Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Sam to wymyśliłeś, czy może ktoś Cię tym nastraszył?
W przeciwieństwie do niektórych – nie wymyślam sobie doktryn. Widzę jednak liczne potwierdzenia tego faktu.

Nigdy nie oddawałem i nie będe oddawał czci obrazom, ikonom, rzeźbom, pomnikom, wizerunkom, czy przeróżnym przedmiotom okazującym wyobrażenie, czy będącym symbolem Boga, bogów, ludzi, żywiołów itd itp. Zgodnie ze swoim sumieniem: jeden/jedyny jest Pan.
Czyli zarzucasz np. mi osobiście, ze odrzucam (idiotyczna klasyfikacja) nauke o Wcieleniu, odrzucam, ze Słowo stało się ciałem.
Co jeszcze miłego powiesz mi zefciu?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 23, 2019 16:12
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Czyli zarzucasz np. mi osobiście, ze odrzucam (idiotyczna klasyfikacja) nauke o Wcieleniu, odrzucam, ze Słowo stało się ciałem.
Nie twierdzę, że dzieje się to koniecznie i wszystkim. Tym niemniej nie istnieje taka doktryna, która by była w pełni ortodoksyjna, poza faktem ikonoklazmu.


Pn gru 23, 2019 16:22

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
W przeciwieństwie do niektórych – nie wymyślam sobie doktryn. Widzę jednak liczne potwierdzenia tego faktu.

Czy ikonoklaści odrzucali naukę o Wcieleniu?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn gru 23, 2019 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Czyli zarzucasz np. mi osobiście, ze odrzucam (idiotyczna klasyfikacja) nauke o Wcieleniu, odrzucam, ze Słowo stało się ciałem.
Nie twierdzę, że dzieje się to koniecznie i wszystkim. Tym niemniej nie istnieje taka doktryna, która by była w pełni ortodoksyjna, poza faktem ikonoklazmu.

A ja mam takie postrzeżenie, ze ikonodulia prowadzi często na manowce oddawania czci przedmiotom i nadawania im magicznych wyjątkowych znaczeń, czy właściwości. Natomiast Kościoły "ortodoksyjne" dawno już ortodoksję Pana straciły wprowadzając własne reguły.
Niemniej uważam też, ze nie zrobiły tego celowo, a tylko pobłądziły w swej gorliwości i nie zarzucam im z tego powodu odwrócenia sie od chrześcijaństwa.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 23, 2019 17:04
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Kościoły "ortodoksyjne" dawno już ortodoksję Pana straciły wprowadzając własne reguły

I mówi to wyznawca wspólnoty która od 250 lat nie może dogadać się z kalwinizmem(i innymi tzw. Kościołami które uznają predesytnację), w sprawie predestynacji. Trochę beka

Ps: pomijam już całkowicie fakt że u protestantów frazę "własne reguły" należy tłumaczyć w ten sposób- "to co mi się wydaje na podstawie tego co zrozumiałem z Biblii"

Proszę o nieużywanie argumentum ad personam oraz ponownie proszę o powstrzymanie się od powielania stereotypów na tamt protestantyzmu - Zbigniew.


Pn gru 23, 2019 20:32
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Nigdy nie oddawałem i nie będe oddawał czci obrazom, ikonom, rzeźbom, pomnikom, wizerunkom, czy przeróżnym przedmiotom okazującym wyobrażenie, czy będącym symbolem Boga, bogów, ludzi, żywiołów itd itp. Zgodnie ze swoim sumieniem: jeden/jedyny jest Pan.
Co ma implikować, że ja nie uznaję Jednego Pana. Co jeszcze miłego mi powiesz, Kozioł?

No różnimy się spojrzeniem na wiarę i każdy z nas uważa, że drugi błądzi. Jaki jest sens się obrażać, skoro do dyskusji stajemy dobrowolnie?

Kozioł napisał(a):
A ja mam takie postrzeżenie, ze ikonodulia prowadzi często na manowce oddawania czci przedmiotom i nadawania im magicznych wyjątkowych znaczeń, czy właściwości. Natomiast Kościoły "ortodoksyjne" dawno już ortodoksję Pana straciły wprowadzając własne reguły.
Niemniej uważam też, ze nie zrobiły tego celowo, a tylko pobłądziły w swej gorliwości i nie zarzucam im z tego powodu odwrócenia sie od chrześcijaństwa.
Ani ja Tobie nie zarzucam odwrócenia od chrześcijaństwa. Masz za dużo oleju w głowie, żeby zacząć gadać, jak Przeemek, że prawdziwego chrześcijanina poznaje się po wypełnianiu przepisów Prawa Mojżeszowego. Tym niemniej istnieniu Przeemka nie możesz zaprzeczyć. Natomiast owych mitycznych ikonoduli, którzy zeszli na manowce bałwochwalstwa jakoś ni hu hu.


Pn gru 23, 2019 21:05

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
@ Kozioł - jest ważna kwestia tego, co Kościół mówi o oddawaniu czci. Niektórzy wierni nie rozumieją sensu istnienia obrazów i rzeźb w przestrzeni sacrum, co nie jest zawinione przez doktrynę Kościoła. Chociaż przyznam, że kilka kazań i homilii na ten temat na pewno pomogłoby.

_________________
MODERATOR


Pn gru 23, 2019 21:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Zbigniew3991 napisał(a):
@ Kozioł - jest ważna kwestia tego, co Kościół mówi o oddawaniu czci. Niektórzy wierni nie rozumieją sensu istnienia obrazów i rzeźb w przestrzeni sacrum, co nie jest zawinione przez doktrynę Kościoła.
Jeżeli doktryna prowadzi na manowce ...

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 23, 2019 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Co ma implikować, że ja nie uznaję Jednego Pana. Co jeszcze miłego mi powiesz, Kozioł?
Co sobie sam przypisujesz, to twoja sprawa. To nie było nic osobistego. Ja napisałem dlaczego postępuję tak, a nie inaczej, to w zasadzie moje wyznanie wiary. Uważam, ze inna droga jest ... niebezpieczna.
zefciu napisał(a):
Masz za dużo oleju w głowie, żeby zacząć gadać, jak Przeemek, że prawdziwego chrześcijanina poznaje się po wypełnianiu przepisów Prawa Mojżeszowego.
W pewnym sensie je wypełniamy. Nie uważam, że Przeemek ma złą wole. Nawet nie jestem pewien, czy go dobrze zrozumiałeś.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 23, 2019 23:09
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Cytuj:
Nigdy nie oddawałem i nie będe oddawał czci obrazom, ikonom, rzeźbom, pomnikom, wizerunkom, czy przeróżnym przedmiotom okazującym wyobrażenie, czy będącym symbolem Boga, bogów, ludzi, żywiołów itd itp. Zgodnie ze swoim sumieniem: jeden/jedyny jest Pan.

Jeden jedyny jest Pan, który posługuje się przedmiotami ( arka przymierza, miedziany wąż) i przyrodą (obmycie w wodzie dla uleczenia z trądu).


Wt gru 24, 2019 8:28

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Tak, jak to czynili Izraelici w czasach Starego Testamentu.

Zgodnie z warunkami Starego Przymierza, nie Nowego.
zefciu napisał(a):
Owszem. Odrzucenie ikonodulii ciągnie za sobą w długim rozrachunku odrzucenie nauki o Wcieleniu.

Pociąganie jednej praktyki za drugą to normalne i typowe ludzkie zachowanie, które często wybiega poza naukę Bożą wyrażoną w Piśmie Świętym.
Twierdznie, że odrzucenie ikonodulii prowadzi do odrzucenia nauki o Wcieleniu, to też kolejne ludzkie wymysły, teoria która nie ma poparcia w Piśmie Świętym. Tym bardziej, że chrześcijanie mają Biblię do której mogą się zawsze odwołać i przypomnieć sobie naukę o Wcieleniu jeżeli zajdzie taka potrzeba/konieczność. Jest wręcz przeciwnie - Ikonodulia właśnie wprowadza więcej zamieszania i prowadzi ludzi na manowce - do bałwochwalstwa i innych.

zefciu napisał(a):
Dlaczego zatem Bóg sam nakazał poświęcić Mu Arkę i Świątynię? Cały czas pozostaję w sferze ST.

Było to częścią przymierza jak i prawa jakie Bóg ustanowił, z kolei to pewnie było częścią "planu" Boga od samego początku świata, planu który nas miał doprowadzić do Chrystusa. Dlatego tylko i wyłącznie Sam Bóg określał co jest święte i co święcić/oczyszczać wtedy(za starego przymierza), i Sam działał według swojego prawa. I mimo, że było wiele przedmiotów i rytuałów oczyszczania/obmywania/święcenia w codziennej religijności żydowskiej, to i tak były osobne zakazy zabraniające praktyk nie będących częścią tego Przymierza, na przykład:
"(16) Abyście się nie skazili oraz nie czynili sobie rzeźby, obrazu, jakiejkolwiek podobizny w postaci mężczyzny, czy niewiasty."(Pwt4 i inne)

Dlatego Dawid nigdy nie pada przed żadnymi wizerunkami ludzi, a ty zdaje się starasz tego nie zauważać i szukasz sobie furtek do pomijania takich szczegółów - dla ciebie padanie przed Arką czy świętymi miejscami w Przybytku Boga i określonymi przymierzem również przez Boga, to to samo co padanie przed każdym przedmiotem i wizerunkiem który sobie człowiek poświęcił...

Jest różnica kiedy sam Bóg nakazuje Dawidowi pewne praktyki i to jeszcze bezpośrednio jemu nakazując w ramach prawa które sam Bóg nadał Dawidowi i Żydom. A teraz ludziom wydaje się, że mają powtarzać te praktyki, bo Bóg je nakazał Dawidowi i to przed poświęconymi przez Boga przedmiotami jak Arka, pomijając wiele konkrentych faktów związanych z wejściem w Nowe Przymierze. I dzisiaj raz, że człowiek sam święci przedmioty, to jeszcze sam uważa, że ma przed nimi padać, i to jeszcze w kompletnie innym Przymierzu z Bogiem......

zefciu napisał(a):
No i co z tego? Ten psalm wprost nakazuje padać przed Arką.

To z tego, że raz: Arki już nie ma i nie ma już nic tak poświeconego przez Boga, pozostają tylko ludzkie święcenia przedmiotów, dwa: był to nakaz Starego Przymierza Boga z Żydami, trzy: "Arka" - czyli znak przymierza z Bogiem jest teraz "wyryty" w naszych sercach. Jezus "zerwał zasłonę" do tego najświętszego miejsca w którym była Arka i teraz każdy z nas jest świątynią Boga/najświętszym miejscem w Nowym Przymierzu.
A Ty ciągle widzę, że nie chcesz tego przyjąć za fakt? To znaczy, że mamy teraz padać jeden człowiek(nawrócony) przed drugim? bo nasze Przymierze nosimy w sercu, a nie w Arce jak było za Starego Przymierza?
Absurd, do tego prowadzą twoje wyjaśnienia i konkluzje niepoparte Pismem lub powołujące się na Stare Przymierze i mieszanie ich z Nowym.

zefciu napisał(a):
Nie. Przecież to wyjaśniłem. Ale to Ty posłużyłeś się Starym Testamentem, aby dowodzić swoich racji. Zatem z poziomu Starego Testamentu Ci odpowiedziałęm.

Posłużyłem się konkretnym fragmentem ze Starego Testamentu, bo obrazuje on zasadę która obowiązuje zarówno w Starym jak i w Nowym Przymierzu, a więc jest częścią w ST i NT.
Ty natomiast celowo manipulujesz i mieszasz nakazy stare z nowymi dla poparcia swojej tezy, pomijając bardzo istotne fakty jak brak Arki w Nowym Przymierzu i co ją teraz reprezentuje, Tron na Syjonie który zostanie odbudowany w Erze Mesjańskiej - co jest również wynikiem obietnicy - a więc innego Przymierza Boga z Izraelitami - a nie Nowego Przymierza i nawet nie z poganami, dlatego będzie powrót do pewnych praktyk w przyszłości. Powołujesz się na praktyki Staro Przymierzowe, które nie mają analogii i przeniesienia w Nowym Przymierzu, tym najbardziej naginasz te fragmenty do poparcia swojej tezy.

zefciu napisał(a):
Nie. Chyba że mówimy o wizerunku owego naczynia właśnie.

Nawet jeśli, to praktyki niektórych wyznań chrześcijańskich nie ograniczają się tylko do tego, więc raczej - Tak.

Poza tym każdy wizerunek "Naczynia" ludzie mogą wykonać tylko z materiałów dostępnych na ziemi, która jest przeklęta grzechem i poświęcanie tych materiałów nie powoduje, że zostają z grzechu oczyszczone, więc ludzie oszukują sami siebie. Oczyszczanie/święcenie/obmywanie skończyło się wraz ze Starym Przymierzem (Hbr9: 10; i inne).

zefciu napisał(a):
Mógłbyś chociaż udawać, że zadajesz pytania oczekując odpowiedzi. Co to jest za pytanie „a co z”?

Podkreśliłem tylko kwestię, którą notorycznie ignorujesz broniąc swojej tezy o wizerunkach i święceniu, a która jest esencją wynikającą z przyjęcia Nowego Przymierza z Bogiem i obala wszelkie twoje twierdzenia.


Wt gru 24, 2019 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Alus napisał(a):
Cytuj:
Nigdy nie oddawałem i nie będe oddawał czci obrazom, ikonom, rzeźbom, pomnikom, wizerunkom, czy przeróżnym przedmiotom okazującym wyobrażenie, czy będącym symbolem Boga, bogów, ludzi, żywiołów itd itp. Zgodnie ze swoim sumieniem: jeden/jedyny jest Pan.

Jeden jedyny jest Pan, który posługuje się przedmiotami ( arka przymierza, miedziany wąż) i przyrodą (obmycie w wodzie dla uleczenia z trądu).

Prawidłowo jest wyrazić się: "Posługiwał".
A pamietasz co się z tym miedzianym wężem stało, jak się stał sam w sobie obiektem kultu Izraelitów prowadzącym ich do bałwochwalstwa? Miał swoją określoną rolę (wiesz jaką?), a ludzie(naród wybrany) i tak ją później wypaczyli.

A zastanawiałeś się dlaczego tak Bóg robił? Wiesz jaką rolę pełnił "Naród Wybrany" w planie Boga? wiesz kim jest człowiek dla Boga?

"(3) Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. (4) Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył - mówili - (...) (6) Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. (7) I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. (...) (9) Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu. (10) A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego."(Łk7 i Mt8)

Jezus to "słowo" które stworzyło świat i wszechświat, i zamieszkało między nami. Czy Bóg i Jezus potrzebuje jakieś przedmioty by uzdrawiać? Tak samo dał nam moc czynienia tego samego:

"(16) Kto uwierzy i przyjmie chrzest, .......(...) Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. "(Mk16)

Kto ma moc uzdrawiania i dlaczego w Nowym Przymierzu? jakieś konkretne wyznaczone przedmioty?
Czy otrzymujemy jakieś przedmioty od Boga do uzdrawiania? z czego wynika moc uzdrawiania? z wykorzystywania poświęconych przedmiotów(lub miejsc jak sanktuaria) przez księdza/kapłana/pastora w drodze jakiegoś rytuału? - tak jak Bóg poświęcił Arkę i węża miedzianego?


Szczegółowo dlaczego Jezus posługiwał się czasami przedmiotami - to już omawialiśmy w wątku o "źródełkach" założonym przez użytkownika Kozioł.


Wt gru 24, 2019 10:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Przeemek napisał(a):
Szczegółowo dlaczego Jezus posługiwał się czasami przedmiotami - to już omawialiśmy w wątku o "źródełkach" założonym przez użytkownika Kozioł.
Śliska sprawa z tymi źródełkami. Za wskazanie ich magicznego traktowanie i popierania tego przez duchownych możesz dostać ostrzeżenie :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 24, 2019 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Szczegółowo dlaczego Jezus posługiwał się czasami przedmiotami - to już omawialiśmy w wątku o "źródełkach" założonym przez użytkownika Kozioł.
Śliska sprawa z tymi źródełkami. Za wskazanie ich magicznego traktowanie i popierania tego przez duchownych możesz dostać ostrzeżenie :twisted:

Powiem inaczej, jestem w szoku, że moderator"zefciu" nie wyciął mi jeszcze ani jednego postu do tej pory w tym wątku.....dla niego moje wypowiedzi to tylko spam/śmieci jak wynika z prywatnych wiadmości które mi wysyła. Więc nie wiem kiedy uzna subiektywnie którąś z moich wypowiedzi za odpad/zanieczyszczenie, dlatego cieszę się, że narazie obyło się bez ostrzeżeń i wycinania.


Wt gru 24, 2019 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Przeemek napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Szczegółowo dlaczego Jezus posługiwał się czasami przedmiotami - to już omawialiśmy w wątku o "źródełkach" założonym przez użytkownika Kozioł.
Śliska sprawa z tymi źródełkami. Za wskazanie ich magicznego traktowanie i popierania tego przez duchownych możesz dostać ostrzeżenie :twisted:

Powiem inaczej, jestem w szoku, że moderator"zefciu" nie wyciął mi jeszcze ani jednego postu do tej pory w tym wątku.....dla niego moje wypowiedzi to tylko spam/śmieci jak wynika z prywatnych wiadmości które mi wysyła. Więc nie wiem kiedy uzna subiektywnie którąś z moich wypowiedzi za odpad/zanieczyszczenie, dlatego cieszę się, że narazie obyło się bez ostrzeżeń i wycinania.


Za chwilę ja zacznę wycinać Twoje posty - to jest jakaś wojna prowadzona z Zefciem, czy dyskusja? Wróć do tematu i zacznij pisać na temat.

_________________
MODERATOR


Wt gru 24, 2019 11:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL