Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
inga_hp napisał(a):
Ludzie wolą czynić zło,

Oooo, to wlasnie o mnie.
Dlatego ubywa wiernych ze ja nie daje dobrego swiadectwa.
Wogole to przeczytalem wypowiedz Equuleuss z innego watku: :Starajmy się nie osądzać innych. Pomódl się za każdego człowieka który jest z Tobą w kościele, za każdego na którego spoglądasz, błogosław im i proś Boga aby im błogosławił. Patrzmy na Boga, przede wszystkim i na swoje własne belki w oczach"
i pomyslalem sobie, ze KK zmierza czasami w zla strone bo za duzo jest "oni" a za malo "ja".


Wt maja 05, 2020 22:01
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
inga_hp napisał(a):
bramin napisał(a):
A mogłabyś skomentować ten cytat?
Niewątpliwie wiąże sie on z tematem. Samo podanie cytatu to jednak troche za mało.


Cytuj:
Ludzie wolą czynić zło, a Kosciół jest takim troche "wyrzutem sumienia" stad też ludzie często zioną taką nienawiscia do katolików i ich zasad, bo przecież nie przez to że coś złego im uczynili. Poprostu przypominają o niegodziwości

A co usiłują przykryć niektórzy katolicy piszący/mówiący z pogardą o innych katolikach "lewactwo"?


Śr maja 06, 2020 7:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Alus napisał(a):
A co usiłują przykryć niektórzy katolicy piszący/mówiący z pogardą o innych katolikach "lewactwo"?

Ooooo. Bardzo slusznie. Ostatnio jest mnostwo tematow w ktorych tocza sie dyskusje np komunia dla rozwodnikow lub swiecenia zonatych mezczyzn i moze juz czas zrozumiec ze "ku wolności wyswobodził nas Chrystus" a nie do zamordyzmu ze tak ma byc i koniec. Wczesniej zacytowalem fragment o sumieniu z KKK i na jego podstawie nie jestem pewien czy Duch sw byl z Lutrem czy z papiezem. A moze i z tym i z tym?


Śr maja 06, 2020 16:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Dlaczego ubywa wiernych? A kto to jest wierny? Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, pod przymusem do wiary?

Dwa - św Paweł pisał w Liście do Rzymian, że ludzie są cielesni, że ich cielesna natura sprzeciwia się Prawu i czyni Prawo bezsilnym.
Pisał też, że kto nie ma Ducha Jezusowego w sobie, ten do Niego nie należy.

Ludzie nie chcą nakładać na siebie jarzma wiary. Nie chcą upokarzać się, raz po raz, przed kapłanem z masturbacji czy używania gumek.
Stąd w przedziale wiekowym 17-60 w Kościele mamy nikłą reprezentację.

Wiara jest łaską. Dla mnie była ostatnią deską ratunku. Gdybym nie znalazł się w tarapatach, prawdopodobnie bym się nie nawrócil.


Śr maja 06, 2020 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, pod przymusem do wiary?


Mógłbyś cos więcej na ten temat powiedzieć? W jakim kraju od dziecka przy pomocy aparatu państwowego pod przymusem formuje się ludzi?

Bardzo ciekawa wiadomość. Tego nie wiedziałem.

_________________
ksiądz


Pt maja 08, 2020 11:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Bramin a Ty zgrywasz głupa i nie wiesz w jaki sposób przebiega inicjacja katolicka, ze religia jest przedmiotem szkolnym? Nie wiesz, że bierzmowanie jest w zdecydowanej większości uroczystym pożegnaniem z Kościołem?

Ja z perspektywy czasu dziękuję rodzicom, że zostałem ochrzczony bez pytania mnie o zgodę. Dziękuję Kościołowi, że wciągnął mnie pod swoje skrzydła i zmusił do podjecia wysiłku uczestnictwa w życiu religijnym, sakramentalnym.
Ale wdziecznosc ta wypłynęła nie od razu, tylko w momencie kiedy sam naprawdę zapragnąłem wiary, kiedy sam podjąłem decyzję by przeczytać pierwszy raz w życiu Biblię i z wewnętrznej potrzeby serca nakarmić się Bożym przebaczeniem i pokrzepieniem. Tylko, że to wydarzyło się gdy mialem 28 lat, a w czasach szkolnych religia była wypełnianiem formalności.
Wiara jest cudowna, schronienie w Kościele-naszej duchowej matce to wielki dar. Aby ten dar dostrzec, trzeba wyjść poza formalizm religijny, którym przesiąkamy w dziecinstwie, a który wielu doprowadza do buntu.


Pt maja 08, 2020 12:20
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Bramin a Ty zgrywasz głupa i nie wiesz w jaki sposób przebiega inicjacja katolicka, ze religia jest przedmiotem szkolnym? Nie wiesz, że bierzmowanie jest w zdecydowanej większości uroczystym pożegnaniem z Kościołem?

Ja z perspektywy czasu dziękuję rodzicom, że zostałem ochrzczony bez pytania mnie o zgodę. Dziękuję Kościołowi, że wciągnął mnie pod swoje skrzydła i zmusił do podjecia wysiłku uczestnictwa w życiu religijnym, sakramentalnym.
Ale wdziecznosc ta wypłynęła nie od razu, tylko w momencie kiedy sam naprawdę zapragnąłem wiary, kiedy sam podjąłem decyzję by przeczytać pierwszy raz w życiu Biblię i z wewnętrznej potrzeby serca nakarmić się Bożym przebaczeniem i pokrzepieniem. Tylko, że to wydarzyło się gdy mialem 28 lat, a w czasach szkolnych religia była wypełnianiem formalności.
Wiara jest cudowna, schronienie w Kościele-naszej duchowej matce to wielki dar. Aby ten dar dostrzec, trzeba wyjść poza formalizm religijny, którym przesiąkamy w dziecinstwie, a który wielu doprowadza do buntu.

Nadal funkcjonuje maksyma - Tyle jest możliwości i dróg do Boga ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka- jeden pozna drogę w szkole, inny pod koniec życia.


Pt maja 08, 2020 12:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Bramin a Ty zgrywasz głupa i nie wiesz w jaki sposób przebiega inicjacja katolicka, ze religia jest przedmiotem szkolnym?


Po pierwsze, może tak troche kulturalniej bo taka wypowiedz niewiele ma wspólnego z kulturą osobistą.

Po drugie, wiem, ze religia jest w szkole, tylko gdzie jest ten przymus?
Sysydlaczek napisał(a):
przy pomocy aparatu państwowego
?
Rodzice decydują za dziecko ponieważ uważają, ze jest to dobre, tak samo jak uczą dzieci zasad dobrego wychowania itd. Nikt ich nie zmusza pod karabinem aby zapisywali dziecko na religię.

Sysydlaczek napisał(a):
Nie wiesz, że bierzmowanie jest w zdecydowanej większości uroczystym pożegnaniem z Kościołem?


To wiem, oczywiscie.

_________________
ksiądz


Pt maja 08, 2020 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Panie Bramin, jeśli poczuł się Pan urazony, to przepraszam, mogłem użyć innego sformułowania np. "nie udawaj Greka" lub "nie strugaj wariata" a najbardziej po chrześcijańsku by było po prostu "nie pal Jana".

Przymus osiąga się nie tylko przy pomocy karabinu. Wyróżniamy np. przymus społeczny.
Bo gdyby tego przymusu nie było, to "wierni" po bierzmowaniu uciekaliby gdzie pieprz rośnie?


Pt maja 08, 2020 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Tak samo gdy uczniowie sami mogą się z religii wypisać też często drastycznie zmienia się sytuacja i to mimo stosowanego nagminnie szantażu ekonomicznego, aby tego nie robić.

Moim zdaniem dla dobra religii katecheza powinna być serio dobrowolna i w salkach katechetycznych lub w kościołach a w szkołach religioznawstwo z etyką.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 08, 2020 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Owszem, religia powinna być w salkach, Tak jak jest teraz to kpina.
Jeśli religia ma być w szkołach to niech będzie ważnym przedmiotem jak jezyk polski, który liczy się na maturze.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 08, 2020 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Wyróżniamy np. przymus społeczny.


Stwierdziles wczesniej, ze istnieje przymus przy pomocy "aparatu panstwowego" a teraz piszesz o przymusie spolecznym.

Wiec wytlumacz mi w jaki sposob aparat panstwowy w sposob przymusowy formuje religijnie dana osobe od jego wczesnych lat.

I gdzie jest przymus spoleczny?

Czytalem niedawno statystyki dotyczace wypisywania sie z lekcji religii. W duzych osrodkach bywa , ze jest to prawie polowa uczniow a czasami nawet wiecej. Dotyczy to przede wszystkim szkol ponadpodstawowych.
Wiec gdzie tu przymus panstwowy lub spoleczny?

Moge sie zgodzic, ze w malych spolecznosciach, uksztaltowanych tradycyjnie nie mozna wykluczyc tego spolecznego przymusu, jakiejs presji. Ale takie przypadki raczej naleza do wyjatkow a nie reguly.

IrciaLilith napisał(a):
Tak samo gdy uczniowie sami mogą się z religii wypisać też często drastycznie zmienia się sytuacja i to mimo stosowanego nagminnie szantażu ekonomicznego, aby tego nie robić.


Kto, w jaki sposob i kogo szantazuje ekonomicznie?

_________________
ksiądz


Pt maja 08, 2020 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
bramin napisał(a):
Wiec gdzie tu przymus panstwowy lub spoleczny?
Kto, w jaki sposob i kogo szantazuje ekonomicznie?

Chyba nasi przyjaciele za bardzo sie zagalopowali bo nawet ten przymus spoleczny w mniejszych osrodkach jezeli byl to chyba 50 lat temu.
Natomiast przyznal bym duzo racji Sysydlaczkowi w jego zarzucie:
"Nie chcą upokarzać się, raz po raz, przed kapłanem z masturbacji czy używania gumek"
Wydaje mi sie, ze jasna nauka kiedy mamy do czynienia z brakiem grzechu, grzechem lekkim i grzechem ciezkim oraz rola sumienia jest kluczem.
Czy mozna mowic o "dobrowolnym" dzialaniu gdy z trudem utrzymuje sie czworke dzieci i kolezanka stosujaca NPR wlasnie opowiedziala mi ze zaszla w nieplanowana ciaze?
Nawet BXVI wymijajaco odeslal z tym zagadnieniem do konfesjonalu co wskazuje ze problem jest.


Pt maja 08, 2020 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Bramin nie przekręcaj moich słów, nie pisałem że aparat państwowy przymusza, tylko, że pomaga w procesie "formowania" młodych.
Jeśli młodzi w jakiejś niewielkiej części (bo piszesz tylko o dużych ośrodkach) się obecnie wypisują z lekcji religii, to jest to dość nowy trend. W moich czasach, a było to tylko kilkanaście lat temu, nikomu takie coś nie przeszłoby przez głowę.

Poza tym fakt, że teraz jakąś część społeczeństwa "dojrzała" do tego, żeby odejść od Kościoła, od sformalizowanego, szkolnego katolicyzmu nie sprawia, że reszta przestala działać pod pewną formą przymusu. Świadczy o tym masowa "utrata wiary" bierzmowanych.

Czy ten przymus jest zły? Nie mnie to osądzać. Z pewnością odegrał pozytywną rolę dla bardzo wielu ludzi.


Pt maja 08, 2020 21:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Sysydlaczek napisał(a):
Bramin nie przekręcaj moich słów, nie pisałem że aparat państwowy przymusza, tylko, że pomaga w procesie "formowania" młodych.

To są Twoje słowa, cytuję:

Sysydlaczek napisał(a):
Osoba od dziecka "formowana" przy pomocy aparatu państwowego, pod przymusem do wiary?

Tu nie ma mowy o pomaganiu w procesie "formowania" tylko o przymusie, teraz sie wycofujesz i zarzucasz mi przekręcanie Twoich slow. Nie jest to uczciwa dyskusja z Twojej strony.
Sysydlaczek napisał(a):
Jeśli młodzi w jakiejś niewielkiej części (bo piszesz tylko o dużych ośrodkach) się obecnie wypisują z lekcji religii, to jest to dość nowy trend.

Nie, nie jest to nowy trend. To zjawisko obserwuje się od wielu lat.
Sysydlaczek napisał(a):
Poza tym fakt, że teraz jakąś część społeczeństwa "dojrzała" do tego, żeby odejść od Kościoła, od sformalizowanego, szkolnego katolicyzmu nie sprawia, że reszta przestała działać pod pewną formą przymusu.

Mnie teraz nie chodzi jak piszesz o "pewną forme przymusu" tylko chodzi o Twoją tezę o przymusie przy pomocy aparatu państwowego.
Ponawiam również pytanie do Irci na temat szantażu ekonomicznego.
IrciaLilith napisał(a):
Tak samo gdy uczniowie sami mogą się z religii wypisać też często drastycznie zmienia się sytuacja i to mimo stosowanego nagminnie szantażu ekonomicznego, aby tego nie robić.

Co do Twoich innych uwag, dotyczących moralności chrześcijańskiej masz dużo racji.

_________________
ksiądz


So maja 09, 2020 10:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL