Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 363 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona
 Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK? 
Autor Wiadomość
Post Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Pytanie jak w tytule...Interesuje mnie dlaczego z tak wielu odłamów chrześcijaństwa ktoś wybiera akurat KK...I z drugiej strony czemu ktoś KK odrzuca? Jakie ma argumenty? Czy robimy to po prostu "na czuja"? :) Stawka za pomyłkę jest wysoka, bo wg niektórych odłamów katolicy mogą trafić do piekła...A wg prawosławia też chyba, tutaj mogę się mylić, ale nie-prawosławni mogą mieć ciężko...

Zapraszam do dzielenia się, kto ma ochotę...

Może napiszę o sobie...

Ja odrzucam inne odłamy chrześcijaństwa z powodu braku kultu Matki Bożej...choć ostatnio lubię słuchać wykładów protestantów np. nieżyjącego już Nabeela Qureishi i innych...Po prostu jestem przywiązana do tego kultu...

Co do prawosławia to niestety tutaj odrzucam "na czuja" (wiem, czekam na krytykę :mrgreen: ), nie mam swojej teologicznej opinii na temat sporu który podzielił oba Kościoły, choć z racji bycia katolikiem trzymam stronę KK...

ŚJ- jeśli w ogóle zaliczyć ich do chrześcijan, to kiedyś przeczytałam książkę "Pismo święte przeczy nauce świadków Jehowy" i mnie przekonała...


Pn kwi 08, 2019 11:41
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Teresse napisał(a):
Pytanie jak w tytule...Interesuje mnie dlaczego z tak wielu odłamów chrześcijaństwa ktoś wybiera akurat KK...


Dlatego, że jedynie Kościół katolicki jest prawdziwym Kościołem który założył Jezus Chrystus i który istnieje od I wieku, a od którego odłączyły się wszystkie inne wyznania bezpośrednio lub pośrednio.Dlaczego więc mam wybierać odłamy które odłączyły się do Kościoła założonego przez Chrystusa, i które są tylko ludzkimi organizacjami, a nie prawdziwy Kościół, który założył sam Bóg-Człowiek i za którego umarł aby Go uświęcić ? (Ef 5,25)

Teresse napisał(a):
ŚJ- jeśli w ogóle zaliczyć ich do chrześcijan...


Nie, Świadków Jehowy (russelitów) nie można zaliczyć do chrześcijan gdyż:

"Nie może być nazwany chrześcijaninem, kto przeczy bóstwu Jezusa Chrystusa, gdyż ten właśnie dogmat jest centralnym w naszej religii i on decyduje o wielkości chrześcijaństwa, które jest wiarą w Chrystusa jako Boga i kultem Boga-Człowieka." (Dogmatyka katolicka, Chrystus Bóg-Człowiek, Lublin 1959, str. 65)

"Do istoty religii chrześcijańskiej należy Jezus Chrystus, jako Bóg.Bóstwo Jezusa Chrystusa było i jest istotną i fundamentalną prawdą i koniecznym warunkiem - conditio sine qua non- prawdziwego chrześcijaństwa i duszą chrześcijaństwa, - usunąć wiarę w Bóstwo Chrystusa, znaczy dla chrześcijaństwa zniszczyć je w samym korzeniu." (Bóstwo Chrystusa Istotą Ewangelii, Ks.Dr. Józef Kaczmarczyk str.7)

Świadkowie Jehowy nie są chrześcijanami o czym świadczą choćby te słowa:

"Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama.Interesuje nas przede wszystkim prawda religijna." (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism wyd.1991 str.23)

Natomiast w drugim wydaniu czytamy:

"Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama." (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism wyd.2001 str.23)


Pn kwi 08, 2019 12:53
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Terese napisał(a):
Interesuje mnie dlaczego z tak wielu odłamów chrześcijaństwa ktoś wybiera akurat KK


Kościół Katolicki nie jest odłamem

Cytuj:
Co do prawosławia


Z kilku powodów.
Numer raz, z powodu pewnej niekonsekwencji. Prawosławie darzy ogromnym szacunkiem Ojców Kościoła. I w wielu dyskusjach jakie widziałem prawosławni odwołują się do nich jakby to co pisali stanowiło arbitralne nauczanie. Niestety powołują się na wtedy kiedy jest to prawosławnym na rękę. Np. Św. Ireneusz z Lyonu przekazał jasną naukę iż Kościół Rzymski przechowuje pełne nauczanie Apostołów i każdy inny Kościół ma się go słuchać. Czego prawosławie nie czyni, i zawsze miało z tym problemy
Numer dwa, odrzucanie nieomylności papieża. Prawosławni jak chcą podważyć tę prawdę powołują się na błąd Honoriusza. A tymczasem on herezji nie poparł. I nie został wyklęty jako Biskup(a przynajmniej w dokumentach Soborowych nie jest napisane "wyklinamy Biskupa Honoriusza z Rzymu"). Natomiast przynajmniej dwóch cesarzy Bizantyjskich jawnie poparło herezje. I prześladowali prawowiernych chrześcijan(w tym księży np. Św. Jana z Damszku). A z tego co wiem Cesarz był traktowany jako namiestnik Boga
Numer Trzy, z powodów historycznych. Prawosławie do XII wieku było na pozycji silniejszego Kościoła. No ale widzimy że Bóg tak pokierował swoim Kościołem że teraz to on jest tym większym i silniejszym


Pn kwi 08, 2019 15:39
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Teresse napisał(a):
dlaczego z tak wielu odłamów chrześcijaństwa ktoś wybiera akurat KK...

Z mojej strony mała uwaga.
Nikt nie wybiera sobie odłamu chrześcijaństwa, czy innego wyznania wiary, ale zostaje w nim wychowany. To zasadnicza różnica.


Pn kwi 08, 2019 19:15
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Dlatego jesteś ateistą Bo zostałeś wychowany przez ateistów. Skończcie z tą żenującą argumentacją


Pn kwi 08, 2019 20:15
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
No właśnie. Wychowanie w danym wyznaniu (czy braku wyznania) to nie jest wyrok ani imprinting jak u kurczaków. Można zakwestionować rzeczy, jakimi było się karmionymi za młodu i wybierać po swojemu, co komu w danym momencie życia pasuje. Można i robi się to.

W ogóle zresztą, chyba mało kto jest wychowywany na przykładnego chrześcijanina, który żyje językiem i treściami katechizmalnymi. Większość jest wychowywana na konsumentów prezentów komunijnych i nic ponad to. Ewentualnie na prowincji pokutuje jeszcze feudalny kompleks księdza pana, ale już w mieście, jak się trafi katecheta niekumaty, to młódź śmieje mu się w żywe oczy z tego, czego jest nauczana.

Teresse napisał(a):
I z drugiej strony czemu ktoś KK odrzuca? Jakie ma argumenty?

Mam taki argument, że Jahwe jest bogiem żydowskim, nie słowiańskim, więc jest to bóg cudzy - a nie będziesz mieć bogów cudzych - ale to słabe jest.

Mocniejszy argument jest taki, że za młodu faktycznie dawałem się formować po katolicku, szczególnie w zakresie seksualnej pożalcie-się-Duchy etyki. Potrzebowałem gdzieś tak osiemnastu-dwudziestu lat, żeby się wściec, że ja tu służę wiernie Panu, a On mi nie tylko nie błogosławi, ale zachowuje wobec mnie całkowitą bierność i milczenie - chociaż niszczę sobie dla Niego życie. Albo więc jest bogiem złym, którego takie rzeczy rajcują, albo jest bogiem nieudolnym, co nie potrafi zapanować nad Swoim doczesnym biznesem, albo Go w Kościele Katolickim po prostu nie ma, albo On mnie w ogóle w Swojej Owczarni nie chce i czeka tylko, aż sobie z niej pójdę furt.

No to poszedłem.


Pn kwi 08, 2019 20:16

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Bardzo osobiscie do tego podszedles.
Ja po prostu koncepcji osobowego Boga nie przyjmuje i to takiego ktory ma reagowac na kazde ludzkie p...cie, ludzkosc do tego jest troszke za malutka.


Pn kwi 08, 2019 23:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Tobias napisał(a):

Dlatego, że jedynie Kościół katolicki jest prawdziwym Kościołem który założył Jezus Chrystus i który istnieje od I wieku, a od którego odłączyły się wszystkie inne wyznania bezpośrednio lub pośrednio.Dlaczego więc mam wybierać odłamy które odłączyły się do Kościoła założonego przez Chrystusa, i które są tylko ludzkimi organizacjami, a nie prawdziwy Kościół, który założył sam Bóg-Człowiek i za którego umarł aby Go uświęcić ? (Ef 5,25)



Tylko jak to takie oczywiste, to czemu są prawosławni i protestanci? Myślicie, że oni nie słyszeli tego argumentu? Czy też mają na niego jakąś przekonywującą dla nich odpowiedź? Czy też jak twierdzi @Baldwin po prostu ciążymy do tego w czym byliśmy wychowani?

Owszem zdarzają się konwersje na katolicyzm z innych odłamów, tu kilka osób mi od razu przychodzi na myśl, ale są tez konwersje z katolicyzmu...Dan Barker, obecnie ateista, wspominał jak był misjonarzem w Meksyku, gdzie celem misji było "nawracanie katolików na chrześcijaństwo" cytuję... :shock: nie wiem jakie sukcesy miała misja, ale pokazuje to że niektórzy protestanci sa też bardzo do swego przekonani...


Wt kwi 09, 2019 6:40
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Większość ludzi, którzy dokonuje konwersji czyni to li tylko z prozaicznych, czysto ludzkich powodów.
Bóg jest niezmienny, to tylko pojmowanie Go jest zmienione przez ludzi, którzy "dostosowują" Boga do swych potrzeb i koncepcji życia.
Z tych racji jako, że urodziłam sie w rodzinie katolickiej, moja cała rodzina jest wyznania katolickiego i umrę jako katoliczka.


Wt kwi 09, 2019 8:00

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Quinque napisał(a):
Numer raz, z powodu pewnej niekonsekwencji. Prawosławie darzy ogromnym szacunkiem Ojców Kościoła. I w wielu dyskusjach jakie widziałem prawosławni odwołują się do nich jakby to co pisali stanowiło arbitralne nauczanie. Niestety powołują się na wtedy kiedy jest to prawosławnym na rękę. Np. Św. Ireneusz z Lyonu przekazał jasną naukę iż Kościół Rzymski przechowuje pełne nauczanie Apostołów i każdy inny Kościół ma się go słuchać. Czego prawosławie nie czyni, i zawsze miało z tym problemy


Quinque, jeśli masz ochotę o tym pogadać to napisz proszę w dziale "ekumenizm". Jako prawosławny mogę przedstawić prawosławny punkt widzenia na te kwestie ;)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt kwi 09, 2019 9:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Po pierwsze, chrześcijaństwo powstało i rozwinęło niemal całą swoją doktrynę na Wchodzie. A nie na Zachodzie. Wystarczy sobie uświadomić, gdzie miały miejsce sobory pierwszych stuleci i jaką rolę odgrywali uczestnicy z poszczególnych regionów. Po drugie, na Wschodzie powstała i zachowała się struktura organizacyjna chrześcijaństwa, w postaci niezależnych patriarchatów. O podnoszonych przez Quinque roszczeniach biskupów Rzymu do zwierzchności, które w XIX wieku eksplodowały do roszczeń nieomylności, nawet nie wspomnę, bo kontr-historyczność tego rodzaju apologetyki katolickiej wystarczająco skomentowała swego czas Winnicka.


Wt kwi 09, 2019 10:45

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Odrzucam, bo praktyka i teoria Kościoła Katolickiego bardzo koncentruje się na analizie swojego sumienia i badania go pod kątem wyszukania ewentualnych grzechów. A następnie na aktywności psychicznej i fizycznej mającej na celu poprawienie się, doprowadzenie swoich działań do pożądanego wzoru bezgrzeszności. W ten sposób praktyka ta wprowadza niepokój do umysłu, który jest zaaferowany swoją potencjalną grzesznością, chociaż np. z punktu widzenia takich generalnych wzorców, jak Dekalog, niewiele ludzi szczególnie grzeszy.

Nie chodzi jednak tylko o Dekalog, ale o to, że gdy bardzo zależy nam na uniknięciu jakichkolwiek grzechów, wówczas podciągamy pod tę kategorię zachowania, które mogą w ogóle grzechem nie być, albo np. unikamy zachowań, które także grzechem nie są - ale unikamy ich na wszelki wypadek, "chuchając na zimne", byle tylko nie splamić się ewentualną grzesznością. Takie podejście rodzi tylko niepotrzebny niepokój, napięcie, i zabiera człowiekowi potrzebne poczucie wolności.

Drugim powodem odrzucenia jest specyficzna konstrukcja tego, co jest właściwe w postępowaniu, a co nie. Jest pewna dychotomia między nauczaniem, że w ocenie grzechów należy polegać na sumieniu, a tym, że z drugiej strony to wola Boża, jako coś zewnętrznego określa, co jest właściwe, a co nie. A właściwie nie tyle wola Boża, co nauka Kościoła. Z tego względu następują trudne do rozwiązania niespójności, czyli sytuacje, gdy moje własne sumienie nic mi nie wyrzuca, a zewnętrzna (nie wynikająca z moich przekonań i sumienia) nauka każe mi dane zachowanie wyznawać w konfesjonale jako grzech.

Trzecim powodem jest praktyka spowiedzi, która zmusza to wyznawania swoich intymnych spraw innej, obcej osobie, zamiast poprzestania na własnej refleksji w obliczu wszechobecnego Boga.

Czwartym powodem jest nieustępliwe poleganie Kościoła na zapisach Biblii, w sytuacji, kiedy nie mam przekonania, czy zdarzenia tam opisane rzeczywiście miały miejsce, albo czy nauki tam zawarte są rzeczywiście wiarygodne.


Wt kwi 09, 2019 11:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Swołocz napisał(a):
Odrzucam, bo praktyka i teoria Kościoła Katolickiego bardzo koncentruje się na analizie swojego sumienia i badania go pod kątem wyszukania ewentualnych grzechów. A następnie na aktywności psychicznej i fizycznej mającej na celu poprawienie się, doprowadzenie swoich działań do pożądanego wzoru bezgrzeszności. W ten sposób praktyka ta wprowadza niepokój do umysłu, który jest zaaferowany swoją potencjalną grzesznością, chociaż np. z punktu widzenia takich generalnych wzorców, jak Dekalog, niewiele ludzi szczególnie grzeszy.

Nie chodzi jednak tylko o Dekalog, ale o to, że gdy bardzo zależy nam na uniknięciu jakichkolwiek grzechów, wówczas podciągamy pod tę kategorię zachowania, które mogą w ogóle grzechem nie być, albo np. unikamy zachowań, które także grzechem nie są - ale unikamy ich na wszelki wypadek, "chuchając na zimne", byle tylko nie splamić się ewentualną grzesznością. Takie podejście rodzi tylko niepotrzebny niepokój, napięcie, i zabiera człowiekowi potrzebne poczucie wolności.

Drugim powodem odrzucenia jest specyficzna konstrukcja tego, co jest właściwe w postępowaniu, a co nie. Jest pewna dychotomia między nauczaniem, że w ocenie grzechów należy polegać na sumieniu, a tym, że z drugiej strony to wola Boża, jako coś zewnętrznego określa, co jest właściwe, a co nie. A właściwie nie tyle wola Boża, co nauka Kościoła. Z tego względu następują trudne do rozwiązania niespójności, czyli sytuacje, gdy moje własne sumienie nic mi nie wyrzuca, a zewnętrzna (nie wynikająca z moich przekonań i sumienia) nauka każe mi dane zachowanie wyznawać w konfesjonale jako grzech.

Trzecim powodem jest praktyka spowiedzi, która zmusza to wyznawania swoich intymnych spraw innej, obcej osobie, zamiast poprzestania na własnej refleksji w obliczu wszechobecnego Boga.

Czwartym powodem jest nieustępliwe poleganie Kościoła na zapisach Biblii, w sytuacji, kiedy nie mam przekonania, czy zdarzenia tam opisane rzeczywiście miały miejsce, albo czy nauki tam zawarte są rzeczywiście wiarygodne.

Bujda na resorach - "doprowadzenie do bezgrzeszności" - podczas gdy Biblia wskazuje Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię zło, którego nie chce (Rz 7,14-25).
A sumienie?...miał czyste, bo nie używane.


Wt kwi 09, 2019 11:51

Dołączył(a): So mar 30, 2019 21:49
Posty: 141
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
dyskusja z płaszczyzny "o wyższości świąt ... nas świętami", toż te wszystkie zawirowania i t d czynią wyłacznie ludzie, w swoim jakimś interesie


Wt kwi 09, 2019 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 30, 2019 21:49
Posty: 141
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
te wszystkie teksty i zapisy są wyłącznie spreparowane przez ludzi i nie można wykluczyć istnienia postaci opisywanych w .... .. lecz to są wyłącznie relacje ewentualnych świadków lub osób które zasłyszały ....


Wt kwi 09, 2019 12:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 363 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL