Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy Bóg jest dobry? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 19:21
Posty: 2
Post Czy Bóg jest dobry?
Czytam ostatnio Stary Testament. Na jakiej podstawie twierdzi się, że Bóg jest dobry i miłosierny w kontekście ST? Przecież jawi się on jako władca absolutny, tyran wymagający bezwzględnego posłuszeństwa i karzący śmiercią nieposłuszeństwo. Karze dzieci za grzechy rodziców,
prowadzi wojny itp. Zobaczcie też ile osób sam uśmiercił.
Gdzie tu dobroć i miłosierdzie?


So kwi 10, 2010 11:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Zobacz:
viewtopic.php?p=477178#p477178

_________________
Piotr Milewski


So kwi 10, 2010 11:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 05, 2009 8:45
Posty: 232
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Wielu mądrych ludzi stworzyło wiele mądrych i szczegółowych analiz tekstów biblijnych. Niektóre z tych interpretacji ja również czytałam (lub wysłuchałam), jedne z większym zainteresowaniem i przekonaniem, inne z mniejszym ale w moim przypadku najlepiej sprawdza się metoda podana dawno temu przez naszego wieszcza:

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!”
(A. Mickiewicz, „Romantyczność”)

Dawno, dawno temu był to standardowy „kawałek” wpisywany przyjaciółkom do pamiętników, cytowany przy prawie każdej okazji. Dziś stracił na popularności, a szkoda. Czy może być lepszy sposób na dotarcie do wiary, której motywem przewodnim jest miłość, niż patrzenie sercem? Najlepiej stosować tę metodę kompleksowo, biorąc pod uwagę nie tylko teksty biblijne ale wszystkie aspekty życia religijnego i własne doświadczenia.

Bóg jest dobry, Bóg jest miłością – tak twierdzi wielu ludzi, którzy Go spotkali, którzy go szukali i znaleźli, na przykład św. Augustyn w swoich przepięknych „Wyznaniach”.

To zdaje się epoka Oświecenia po raz pierwszy postawiła doświadczenie przed rozumowaniem i chwała jej za to. Tym bardziej, że jak twierdzi Biblia – Bóg jest dla ludzkiego rozumu niepojęty, nie pozostaje nam więc nic innego jak zdać się na doświadczenie, trochę innego rodzaju niż to oświeceniowe, naukowe, ale też doświadczenie.


So maja 22, 2010 17:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 21:00
Posty: 56
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
mmich napisał(a):
Na jakiej podstawie twierdzi się, że Bóg jest dobry i miłosierny w kontekście ST? Przecież jawi się on jako władca absolutny, tyran wymagający bezwzględnego posłuszeństwa i karzący śmiercią nieposłuszeństwo. Karze dzieci za grzechy rodziców, prowadzi wojny itp. Zobaczcie też ile osób sam uśmiercił. Gdzie tu dobroć i miłosierdzie?

Słyszałeś zapewne o "oddzielaniu ziarna od plew" albo o "otwieraniu bramy Chrystusowi". Nie wszystko co ktokolwiek kiedykolwiek napisał jest prawdziwe (moje słowa może też :) Aby oddzielić Prawdę od science fiction, należy otworzyć swe serce, tzn. bardzo chcieć i być gotowym na przyjęcie Prawdy, która Cię wyzwoli od ciemnoty i strachu.


Śr maja 26, 2010 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Miałem podobny problem - zresztą jak zdecydowana większość katolików wychowanych na wierze rodziców i lekcjach religii - przeczytałem Biblię i oniemiałem. Co zrobić z tym fantem. Moja propozycja - poczytaj apologetów ( prof. Świderkówna, ka. Tischner ) i przeciwników ( racjonalista, Dowkins, prof. Eilstein ) a potem zostaje twój rozum i twoja wola - nikt Cię w tej analizie nie zastapi. I jeszcze jedno - nie wiem jak u ciebie - ale ja zostałem wychowany w wierze - Jezus i cała nauka katolicka została wypalona w mojej świadomości od urodzenia - uwolnienie się od tego dziedzictwa i racjonalny wybór jest trudny - emocjonalnie bardzo trudny.


Śr maja 26, 2010 21:41
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Powiem tak Bóg jest Stwórcą nas wszystkich. On decyduje o wszystkim na Ziemi, On jest ponad Prawem. Prawo zostało ustanowione dla człowieka, nie dla Boga. Więc nie możemy mieć pretensji do Boga za jego poczynania, ponieważ są one ponad Prawem a w dodatku Sprawiedliwe. Bóg nie czynił nic bez przyczyny a ludzie ponoszący z tego powodu śmierci otrzymywali ją w wyniku przekroczenia Prawa.
Co do postu ReKa'i. Bóg jest miłością, bez Boga zaczynamy przekraczać Prawo i właśnie za to ponosimy potem konsekwencję. Bóg nie wyniszcza swoich dzieci, moze doswiadczyć kogoś jeżeli Mu na takiej osobie zależy lub wyniszczyć tych co się od Niego odwracają. To jego Świat i On jest ponad regułami i rozumem ludzkim. Pozdrawiam

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Cz maja 27, 2010 7:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
mmich napisał(a):
Czytam ostatnio Stary Testament. Na jakiej podstawie twierdzi się, że Bóg jest dobry i miłosierny w kontekście ST? Przecież jawi się on jako władca absolutny, tyran wymagający bezwzględnego posłuszeństwa i karzący śmiercią nieposłuszeństwo. Karze dzieci za grzechy rodziców,

Czytając tą część twojego postu przychodzi mi na myśl pewien fragment Biblii.
Jest to część jednego z Dziesięciu Przykazań.
Wyjścia 20:5,6
Cytuj:
5 Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Dlaczego Bóg wymaga wyłącznego oddania?
Jest Stwórcą, a od Jego zwierzchniej władzy zależy istnienie wszechświata.
Podporządkowanie się Stwórcy i Jego prawom stanowi nieodzowny warunek istnienia porządku i pokoju we wszechświecie.
To wymaganie wyłącznego oddania wychodzi wszystkim na pożytek.

A jak rozumieć, że zsyła 'karę za przewinienie ojców na synów'?
Historia pokazuje, że działo się to wtedy, gdy synowie szli w ślady swoich rodziców w niegodziwym postępowaniu.
Tak więc wina nie przechodziła automatycznie.


Cz maja 27, 2010 9:02
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Cytuj:
zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie,

Tych pokolen bylo juz ciut wiecej niz cztery. Bog pewno zmienil zdanie, chocby z nudow.
Cytuj:
Podporządkowanie się Stwórcy i Jego prawom stanowi nieodzowny warunek istnienia porządku i pokoju we wszechświecie.

No, jesli walczysz o porzadek biblijny to niebawem wyladujesz w kiciu. My nie potrzebujemy takiego porzadku, on jest KARALNY!

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


Cz maja 27, 2010 10:46
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
klops napisał(a):
Powiem tak Bóg jest Stwórcą nas wszystkich. On decyduje o wszystkim na Ziemi, On jest ponad Prawem. Prawo zostało ustanowione dla człowieka, nie dla Boga. Więc nie możemy mieć pretensji do Boga za jego poczynania, ponieważ są one ponad Prawem a w dodatku Sprawiedliwe. Bóg nie czynił nic bez przyczyny a ludzie ponoszący z tego powodu śmierci otrzymywali ją w wyniku przekroczenia Prawa.
Co do postu ReKa'i. Bóg jest miłością, bez Boga zaczynamy przekraczać Prawo i właśnie za to ponosimy potem konsekwencję. Bóg nie wyniszcza swoich dzieci, moze doswiadczyć kogoś jeżeli Mu na takiej osobie zależy lub wyniszczyć tych co się od Niego odwracają. To jego Świat i On jest ponad regułami i rozumem ludzkim. Pozdrawiam


Ty się zgadzasz na taki porządek rzeczy, ja nie. Bóg nie jest tylko dobry, jest również okrutny i gniewny, i temu nie da się zaprzeczyć. Ludzie, którzy głoszą takie tezy jak Twoja to ludzie slabi, którzy pewnych rzeczy nie potrafią dopuścić do własnej świadomości.


Cz maja 27, 2010 14:38
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
To nie żadna nowość kiedy to chrześcijanie będą siedzieć "w kiciu" czy będą mordowani. Świat od zawsze nie chce się podporządkować czynieniu dobra i dlatego Ci co chcą dochować wierności Bogu są wyśmiewani, bici, wpędzani do więzień czy mordowani. To nie nowość.

Cytuj:
Ty się zgadzasz na taki porządek rzeczy, ja nie. Bóg nie jest tylko dobry, jest również okrutny i gniewny, i temu nie da się zaprzeczyć. Ludzie, którzy głoszą takie tezy jak Twoja to ludzie slabi, którzy pewnych rzeczy nie potrafią dopuścić do własnej świadomości.
Człowiek nie może mówić że Bóg jest zły, ponieważ w ten sposób stara się mu dorównać. Nie możemy patrzeć na czyny Boga pod kątem dobry, zły, ponieważ Jego Poczynania są Zawsze Sprawiedliwe. A jego dzieła są ponad wszelką opinią Stworzonych Istot, ludzi czy aniołów.

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Cz maja 27, 2010 14:40
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
A co to znaczy ten "swiat"? Przeciez kiedys "swiat" byl rownoznaczny z chrzescijanstwem. Sami sie zamykaliscie, wypedzaliscie, mordowaliscie? To moze pozbyc sie chrzescijan skoro sami winni?

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


Cz maja 27, 2010 15:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 24, 2010 21:00
Posty: 56
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
[quote="Mariusz85] Bóg nie jest tylko dobry, jest również okrutny i gniewny, i temu nie da się zaprzeczyć.[/quote]
Ależ owszem, da się zaprzeczyć. Człowiek, który ma świadomość tego kim jest, wie o tym, że Bóg niczego nie "sprawia". To my sami tworzymy swoją rzeczywistość. Posługujemy się w tym celu (na ogół nieświadomie) doskonałymi narzędziami - myślą, mową, czynem. Bóg jedynie przygląda się naszym poczynaniom. Nie ingeruje, bo odebrałby nam wolną wolę. Natomiast ma dla nas wszystko przygotowane i tylko od nas samych zależy, co z tego wszystkiego wybierzemy. Gdy uświadomimy sobie, że tak jest, nie będziemy więcej np. nienawidzieć, bo będziemy wiedzieli, że to może spowodować np. chorobę (zwykłe prawo akcji i reakcji). I nie będziemy tego "zwalać" na Boga, bo będziemy mieli świadomość, że wszystko jest naszym dziełem (indywidualnym lub zbiorowym).


Cz maja 27, 2010 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 26, 2010 20:37
Posty: 2
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
1. boga nie ma (jesli jest, to sie silnie ukrywa)
2. biblia i inne tzw. swiete ksiegi to 'opowiesci dziwnej tresci'


Cz maja 27, 2010 21:08
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Dural napisał(a):
A co to znaczy ten "swiat"? Przeciez kiedys "swiat" byl rownoznaczny z chrzescijanstwem. Sami sie zamykaliscie, wypedzaliscie, mordowaliscie? To moze pozbyc sie chrzescijan skoro sami winni?

Duralu to że ktoś z nazwy każe się nazywać chrześcijaninem to nie znaczy że nim jest. Chrześcijaństwo zabrania wielu rzeczy, m.in. zabijania. Ten kto zabija nie jest z pewnością chrześcijaninem nie ważne w jakiej sprawie to robi. Pomsta teraz należy do Chrystusa i jeżeli teraz na tym Świecie ktoś wymierza Tobie wyrok to bierze to tak naprawdę na siebie.
W historii wielu było takich co podawali się za chrześcijan. Lecz ich owoce pokazały że tak wcale nie było. Szczerze powiem Ci że to nie jest prosta sprawa. Bycie chrześcijaninem jest bardzo bardzo trudne. W zasadzie tylko dzięki Bogu jesteś w stanie przezwyciężyć ucisk tego Świata.

Co do dzisiejszych czasów...
...Nie wiem Duralu jaki jest Twój stosunek np do naszej "misji stabilizacyjnej" w Iraku i innych częściach Świata. W zasadzie to my wszyscy pozwalamy naszemu wojsku na mordowanie , wypędzanie i zamykanie w więzieniach ludzi w dodatku w ich ojczyznach. Podam że w większości nasi żołnierze są chrześcijanami..., a raczej podają się za takich. I kapelanów uzbrojonych w pistolety taktyczne tam nie brakuje....

ReKa co do Twojej wypowiedzi, to proszę zwróć uwagę na te wersy.
"(11) Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył. (12) Rzekł Pan do szatana: Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki. I odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego. "
Księga Hioba 1

" I rzekł Pan do szatana: Skąd przychodzisz? Szatan odpowiedział Panu: Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej. (3) Rzekł Pan szatanowi: Zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by był tak prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła jak on. Jeszcze trwa w swej prawości, choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno. (4) Na to szatan odpowiedział Panu: Skóra za skórę. Wszystko, co człowiek posiada, odda za swoje życie. (5) Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego kości i ciała. Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył. (6) I rzekł Pan do szatana: Oto jest w twej mocy. Życie mu tylko zachowaj! (7) Odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego i obsypał Hioba trądem złośliwym, od palca stopy aż do wierzchu głowy. "
Księga Hioba 2

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


Cz maja 27, 2010 21:42
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Czy Bóg jest dobry?
Czlowiek jest tylko czlowiekiem, ze wszystkimi za i przeciw. Nawet u katolika znajdziesz dwa kly w uzebieniu. Ja uwazam, ze do wszystkiego nalezy podchodzic z umiarem i rozsadkiem. Jesli zaczniemy wylacznie byc dobrzy to wkrotce okarze sie, ze zamiast byc klientem w domu publicznym jestesmy pracownikami i to zmuszonymi pracowac po godzinach. :)
Bo dobry do przesady, to czesto rownoznaczne z naiwny.

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


Cz maja 27, 2010 22:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL