Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 20:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 363 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Następna strona
 Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
akruk napisał(a):
To prawda, że katolicy zachowali sukcesję. Jednak Kościół katolicki po schizmie zaczął istnieć jako odrębna od Kościoła powszechnego wspólnota. Wcześniej był częścią Kościoła powszechnego.

Tam gdzie jest Jezus Chrystusa, tam jest Kościół powszechny Katechizm KK, Credo, czyli Kościoły: katolicki, protestancki, prawosławny stanowią pospołu Kościół powszechny.


Cz kwi 11, 2019 8:10
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Teresse napisał(a):
z tak wielu odłamów chrześcijaństwa ktoś wybiera akurat KK... I z drugiej strony czemu ktoś KK odrzuca?

Wygląda na to, ze nigdy nie wybrałem odłamu KK, a byłem wychowywany od dziecka na katolika.
Natomiast odrzuciłem głównie ze względu na problem jaki wynika z pojęć "ortodoksja" i "heterodoksja".
Chrześcijaństwo zaczęło się rozpadać już na wczesnym etapie tworzenia się struktur kościelnych na przełomie II i III w. Więc co jest ortodoksją, a co heterodoksją?
Wpierw trzeba by było zapytać samego Jezusa, czy był on prawowiernym żydem, czy też heretykiem i buntownikiem?
A Szaweł z Tarsu, prawowierny żyd, czy heretyk, i to nie tylko w samym judaizmie, ale głównie w ramach Judeo-chrześcijaństwa (gmina Jerozolimska)?

Podobnie jak kolega @Nektariusz, rozumiem KK, który wprowadzając kolejne dogmaty, tworzy kolejny odłam, który nie zachowuje czystości wiary. Czyściec, odpust, jurysdykcyjnie rozumiany prymatu Rzymu, Niepokalane poczęcie, Wniebowzięcie etc.
Co to ma wspólnego z chrześcijaństwem?!
Już sam sobór Nicejski, jest formą patologii chrześcijaństwa i wpływów władzy na duchowieństwo.
KK w całej swojej despotycznej mentalności imperializmu rzymskiego, odeszło od Kościoła katolickiego tak daleko, jak to tylko możliwe.

Moja wypowiedź nie stanowi zachęty do polemiki, bo jak już powiedziałem, z dogmatami się nie dyskutuje. Wyraziłem jedynie własne zdanie.


Cz kwi 11, 2019 8:39
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Cytuj:
Wygląda na to, ze nigdy nie wybrałem odłamu KK, a byłem wychowywany od dziecka na katolika


Wróć do tego tematu jak już się dowiesz że KK nie jest odłamem

Cytuj:
Chrześcijaństwo zaczęło się rozpadać już na wczesnym etapie tworzenia się struktur kościelnych na przełomie II i III w


Oczywiście, co kryje się pod terminem "chrześcijaństwo zaczęło się rozpadać już na wczesnym etapie" się nie dowiemy. Oraz jakiej metodologii użył Bladwin79 aby to stwierdzić również

Cytuj:
Podobnie jak kolega @Nektariusz, rozumiem KK, który wprowadzając kolejne dogmaty


XD. Wróć do tego wątku jak już się dowiesz że prawosławie również wierzy w niektóre katolickie dogmaty. Np. W wieczne dziewictwo Maryi arbitralnie podane do wierzenia na synodzie w Lateranie

Cytuj:
tworzy kolejny odłam


Proszę zauważyć że ten użytkownik celowo obraża gospodarzy na katolickim forum

Cytuj:
Czyściec


Czyściec co?

Cytuj:
odpust


Odpusty co?

Cytuj:
jurysdykcyjnie rozumiany prymatu Rzymu


Cesarz rozumiany jako następca Boga... Już pomijając fakt że jak powiedział Tobias nie ma żadnych nieusprawiedliownych roszczeń biskupa Rzymu

Cytuj:
Niepokalane poczęcie


Niepokalane poczęcie co?

Cytuj:
wniebowzięcie


Wniebowzięcie co?

Cytuj:
Co to ma wspólnego z chrześcijaństwem?!


Wszystko. Ale to trzeba mieć o tym chrześcijaństwie pojęcie

Cytuj:
Już sam sobór Nicejski, jest formą patologii chrześcijaństwa


No tak, bo braterska chęć pojednania się to "patologia chrześcijaństwa". Proszę zauważyć jedną rzecz, Bladwin79 ma nas za debili. Stawia się po stronie prawosławnego Nektariusza, a następnie opluwa SN. Oczywiście pomija fakt że wszystkie 7 Soborów Powszechnych miało miejsce na wschodzie(czyli dzisiejszym prawosławiu) i w prawosławiu Sobór to najważniejszy sposób określania nauki. Taki Koncyliaryzm. O i jeszcze jakby do tego dodać czwarty Konstantynopol to było by 8 Soborów. No ale prawosławie się obraziło i stwierdziło że jednak nie uzna. A sami 200 lat wcześniej chcieli siłą zmusić papieża aby ten uznał ich synod za sobór powszechny, coś co nim nie było

Cytuj:
Moja wypowiedź nie stanowi zachęty do polemiki


Dajesz


Cz kwi 11, 2019 9:40
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Alus napisał(a):
Tam gdzie jest Jezus Chrystusa, tam jest Kościół powszechny Katechizm KK, Credo, czyli Kościoły: katolicki, protestancki, prawosławny stanowią pospołu Kościół powszechny.
Tak się składa, że to Kościół zachodni, katolicki samowolnie i jednostronnie zmienił credo. Bo tak mu się umyśliło.


Cz kwi 11, 2019 9:55
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
akruk napisał(a):
Alus napisał(a):
Tam gdzie jest Jezus Chrystusa, tam jest Kościół powszechny Katechizm KK, Credo, czyli Kościoły: katolicki, protestancki, prawosławny stanowią pospołu Kościół powszechny.
Tak się składa, że to Kościół zachodni, katolicki samowolnie i jednostronnie zmienił credo. Bo tak mu się umyśliło.

Credo nicejsko-konstantynopolitański zmieniły jedynie niektóre dominacje protestanckie.


Cz kwi 11, 2019 10:25
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Alus napisał(a):
akruk napisał(a):
Alus napisał(a):
Tam gdzie jest Jezus Chrystusa, tam jest Kościół powszechny Katechizm KK, Credo, czyli Kościoły: katolicki, protestancki, prawosławny stanowią pospołu Kościół powszechny.
Tak się składa, że to Kościół zachodni, katolicki samowolnie i jednostronnie zmienił credo. Bo tak mu się umyśliło.
Credo nicejsko-konstantynopolitański zmieniły jedynie niektóre dominacje protestanckie.
Że co?!? A "filioque" to z nieba spadło i samo się retroaktywnie dopisało do creda?

(Tak nawiasem: "dominacje protestanckie" -- chodzi o jakieś sado-maso?)


Cz kwi 11, 2019 11:12
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
akruk napisał(a):
(Tak nawiasem: "dominacje protestanckie" -- chodzi o jakieś sado-maso?)

Tak nawiasem chodzi o literówkę - denominacje (łac: denominare) ale przecież nie byłbyś sobą, gdybyś odpuścił sobie sarkazm.
Filioque to spór teologiczny który od Ojca i syna pochodzi, który zasadniczo nie zmieni istoty Credo.


Cz kwi 11, 2019 11:44
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Przede wszystkim: credo zostało zmienione samowolnie i jednostronnie przez zachodnich chrześcijan, katolików.

Alus napisał(a):
Filioque to spór teologiczny który od Ojca i syna pochodzi, który zasadniczo nie zmieni istoty Credo.
Jaja sobie robisz. Oczywiście, że filioque zasadniczo zmienia, bo stanowi rozstrzygnięcie dogmatyczne -- skoro umieszczono je w credo, oficjalnej formule wyznania wiary. Doprawdy, jeśli ktoś nie rozumie różnicy pomiędzy "od Ojca pochodzi" a "od Ojca i Syna pochodzi", to równie dobrze może sobie wyznawać jakiś, bo ja wiem? bahaizm? Nie ma w nim oficjalnej formuły definiującej fundamenty wiary i spoczko.


Cz kwi 11, 2019 13:58
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
akruk napisał(a):
Przede wszystkim: credo zostało zmienione samowolnie i jednostronnie przez zachodnich chrześcijan, katolików.

Alus napisał(a):
Filioque to spór teologiczny który od Ojca i syna pochodzi, który zasadniczo nie zmieni istoty Credo.
Jaja sobie robisz. Oczywiście, że filioque zasadniczo zmienia, bo stanowi rozstrzygnięcie dogmatyczne -- skoro umieszczono je w credo, oficjalnej formule wyznania wiary. Doprawdy, jeśli ktoś nie rozumie różnicy pomiędzy "od Ojca pochodzi" a "od Ojca i Syna pochodzi", to równie dobrze może sobie wyznawać jakiś, bo ja wiem? bahaizm? Nie ma w nim oficjalnej formuły definiującej fundamenty wiary i spoczko.

Syn powiedział Ja i Ojciec jedno jesteśmy, to niech sie teolodzy spierają, a każdy chrześcijanin pamięta słowa Jezusa.


Cz kwi 11, 2019 14:06
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Alus dalej nie rozumie, że samowolna i jednostronna zmiana dogmatyczna stanowi de facto zerwanie jedności z Kościołem. To właśnie zrobił Kościół Zachodni. I nie jest to bynajmniej "szczegół teologiczny", skoro chodzi o dogmat, czyli pewnik wiary. Tymczasem wprowadzono go tylnymi drzwiami, cichcem, bynajmniej nie decyzją soboru, czyli zgromadzenia powszechnego biskupów, ale przez uzus, rozpowszechnione użycie na Zachodzie, które dopiero całe pokolenia później przyklepywano formalnie, po rozłamie, na zgromadzeniu zwołanym bez udziału biskupów Wschodu.


Cz kwi 11, 2019 15:24

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Alus napisał(a):
Syn powiedział Ja i Ojciec jedno jesteśmy, to niech sie teolodzy spierają, a każdy chrześcijanin pamięta słowa Jezusa.


Tylko to powiedział Syn na temat Pocieszyciela, Ducha Prawdy ?


Cz kwi 11, 2019 15:25
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Smokepsv napisał(a):
Alus napisał(a):
Syn powiedział Ja i Ojciec jedno jesteśmy, to niech sie teolodzy spierają, a każdy chrześcijanin pamięta słowa Jezusa.


Tylko to powiedział Syn na temat Pocieszyciela, Ducha Prawdy ?

Nie tylko - Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi (J 15,26); On Mnie otoczy chwałą , ponieważ z mojego weźmie i wam objawi, Wszystko co ma Ojciec, jest Moje (J 16,14-15)


Cz kwi 11, 2019 15:47
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
ErgoProxy napisał(a):
Nie. Oczekiwałem pana, który troszczy się o swoje sługi; rzemieślnika, który dba o swoje narzędzia - ze skutecznością stosowną do swoich wszech-atrybutów, jakimi bywa obdarzany bez protestu.

O ile dobrze się orientuję, katolicyzm nie obieca łatwego życia w ziemskim żywocie, lecz stawia na odpowiedzialność za własną duszę, zatem Bóg troszczy się o człowieka, ale w zakresie zbawienia, to jest najcenniejszy skarb. Jeżeli zatem ktoś pragnie być Jego narzędziem, dba o to co ważne. W Biblii mamy cały przekrój ludzkich życiorysów, zmagających się często z wyzwaniami codzienności, a nie takich co to wiodą bezproblemowe życie. Każdy jednak dostał zestaw cech i umiejętności, by sprostać zadaniom, jakie ma do wypełnienia w Tym życiu. Nie myślimy o tym co Boże, lecz co ludzkie, to główna przyczyna wielu frustracji i powodów uśmiercenia Boga w swym życiu. Jezus zarzucał żydom, że nie znają Boga, oni z kolei zarzucali mu, że jest opętany J 8, 51-59.
Może CI przedstawiono Boga, który jest bliski wielu odłamom protestanckim, gdzie Boga czuje się namacalnie i relacja z Bogiem jest bardzo intensywna, wręcz ma się wrażenie, że człowiek rozmawia z Nim każdego dnia, otrzymując od niego różne rady na życie, a jak się człowiek potknie, zaraz zdaje świadectwo z tego, jak go Bóg podniósł. Mogę się mylić, ale odnoszę wrażenie, że Twoje oczekiwania były rozbieżne z tym, co głosi katolicyzm, sądząc po tym co napisałeś.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz kwi 11, 2019 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Wygląda na to, że większość pobożnych katolików jest jak Nikodem. Tymczasem Jezus powiedział: "Musicie się na nowo narodzić", a także: "Beze mnie nic uczynić ni możecie". Natomiast św. Paweł napisał: "Nie żyję już ja, ale żyje we mnie Chrystus".

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz kwi 11, 2019 18:20
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego odrzucam/wybieram akurat KK?
Ale o co ci chodzi?


Cz kwi 11, 2019 20:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 363 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL