Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Czy można było stworzyć gorszy świat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Irciu.
Idąc śladem motywu "gorączki sobotniej nocy", ale już na serio, z melodią, obrazem, słowami i tym co jest ukryte między wierszami.
https://www.youtube.com/watch?v=FPUUvQVeqlA
Tak właśnie postrzegam człowieka z jego całym jestestwem.


N lis 24, 2019 12:02

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Ciekawe ujęcie, mi bliska jest metafora istnienia/życia jako tańca, grania niekończącej się melodii, gdzie każda nuta jest tak samo istotna.

Świetne jest też to, że wobec tańca ludzie/ludzkie umysły potrafią zrozumieć, że zasadniczym sensem tańca jest samo tańczenie, przyjemność jaką daje tanuec nawet gdy jest to trudne lub męczące.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 12:29
Zobacz profil
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Irciu, czy chodzi tylko o taniec?
Co on wyraża, jakie uczucia wzbudza, a słowa piosenki?
Pomyśl o różnorodności tego przekazu.

Jeszcze tylko wspomnę, o pełni człowieczeństwa/jestestwa, która dokonuje się/wyraża w miłości kobiety i mężczyzny.

A jak Ty Irciu podchodzisz do homo sapiens?


N lis 24, 2019 12:41

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Właśnie taniec dla mnie to dużo więcej niż ruchy ciała i muzyka, sednem są właśnie odczucia, szczególnie te które trudno wyrazić słowami.

Dla mnie homo sapiens sapiens to klasyfikacja gatunkowa ogranizmów stanowiących nasze avatary na tej planecie.

Ludzkie ciało i ludzki umysł to nasze narzędzia, doświadczamy praktycznie pełnego utożsamienia się z nimi i jest to wspaniałe doświadczenie, bardzo cenne i istotne.

Czy gdy śnisz i wcielasz się w jakąś istotę na wykreowanej przez siebie planecie pozostawienie sobie wiedzy o tym kim jesteś pozwala na pełne doświadczenie jak to wygląda z perspektywy tej istoty?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith
Cytuj:
Nad- jesteś deterministom w znaczeniu odrzucenia wolnej woli czy wykombinowałeś opcję pogodzenia jednego z drugim?


Jestem deterministą ponieważ uważam, że każde wydarzenie zdeterminowane jest wydarzeniami z jego przeszłości. Pod tym względem wybór człowieka niczym się nie różni. Jego wolność polegałaby na zdeterminowaniu przez takie a nie inne przyczyny, a nie na niezależności wobec przyczyn wogóle.

Cytuj:
Pamiętaj też, że na pewnym poziomie wcale nie ma deretminizmu, ale obowiązuje system prawodopodobieństwa.


Prawdopodobieństwo ma swoje zastosowanie wtedy gdy nie znamy wszystkich czynników.
Na przykład na podstawie ankiety, możemy określić, że z dużym prawdopodobieństwem wygra partia X ale jej wygrana nie będzie czynnikiem losowym nawet w najmniejszym stopniu. Po prostu nie wiemy jak zagłosują wyborcy i jedyne co można zrobić to obliczyć prawdopodobieństwo czegoś co i tak będzie w sposób ścisły zdeterminowane.

Cytuj:
Co ciekawe zgadzam się, że nie mogło być świata ani lepszego, ani gorszego, ale sądzę, że coś innego nazywamy światem, bo dla Ciebie zapewne czas jest liniowy a dla mnie to 3D plus dochodzi jeszcze jeden system 3D


Nie wiem czy czas jest liniowy bo nie wiem na czym to polega, nie wiem też na czym polega to, że czas jest 3D.

Odnośnie czasu mogę powiedzieć tyle, że nie ma pętli tzn. nie może być czegoś takiego, że wydarzenie A prowadzi do wydarzenia B, wydarzenie B prowadzi do wydarzenia C, i wydarzenie C prowadzi do wydarzenia A.

Czyli jeśli A -> B i B -> C to nie może być tak, że C -> A

jeżeli na tym polega liniowość czasu, to tak, wierzę, że czas jest liniowy.


N lis 24, 2019 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Na czym opierasz przekonanie o liniowości czasu? Czy dla istoty lecącej ruchem jednostajnym i doświadczającej tylko pewnego skrawka przestrzenii tuż przed nią przestrzeń nie będzie się zdawała liniowa?

Masz świadomość tego, że na bardziej fundamentalnym poziomie naszej rzeczywistości ( subatomiwyowym, kwantowym) prawdopodobnie nie działa system deterministyczny, ale wszystko opiera się na prawdopodobieństwie?

Co do czasu w 3D: wyobraź sobie kulkę na szczycie stożka, która toczy się w dół, dla niej nie ma szans na pętle przestrzenne, zawsze miejsce wyżej poprzedza miejsce niżej oraz na jednym pułapie wysokościowym może być tylko w jednym miejscu na raz. Miejsce wcześniejsze jakby determinuje miejsce późniejsze i z punktu widzenia naszej kulki przestrzeń jest liniowa, choć patrząc z innej perspektywy widzisz, że porusza się w przestrzeni 3D, ale przekonanie do tego kulki będzie bardzo trudne, nawet gdy będzie to inteligentna kulka...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 25, 2019 7:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith
Cytuj:
Na czym opierasz przekonanie o liniowości czasu? Czy dla istoty lecącej ruchem jednostajnym i doświadczającej tylko pewnego skrawka przestrzenii tuż przed nią przestrzeń nie będzie się zdawała liniowa?


Chodzi mi tylko o to, że nie wierzę w pętle przyczynowo-skutkowe. Właściwie lepiej gdybym określił to nieodwracalnością czasu, a nie liniowością.

Cytuj:
Masz świadomość tego, że na bardziej fundamentalnym poziomie naszej rzeczywistości ( subatomiwyowym, kwantowym) prawdopodobnie nie działa system deterministyczny, ale wszystko opiera się na prawdopodobieństwie?


Myślę, że na takim poziomie też panuje determinizm, choć oczywiście nie jestem w stanie tego udowodnić, tak samo zresztą jak osoba twierdząca coś przeciwnego.



Kulka widzi przestrzeń przed sobą, za sobą, po bokach, a czasu nie widać.


Wt lis 26, 2019 1:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Ok, zgadzam się na brak doświadczania czegoś takiego jak pęle czasowe, z tym, że kulka tocząca się ze zbocza stożka też nie ma jak przeciwstwaić się sile grawitacji i leci w dół, nieubłaganie w dół i o pętlach przestrzennych może zapomnieć. Zwyczajnie jej poruszanie się w przestrzenni jest zdeterminowane przez kształty i diły w przestrzenii. Dlaczego uważasz, że kulka widzi na boki? Ty 'widzisz' przeszłość jedynie w umyśle jako wspomnienia, a przyszłość i alernatywne opcje jako wyobrażenia. Doświadczasz jedynie tu i teraz ( olewam opóźnienie jakie daje fakt, że tak na serio to doświadczasz umysłu a nie bezpośrednio rzeczywistości).

Co do dowodów to jeszcze nikt bez wpadnięcia w błędne koło nie udowodnił obiektywnego/niezależnego od umysłu istnienia fizycznej rzeczywistości, a mimo to wydaje się to dla większości oczywiste, bo przyjęcie innej wersji rodzi trudne do zaakceotowania implikacje... i nie mówię o problemach chochołowych ;)

Sądzisz, że świat na poziomie kwantowym jest deterministyczny? Jakieś przesłanki? Argumenty? O dowodach fakt faktem dość trudno tu mówić.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 8:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Kapral135 napisał(a):
Tak się właśnie zastanawiam, czy można było stworzyć gorszy świat, bo ten patrząc na całokształt różnego kalibru cierpień jakie doznają ludzie na przestrzeni tysiącleci to trudno jest wymyślić coś gorszego, chociaż w sumie to można sobie np wyobrazić, że człowiek od razu rodziłby się w piekle, które trwało by bez końca. Uważam, że ten świat jest chory i ludzie żyją jakby z karę. Tylko nie można patrzeć przez pryzmat swojego własnego życia, bo te może być np szczęśliwe, trzeba spojrzeć całościowo.


Dosc wszechstronnie potraktowala ten problem ksiega Hioba. Sw. Pawel w swoich listach tez probuje odpowiedziec na pytanie dlaczego cierpimy, dlaczego cierpial Chrystus.

Sa rozne teorie i proby szukania odpowiedzi na pytanie dlaczego istnieje zlo i cierpienie na tym swiecie, dlaczego swiat zostal stworzony przez Boga w taki a nie inny sposob.

Ciekawa odpowiedz na te te pytania sformulowal Leibniz w swojej "Teodycei".

Leibniz rozroznia trzy rodzaje zla: zlo metafizyczne, zlo fizyczne i zlo moralne.

Zlo metafizycznew wynika ze skonczonosci swiata. Swiat kiedys powstal i swiat kiedys sie skonczy a wiec z tej skonczonosci wyplywa niedoskonalosc swiata. Bog nie mogl tego uniknac stwarzajac swiat.

Zlo fizyczne: cierpienie i bol wynikaja, sa skutkiem zla metafizycznego, poniewaz istota stworzona w sposob nieunikniony, nieuchronny jest istota niedoskonala.

Zlo moralne: istota stworzona popelnia bledy i grzeszy w sposob nieunikniony poniewaz Bog dal jej dar wolnosci.


Wt lis 26, 2019 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
A co jeśli jest dokładnie na odwrót niż twierdził Leibniz?

Jeśli cały problem wywodzi się z wieczności i nieskończoności oraz bezgraniczności?

Na początku mamy Boga stanowiącego Wszystko oraz to co nie jest Bogiem, czyli Nic. Bóg wie wszystko o sobie, ale o Niczym nic... rozpoczyna się proces poznawania tego Niczego, czyli braku oraz integracji w nowe Wszystko, co rodzi kolejne Nic i tak w nieskończoność... wieczny taniec, wieczna kreacja, wieczne przejawianie się, wieczne doświadczanie.
Bóg jest Jednością doświadczającą wszelkiego rodzaju podziałów, aż to co zjednoczone i to co podzielone utworzą nową Jedność.
Niekończąca się gra...

Czy ten świat jest zły? Jeśli ocenimy to co nieprzyjemne, to co jest poza naszą strefą komfortu za złe to tak. Pytanie tylko czy jest to cecha tego świata czy nasza subiektywna lub intersubiektywna ocena.

Czy gra jako taka jest zła tylko dlatego, że jest trudna, wymagająca, pełna wyzwań i problemów, chwilami okrutna i niesprawiedliwa oraz zdarzają się różne katastrofy? Czy najlepsza gra to ta najłatwiejsza, gdzie nie nam nie grozi i wszystko jest przewidywalne i idzie zawsze po naszej myśli?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 15:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith napisał(a):
A co jeśli jest dokładnie na odwrót niż twierdził Leibniz?


On tylko podjal probe wytlumaczenia czy usprawiedliwienia fenomenu zla, cierpienia.

Wielu myslicieli polemizowalo z jego koncepcja. Dla mnie jest ona dosc przekonywujaca choc oczywiscie niepelna i mozna z tym pogladem polemizowac.

Moim zdaniem wrzucilas do jednego gara wiele pojec, ktore moga sie ze soba gryzc. A to stworzenie ex nihilo a to pojecie Pustki z buddyzmu, zaraz potem nawiazujesz do tanca Shivy.

Wszystko zalezy z jakiego punktu widzenia patrzymy, w co lub w kogo wierzymy, skad przyszlismy i dokad zmierzamy.

_________________
ksiądz


Wt lis 26, 2019 22:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
Bramin- dla mnie to jedynie różne ujęcia wywodzace się z różnych kultur i religii, ale odnoszą się do tego samego. Prawda jest jedna, ale jej obrazów, aspektów wiele.
Tak jak Ziemia jest jedna, ale jej map i opisów mnóstwo, to że użyte są inne symbole i inne słowa nie znaczy, że nie opisują tej samej planety.

Jak dla mnie nie dało się sworzyć ani lepszego świata ani gorszego, ale pod nazwą świat nie mam na myśli naszej planety, czy nawet naszego wszechświata, a Wszystko.
Wszystko po prostu jest Wszystkim. To, że doświadczamy tego Wszystkiego z wszystkich możliwych perspektyw to wspaniała gra.

Wspaniała gra nie musi być łatwa, szczególnie jeśli chodzi o doświadczenie Wszystkiego w tym wszelkich braków...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith napisał(a):
Ok, zgadzam się na brak doświadczania czegoś takiego jak pęle czasowe, z tym, że kulka tocząca się ze zbocza stożka też nie ma jak przeciwstwaić się sile grawitacji i leci w dół, nieubłaganie w dół i o pętlach przestrzennych może zapomnieć. Zwyczajnie jej poruszanie się w przestrzenni jest zdeterminowane przez kształty i diły w przestrzenii. Dlaczego uważasz, że kulka widzi na boki? Ty 'widzisz' przeszłość jedynie w umyśle jako wspomnienia, a przyszłość i alernatywne opcje jako wyobrażenia. Doświadczasz jedynie tu i teraz ( olewam opóźnienie jakie daje fakt, że tak na serio to doświadczasz umysłu a nie bezpośrednio rzeczywistości).

Co do dowodów to jeszcze nikt bez wpadnięcia w błędne koło nie udowodnił obiektywnego/niezależnego od umysłu istnienia fizycznej rzeczywistości, a mimo to wydaje się to dla większości oczywiste, bo przyjęcie innej wersji rodzi trudne do zaakceotowania implikacje... i nie mówię o problemach chochołowych ;)

Sądzisz, że świat na poziomie kwantowym jest deterministyczny? Jakieś przesłanki? Argumenty? O dowodach fakt faktem dość trudno tu mówić.




Co innego pętle czasowe, a co innego pętle przestrzenne.
Pętle przestrzenne nie prowadzą do zaburzenia przyczynowości. Nie prowadzą do paradoksów.


Dlaczego sądzę, że świat na poziomie kwantowym jest deterministyczny? Statystyki w makro świecie używa się, gdy nie zna się szczegółów, czemu w mikro świecie miałoby być inaczej?


Śr lis 27, 2019 0:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
A czemu na poziomie mechaniki kwantowej praktycznie wszystko działa inaczej? Próbowałeś się w tym choć trochę zorientować?

Pętle czasowe przy założeniu czasu 3D i uwzględnieniu , że wówczas nie powinno być opcji pęli przestrzennych nie prowadzą do paradoksów. Zauważ, że możesz wrócić w to samo miejsce, ale w innym czasie. Czyli zgadzają się trzy koordynaty przestrzenne, ale czasowe już nie. Zezwalając na powrót do tych samych trzech koordynatów czasowych potrzebujemy zmusny choćby jednego przestrzennego.

Co do czasu- wiesz ile czasu zajmuje fotonowi z jego punktu widzenia przebycie 100lat świetlnych?

Co ogólnie nazywasz czasem? Mówimy o czasie czy o upływie/ o odległościach w czasie?

Uwzględniając czas minimum 3D patrząc z poza tego systemu obejmuje on wszystkie możliwe opcje i za pomocą swoich decyzji, tego jak podchodzisz do doświadczeń Twoja linia czasu skręca w różne kierunki.

Na ile masz wpływ na kierunek w jakim poruszasz się w przestrzeni? Uwzględnij że Ziemia porusza się wokół Słońca( a raczej środka ciężkości US), Słońce wokół centrum galaktyki, a galaktyka...

Od czego zależy to w jakim kierunku w przestrzenii łatwiej się poruszać a w jakim wymaga to ogromnej energii?

Od czego zależy to w jakim kierunku poruszasz się w czasie? Entropia?

Serio uważasz, że wszystko jest zdeterminowane, czyli znając warunki początkowe dałoby się przewidzieć jak będzie przebiegała Twoja linia czasoprzestrzenna?

Rozumiem, że wolną wolę uznajesz za iluzję, bo w deterministycznym świecie nie ma na to miejsca?

Czy przemyślałeś implikacje takiego założenia? Jeśli tak to zwróć uwagę jakie poczucie wolności rodzi ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 27, 2019 7:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czy można było stworzyć gorszy świat?
IrciaLilith
Cytuj:
A czemu na poziomie mechaniki kwantowej praktycznie wszystko działa inaczej?


To znaczy co konkretnie działa tam inaczej i w jaki sposób
przeczy temu co napisałem.
Cytuj:
Co ogólnie nazywasz czasem? Mówimy o czasie czy o upływie/ o odległościach w czasie?


Czasem nazwałbym przyczynowo-skutkową sekwencje wydarzeń.
Cytuj:
Co do czasu- wiesz ile czasu zajmuje fotonowi z jego punktu widzenia przebycie 100lat świetlnych?


Tak ale to w żaden sposób nie narusza przyczynowo-skutkowej sekwencji wydarzeń.

Cytuj:
Serio uważasz, że wszystko jest zdeterminowane, czyli znając warunki początkowe dałoby się przewidzieć jak będzie przebiegała Twoja linia czasoprzestrzenna?


To nie takie proste bo nie da się znać wszystkich warunków początkowych, wszystkich możliwych wpływów na przebieg wydarzeń itp.

Reszta pytań wydaje mi się powinna być zadana do kogoś kto czas postrzega przestrzennie, dla mnie czas wcale nie jest przestrzenią, bo tak jak wspomniałem jest to sekwencja wydarzeń


Cz lis 28, 2019 6:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL