega na tym że człowiek ma mentalność bez pokory. Powie ze ksiądz gada głupoty nawet nie sprawdzając co za ksiądz i o czym mówi. Ten ksiądz nawrócił tysiące ludzi właśnie przez to że mówił jak jest. Dzisiaj mamy takich którzy boją się zwrócić uwagę że kobieta ma nieodpowiedni strój w kościele bo zaraz parafianki na niego "naskoczą". To jest efekt braku pokory, mentalności masońskiej jak mówi mój znajomy...

_________________
niewolnikmaryi.com

"Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone”


Pt cze 14, 2019 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Problemem nie jest poszukiwanie Prawdy i podważanie wszystkiego, ale przekonanie, że już się zna Prawdę i nie weryfikowanie własnych mniemań.

Co istotne nawet Kościół ze swoim dogmatem o nieomylności papieża stopniowo rozwija swoją doktrynę.
A gdyby nie te wszystkie dyskusje, poglądy uznane za herezje oraz kontrowersje doktryna byłaby serio niezmienna i skostniała na maxa.

Jesteś w stanie wymienić całkowicie niezmienne i nie ewoluujace nauki Kościoła? Nawet gdy sam tekst się nie zmienia to interpretacja i owszem. Jak dla mnie to na plus, bo mówimy o opisywaniu i rozumieniu tego co jest poza konceptami i myśleniem rozumowym.

Jak definiujesz pokorę? Dla mnie to świadomość swojej nieświadomości, niewiedzy oraz podatności na błędy, złudzenia, nadinterpretacje oraz świadomość powszechności tej niewiedzy i ignorancji...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 14:08
Zobacz profil
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
IrciaLilith napisał(a):
Jesteś w stanie wymienić całkowicie niezmienne i nie ewoluujace nauki Kościoła?


Oczywiście
- dogmat o nieomylności
- dogmat o wiecznym dziewictwie
- dogmat o Trójcy Świętej
- dogmat o wniebowzięciu
- dogmat o zmartwychwstaniu
- dogmat o niepoklalnym poczęciu
- dogmat o transsubstanacji
I wiele innych

Już mówiłem. Św. Pius X, uważał pogląd że dogmaty mogą się zmieniać za największą herezję jaka kiedykolwiek miała miejsce, i za najobrzydliwszy atak na Kościół w historii


Pt cze 14, 2019 15:52

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Dowiedz się kiedy który dogmat kiedy został ustalony, szczególnie młodziutki jest dogmat o nieomylności papieża oraz dogmaty maryjne... Chodzi mi o coś oczywistego od samego początku a Ty mi wyskakujesz z twierdzeniami, które są dogmatami w niektórych przypadkach od niecałych stu lat...

Nawet Trójca ewoluowała i na tym opiera się zasadnicza doktrynalna różnica między Kościołem wschodnim a zachodnim, a taki podział nastąpił właśnie w wyniku ustaleń na temat pochodzenia jednej z osób Trójcy.

Podaj coś oczywistego zarówno dla uczniów Jezusa, dla wczesnych chrześcijan, dla katolików w każdym kolejnym stuleciu aż do dziś. Takim czymś na pewno nie są powyższe dogmaty.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 16:08
Zobacz profil
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
było ci już tłumaczone że dogmat nie jest wprowadzeniem nowej nauki. Tylko uroczystym jej potwierdzeniem w sytuacji gdy ktoś tę wiarę podważa
Cytuj:
Nawet Trójca ewoluowała i na tym opiera się zasadnicza doktrynalna różnica między Kościołem wschodnim a zachodnim

doprawdy? w jaki sposób? św. Wiktor i Tertulian są ojcami teologii trynitarnej(oni ją zapoczątkowali) a choćby św. Ignacy z Antiochi(uczeń św. Jana Apostoła) nazywał Jezusa swoim Bogiem
Cytuj:
Podaj coś oczywistego zarówno dla uczniów Jezusa, dla wczesnych chrześcijan, dla katolików w każdym kolejnym stuleciu aż do dziś


Ewangelia wg. św. Mateusza
-''13 Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» 14 A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków»5. 15 Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» 16 Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». 17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». 20 Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem" - dogmat o nieomylności papieża
Cytuj:
Podaj coś oczywistego zarówno dla uczniów Jezusa, dla wczesnych chrześcijan, dla katolików w każdym kolejnym stuleciu aż do dziś


Podałem. Oraz wytłumaczyłem ci czym są dogmaty


Pt cze 14, 2019 16:19

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Więc związują i rozwiązują, podany cytat tylko o tym mówi... gdzie ta nieomylność w tym związywaniu i rozwiązywaniu? Zresztą jak widać w innych dyskusjach zdanie papieży uważasz za wiążące tylko wówczas gdy jest kompatybilne z Twoim podejściem...

Sam piszesz kto jest ojcem teologii trynitarnej, a ja proszę o coś oczywistego także dla bezpośrednich uczniów Jezusa, którzy koncepcji Tertuliana nie znali. Od nazwania Jezusa Bogiem do koncepcji Trójcy czyli uznania Ducha św nie jako dar od Boga, ale jako osoby Trójcy jest jeszcze daleko. Historia i spory w tym temacie świadczą, że nic w tym oczywistego ani niezmiennego.

Nawet jeśli dogmat jest to tylko potwierdzenie to i tak jest to zmiana w statusie takiego twierdzenia, bo odrzucając dany dogmat w praktyce chcąc dalej należeć do wspólnoty uznającej go i nie wpaść w hipokryzję należy zmienić wyznanie. Przed ustaleniem danego dogmatu katolickiego osoba nie uznająca go była prawowitym katolikiem, po ustaleniu sytuacja się zmienia i to drastycznie.

Zrozum, gdyby ustalono dogmat o braku sprzeczności między religią a nauką, czego potwierdzenie odnajdzie się już u Tomasza z Akwinu obstawiam, że sam nie mógłbyś bez wewnętrznego konfliktu uważać się za katolika. A przecież wystarczy, że papież ogłosi to w trybie nieomylności skoro dotychczasowe wypowiedzi w tej kwestii jako nieomylne się nie liczą...

Doktryna katolicka podlega ewolucji czy tego chcesz czy nie, nie ma rewolucji, ale ewolucja oczywiście jest co jest nie do zaakceptowania dla osoby arbitralnie odrzucajacej ewolucję, ale korzystającej z rozwoju technologii, kultury i moralności oraz religii. Ewolucja to rozwój w sposób stopniowy, rewolucja to rozwój w sposób gwałtowny. Kościół rozwija się względnie stopniowo, jakby niepostrzeżenie. Dlatego pozornie jest niezmienny.
W ewolucji zawsze masz pewien rdzeń, np ogólny schemat budowy u zwierząt, w religii masz to samo. Nawet ładne drzewko ewolucyjne można narysować...

Poczytaj jak to wyglądało np w roku 300 i na ile obraz ówczesnej wiary jest Tobie obcy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 17:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Quinque napisał(a):
Ten ksiądz gada głupoty. Dzisiejszy kryzys wiary(choć może to nieodpowiednie słowo) polega właśnie na tym że ludzie są obojętni. Skoro Bóg jest miłosierny to róbta co chceta. Może to jakieś moje skrzywienie, ale wydaje mi się że jest to wynikiem Aggiornamento z lat 60'tych


A to Bóg nie jest miłosierny?

No i dzisiejszy kryzys wiary, ma bardzo wiele powodów, choćby nawet to, że jest internet a w nim są opisane sprzeczności z Biblii, choćby nawet to że w jednym fragmencie pisze, że karą za grzechy będzie wieczne piekło, a w innym fragmencie Biblii jest napisane że karą za grzechy jest śmierć.

Ludzie to widzą, i często odechciewa sie tej religii.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 14, 2019 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Biblia ma sporo z koanów zen, choć na mój gust łatwiej przebrnąć przez dźwięk jednej klaszczącej dłoni niż dojść do takiej perspektywy aby bez kaleczenia umysłu i gwałcenia logiki ogarnąć paradoksy Biblii, a opierając się na interpretacjach religii instytucjonalnych, które przesiąknięte tą względami wręcz politycznymi jest to jeszcze trudniejsze. Nie mówię, że nie wykonalne, ale... serio ustalenie jak wyglądała Twoja twarz przed narodzinami Twojej matki jest prostsze ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 14, 2019 23:21
Zobacz profil
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Robek napisał(a):
Quinque napisał(a):
Ten ksiądz gada głupoty. Dzisiejszy kryzys wiary(choć może to nieodpowiednie słowo) polega właśnie na tym że ludzie są obojętni. Skoro Bóg jest miłosierny to róbta co chceta. Może to jakieś moje skrzywienie, ale wydaje mi się że jest to wynikiem Aggiornamento z lat 60'tych


A to Bóg nie jest miłosierny?

No i dzisiejszy kryzys wiary, ma bardzo wiele powodów, choćby nawet to, że jest internet a w nim są opisane sprzeczności z Biblii, choćby nawet to że w jednym fragmencie pisze, że karą za grzechy będzie wieczne piekło, a w innym fragmencie Biblii jest napisane że karą za grzechy jest śmierć.

Ludzie to widzą, i często odechciewa sie tej religii.

Podany przykład akurat nie stanowi żadnej sprzeczności:
- zbawienie to życie wieczne z Bogiem, w miłości, w szczęściu, bez zagrożeń i dramatów,
- piekło jest pozbawione Boga, czyli miłości, szczęścia.
Bez miłości nie ma życia, jest jedynie wegetacja, nienawiść, przekleństwo, czyli śmierć - piekło.


So cze 15, 2019 7:31

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1440
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
IrciaLilith napisał(a):
ale... serio ustalenie jak wyglądała Twoja twarz przed narodzinami Twojej matki jest prostsze ;)

A zdradzisz, jak ten koan sama rozwiązałaś? Jak wyglądała Twoja twarz przed narodzinami Twoich rodziców?
Alus napisał(a):
Podany przykład akurat nie stanowi żadnej sprzeczności:
- zbawienie to życie wieczne z Bogiem, w miłości, w szczęściu, bez zagrożeń i dramatów,
- piekło jest pozbawione Boga, czyli miłości, szczęścia.
Bez miłości nie ma życia, jest jedynie wegetacja, nienawiść, przekleństwo, czyli śmierć - piekło.

Ale sofistyka. (Bez urazy :-) )


So cze 15, 2019 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Alus napisał(a):
Podany przykład akurat nie stanowi żadnej sprzeczności:


Stanowi sprzeczność, bo w jednym miejscy mówią o wiecznym piekle, a w innym o śmierci.

Alus napisał(a):
- zbawienie to życie wieczne z Bogiem, w miłości, w szczęściu, bez zagrożeń i dramatów,
- piekło jest pozbawione Boga, czyli miłości, szczęścia.
Bez miłości nie ma życia, jest jedynie wegetacja, nienawiść, przekleństwo, czyli śmierć - piekło.


Wegetacja to nie jest śmierć, bo na tej zasadzie, to wszystkie(będące w stanie wegetacji)drzewa które znajdują się w tej chwili na całej Ziemi, są martwe. A czy martwe drzewa, są w stanie rosnąć?
No i skoro mówisz, że piekło to śmierć, to potępiony skończy jak ateista, i po życiu doczesnym będzie miał śmierć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 15, 2019 12:06
Zobacz profil
Post Re: Czy są tutaj katolicy zgadzający sie 100 %z nauka Kościo
Dużo treści mało merytoryki

IrciaLilith napisał(a):
Więc związują i rozwiązują, podany cytat tylko o tym mówi... gdzie ta nieomylność w tym związywaniu i rozwiązywaniu?

No i dokładnie tym jest nieomylność papieska
Cytuj:
Zresztą jak widać w innych dyskusjach zdanie papieży uważasz za wiążące tylko wówczas gdy jest kompatybilne z Twoim podejściem

Udowodnij
Cytuj:
Sam piszesz kto jest ojcem teologii trynitarnej

No ale co to ma do rzeczy? teologia zbudowana na wierze w Trójcę
Cytuj:
Historia i spory w tym temacie świadczą, że nic w tym oczywistego ani niezmiennego

Konkretnie jakie spory? Każdy kto zaprzeczał temu że Jezus jest Bogiem w Trójcy, był wyklinany
Cytuj:
, bo odrzucając dany dogmat w praktyce chcąc dalej należeć do wspólnoty uznającej go i nie wpaść w hipokryzję należy zmienić wyznanie

No to chyba oczywiste. Poza tym błąd, osoba która przeczy dogmatowi(Mało tego, dogmatu nie tylko nie mozna negować, należy w niego bezwzględnie wierzyć) jesy wykluczona ze społeczności wiernych, na mocy prawa
Cytuj:
Tomasza z Akwinu

Wy to robicie specjalnie żeby mnie zdenerować?
Cytuj:
Doktryna katolicka podlega ewolucji

Podaj jeden dogmat który Kościół Katolicki przyjął. A później go odwołał
Cytuj:
Poczytaj jak to wyglądało np w roku 300 i na ile obraz ówczesnej wiary jest Tobie obcy

Serio? Jeszcze wczoraj nie wiedziałaś czym jesy dogmat a teraz każesz, mi czytać o tym jak to było w 300?


So cze 15, 2019 14:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 329 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL