Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Grzech przeciwko duchowi Świętemu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
IrciaLilith napisał(a):
Bert, serio uważasz, że Duch Święty jest tożsamy z Dao?


Za mało wiem o Dao, ale jest taka chrześcijańska (konkretnie: prawosławna) hipoteza teologiczna, zefciu swego czasu wspominał. Chrześcijaństwo pełnymi garściami czerpało z filozofii hellenistycznej i jej pojęć, podobne podejście do filozofii dalekowschodnich jest jak najbardziej możliwe. Czytając o doświadczeniach mistycznych i duchowych mnichów tych dwóch kręgów kulturowych można odnaleźć pewne wspólne treści.

Cytuj:
Ogólnie piękny jest ten Twój opis, serio. Gdy się go czytam towarzyszy temu to samo uczucie jak gdy czytam np Rumiego czy inną podobną litetaturę wszelakich nurtów...


Hihi, powiedzmy, że czasem mnie tak "natchnie". I serio widzę w tym działanie, wiadomo.

Cytuj:
Bert, mając takie wyobrażenie jakie wyłania się z podanego opisu co konkretnie mogłoby być bluźnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu? I dlaczego miałoby być to akurat przeciwko tej osobie Trójcy?


Ponieważ dotyczy to nie jakichś treści wiary ale samej istoty wiary...


Może posłużę się innym porównaniem. Jeżeli nie zgadzasz się z czymś z Twoim ukochanym, to masz prawo się z nim kłócić, spierać, dochodzić racji. Nie oznacza to, że przestajesz go kochać. Jeżeli natomiast oszukasz go, zdradzisz, wykorzystujesz, to sprzeciwiasz się samej idei miłości.


Biblia jest pełna opisów sporów z Bogiem, choć oczywiście można je różnie interpretować, niemniej nawet Hiob (mylnie przytaczany przez ludzi, którzy tej księgi nie przeczytali) spierał się z Bogiem i został za to nawet pochwalony. Ale każdy z nich, od Abrahama przez Izraela aż po Jonasza nigdy nie odrzucał samej wiary ani się samej wierze nie sprzeciwiał. I to, moim zdaniem, stanowi istotę różnicy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 25, 2019 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
Bert, mistyka niezależnie od krgu kulturowego oraz religii i eyznania mistyka ma zawsze sporo ze sobą wspólnego, czasem róznica leży tylko w słownictwie, a gdy się człowiek w to wgryzie widać, że doświadczenia były praktycznie identyczne...

Czyli już wiem co nazywasz natchnieniem Ducha Świętego, można to nazywać na wiele sposobów, ale chodzi o to samo, o coś co pochodzi jakby z nadświadomości w moim modelu.

Co jest dla Ciebie istotą wiary? W co wierzysz? Tak bez cytatów z Katechizmu czy teologów, tak od siebie...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz kwi 25, 2019 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
Istotą wiary jest jedno słowo: ufność. Istotą wiary chrześcijańskiej jest jedno zdanie: Jezu ufam Tobie. Cała reszta to dodatki.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz kwi 25, 2019 21:46
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
Stworek napisał(a):
Dla mnie to nie jest "to samo tylko innymi słowami".
No i co z tego, że coś jest „dla Ciebie”?
Cytuj:
A co zatem dla Ciebie jest hierarchią, a co nią nie jest?
Dosyć otwarte pytanie, nie sądzisz?
Cytuj:
Wg mnie jest to hierarchia i wskazanie grzechów o różnej skali wielkości i ważności. Tutaj jest ta hierarchia pokazana w całej okazałości: http://www.piusx.org.pl/katechizm/11
No i w tym katechizmie jest właśnie to powiedziane. Że grzechy przeciwko Duchowi Świętemu są właśnie dlatego najcięższe, że są grzechami przeciwko samemu Bogu. Nie jest tam powiedziane, że wątpliwości dotyczące niedzielnego kazania są cięższym grzechem, niż zamordowanie rodziny. A to zdawałeś się sugerować.

bert04 napisał(a):
Za mało wiem o Dao, ale jest taka chrześcijańska (konkretnie: prawosławna) hipoteza teologiczna, zefciu swego czasu wspominał. Chrześcijaństwo pełnymi garściami czerpało z filozofii hellenistycznej i jej pojęć, podobne podejście do filozofii dalekowschodnich jest jak najbardziej możliwe. Czytając o doświadczeniach mistycznych i duchowych mnichów tych dwóch kręgów kulturowych można odnaleźć pewne wspólne treści.
U Damasceńczyka to raczej Chrystus jest Dao, a nie Duch Święty. I raczej nie należy tego rozumieć tak, że wszystko, co powiedział Laozi o Dao pasuje do Chrystusa. Podobnie jak fakt, że św. Jan Teolog nazwał Chrystusa „Słowem” nie oznacza, że do Chrystusa pasuje wszystko, co powiedzieli o „Słowie” filozofowie greccy. Jest to raczej stwierdzenie, że Chrystus realizuje w pełni tę koncepcję, której istnienie intuicyjnie zgadywali filozofowie. Chrystus oczywiście przekracza koncepcje filozoficzne (podobnie jak przekracza wszystko, czego Żydzie oczekiwali po Mesjaszu).


Pt kwi 26, 2019 6:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
Jezus realizuje koncepcje Logosu oraz Dao, ciekawa koncepcja i nie piszę tego jako kpinę. Choć koncepcja Dao mało ma wspólnego z Prawdziwym Dao, tak samo jak koncepcje/obrazy Boga są bardzo, bardzo ograniczone, no nie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt kwi 26, 2019 17:17
Zobacz profil
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
Stworek napisał(a):
Piusa X
Cytuj:
św. Jana Pawła II,


Dlaczego gdy mówisz o św. Piusie X nie używasz tytułu święty. A w stosunku do św. JPII Już tak?

Cytuj:
Paradoksalnie jednak np. świadome zabójstwo stawiał w niższej kategorii grzechu niż ten: "Uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać


Nie paradoksalnie tylko jak najbardziej słusznie i prawidłowo. Odrzucanie prawowiernej katolickiej wiary godzi w zbawienie człowieka


Pt kwi 26, 2019 17:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Grzech przeciwko duchowi Świętemu?
zefciu napisał(a):
Stworek napisał(a):
Dla mnie to nie jest "to samo tylko innymi słowami".
No i co z tego, że coś jest „dla Ciebie”?
Po tym wpisie widzę, że czepiasz się słówek, zamiast skupić się na meritum. Szkoda mi czasu na takie czepialstwo, tym bardziej, że to już nie pierwszy raz.


So kwi 27, 2019 14:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL