Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rozeznawanie duchów 
Autor Wiadomość
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
Believing napisał(a):
Sam musisz wybrać, pod którym sztandarem chcesz stanąć.
Wybieram dobro, miłość, prawdę i radość :) :buja: :aniol:

Cytuj:
Znasz tę wspomnianą przez ze mnie książkę C.S. Lewisa?
Nie.

Lewis zaskoczy cię.

Zachęta do przeczytania jej, wynika z faktu, że Ćwiczenia Duchowne są napisane specyficznym językiem.
Lewis wyraża się współcześnie.

Przeglądając moją biblioteczkę w poszukiwaniu Ćwiczeń, wpadło mi w ręce coś takiego:
'Przewodnik po stanach pokusy - 20 rozważań o codziennych wyborach" - Krzysztofa Wonsa SDS

IrciaLilith napisał(a):
„Pod mianem "ćwiczeń duchowych" rozumie się wszelki sposób odprawiania rachunku sumienia, kontemplacji, modlitwy ustnej i myślnej i inne działania duchowe. Ćwiczeniami duchowymi są wszelkie metody usposobienia duszy do usunięcia wszystkich uczuć nieuporządkowanych, a po ich usunięciu do szukania i znalezienia woli Bożej.”
św. Ignacy Loyola.



Czyli jednak ćwiczenia umysłu...

Jeśli tak to rozumiesz...


Śr maja 22, 2019 21:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
IrciaLilith napisał(a):
Jeśli sprawdza się w praktyce to jest dobre, ja praktycznie to samo nazywam wirusami umysłu ;)
Ciekawe, dotąd spotkałem się z tym określeniem chyba tylko u niejakiego ("new age guru") Bentinho Massaro.

Dla mnie umysł to dość powierzchowna warstwa abstrakcyjna, a właściwy problem dzieje się głębiej - w duszy, którą można poczuć w ciele :)

_________________
Pokój wam.


Śr maja 22, 2019 21:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro, zauważ że to co ja nazywam rozumem czyli analityczną częścią umysłu, ty nazywasz umysłem, a emocjonalno-uczuciowo-odczuciową część umysłu w moim systemie ty nazywasz duszą.

Aż poszukam czegoś tego Massaro, skoro 'zakosił' mi określenie to może warto ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 22, 2019 21:19
Zobacz profil
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):

Update 2: a tak w ogóle to trafiłem na św. Ignacego Loyolę ponad 10 lat temu, gdy chciałem podporządkować całe swoje życie dążeniu do świętości i skrupuły zaczęły mnie gnębić bardziej niż kiedykolwiek przedtem (wtedy jeszcze nie znałem terminu "skrupulactwo").


Wygląda na to że nie byłeś na rekolekcjach ignacjańskich, bo poznałbyś reguły o skrupułach.
Myślałeś kiedyś by odprawić rekolekcje ignacjańskie?

I kilka pomocnych linków:
https://m.deon.pl/230/art,2,ignacjanski ... ulach.html
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/articles/52/n/51
http://www.madel.jezuici.pl/inigo/ignac ... oc11055075


Śr maja 22, 2019 21:22
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
w duszy, którą można poczuć w ciele :)

Nie doświadczyłem poczucia duszy w ciele. Mógłbyś bardziej przybliżyć metody ("ćwiczenia") pozwalające na takie doświadczenie?


Śr maja 22, 2019 21:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
Believing napisał(a):
Wygląda na to że nie byłeś na rekolekcjach ignacjańskich, bo poznałbyś reguły o skrupułach.
Nie byłem, ale poznałem te reguły właśnie trafiając na nie w internecie (ponad 10 lat temu). Wszelkie reguły to jednak półśrodki...

nolda napisał(a):
Neuro napisał(a):
w duszy, którą można poczuć w ciele :)

Nie doświadczyłem poczucia duszy w ciele. Mógłbyś bardziej przybliżyć metody ("ćwiczenia") pozwalające na takie doświadczenie?
Generalnie według mojego systemu pojęciowego wszelkie uczucia i emocje dzieją się w duszy. A że uczucia i emocje możemy poczuć w ciele...

_________________
Pokój wam.


Śr maja 22, 2019 21:31
Zobacz profil
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
Generalnie według mojego systemu pojęciowego wszelkie uczucia i emocje dzieją się w duszy. A że uczucia i emocje możemy poczuć w ciele...

Moim zdaniem zarówno uczucia, jak i emocje który posiadam, są wytworem umysłu, który praktycznie od momentu poczęcia jest we mnie programowany, przez otoczenie.
Np. uczucie nienawiści do innej nacji, powstaje w duszy czy w zaprogramowanym umyśle?


Śr maja 22, 2019 22:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
nolda napisał(a):
Moim zdaniem zarówno uczucia, jak i emocje który posiadam, są wytworem umysłu, który praktycznie od momentu poczęcia jest we mnie programowany, przez otoczenie.
Np. uczucie nienawiści do innej nacji, powstaje w duszy czy w zaprogramowanym umyśle?
Samo uczucie powstaje w duszy. Natomiast umysł może przyczyniać się do tego, że takowe uczucie w duszy powstaje. Umysł i dusza są połączone. Można to porównać do języka programowania ze wskaźnikami:

:arrow: Uczucia/emocje to zwykłe zmienne
:arrow: Abstrakcyjne myśli to wskaźniki, które mogą pokazywać na uczucia/emocje

_________________
Pokój wam.


Śr maja 22, 2019 22:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
Przed chwilą poległem, bo Bóg mnie natchnął bym spontanicznie zrobił coś nowego i odważnego, a ja nie sprostałem zadaniu w pełni. To znaczy w końcu zrobiłem tego, ale najpierw na chwilę się zatrzymałem i zawahałem, szukając argumentów by tego nie zrobić.

Swoją drogą jest to taka sama sytuacja, jaka zostaje przytoczona w "Skrupulatom na ratunek".

_________________
Pokój wam.


Śr maja 22, 2019 22:42
Zobacz profil
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
Believing napisał(a):
Wygląda na to że nie byłeś na rekolekcjach ignacjańskich, bo poznałbyś reguły o skrupułach.
Nie byłem, ale poznałem te reguły właśnie trafiając na nie w internecie (ponad 10 lat temu). Wszelkie reguły to jednak półśrodki....

Do celu idzie się, a nie biegnie, czy skacze w przepaść.
Między poznaniem a zrozumieniem, czy wdrożeniem w życie jest różnica.
Jak to mówi klasyk "tylko tyle i aż tyle".


Cz maja 23, 2019 20:25
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
nolda napisał(a):
Moim zdaniem zarówno uczucia, jak i emocje który posiadam, są wytworem umysłu, który praktycznie od momentu poczęcia jest we mnie programowany, przez otoczenie.
Np. uczucie nienawiści do innej nacji, powstaje w duszy czy w zaprogramowanym umyśle?
Samo uczucie powstaje w duszy. Natomiast umysł może przyczyniać się do tego, że takowe uczucie w duszy powstaje. Umysł i dusza są połączone. Można to porównać do języka programowania ze wskaźnikami:

:arrow: Uczucia/emocje to zwykłe zmienne
:arrow: Abstrakcyjne myśli to wskaźniki, które mogą pokazywać na uczucia/emocje

No powiem szczerze, jestem głąb! Nic z tego nie zrozumiałem. Mógłbyś tak jakoś prościej, tak specjalnie dla mnie to wyjaśnić?


Cz maja 23, 2019 20:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
nolda napisał(a):
No powiem szczerze, jestem głąb! Nic z tego nie zrozumiałem. Mógłbyś tak jakoś prościej, tak specjalnie dla mnie to wyjaśnić?
Dusza to dla mnie przestrzeń czuciowa. Umysł to dla mnie przestrzeń myślowa, abstrakcyjna. Abstrakcja może wskazywać na coś rzeczywistego/doświadczalnego lub na inną abstrakcję.

_________________
Pokój wam.


Wt maja 28, 2019 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Rozeznawanie duchów
Believing napisał(a):
Do celu idzie się, a nie biegnie, czy skacze w przepaść.
Raczej podałbym taką analogię:

Jeśli problemem jest to, że człowiek walki się młotkiem w głowę, to prawdziwym rozwiązaniem jest zaprzestanie walenia się młotkiem w głowę.

Wszelkie reguły, określające jak się walić młotkiem w głowę, by minimalizować obrażenia, to półśrodki...

Cytuj:
Między poznaniem a zrozumieniem, czy wdrożeniem w życie jest różnica.
Liczy się intencja. Jeśli ktoś poznaje i widzi w tym wartość, to siłą rzeczy będzie chciał to wdrożyć w życie.

_________________
Pokój wam.


Wt maja 28, 2019 17:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Rozeznawanie duchów
Z tym młotkiem świetna analogia, rozwiązania z poziomu obciąć głowę lub dać komuś innemu młotek aby nas lepiej walił też są do kitu :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 17:34
Zobacz profil
Post Re: Rozeznawanie duchów
Neuro napisał(a):
Believing napisał(a):
Do celu idzie się, a nie biegnie, czy skacze w przepaść.
Raczej podałbym taką analogię:

Jeśli problemem jest to, że człowiek walki się młotkiem w głowę, to prawdziwym rozwiązaniem jest zaprzestanie walenia się młotkiem w głowę.

Wszelkie reguły, określające jak się walić młotkiem w głowę, by minimalizować obrażenia, to półśrodki...

Obawiam się, że nawet jakby ktoś zabrał Ci młotek, to i tak nie uniknąłbyś poobijanej głowy. Popraw mnie, ale widzę, że wszelkie reguły jak walić młotkiem po głowie masz opanowane.
Neuro napisał(a):
Jeśli ktoś poznaje i widzi w tym wartość, to siłą rzeczy będzie chciał to wdrożyć w życie.

Aby mówić o poznaniu, wpierw trzeba wiedzieć czego szukać.

Trzy pary ludzi o których mówi Ignacy Loyola to chyba nie jest zbyt trudne dla Ciebie. Spróbuj.
Odwagi!

http://mateusz.pl/duchowosc/ko-wtcl.htm

IrciaLilith napisał(a):
Z tym młotkiem świetna analogia

Myślę, że nad wyraz wymowna.


Śr maja 29, 2019 20:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL