Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 17:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wiara 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Trudno się nie zgodzić- natomiast zauważ do kogo konkretnie i w jakich okolicznościach Jezus kierował swoje ostre i prawdopodobnie bardzo raniące czyjąś dumę, ego lub czyjeś uczucia słowa.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 25, 2019 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Wiara
Wydaje mi się, że głównie irytował go brak wiary oraz złośliwe działanie wbrew człowiekowi, ale może się mylę.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


Pn lis 25, 2019 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Saqura- co rozumiesz pod słowami:
- rozum?
-intuicja oraz intuicja cielesna?
-wolna wola?


Rozum-analityczne myślenie, przetwarzanie danych
intuicja fizyczna-szybka myśl, osąd
intuicja emocjonalna(duchowa) - ta bardziej wewnętrzna, podszept, cięższa do odrzucenia od tej fizycznej.
wolna wola- niczym nie związana, niezależna od czegokolwiek

IrciaLilith napisał(a):
Jak komunikujesz się z Bogiem, że masz pewność że wierzysz Bogu a nie słowom o Bogu, słowom przypisywanym Bogu?


Jego słowu zostało wydane świadectwo.

IrciaLilith napisał(a):
Trudno się nie zgodzić- natomiast zauważ do kogo konkretnie i w jakich okolicznościach Jezus kierował swoje ostre i prawdopodobnie bardzo raniące czyjąś dumę, ego lub czyjeś uczucia słowa.


Do tych wierzących w Boga, a jednocześnie niewierzących Bogu.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 25, 2019 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Jego słowu zostało wydane świadectwo? Jakie i na czym opierasz wiarygodność tego świadectwa?
Czy komunikujesz się z Bogiem bezpośrednio czy coś pośredniczy? Jeśli jest pośrednictwo skąd pewność że nie zniekształca przekazu?
Ja kombinuję jak ograniczyć zniekształcenia generowane przez umysł i nie mam zwyczaju bezkrytycznie wierzyć swoim interpretacjom doświadczeń i pamiętać o różnicy między doświadczeniem a jego interpretacją czy opisem.
A w przypadku gdy dochodzi pośrednictwo innych osób, czy wręcz tłumaczeń tekstów innych osób opierajcych się na relacjach innych osób zapomnienie o tym że jest to opis interpretacji jakiej ktoś dokonał i uważanue tego za bezpośrednią Prawdę jest dla mnie nie do przyjęcia.

Ufam Bogu, nie swoim czy kogoś interpretacjom i opisom Boga. Nie wierzę w obraz Boga, szczególnie ten jaki kreuje mój umysł, bo doskonale wiem, że to jedynie obraz. I każdy inny umysł też dysponuje właśnie obrazem Boga i jest w tym coś wspaniałego i cennego, bowiem Bóg w nieskończoność staje się Wszystkim/jest Wszystkim- oczywiście jak zawsze słowa są ograniczeniem ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 25, 2019 23:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Re: Wiara
Saqura napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Trudno się nie zgodzić- natomiast zauważ do kogo konkretnie i w jakich okolicznościach Jezus kierował swoje ostre i prawdopodobnie bardzo raniące czyjąś dumę, ego lub czyjeś uczucia słowa.


Do tych wierzących w Boga, a jednocześnie niewierzących Bogu.


Trudno mi uznać faryzeuszy za wierzących w Boga. To raczej tradycjonaliści albo coś takiego.


Zresztą nie wszystkie Jego reakcje są dla mnie jasne. Np. to:
Łk 9 napisał(a):
38 Naraz ktoś z tłumu zawołał: «Nauczycielu, spojrzyj, proszę Cię, na mego syna; to mój jedynak. 39 A oto duch chwyta go, tak że nagle krzyczy; targa go tak, że się pieni, i tylko z trudem odstępuje od niego, męcząc go. 40 Prosiłem Twoich uczniów, żeby go wyrzucili, ale nie mogli». 41 Na to Jezus rzekł: «O plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze będę u was i będę was znosił? Przyprowadź tu swego syna!» 42 Gdy on jeszcze się zbliżał, zły duch porwał go i zaczął targać. Jezus rozkazał surowo duchowi nieczystemu, uzdrowił chłopca i oddał go jego ojcu. 43 A wszyscy osłupieli ze zdumienia nad wielkością Boga.

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


Pn lis 25, 2019 23:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Jego słowu zostało wydane świadectwo? Jakie i na czym opierasz wiarygodność tego świadectwa?


Chrystus po to przyszedł na świat by wydać Prawdzie świadectwo, no i wydał.
Na słowie, nie tylko naocznych świadków Jego życia, lecz na całym Słowie Bożym.

IrciaLilith napisał(a):
A w przypadku gdy dochodzi pośrednictwo innych osób, czy wręcz tłumaczeń tekstów innych osób opierajcych się na relacjach innych osób zapomnienie o tym że jest to opis interpretacji jakiej ktoś dokonał i uważanue tego za bezpośrednią Prawdę jest dla mnie nie do przyjęcia.


Brak ufności w Ducha Prawdy, zresztą głównym jej zadaniem jest "rozkładanie na części i badanie człowieka". Analiza siebie, to powinno być pierwsze, a potem Słowo samo się podda badaniu.

NIEDZWIEDZ napisał(a):
Trudno mi uznać faryzeuszy za wierzących w Boga. To raczej tradycjonaliści albo coś takiego.


A Adam i Ewa ? Wierzyli w Boga, a pomimo to słów "niewierni i przewrotni" względem nich możemy
użyć.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 26, 2019 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Saqura- jeszcze raz- jak komunikujesz się z Bogiem? Na którym stopniu pośrednictwa? Sądzisz, że Biblia daje bezpośredni kontakt?

Co Ci wyszło z analizy siebie- kim jesteś?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Saqura- jeszcze raz- jak komunikujesz się z Bogiem? Na którym stopniu pośrednictwa? Sądzisz, że Biblia daje bezpośredni kontakt?


Już napisałam :roll:
Tak, Słowo Boże, Duch Prawdy(w którym się poruszam/chodzę) to mój kontakt z Bogiem.

IrciaLilith napisał(a):
Co Ci wyszło z analizy siebie- kim jesteś?


Wyszło kim byłam, obecnie jestem "sługą Słowa"
Kiedyś należałam do tego świata, teraz już nie :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 26, 2019 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Ok, ale co sprawia, że masz takie a nie inne stanowisko? Na czym i dlaczego na tym opierasz to jak interpretujesz/którą interpretację uważasz za dobrą i poprawną?

Dlaczego sługą Słowa a nie np dzieckiem Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego sługą Słowa a nie np dzieckiem Boga?


Dziecko słucha, a sługą bo oddaję Mu na służbę(tutaj) swoje ciało.
Tyle, jedno nie ogranicza drugiego, jak widać uzupełnia się.

IrciaLilith napisał(a):
Ok, ale co sprawia, że masz takie a nie inne stanowisko? Na czym i dlaczego na tym opierasz to jak interpretujesz/którą interpretację uważasz za dobrą i poprawną?


Duch Prawdy, on prowadzi (niezmienny)
Ciężko ująć w słowa, zresztą po zastanowieniu, Twoje słowa też mają w sobie ducha,
namiastkę Twojego ducha, poznajemy tyle ile dasz siebie poznać. Mniej więcej o to chodzi,
w przybliżeniu ;)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 26, 2019 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Sługą Boga czy Słowa? Czy dla Ciebie Bóg=Słowo, czyli z tego co rozumiem Biblia?

Staram się zrozumieć co masz na myśli pisząc 'Duch Prawdy' i potrzebuję pomocy, możesz podać jakieś przykłady? Co jest przeciwieństwem Ducha Prawdy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
Tak, Biblia, Słowo, Prawda, Syn, Światłość :)

IrciaLilith napisał(a):
Staram się zrozumieć co masz na myśli pisząc 'Duch Prawdy' i potrzebuję pomocy, możesz podać jakieś przykłady? Co jest przeciwieństwem Ducha Prawdy?


Duch Prawdy-Duch Słowa
Przeciwieństwo to duchy tego świata, np.innych ludzi.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 26, 2019 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Ale przecież Biblię spisali ludzie oraz to ludzie ocenili te teksty jako ponoć natchnione przez Boga, to ludzie ustalili które teksty wejdą w skład Biblii z której korzystasz, to ludzie ustalali jak co przetłumaczyć...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Ale przecież Biblię spisali ludzie oraz to ludzie ocenili te teksty jako ponoć natchnione przez Boga, to ludzie ustalili które teksty wejdą w skład Biblii z której korzystasz, to ludzie ustalali jak co przetłumaczyć...


Też jestem człowiekiem :)
W takim razie to musieli być jacyś cudowni ludzie, żyjący w różnych czasach, różnych miejscach(niejednokrotnie), innych kręgach, a stworzyli tak wielki bestseler(bo takim jest w naszych czasach) Wiesz ilu ludzi ją tworzyło? Wiesz ile zawiera w sobie gatunków literackich? A pomimo wszystko pozostaje spójna, tak jakby natchniona tylko jednym duchem (nieraz krytycznie nastawionym wobec samego pisarza)
Tyle, tyle mogę napisać. Co do tłumaczeń, często bywa że stare zwoje potwierdzają "stałość" tekstu.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 26, 2019 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Spójna jest dla tych, którzy opierają się na przedzałożeniu, że jest. Dla tych, którzy uznają spójność i komplementarność Wed , Upaniszad itd też jest ona oczywista i niezaprzeczalna.

Sukces cywilizacji opartej na chrześcijaństwie świadczy o potencjale społeczno-politycznym tej religii i wartości jakie niesie i dla mnie nie wynika z tego jakaś wyższość Biblii nad innymi tzw świętymi księgami.
Chrześcijaństwo poza tym jest religią księgi i stąd ogromne zapotrzebowanie na tą książkę oraz jest religią misyjną a to ma znaczenie jeśli chodzi o sukces jaki odniosło. Ilość wyznań też ma znaczenie i wszystkie jako bazę mają Biblię.

Tylko czy tylko dlatego, że jakaś książka obecnie jest najpopularniejsza mam uznać, że zawiera choćby Prawdę o Bogu, nie mówiąc nawet o kroku dalej, czyli że zawiera to co Bóg chciał przekazać i że tylko tą drogą to przekazał.

Osobiście uważam, że czytając Biblię z otwartym sercem i umysłem, z intencją poznania Boga za jej pomocą idzie się dobrą drogą do nawiązania bezpośredniej relacji z Bogiem. Choć niektórzy zwyczajnie nawet nie biorą pod uwagę, że tak się da, myląc drzwi-Biblię z Gospodarzem-Bogiem...

I moim zdaniem drzwi jest znacznie więcej... i przez dach okno też można wejść, więcej- Bóg sam siebie nie obudował ...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 26, 2019 23:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL