Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czyim Królestwem jest Ziemia 
Autor Wiadomość
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Masz dwie wypowiedzi Jezusa:
- do Piłata, który nie znał Boga, znał jedynie bożki, i Jezus tłumaczy tu istotę Boga, który jest Miłością i nie potrzebuje żadnego okupu miłosierdzia pragnę nie ofiary,
- do Żydów, którzy znają Boga, ale Boga mściwego, karzącego, zazdrosnego, któremu od wieków składają okup w postaci baranków. Gdyby im tłumaczył, że przyszedł z misją aby zmienić ich myślenie i usiłuje im wskazać, że Bóg kocha wszystkich ludzi, uznaliby "trudna jest ta mowa" i odeszli. Mówi zatem ich językiem, ich pojmowaniem. Zrozumieją w pełni istotę tej wypowiedzi po Zesłaniu Ducha Świętego.
Ludzie nie znający Boga, odczytują "okup" w kategoriach: Bóg, tyran potrzebował okupu z okrutnej śmierci swojego Syna.


Pn paź 28, 2019 8:01
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
Przecież to sam Jezus stwierdza, że przyszedł dać swoje życie na okup.
Ale nigdzie nie mówi, że przyszedł złożyć ten okup sam sobie.


Pn paź 28, 2019 8:37

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Ależ to oczywiste. Złoźył okup jako Syn człowieczy a nie jako Bóg.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn paź 28, 2019 8:44
Zobacz profil
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
Ależ to oczywiste. Złoźył okup jako Syn człowieczy a nie jako Bóg.
Czyli Nestoriusz, jak Lenin, wiecznie żywy. A wyjaśnienia, dlaczego miłujący Bóg domaga się śmierci Syna Człowieczego, jak nie było, tak nie ma. Wskazania, gdzie w Piśmie Świętym zawarta jest ta nauka – także nie ma.


Pn paź 28, 2019 8:46

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Alus napisał(a):
Ludzie nie znający Boga, odczytują "okup" w kategoriach: Bóg, tyran potrzebował okupu z okrutnej śmierci swojego Syna.

Ludzie nie znający Boga wszystko i tak przekręcą.Poza tym ofiary składane bożkom były formą przekupstwa, natomiast ofiara Jezusa odpowiadała doskonałej sprawiedliwości Boga, dlatego też nie mógłby jej złożyć grzeszny człowiek, gdyż nie zostałaby przyjęta.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn paź 28, 2019 9:36
Zobacz profil
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
Ludzie nie znający Boga wszystko i tak przekręcą.Poza tym ofiary składane bożkom były formą przekupstwa, natomiast ofiara Jezusa odpowiadała doskonałej sprawiedliwości Boga, dlatego też nie mógłby jej złożyć grzeszny człowiek, gdyż nie zostałaby przyjęta.

To teraz objaśnij czym jest doskonała sprawiedliwość Boga, która wymagała krwawej ofiary Jezusa.


Pn paź 28, 2019 10:33

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Oczekujesz, że będę ją oceniać czy co?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn paź 28, 2019 13:32
Zobacz profil
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
Oczekujesz, że będę ją oceniać czy co?
Nie chodzi o to, żeby oceniać sprawiedliwość Boga. Chodzi o to, żeby ocenić pewną koncepcję sprawiedliwości Boga, wymyśloną długo po Objawieniu w warunkach feudalnej Europy. I porównać tę koncepcję z tym, co wiemy o miłosierdziu.


Pn paź 28, 2019 14:41
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
http://www.mateusz.pl/pow/020110.htm
Miłość, która "nie szuka swego", żadnego okupu nie potrzebuje, ale życie swe oddaje za przyjaciół.


Pn paź 28, 2019 15:08

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
No dlatego też Jezus, z miłości do nas, nie szukając swego, złożył dobrowolnie swe życie na okup za wielu, tak jak zapowiedział. Chcesz to kwestionować?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn paź 28, 2019 18:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Ja chcę, bo taki okup nie ma sensu. Chodziło raczej o to aby do ludzi dotarło, że czas skończyć z ofiarami? Bóg złożył w ofierze sam siebie aby ludzie zrozumieli, że serio wystarczy przeprosić i naprawić krzywdy jeśli to możliwe, że należy wybaczać, a nie składać ofiary, że ofiarować można siebie i to Sobie duchowemu( swój umysł i ciało dla duszy i jej potrzeb) nie przedmioty czy tym bardziej zwierzęta...

Tak, złożył go za ludzi, ale jedynie po to aby ludzie skończyli z tymi ofiarami, a nie jako że Bóg tego potrzebował aby wybaczyć czy zbawić ludzi. To jedynie ludzka potrzeba złożenia ofiary aby wybaczyć sobie, pojąć, że Bóg nie jest obrażalski czy żądny czci i ofiar. Bóg daje z Miłości bezwarunkowej- to nie handel wymienny.
Tylko ludzie nadal tego nie pojmują i nadal z uporem składają ofiary, plus taki, że już bezkrwawe i symboliczne.

Myślenie coś za coś , handel wymienny zostało na podstawie analogii nałożone na obraz Boga, a Bóg niczego nie chce, On daje i wystarczy przyjąć, ale nie ma tu narzucania przyjęcia prezentu czy jakiś kar za odmowę, jedynie konsekwencje braku tego co nam proponuje. Propozycje te są zawsze aktualne, Bóg ma nieskończenie wiele cierpliwości. Tylko ludzie stworzyli sobie obraz Boga zaprzeczający temu że kocha bezwarunkowo, bezinteresownie, dał autentycznie wolną wolę. Tak- ma dla każdej istoty plan, ale nie na zasadzie : człowieku masz robić tak a tak inaczej masz przerąbane, ale: Chcę Twojego szczęścia i tak się składa, że znam konsekwencje każdej Twojej decyzji i mogę podpowiedzieć o ile tego pragniesz...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 28, 2019 19:32
Zobacz profil
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
No dlatego też Jezus, z miłości do nas, nie szukając swego, złożył dobrowolnie swe życie na okup za wielu, tak jak zapowiedział. Chcesz to kwestionować?
Ale przecież nikt tego nie kwestionuje w ogóle. Przestań walić takimi chamskimi insynuacjami i albo odnieś się do meritum, albo przyznaj, że tak, owszem, protestantyzm jest prostą kontynuacją myśli średniowiecznego KRK.


Wt paź 29, 2019 7:29
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Wybawiony napisał(a):
No dlatego też Jezus, z miłości do nas, nie szukając swego, złożył dobrowolnie swe życie na okup za wielu, tak jak zapowiedział. Chcesz to kwestionować?

Okup - wymuszona zapłata za uwolnienie kogoś, lub odzyskanie czegoś (PWN)
I komu konkretnie Jezus ten okup złożył - Bogu Ojcu, sobie samemu, Duchowi Świętemu, a może demonowi?
Śmierć Jezusa na krzyżu była darem dla ludzi, darem miłości, ukazującym ludziom oblicze miłosiernego i sprawiedliwego Boga.


Wt paź 29, 2019 7:59
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Alus napisał(a):
Okup - wymuszona zapłata za uwolnienie kogoś, lub odzyskanie czegoś (PWN)
PWN PWN-em, ale teologia chrześcijańska operuje różnymi pojęciami „przybliżonymi”. Dlatego w Anaforze św. Bazylego mamy stwierdzenie, że Chrystus ofiarował siebie na „okup śmierci” (αντάλλαγμα τω θανάτω / измѣ́ну сме́рти). To oczywiście nie oznacza, że śmierć jest jakimś bytem obdarzonym rozumem i prawem własności, który coś tam za coś tam kupił.

Zresztą o tym, że jest to trudny fragment świadczy fakt, że NOM-owa, skrócona wersja tej anafory zawiera tylko „wydał się na śmierć krzyżową”.


Wt paź 29, 2019 8:18

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czyim Królestwem jest Ziemia
Alus napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Śmierć Jezusa na krzyżu była darem dla ludzi, darem miłości, ukazującym ludziom oblicze miłosiernego i sprawiedliwego Boga.

W pełni się z tym zgadzam :) Sprawiedliwość Boża została zaspokojona i równocześnie Bóg okazał nam swoje miłosierdzie w swoim Synu.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt paź 29, 2019 8:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL