Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 16:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
A co jeśli Bóg jest tylko( lub aż) personifikacją, uosobieniem doskonałej wizji wyższych wartości/idei?

Wyższe idee/wartości to dla mnie:
Prawda( z niej także Wiedza, Mądrość i Sprawiedliwość)
Moc ( tu też pokora -to w postaci Jezusa się uwidacznia)
Miłość ( z niej troskliwość, ale i wymagania, szacunek)
Piękno
Wolność/Suwerenność
Dobro
Życie/zmiana/rozwój/kreatywność

Ewentualnie jeszcze:
Szczęście, Pokój, Spokój, Nadzieja, Wiara, Jedność/Jednoczenie

Tym samym jego dualnym dopełnieniem jest Szatan:
kłamstwo/oszustwo
przemoc oraz pycha( przecenianie swojej mocy)
nienawiść,strach, obojętność
brzydota, brak harmonii, nieuporządkowanie, nieczystość
zniewolenie, samowolka, anarchia
zło
śmierć
nieszczęścia, dzielenie, konflikty


Do tego Szatanowi przypisuje się wszystko co trudno zaakceptować jako swoje, negatywne odczucia, emocje, niechciane popędy, potrzeby, zachcianki, pragnienia...

Czcząc Boga i pragnąc się z Nim zjednoczyć po prostu dążymy do swoich ideałów, tym samym ateista dla którego większość powyższych wartości ma znaczenie i pragnie wcielać je w życie posiada wysoki poziom moralny, bo zależy od głównie od stopnia zrozumienia i realizacji tych wartości oraz od osobistej relacji z tymi wartościami. Potrzeba relacji sprawia, że wiele osób potrzebuje nadania im osobowej formy.

Wartości te tak samo jak Bóg, który je obejmuje, potrafią nadawać sens istnieniu, być celem nie punktowym a ciągłym, dobrze też pasują do boskich przymiotów.

Co sądzicie o takim ujęciu sprawy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So mar 30, 2019 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
To że w świecie możemy odwoływac się do tych idei, jest posrednim dowodem na istnienie Boga.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So mar 30, 2019 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Dzięki za cenną opinie, czyli uważasz, że te idee pochodzą od Boga, są jego przejawami czy jak to widzisz?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So mar 30, 2019 21:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Stworzył świat z jego przejawami i naszymi mózgami. Na przykład piękno Tatr świadczy o Bogu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So mar 30, 2019 21:59
Zobacz profil
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Piękno kobiecych piersi, pośladków, tajemnica waginy to też świadcz o Bogu?


So mar 30, 2019 22:06

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Jak diabeł zbrukał nasze myślenie o pięknie kobiet to nasza wina

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So mar 30, 2019 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Ale piersi są piękne, to pierwsze piękno jakie doceniałeś, cudowne piękno i bezwarunkowa miłość, bezpieczeństwo i przyjemność...
Wagina daje życie, co w tych tematach jest zbrukanego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So mar 30, 2019 22:11
Zobacz profil
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Rozpusta, niepohamowana huć, w której nie ma miejsca na czystą miłość, rozumianą jako darowanie siebie drugiej osobie, za to jest pragnienie zaspokajania egoistycznych doznań zmysłowych oraz np. traktowanie kobiet jako źródła podniet. Prowadzi to do nikczemnienia człowieka. Robienie z seksu bozka.
Ostatnio w pracy ok 65 letni dziadzio powiedział do mojej koleżanki (28 lat) że jakby do niego przyszła, to nie miałby czasu zrobić dla niej kawy, wiadomo w jakim sensie i że w pokoju buzują fluidy. To jest właśnie efekt pewnego znikczemnienia, którego głębia sięgać może okropnego dna.


So mar 30, 2019 22:29

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Nikt tu nie mówił o podniecaniu się, ale o podziwianiu piękna... jest przepaść między seksownością a pięknem, choć seksowna osoba może być równocześnie piękna, ale piękno piersi można podziwiać bez podtekstów seksualnych.
ŻycieMaSens , co sądzisz o mojej koncepcji?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So mar 30, 2019 22:34
Zobacz profil
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Można podziwiać piękno piersi swojej żony. W innym przypadku po co to robić? Igranie z seksualnością prowadzi do wyuzdania. Trzeba jeszcze tylko uważać, by te piersi nie przyslonily Ci Boga, bo jak pisze prorok Jeremiasz
Cytuj:
Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzaka na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście: wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, skoro przyjdzie upał, bo utrzyma zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców. Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne - któż je zgłębi?


So mar 30, 2019 22:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Ja tam lubię podziwiać piękno dla piękna, po prostu dla wrażeń estetycznych.

Co sądzisz o koncepcji Boga jako personifikacji wyższych wartości?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So mar 30, 2019 22:56
Zobacz profil
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
To Bóg ma koncepcje na człowieka :)
Niech Bóg Ci błogosławi w Twoich poszukiwaniach.


So mar 30, 2019 23:04

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Umysł człowieka ma system konceptualizowania i analizowania oraz uogólniania - grzechem byłoby olać taki dar;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N mar 31, 2019 9:32
Zobacz profil
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Doświadczyłem i doswiadczam w swoim życiu łaski i miłosierdzia, Boga żywego Jezusa Chrystusa. W związku z tym koncepcje jaką przedstawiłaś skomentuje nie ja, lecz Adam Mickiewicz -
Cytuj:
Bóg nie nad głową mieszka, lecz w środku człowieka,
Więc kto w głowę zachodzi, od Boga ucieka.


Odrzucanie Boga jest grzechem ciężkim, a kto uważa że jest bez grzechu, sam siebie oszukuje. Bóg jest źródłem życia i oczyszcza duszę z nieprawości.

Dzisiaj w Kościele obchodzimy Niedzielę radości. Czytamy przypowieść o Synu marnotrawnym. Tak naprawdę jest to przypowieść o miłości i radości Ojca, ktory pierwszy wybiega i przyjmuje w ramiona wracającego syna. Doświadczenia tej radości i miłości Ojca życzę wszystkim niewierzącym, którzy odwiedzają to forum.
Błogosławionej niedzieli :)


N mar 31, 2019 12:50

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Bóg jako personifikacja wyższych idei/wartości
Gdzie jest ten środek człowieka?
Mickiewicz był romantykiem, głowa-mózg ograniczała się do racjonalnego, analitycznego myślenia, sercem określano funkcje układu limbicznego oraz obszary odpowiedzialne za odczuwanie tego co nazwałam wyższymi wartościami. Anatomicznej granicy nie ma, to i to w głowie.

Odrzucam koncepcję grzechu, jest tylko dobro i zło, to co wspiera w rozwoju i zaspokajaniu potrzeb i to co utrudnia samorealizację wszystkich istot. Dobro i zło to tylko subiektywne oceny, opierające się na porównaniu do posiadanego modelu. Jako, że jesteśmy jednym gatunkiem pewne składowe modelu mamy wspólne, cały sekret moralności opiera się na dostępnych nam doznaniach, emocjach, empatii, oraz wyższych ideach.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N mar 31, 2019 13:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL