Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 11:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy można było stworzyć gorszy świat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Tak wiesz że że wszystko jest zdeterminowane w stu procentach.


Cz lis 28, 2019 6:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Czyli pod słowem 'czas' uznajesz sekwencję zdarzeń i uznajesz, że istnieje tylko jedna jedyna taka linia i po prostu nie ma jakichkolwiek alternatyw, że wszystko jest z góry zdeterminowane stanem punktu początkowego.

Tym samym nie ma miejsca na wolną wolę, prawda?
Czyli ktokolwiek cokolwiek zrobił nie ma w tym jakiejkolwiek jego zasługi czy winy, bo wszystko jest zdeterminowane?
Czy wobec tej wiedzy ( której zobobycie oczywiście też jest zdeterminowane) obwiniasz dalej kogokolwiek o cokokwiek? Jeśli tak to dlaczego, skoro nikt po orostu nie mógł postąpić inaczej niż postąpił? Obwiniasz mimo tej wiedzy, bo to też jest zdeterminowane i musisz to robić?
Ale może jest też zdeterminowane to że przemyślisz sobie absurd oceniania kogokokwiek lub czegokolwiek przy przyjęciu założenia pełnego determinizmu i po prostu przestaniesz to robić. Przecież jeśli nie ma innej opcji to ta jest równocześnie najlepsza i najgorsza. A raczej nie ma do czego jej porównać, bo jest jedyną opcją.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 28, 2019 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Poprawka:
"Tak wiesz że że wszystko jest zdeterminowane w stu procentach."

Tak, wierzę, że wszystko jest zdeterminowane w stu procentach.

IrciaLilith, wobec tej wiedzy dalej obwiniam, choć trochę mniej. Moje obwinianie też jest zdeterminowane. Jestem tylko człowiekiem i mam emocje złości jak ktoś zrobi coś podłego, pomimo, że wiem, że tak się złożyło, że tak być musiało.

Poza tym nawet jeśli istnieje jakaś losowość to w jaki sposób by to uzasadniało koncepcję wolnej woli? Ja nawet nie wiem co taka koncepcja miałaby oznaczać?

Co to znaczy, że ktoś ma wolną wolę?


Cz lis 28, 2019 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Może od tego pytania warto by zacząć- co to znaczy, że ktoś ma wolną wolę?

Dla mnie wolna wola jest konkretnym paradoksem, ponieważ uważam, że pewny poziom wolnej woli, czyli wybierania tego co chcę doświadczać pojawia się z chwilą w której zaakceptuje się determinizm i niejako w chwili teraźniejszej manipuluje się na przyczynach, na swoich przekonaniach oraz na symulacjach przyszłości.

Co istotne- uważam, że jeśli ktoś się utożsamia ze swoim umysłem, z osobowością lub z myślami jego wolna wola to złudzenie, bo umysł nie ma czegoś takiego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 28, 2019 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Czyli wolna wola to wybieranie tego co się chce doświadczać? Taka jest definicja?

Być może z najszerszego punktu widzenia, z punktu widzenia Boga, wszystko już jest, tzn. przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, a wtedy to nawet przyczynowości nie ma, tylko raczej zgodność.

z ludzkiej perspektywy wygląda to jednak trochę inaczej.


Pt lis 29, 2019 2:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Jasne, że z punktu widzenia Boga jest wieczne Teraz w którym się poruszamy w czasie i przestrzenii.

Co nazywasz ludzką perspektywą? Jeśli się utożsamiasz z umysłem to masz rację- wolna wola to iluzja, bo narzędzia nie mają wolnej woli, sytuacja się zmienia gdy umysł zaakceptuje to czym jest... Odpowiedź na pytanie : Kim jesteś? Zmienia wszystko, nie zmieniając nic. Jest jak obrót o 360° niby jesteś w tym samym miejscu, ale dysponujesz znacznie szerszą perspektywą niż znając tylko widok w przód...

Jeśli czas definiujesz jako: sekwencję zdarzeń.
Opierając się na takiej definicji to przestrzeń jest sekwencją następujących po sobie miejsc, czyli nazywamy to ruchem w przestrzenii.

Czasem nazywasz... ruch w czasie. I ma to sens gdy dla Ciebie czas jest liniowy.

Z boskiej perspektywy czas jest jakby obszarem 3D w którym się poruszamy. Mamy pewną swobodę ruchu w przestrzeni, ale mamy też pewną swobodę co do ruchu w czasie.

Trudno to wyjaśnić, ale to Ty wybierasz, której wersji rzeczywistości doświadczysz. Możesz dokonywać tych wyborów automatycznie, na zasadzie wrodzonych i wyuczonych reakcji, albo świadomie rozumiejąc przyczyny i skutki...

Tkwiąc w dualizmach zawsze musisz wybierać albo albo i nie istnieją inne opcje, ale system dualny to skrajne uproszczenie, bardzo potrzebne i przynoszące istotne doświadczenia, ale zabawa w poznawanie kolejnych osi jest fascynująca.

Prędzej czy później każda istota i tak to zrozumie, bo z jednej strony wszystko jest z góry zdeterminowane, ale z drugiej serio mamy wolną wolę w definicji jakiej podałam.

Co do innych definicji jak dotąd każda poległa w obliczu wiedzy choćby z kognitywistyki. I upadnie zawsze gdy wolną wolę przypisuje się umysłowi lub wręcz ciału.
To jakby powiedzieć, że komputer czy programy w komputerze miały wolną wolę, albo simsy ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 29, 2019 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith
Cytuj:
Co nazywasz ludzką perspektywą?


No punkt widzenia dostępny człowiekowi.

Cytuj:
Z boskiej perspektywy czas jest jakby obszarem 3D w którym się poruszamy. Mamy pewną swobodę ruchu w przestrzeni, ale mamy też pewną swobodę co do ruchu w czasie.


Ja tego nie widzę, czas 3d + przestrzeń 3d to dla mnie jakaś pomyłka. Czasoprzestrzeń to 4d przecież.

Odnośnie wolnej woli - to dalej nie rozumiem czym by miała być skoro wszystko jest zdeterminowane i przyszłość jest określona. Możliwe że to tylko koncepcja użyteczna społecznie ale mało sensowna kiedy tylko bardziej się przyjrzeć.


Pt lis 29, 2019 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Ok, co do wolnej woli...

https://youtu.be/dpEhlepiaA8
Nagranie tylko do tego typu dyskusji.

Czyli mam zwrot w dyskusji o 180°, bo w końcu trafiłam na kogoś kto chyba się z tym zgadza, podczas gdy ja doszłam właśnie przez pogodzenie się z brakiem wolnej woli do opcji jej posiadania, choć kluczem jest to kim jesteśmy.

Jak chcesz to jeszcze jest wersja z omówieniem w dwóch częściach, nagrałam aby w kółko nie pisać i mówić tego samego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 03, 2019 23:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Pokazałaś wiele ścieżek argumentacji, opierających się m.in. na pojęciu przypadku, przyczyny, wpływów środowiskowych i genetycznych, jednak zwolennicy wolnej woli mają jeszcze inną broń, czyli postulat wyboru, który nie jest ani przypadkowy, ani zdeterminowany.
Choć nigdy nie widziałem by ktoś używał tego argumentu w dyskusji, wiem, że są ludzie, którzy uważają to za warunek konieczny i wystarczający, wolnej woli.


Śr gru 04, 2019 2:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Ok, czyli co? W ramach weryfikacji poglądów zamieniamy się rolami i ja , skoro wierzę w wolną wolę, biorę do obrony brak wolnej woli, a ty weźmiesz ten postulat wyboru, bo nie trafiłam na nikogo kto by tego użył w dyskusji i może to trochę ogarniasz? Ominiemy efekt potwierdzenia i kilka innych problemów z weryfikacją swoich poglądów.

Aha, dla mnie tzw przypadek to określenie nieznanej przyczyny. Losowość to nie przypadkowość i nabiera to sensu w czasie 3D gdzie każda wersja istnieje i jedynie Świadomość ( nie mylić z świadomością umysłu, bo Świadomość doświadcza świadomości, ale to nie to samo) porusza się w nim taką albo inną ścieżką opierając to o swoją Wolną Wolę, czyli realizowane pragnienia, które oparte są na niewiedzy.

Wolna wola istnieje i nie istnieje zarazem, bo wszystko zależy od punktu widzenia i definicji.

Jako możliwość zrobienia jako człowiek czegoś innego niż się zrobiło nie istnieje, bo niezbędna jest zmiana choćby jednego czynnika.

Co jest ani losowe ani zdeterminowane?
Bo układ zdeterminowany i losowy daje spore pole do popisu, że tak to ujmę, ale co jest ani losowe, ani zdeterminowane ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 04, 2019 8:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Dobrze, wcielę się w te rolę. Wolną wolę można oprzeć na rozkładzie prawdopodobieństw, czyli mam określone tendencje, moje działania nie są przypadkowe, a jednocześnie nie są też zdeterminowane i Nie można ich określić w żaden sposób na podstawie stanu mojego mózgu i jakichkolwiek innych czynników, choćby miało się na ich temat pełną wiedzę.


Pt gru 06, 2019 0:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Ok, czyli Twoje działania są losowe, obowiązuje rachunek prawdopodobieństwa? To gdzie w tym wolna wola? Co konkretnie podejmuje decyzje i w jaki sposób?

Mając pełną wiedzę o np cząstce elementarnej też mogę jedynie określić prawdopodobieństwo, ale jakoś nie przypisujemy jej wolnej woli.

Jak dokładnie definiujesz wolną wolę?
Jak wolność?
Jak wolę? Czym jest wola?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 06, 2019 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith
Cytuj:
To gdzie w tym wolna wola? Co konkretnie podejmuje decyzje i w jaki sposób?


Wyboru dokonuje ja, w oparciu o moje określone tendencje, które wyrażane są w rozkładzie prawdopodobieństw.
Czyli ani nie jest to czysty los, bo rozkład prawdopodobieństwa jest zróżnicowany, ani nie jest to zdeterminowane.

I przy każdym wyborze można powiedzieć, że "mogłem zrobić inaczej", bo faktycznie była taka możliwość, czyli wchodzi w grę opcja, którą wykluczyłaś w swojej pajęczynie.


Wola - wybór czegoś, skłanianie się ku czemuś.
Wolna wola - wola niezdeterminowana.
Wolność - można robić co się chce.


So gru 07, 2019 0:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
'Ja' ? Co dokładnie rozumiesz pisząc 'ja' ?

Na jakich podstawach to 'ja' dokonuje wyborów?

Jeśli wolność oznacza możliwość robienia tego co się chce, to jak istota ludzka żyjąca w czasoprzestrzeni w której obowiązują konkretne i nie do złamania prawa nie masz na to szans, chyba, że akurat chcesz tego co jest możliwe w ramach tych praw. Chyba, że założysz, że to Ty chciałeś i wybrałeś doświadczanie z takiej właśnie perspektywy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So gru 07, 2019 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Cytuj:
'Ja' ? Co dokładnie rozumiesz pisząc 'ja' ?


No mam na myśli siebie, jako człowieka.


Cytuj:
Na jakich podstawach to 'ja' dokonuje wyborów?


Na podstawie swoich skłonności.

Oczywiście, że wolność jest zawsze ograniczona, jest to zjawisko stopniowane.

Cytuj:
Chyba, że założysz, że to Ty chciałeś i wybrałeś doświadczanie z takiej właśnie perspektywy.


Takiego założenia nigdy bym nie poczynił.

Powiedz w jaki sposób Ty po tym wszystkim co stwierdziłaś, uzasadniasz wolną wolę.

Bo piszesz że uznając determinizm nagle dostrzegłaś wolną wolę... w jaki sposób?


Pn gru 09, 2019 19:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL