Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 CIERPIENIE 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: CIERPIENIE
afilatelista napisał(a):
1. Wolna wola nie istnieje.
2. Kiedy miało wydarzenie stworzenia człowieka? Człowiek nie został stworzony tylko wyewoluował. Nikt też nie dał człowiekowi władzy nad światem. Człowiek egoistycznie sobie ja zagarnia.

Na takie autorytatywne wypowiedzi jest jedna odpowiedź - Acha..

Cytuj:
Rozumiem że masz tu na myśli grzech pierworodny?
Po pierwsze nic takiego nie miało miejsca, bo nigdy nie istnieli pierwsi ludzie którzy mogliby go popełnić.

Ponownie - Acha

Cytuj:
Po drugie cała idea grzechu pierworodnego nie ma sensu. Jak można popełnić grzech nie znając idei zła?

Jeśli dostajesz zalecenie "nie rób akurat tego, bo to złe", a Ty to robisz.. Uważasz naszych praprzodków za durnych - no może masz rację.

Cytuj:
Po trzecie. To nie człowiek popsuł świat, tylko Bóg. To on ustalił zasady.

I scedował prerogatywy na człowieka: "Radź sobie, tak by było dobrze"


Cytuj:
Kolejna bezsensowna idea. Jak cierpienie Jezusa miałoby rozwiązać problem cierpienia ludzi?
Cytuj:

Chyba nie doczytałeś - ja mówię o metafizyce, metafizycznym podejściu, a Ty o grochówce z boczkiem...


Cytuj:
I jakie to ma przełożenie na rzeczywistość?

A co to jest rzeczywistość? - podaj granice i szykuj uroczystą mowę na uroczystość wręczenia nagrody Nobla


Pt cze 11, 2021 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Alus napisał(a):
Gdy nastoletni syn sadystycznie zamorduje nastolatkę, to może wiesz kto z rodziców chciał by tak postąpił - ojciec czy matka?

Zupełnie nietrafiona analogia. Rodzice nie są wszechwiedzący i nie wybierają cech osobowości dziecka.
Ale wyobraźmy sobie naukowca który tworzy wirusa. Albo genialnego robotyka który stworzył maszynę do zabijania.

Bóg już przed stworzeniem świata wiedział kto kogo zamorduje więc gdyby stworzył świat inaczej to by nie zamordowali. Miał też możliwość w każdej chwili interweniować. Mógł powstrzymać plemnik, mógł wpłynąć na mordercę i mógł w końcu uratować ofiarę w ostatniej chwili. Gdyby zrobił to ostatnie to nie naruszyłby niczyjej woli. Po prostu udaremniły działanie.


Pt cze 11, 2021 11:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Robek napisał(a):
A skąd wiesz że nic takiego nie miało miejsca? i odnośnie tych pierwszy ludzi(chyba już o tym żeśmy gadali) bo gdyby ludzkość istniała od zawsze, to by była zupełnie inna sprawa, no ale według wszelkich badań naukowych tak nie jest, ludzi pojawiło sie do tej pory na Ziemi około 100 miliardów, ludzie sie rodzą i umierają, więc jakby nie patrzeć, wynika z tego że istniał pierwszy człowiek.
To tak samo jakbyś mówił, że nie było pierwszego drzewa, pierwszego ssaka, pierwszej komórki, pierwszej formy życia która pojawiła sie na Ziemi.

Dokładnie. Już raz Ci to tlumaczylem
Cytuj:
Więc istnieje zły Bóg, no i co teraz?

To też już przerabialiśmy. Istnienie złego Boga albo obojętnego Boga nie jest wykluczone.

Cytuj:
Faktycznie wolna wola nie istnieje, bo wszystko jest zależne od genów czy też środowiska, no ale co ma do tego wszechwiedza Boga? jak kogoś zamorduje to zamorduje, kwestia tego że Bóg o tym będzie wiedział, bo jest wszechwiedzący nic tutaj nie zmienia.

Zmienia tylko jeśli dyskutujemy o dobrym Bogu.

Cytuj:
Kwestia cierpienia, nie była istotna, więc Bóg ją pominął.

Dla mnie cierpienie jest istotne. Jeśli istnieje Bóg który mógłby je powstrzymać a tego nie robi to ja nie mam zamiaru go czcić.


Pt cze 11, 2021 12:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
PeterW napisał(a):
Na takie autorytatywne wypowiedzi jest jedna odpowiedź - Acha..
...
Ponownie - Acha

Argumentowałem to już wielokrotnie. Częściowo też w tym wątku.
Jeśli Bóg zna przyszłość to wolna wola nie może istnieć. Tego się nie da pogodzić. Nauka pokazuje też że nasze działania są determinowane nieświadomymi czynnikami więc mówienie o wolnej woli jest nieuzasadnione.

Podobnie z grzechem pierworodnym. Teoria ewolucji jest potwierdzona a zgodnie z nią nie było pierwszych ludzi bo granice między gatunkami są płynne i ewoluują całe populację a nie poszczególni ludzie. Wiadomo więc że nigdy nie było jedynej pary która mogłaby popełnić grzech. Wiadomo też że cierpienie zwierząt było na ziemi na długo przed pierwszymi ludźmi więc ludzie nie mogli być przyczyną cierpienia.

Żeby bronić tych idei trzeba zaprzeczać logice i nauce.


Cytuj:
Jeśli dostajesz zalecenie "nie rób akurat tego, bo to złe", a Ty to robisz.. Uważasz naszych praprzodków za durnych - no może masz rację.

Ja twierdzę za cała ta historia jest wyssana z palca i że nasi przodkowie nie żyli w żadnym edenie. Ale Biblia tak to przedstawia, że ludzie nie odróżniali dobra od zła, a jeśli tak to nie powinni być za to karani. Skąd mogli wiedzieć że nieposłuszeństwo Bogu jest złe?

Cytuj:
I scedował prerogatywy na człowieka: "Radź sobie, tak by było dobrze"

I urządził katastrofy naturalne, drapieżniki, pasożyty, choroby. Ustali też że człowieka da się zabić, zgwałcić, więzić, zadać ból. Przecież Boga nic nie ograniczało. Równie dobrze ludzie mogliby być jak duchy.
Poza tym dlaczego karę ponoszą też zwierzęta? Czy pierwszy słoń też zgrzeszył?

Cytuj:
Chyba nie doczytałeś - ja mówię o metafizyce, metafizycznym podejściu, a Ty o grochówce z boczkiem...
...
A co to jest rzeczywistość? - podaj granice i szykuj uroczystą mowę na uroczystość wręczenia nagrody Nobla

Metafizyka w klasycznym ujęciu to ułuda.
Nie znamy granic rzeczywistości ale nie musimy ich znać żeby posługiwać się nią w praktyce.
Definicja rzeczywistości z wikipedii mi odpowiada:

Cytuj:
Rzeczywistość – w znaczeniu potocznym to „wszystko, co istnieje”. Termin rzeczywistość w najszerszym znaczeniu zawiera wszystkie byty, zarówno obserwowalne, jak i pojęciowe, wprowadzone przez naukę czy filozofię.

Teraz słucham jak Twój pierwotny wywód odnosi się do rzeczywistości chocby w najszerszym znaczeniu.


Pt cze 11, 2021 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: CIERPIENIE
george45 napisał(a):
W jego umyśle, mózgu jak piszesz, ale nie w nim. Postaraj się dostrzec tą różnicę.


Jego umysł znajduje sie poza jego ciałem? :D oszalałeś?

george45 napisał(a):
Nie rozumiem pytania, rozwiń je.


Napisałeś, że "takie istoty są" wiec o jakich istotach opowiadasz?

george45 napisał(a):
Zauważ, że to Ty tak widzisz, a jaka jest prawda?


Prawda jest taka jaką mówię.

george45 napisał(a):
Dlaczego tak uważasz?


Bo nie utożsamiasz sie z ciałem, więc można kroić na plasterki.

afilatelista napisał(a):
Dokładnie. Już raz Ci to tlumaczylem


Mówiłeś że nie możesz wyznaczyć granicy między ludźmi i małpami, więc i inni nie powinni, trochę mi to przypomina jakąś religie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 11, 2021 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Robek napisał(a):
Mówiłeś że nie możesz wyznaczyć granicy między ludźmi i małpami, więc i inni nie powinni, trochę mi to przypomina jakąś religie.

Po pierwsze już Ci powiedziałem że człowiek jest jedną z małp więc tej granicy się nie da wyznaczyć. To tak jakbyś chciał wyznaczyć granice pomiędzy rekinami a rybami.
Po drugie nawet jeśli teraz możemy wyznaczyć granice między ludźmi a INNYMI małpami to historycznie gdybyś wziął szympansa i mnie i mógł sprawdzić każdego naszego przodka to zawsze moi rodzice czy nawet prapradziadkowi będą tego samego gatunku co ja a ich prapradziadkowie tego samego gatunku co oni. I tak aż do momentu kiedy mieliśmy z szympansem wspólnych przodków.


Pt cze 11, 2021 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: CIERPIENIE
afilatelista napisał(a):
To też już przerabialiśmy. Istnienie złego Boga albo obojętnego Boga nie jest wykluczone.


Czy gdyby istniał obojętny Bóg, to taki obraz świata jaki istnieje obecnie, by mu nie przeszkadzał?

afilatelista napisał(a):
Ale Biblia tak to przedstawia, że ludzie nie odróżniali dobra od zła, a jeśli tak to nie powinni być za to karani. Skąd mogli wiedzieć że nieposłuszeństwo Bogu jest złe?


No przecież już udało nam sie ustalić, że Bóg jest zły, więc z jakiej racji dziwi cie to, że zły Bóg robi takie rzeczy?

afilatelista napisał(a):
Po pierwsze już Ci powiedziałem że człowiek jest jedną z małp więc tej granicy się nie da wyznaczyć. To tak jakbyś chciał wyznaczyć granice pomiędzy rekinami a rybami.


Tutaj chyba, a raczej na pewno, źle to przedstawiasz, bo chodzi mi o to, żeby oddzielić jeden gatunek od drugiego, a czy ryby to gatunek?

afilatelista napisał(a):
Po drugie nawet jeśli teraz możemy wyznaczyć granice między ludźmi a INNYMI małpami to historycznie gdybyś wziął szympansa i mnie i mógł sprawdzić każdego naszego przodka to zawsze moi rodzice czy nawet prapradziadkowi będą tego samego gatunku co ja a ich prapradziadkowie tego samego gatunku co oni. I tak aż do momentu kiedy mieliśmy z szympansem wspólnych przodków.


To nie musiało być tak jak mówisz, bo weźmy nawet aktualnie nowo powstałe gatunki, choćby niedźwiedź "pizzly" on powstał dopiero przed kilkoma laty, no i co? według twojego pomysłu, każdy przedstawiciel niedźwiedzi 'pizzly" ma swoją matkę która również jest niedźwiedziem pizzly?
No i niebyło pierwszego niedźwiedzia "pizzly" więc jest tych niedźwiedzi nieskończona ilość?
Tutaj odniosłem sie do aktualnie tworzących sie gatunków, bo wtedy łatwiej bedzie ci to wszystko ogarnąć :mrgreen:
Ale nawet jak rodzice to ten sam gatunek co ich dzieci, to i tak są różnice jeśli chodzi wygląd i DNA, miedzy rodzicami a ich dziećmi, więc tutaj na podstawie samego DNA, można wyznaczyć granicę między człowiekiem a jego przodkiem, i w ten sposób znaleźć tego pierwszego człowieka.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 11, 2021 16:44
Zobacz profil
Post Re: CIERPIENIE
Robek napisał(a):
i w ten sposób znaleźć tego pierwszego człowieka.

Cierpię, widząc takie wpisy. Zlituj się choć w tym czasie wolnym zaoszczędź cierpienia niewinnym. Może udaj się na poszukiwanie tego "pierwszego człowieka", czy cuś.


Pt cze 11, 2021 17:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Robek napisał(a):
Czy gdyby istniał obojętny Bóg, to taki obraz świata jaki istnieje obecnie, by mu nie przeszkadzał?

No tak. Skoro bylby obojętny to z założenia by mu nie przeszkadzał.

Cytuj:
No przecież już udało nam sie ustalić, że Bóg jest zły, więc z jakiej racji dziwi cie to, że zły Bóg robi takie rzeczy?

Tak. Istnienie złego Boga jest w pełni zgodne z istnieniem cierpienia. Swoją drogą jest też zgodne z Biblią.

Cytuj:
Tutaj chyba, a raczej na pewno, źle to przedstawiasz, bo chodzi mi o to, żeby oddzielić jeden gatunek od drugiego, a czy ryby to gatunek?

No właśnie to chcę Ci wytłumaczyć. Małpa to jest termin który obejmuje także ludzi. Rodzaj homo jest podzbiorem infrarzędu małpokształtnych (w skrócie małp) tak samo jak rekiny są gatunkiem ryby chociaż slaby przykład wybrałem bo oba te sformułowania są taksonami parafiletycznymi. Lepszym przykładem byłyby delfiny i walenie. Nie da się postawić granicy między delfinami a waleniami bo delfiny są waleniami tak samo jak ludzie są małpami. Na tej samej zasadzie ludzie i delfiny są łożyskowcami a my razem z delfinami są kręgowcami. Rozumiesz o co chodzi? Człowiek kiedy wyodrębnił się od innych małp nie przestał być małpą tak samo jak nie przestał być ssakiem i kręgowcem.


Cytuj:
To nie musiało być tak jak mówisz, bo weźmy nawet aktualnie nowo powstałe gatunki, choćby niedźwiedź "pizzly" on powstał dopiero przed kilkoma laty, no i co? według twojego pomysłu, każdy przedstawiciel niedźwiedzi 'pizzly" ma swoją matkę która również jest niedźwiedziem pizzly?
No i niebyło pierwszego niedźwiedzia "pizzly" więc jest tych niedźwiedzi nieskończona ilość?
Tutaj odniosłem sie do aktualnie tworzących sie gatunków, bo wtedy łatwiej bedzie ci to wszystko ogarnąć :mrgreen:
Ale nawet jak rodzice to ten sam gatunek co ich dzieci, to i tak są różnice jeśli chodzi wygląd i DNA, miedzy rodzicami a ich dziećmi, więc tutaj na podstawie samego DNA, można wyznaczyć granicę między człowiekiem a jego przodkiem, i w ten sposób znaleźć tego pierwszego człowieka.

To tylko dowodzi że nasza chęć poszufladkowania przyrody jest sztuczna. Puzzle nie jest nowym gatunkiem tylko hybrydą. Dowodzi na to że grizzly i niedźwiedzie polarne są blisko spokrewnione. Skoro mogą mieć wspólne potomstwo to można nawet powiedzieć że są tym samym gatunkiem. Ich populacje żyją na ogół w innych środowiskach. W jednym lepiej przystosowane są niedźwiedzie polarne i innych brunatne. Gdyby okazało się że pomiędzy tymi środowiskami jest jakieś pośrednie np w wyniku topnienia pokrywy lodowej może okazać się że te populację na powrót się połączą.
Polecam Ci poczytać np o gatunkach pierścieniowych i o speciaci gatunków.


Pt cze 11, 2021 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: CIERPIENIE
nolda napisał(a):
Cierpię, widząc takie wpisy. Zlituj się choć w tym czasie wolnym zaoszczędź cierpienia niewinnym. Może udaj się na poszukiwanie tego "pierwszego człowieka", czy cuś.


Pierwszy człowiek pojawił sie 300 może nawet 800 tysięcy lat temu, niby jak mam go znaleźć, skoro już dawno nie żyje.

afilatelista napisał(a):
No tak. Skoro bylby obojętny to z założenia by mu nie przeszkadzał.


Taki obojętny Bóg, byłby całkiem neutralny względem świata, w końcu po co tworzyć ludziom Niebo czy piekło, skoro jest mu to obojętne, też nie wiem po co taki obojętny Bóg, stwarzałby świat, przecież musiałby mieć do tego jakiś powód.

afilatelista napisał(a):
Człowiek kiedy wyodrębnił się od innych małp nie przestał być małpą tak samo jak nie przestał być ssakiem i kręgowcem.


No ale sie wyodrębnił, powstał nowy gatunek, w którym można wyznaczyć pierwszego przedstawiciela, oczywiście można to zrobić jedynie czysto teoretycznie, w końcu do czegoś takiego potrzebne jest DNA tego pierwszego człowieka, a tego raczej na pewno nigdy nie uda sie odkryć, to są dość odległe czasy.

afilatelista napisał(a):
To tylko dowodzi że nasza chęć poszufladkowania przyrody jest sztuczna.


No i co z tego że jest sztuczna? ubrania są sztuczne, więc chodzisz na nago?
Przecież każdy nowo odkryty szkielet, sprzed wielu tysięcy lat, po wielu badaniach jest przypisany do ludzi, albo do ich przodków, nie ma czegoś takiego że jest grupa pośrednia nie należąca do żadnego gatunku.


afilatelista napisał(a):
Puzzle nie jest nowym gatunkiem tylko hybrydą.


Bo ty jesteś mądrzejszy od Wikipedii, będziesz sobie dowymyślał, żeby tylko było według tego co sobie w głowie ustaliłeś, wszystko jest jednym gatunkiem, bo tak.

afilatelista napisał(a):
Dowodzi na to że grizzly i niedźwiedzie polarne są blisko spokrewnione. Skoro mogą mieć wspólne potomstwo to można nawet powiedzieć że są tym samym gatunkiem.


To są spokrewnione, czy są jednym gatunkiem? bo jak sobie nawymyślałeś, to niech by to chociaż miało jakikolwiek logiczny sens.
Jak uda sie skrzyżować kota z psem, to też powierz że to jest jeden gatunek?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt cze 11, 2021 19:26
Zobacz profil
Post Re: CIERPIENIE
Robek napisał(a):
nolda napisał(a):
Cierpię, widząc takie wpisy. Zlituj się choć w tym czasie wolnym zaoszczędź cierpienia niewinnym. Może udaj się na poszukiwanie tego "pierwszego człowieka", czy cuś.


Robek napisał(a):
Pierwszy człowiek pojawił sie 300 może nawet 800 tysięcy lat temu, niby jak mam go znaleźć, skoro już dawno nie żyje.

Może spróbuj zgodnie z instrukcją, którą podałeś:
Robek napisał(a):
[...]można wyznaczyć granicę między człowiekiem a jego przodkiem, i w ten sposób znaleźć tego pierwszego człowieka.

Poinformuj o wynikach poszukiwań, może jakiś selfie sobie strzel.


Pt cze 11, 2021 21:36

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 22:01
Posty: 13
Post Re: CIERPIENIE
afilatelista napisał(a):
Dlaczego masz mieć wyrzuty sumienia? Za grzech Adama i Ewy?


Nie dlaczego miałbym je mieć - ja je zwyczajnie mam teraz.
Każdego dnia można je mieć, mogę sie czymś obwiniać, mogę coś zaniedbać, moge sie czuć gorzej bo mam do siebie pretensje itp.- to wszytko odbieram jako wyrzuty sumienia, słuszne bądź nie, ale to istnieje, i nie mogę napisać, czy mogę to mieć, bo ja to mam.



afilatelista napisał(a):
Mamy też religię która wprowadza irracjonalne poczucie winy i strach przed wiecznym cierpieniem w piekle.



Napisałeś tak, bo błędnie interpretujesz tą religie.



afilatelista napisał(a):
W kontakcie chrześcijańskim to przecież w raju nie ma cierpienia więc jest to możliwe. Bóg mógłby stworzyć ziemię bez cierpienia.


To był krótki czas raju z wykluczeniem działania wolnej woli człowieka.


afilatelista napisał(a):
Przecież według chrześcijaństwa Bóg jest wszechwiedzący :o
Wie wszystko aż do końca świata


Nie widzę konfliktu miedzy wolną wolą człowieka a absolutną wiedzą Boga. Wolna wola dotyczy ludzi, co z tego że Bóg ją zna, ale ja jeszcze nie znam.
Myślisz ze skoro Bóg wszytko wie, to już nie może się to wydarzyć w czasie?
To jedne założenie, może istnieje inne,
na pewno nie zamierzam ograniczać się do tezy, że skoro Bóg wszytko wie to sam nie mogę mieć wolnej woli.
Co więcej, myślę że możliwe jest coś co też Ci się może nie spodobać - otóż w momencie kiedy człowiek myśli że czegoś dobrego dokonał, tak naprawdę dokonał tego Bóg, a nam podarował odczucie, że to my zrobiliśmy - dobre co nie? ;)
Miłe jest w tym to - że Bóg podzielił się z nami można by powiedzieć Sobą, swoim odczuciem jakby było naszym.




afilatelista napisał(a):
Na naszą wolę mają wpływ czynniki od nas zupełnie niezależne: geny, wychowanie, edukacja a nawet dieta i flora bakteryjna.

Myślę że żadne z tych czynników nie wpływa na wolną wolę



afilatelista napisał(a):
Eksperymenty dowodzą że decyzje podejmowane są podświadomie, a nasza świadomość jest o nich informowana z opóźnieniem


Nie zmierzam opierać się na eksperymentach ludzi których inteligencja i widza jest nikła w porównaniu do wiedzy i inteligencji Boga.

Moje intuicyjne wyobrażenie, zgadywanka jak to może być z punktu jakiejś analizy:
Zanalizuj co się dzieje w każdym momencie życia, zaczynając od pierwszej chwili po urodzeniu (odczucie, ku czemu, decyzja, i być może inny składnik), zauważ że momenty następują nieustannie jeden po drogim, rozrysuj to w "niekończącym" się schemacie, powiąż ze sobą mające na siebie wpływ momenty tworzące bardziej zarysowane schematy, wyodrębnij z tego tendencję końcową i potraktuj jako wole.
Naukowcy mogą się schować..
Ich teza o świadomości z opóźnieniem to może być np bardziej zarysowany schemat z tendencją do fałszu.


Pt cze 11, 2021 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Eleanor napisał(a):
Nie dlaczego miałbym je mieć - ja je zwyczajnie mam teraz.
Każdego dnia można je mieć, mogę sie czymś obwiniać, mogę coś zaniedbać, moge sie czuć gorzej bo mam do siebie pretensje itp.- to wszytko odbieram jako wyrzuty sumienia, słuszne bądź nie, ale to istnieje, i nie mogę napisać, czy mogę to mieć, bo ja to mam.

Tak działa chrześcijaństwo. Wpaja poczucie winy nawet za coś na co nie piekliśmy wpływu. Jeśli jesteśmy czemuś faktycznie winni to rekompensujemy straty poszkodowanemu a nie uciekajmy się do sił wyższych i rytuałów.

Cytuj:
Napisałeś tak, bo błędnie interpretujesz tą religie.
byłem jej członkiem a teraz patrzę z boku. Myślę że mam szerszą perspektywę niż Ty.

Cytuj:
To był krótki czas raju z wykluczeniem działania wolnej woli człowieka.

W takim razie Ewa i Adam nie dysponowali wolna wolą grzesząc?
W takim razie Bóg pierwotnie nie dał ludziom wolnej woli?
Co z niebem do którego macie iść po śmierci? Czy tam nie ma wolnej woli?
Cytuj:
Nie widzę konfliktu miedzy wolną wolą człowieka a absolutną wiedzą Boga. Wolna wola dotyczy ludzi, co z tego że Bóg ją zna, ale ja jeszcze nie znam.
Myślisz ze skoro Bóg wszytko wie, to już nie może się to wydarzyć w czasie?
To jedne założenie, może istnieje inne,
na pewno nie zamierzam ograniczać się do tezy, że skoro Bóg wszytko wie to sam nie mogę mieć wolnej woli.
Co więcej, myślę że możliwe jest coś co też Ci się może nie spodobać - otóż w momencie kiedy człowiek myśli że czegoś dobrego dokonał, tak naprawdę dokonał tego Bóg, a nam podarował odczucie, że to my zrobiliśmy - dobre co nie? ;)
Miłe jest w tym to - że Bóg podzielił się z nami można by powiedzieć Sobą, swoim odczuciem jakby było naszym.

Jeśli Bóg zna przyszłość to już przed stworzeniem świata wiedział kto kiedy zgrzeszy kto pójdzie do piekła i kto będzie cierpiał. To była jego decyzja a my na nią nie mamy wpływu bo wszystko dzieje się zgodnie z ustalonym planem.

Cytuj:
Myślę że żadne z tych czynników nie wpływa na wolną wolę

Nie? Uważasz że geny nie mają wpływu na nasze zachowanie? Albo środowisko w jakim dorastamy? Otóż mamy. Mało tego nasza święta i flora bakteryjna mogą mieć wpływ na nasze zachowanie np na poziom agresji.

Cytuj:
Nie zmierzam opierać się na eksperymentach ludzi których inteligencja i widza jest nikła w porównaniu do wiedzy i inteligencji Boga.

To zapytaj osobiście Boga. Albo jeszcze lepiej przyślij go do mnie. Bo jak na razie to opierasz się na założeniach ludzi sprzed tysięcy lat. Ja bardziej udane naukowcom.

Cytuj:
Moje intuicyjne wyobrażenie, zgadywanka jak to może być z punktu jakiejś analizy:
Zanalizuj co się dzieje w każdym momencie życia, zaczynając od pierwszej chwili po urodzeniu (odczucie, ku czemu, decyzja, i być może inny składnik), zauważ że momenty następują nieustannie jeden po drogim, rozrysuj to w "niekończącym" się schemacie, powiąż ze sobą mające na siebie wpływ momenty tworzące bardziej zarysowane schematy, wyodrębnij z tego tendencję końcową i potraktuj jako wole.
Naukowcy mogą się schować..
Ich teza o świadomości z opóźnieniem to może być np bardziej zarysowany schemat z tendencją do fałszu.
Można prosić jaśniej? Co mam potraktować jako wolę? Właśnie analizując momenty jeden po drugim widać że ukształtowały nas wydarzenia kompletnie od nas niezależne.


So cze 12, 2021 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: CIERPIENIE
nolda napisał(a):
Poinformuj o wynikach poszukiwań, może jakiś selfie sobie strzel.


Ty czytasz co ja tutaj napisałem? jak ja mam ci znaleźć człowieka który istniał 300 tysięcy lat temu?

afilatelista napisał(a):
Co z niebem do którego macie iść po śmierci? Czy tam nie ma wolnej woli?


Skąd w ogóle pomysł, że w Niebie będzie wolna wola? to ty myślisz że będziesz tak robił co chciał? zachce ci sie, to będziesz okradał i napadał ludzi?
Przecież nikt na siłę z Nieba by nikogo nie wygonił, a gdyby ludzie mogli robić co by tylko chcieli, to by tam było dużo gorzej niż jest za życia doczesnego.
Wydaje mi sie, że w Niebie będzie gorzej niż za życia doczesnego, i z tej przyczyny Niebo nie zostało opisane w Biblii, ponieważ gdyby zostało opisane, to ilość katolików w historii Kościoła, by była dużo mniejsza.
Gdyby niebo było atrakcyjne dla ludzi, to by zostało w Biblii opisane, bo dzięki temu więcej ludzi by tam chciało zmierzać, a skoro tego opisu nie ma, to znaczy że opis Nieba zniechęcałby ludzi to tego by pozostać katolikami.
A przecież Biblia ma pomagać w zbawieniu, a opis Nieba by to utrudniał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So cze 12, 2021 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: CIERPIENIE
Katolicy używają wolnej woli jako wymówki dla cierpienia na ziemi w jednocześnie wierzą że w niebie będzie wolna wola a nie będzie cierpienia. Ty nie jesteś katolikiem więc chyba Cię to nie dotyczy


So cze 12, 2021 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL