Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
ErgoProxy napisał(a):
Tzn. gwoli ścisłości trafiają się i takie opinie wśród Japończyków, że Japonia może się nawrócić na co tylko chce, a i tak pozostanie Japonią, a Japończyk - Japończykiem. Nie wiem, jak oni sobie to wyobrażają, no ale z pewnością znają siebie samych najlepiej.
Mam wrażenie, ze wiedzą co mowia skoro Japończyk moze byc jednocześnie buddysta, shintoistą, chrześcijaninem, czcić cesarza, a Jezusa utożsamiać ze słońcem umierającym wieczorem i powstałym z grobu o wschodzie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz gru 19, 2019 22:02
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
No cóż - być może Japończyk robi tak z grzeczności, bo chce być w dobrych stosunkach z każdą Potęgą, jaka się przejawia w świecie; i kombinuje, że jeśli Potęgę uczci, to Potęga się raczej na niego nie obrazi.

Osobiście to całe szinto to sobie najpierw, nazwijmy to tak, wywróżyłem, a potem się zreflektowałem, że właściwie niedaleko mi do tej ścieżki było całe życie, bo padłem ofiarą inwazji kulturowej przeprowadzonej via bajki dla dzieci. Natomiast tej całej okrzyczanej relacji, czy społeczności z Bogiem jakoś nie umiałem nigdy nawiązać - to było zawsze takie boksowanie mgły, żeby mgła się raczyła jakkolwiek odezwać.


Pt gru 20, 2019 5:52

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
ErgoProxy napisał(a):
Bajdewaj:
Przemek napisał(a):
Oddawanie czci martwej naturze jest jednym z najgorszych rzeczy jakie Bóg nienawidził u Żydów Starego Testamentu.

Niezłe jajca w tej Biblii popisali, przynajmniej jeśli mam się trzymać mojej linii, że to wszystko robota jakiegoś Ducha, co się nudził i chciał sobie zakpić z czcicieli. Odczuwanie czci, a przynajmniej nabożnego zdumienia wobec "martwej natury" jest w ogóle podstawą jakiejkolwiek duchowości; tak się zaczyna cała ta droga. I jeżeli ktoś uważa, że może się od tych początków odciąć, jak baron Muenshausen odcinał kawałki krótkiej liny, po której wracał z Księżyca na Ziemię - to się kurtka mocno myli. Tak to się zostaje paciorkoklepaczem, co do kościoła czy zboru zachodzi, żeby się ludziom pokazać i po nic więcej.

To zależy od założeń, jeżeli cały ten świat nie miał kreatora i życie jest tylko dziełem kosmicznego przypadku lub "Homo Sapiens to szczęśliwy przypadek ostatniej genealogicznej chwili bez najmniejszej szansy powtórnego pojawienia się", to może by miało sens, chociaż nie do końca....

Jeżeli założyć, że jest kreator tego wszystkiego, to warto by było "posłuchać" co ma do powiedzenia, jeżeli jest to możliwe. Odnośnie martwej natury tak pisał:

"(11) Oto wszyscy jego towarzysze będą zawstydzeni. Rzemieślnicy są tylko ludźmi. Niech się zbiorą wszyscy i niech staną. Przelęknąć się muszą i razem będą zawstydzeni. (12) Kowal kleszczami pracuje przy węglu, młotami kształtuje posąg i wykonuje go siłą swoich ramion, aż z głodu jego siły opadają, wody nie pije i omdlewa. (13) Cieśla zaś rozciąga sznur, wyznacza farbowanym sznurem, ciosa toporem, zaznacza go cyrklem i wykonuje go na podobieństwo człowieka, na podobieństwo pięknego człowieka, aby pozostawał w domu. (14) Narąbie sobie cedrów i bierze cyprys i dąb lub to, co jest najsilniejsze spośród drzew leśnych, wsadzi jesion, który rośnie dzięki deszczom. (15) Wtedy służy to człowiekowi na opał: bierze z tego, aby się ogrzać, także roznieca ogień, aby upiec chleb, ponadto robi sobie boga i oddaje mu pokłon, czyni z tego posąg i pada przed nim. (16) Część tego spala w ogniu, przy drugiej części je mięso - przyrządza pieczeń i syci się. Także grzeje się i mówi: Ach, jak mi ciepło, widziałem ogień. (17) A z reszty tego czyni boga, swój posąg. Pada przed nim, oddaje mu pokłon i modli się do niego, mówiąc: Ratuj mnie, bo ty jesteś moim bogiem. (18) Nie wiedzą ani nie rozumieją, bo Bóg zaślepił ich oczy, aby nie widzieli, i ich serca, aby nie rozumieli. (19) I nie rozważają tego w swoim sercu, nie mają wiedzy ani rozumu, by powiedzieć: Część tego spaliłem w ogniu, a na węglu z tego wypiekłem chleb, upiekłem mięso i najadłem się. Czyż z reszty tego mam uczynić coś obrzydliwego? Czyż mam padać przed klocem drzewa?" (Iz44)

Oddawanie czci "martwej naturze" jest podstawą okultyzmu i nawet on zakłada, że ludzie mają jakąś ukrytą moc, ale skoro jest dziełem kosmicznego przypadku, to dlaczego ma oddawać cześć martwej naturze?
Tak samo jest ze święceniem, człowiek najpierw wytworzy samochód, książeczki, wizerunki, a potem je święci.... "(...)Czyż mam padać przed klocem drzewa?" (Iz44)


Pt gru 20, 2019 10:43
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Przeemek napisał(a):
Odnośnie martwej natury tak pisał:
Tak pisał prorok odnośnie praktyki bałwochwalstwa. A nie święcenia samochodów. Nikt nie pada przed samochodem. Nikt samochodu nie uważa za boga. Nikt też nie uważa za boga ikony, ani księgi liturgicznej. Poświęcamy Bogu, a nie jako boga. Skoro zatem Przeemek mówi, jak zwykle, nie na temat, to zastanówmy się, co rzeczywiście mówią prorocy ST na temat oddawania czci przedmiotom poświęconym przez Boga:
Cytuj:
Pomnij, Panie, na Dawida i na wszystkę cichość jego.
Jako przysiągł Panu, ślubował ślub Bogu Jakóbowemu:
Jeźli wnidę do przybytku domu mego, jeźli wstąpię na łoże posłania mego: [1]
Jeźli przypuszczę sen na oczy moje, i drzymanie na powieki moje:
I odpoczynek na skronie mojéj, aż najdę miejsce Panu, przybytek Bogu Jakób.
Otośmy o nim słyszeli w Ephracie: naleźliśmy go na polach leśnych.
Wnidziemy do przybytku jego: kłaniać się będziemy na miejscu, gdzie stały nogi jego.
Powstań, Panie, do odpoczynienia twego, ty, i skrzynia poświęcenia twego.

(Psalm 131)
Co ma na myśli psalmista pisząc o „miejscu gdzie stały nogi jego”? Żydzi nie znali ikon Boga, gdyż Bóg nie objawił się im w cielesnej postaci. Dlatego posiadali wizerunek nie samego Boga, ale jego Tronu. I temu wizerunkowi oddawali cześć. Upadali przed tym wizerunkiem, składali przed nim ofiary, a Dawid tańczył w procesji niosącej ten wizerunek.

To wszystko było w czasach „cienia”, gdy byliśmy jeszcze pod Prawem. Obecnie Bóg jest już objawiony w Chrystusie, w postaci ludzkiej, a zamiast powleczonej złotem skrzyni czcimy to Naczynie, poprzez które przyszedł na świat.


Pt gru 20, 2019 10:50
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
I podparł się Przemek politycznym paszkwilem na pogan, wobec których Izrael ze swoim Panem i swoim przymierzem z tym Panem był kompletnie bezradny. Nie wiem, jak wyglądał kult pogański w okolicach biblijnego Izraela, ale postawiłbym spore pieniądze, że poganie nie czcili wizerunków per se, tylko osoby, których te wizerunki wyobrażały. Toczka w toczkę jest z wizerunkami Boga w katolicyzmie (o prawosławiu to niech się zefciu wypowie). A zupełnie inaczej, niż sobie zmyślił Izajasz, być może z pomocą Ducha, żeby zelżyć swoich plemiennych wrogów.

Na dodatek nie stara się Przemek zrozumieć. Nie o to chodzi, że ja się rozglądam po świecie i samowolnie, samowładnie wybieram: o, to sobie będę czcił, bo mam taką zachciankę. Otóż właśnie nie; o to chodzi, że najpierw jest cześć nabożna, jaką budzi w człowieku, bo ja wiem, niech to będzie górski potok, a potem człowiek ma się ustosunkować do tej czci, którą jest pewien, że odczuwa, a nie do końca rozumie, skąd mu się to bierze. Można powiedzieć, że jest to Boża obecność w stworzeniu; można powiedzieć, że jest to Duch tego potoku; można powiedzieć, że jest to fenomen neurologiczny i nic poza tym; możliwe są pewnie inne jeszcze interpretacje, których nie znam. Może człowiek wypróbować w swoim życiu różne podejścia i sprawdzić, z którym mu będzie najlepiej, a które będzie go kaleczyć i mu szkodzić. Ale odpowiedzi uniwersalnej, sprawdzającej się dobrze dla wszystkich ludzi, jacy byli, są i będą - takiej jednej odpowiedzi nie ma.


Pt gru 20, 2019 12:57
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Nikt też nie uważa za boga ikony

A nie wierzycie czasem że Ikona posiada moc sama z siebie?


Pt gru 20, 2019 15:22

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
@ zefciu
Czy Bóg udzielił nowotestamentowemu Kościołowi instrukcji odnośnie oddawania czci jakimś wizerunkom, które odpowiadałyby czczeniu Pana w skrzyni Przymierza? Zważ na to, że jej dotknięcie przez osoby nieuprawnione wiązało się ze śmiercią.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 20, 2019 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Quinque napisał(a):
zefciu napisał(a):
Nikt też nie uważa za boga ikony

A nie wierzycie czasem że Ikona posiada moc sama z siebie?


Za chwilę Zefciu zapyta, czy Ty, Quinque, czasem nie wierzysz czasem, że obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej ma moc sama z siebie? Pilnuj siebie, bo czepiasz się prawosławnych ikon, a niektórzy katolicy padają również (co za ironia) przed ikonami.

_________________
MODERATOR


Pt gru 20, 2019 21:36
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Co to ma do rzeczy? Przecież nie zarzucam że tego czczą ikony. Tylko podobno że wierzą iż ikony mają moc same z siebie. Katolicy wierzą że Bóg może działać przez ikony czy inne symbole. A nie że te ikony są same z siebie cudowne


Pt gru 20, 2019 23:39
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Quinque napisał(a):
Tylko podobno że wierzą iż ikony mają moc same z siebie

Podobno na Marsie żyją Marsjanie, a nawet odwiedzają ziemię, zwłaszcza w USA :D A poważnie: sugerujesz, że dla prawosławnych ikona jest Bogiem. Kompletna bzdura. Prawosławni wierzą tak samo jak katolicy, że Bóg działa także przez ikony. Nie modlą się do ikon, ale do Boga. Różnica między prawosławną ikoną, a katolickim obrazem polega na tym, że ikony sie pisze, a obrazy maluje. Co to znaczy? W ikonę wpisana jest duchowość świętego, który jest przedstawiony na ikonie. Ikony mówią, a nie tylko pokazują wizerunek. Poczytaj sobie o ikonach, o tym jak powstają, co mają wyrażać, zanim zaczniesz zarzucać prawosławnym bałwochwalstwo.
To nie jest temat o ikonach, więc jeśli interesuje Ciebie ten temat, załóż odpowiedni. Zanim założysz, skorzystaj z wyszukiwarki, czy już nie istnieje podobny.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So gru 21, 2019 7:25
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Zbigniew3991 napisał(a):
Pilnuj siebie, bo czepiasz się prawosławnych ikon, a niektórzy katolicy padają również (co za ironia) przed ikonami.

Miliony katolików padało i pada przed ikoną Hodegetrią Matki Boskiej na Jasnej Górze.


So gru 21, 2019 8:39

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Małgosiaa napisał(a):
Prawosławni wierzą tak samo jak katolicy, że Bóg działa także przez ikony. Nie modlą się do ikon, ale do Boga.

Ale czy w ogóle da się stwierdzić, że Bóg zadziałał przez ikonę?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 21, 2019 8:44
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Wybawiony napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Prawosławni wierzą tak samo jak katolicy, że Bóg działa także przez ikony. Nie modlą się do ikon, ale do Boga.

Ale czy w ogóle da się stwierdzić, że Bóg zadziałał przez ikonę?

Skoro Bóg działa poprzez człowieka, to czemu nie poprzez dzieło stworzone przez człowieka?


So gru 21, 2019 9:30
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Beleving napisał(a):
Błąd. Ciężko jest się powstrzymać od dyskusji o faktach

Bo rzeczywiście jest się czym przejmować. Papież całuje w rękę oszusta i mitomana który przyjechał do Watykanu z idiotką, która ubliża swoją osobą mandatowi Polskiego posła
Cytuj:
Swoją wypowiedź poprzesz wiarygodnym źródłem, czy mam ją traktować jako twoje widzimisię?

Np. Księgi Jakubowe i szczucie na wielkiego Polskiego patriotę bp. Kajetana Sołtyka. Tokarczuk to jednostka obrzydliwa i za wypisywanie swoich bredni powinna odpowiedzieć przed sądem. Aha, jeżeli ktoś chciałby tłumaczyć Tokarczuk w ten sposób "to tylko fikcja literacka". To przypomnę tylko że Encyklopedyści, i inni oświeceniowcy Wolter, Diderot, Hume, Robespierre też na początku tworzyli sobie fikcję literacką. I skończyło się to zrównaniem z ziemią Wandeii. Krwawym spacyfikowaniem Lyonu, Paryża...
Cytuj:
Kael ulitowała się nad tobą i podesłała ci link Biblii na stronach Deon-u.

Albo wklejasz odpowiedni fragment Biblii, albo nie zawracaj mi gitary


So gru 21, 2019 10:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
@Quinque
Proszę przestać okazywać miłość bliźniego w specyficzny sposób. Nie ma potrzeby wklejania tekstu biblijnego. Wystarczą sigla, chyba że masz problem z identyfilacją skrótu i tajemniczych numerków...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So gru 21, 2019 10:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL