Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 11:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wybawiony napisał(a):

Pisanie o utopii wobec bożych obietnic i proroctw jest nie na miejscu. Napisane jest, że w Chrystusie wszystkie obietnice są na tak.
Słowa Jezusa można różnie interpretować - tym bardziej przez pierwotny kościół. Wielu z nich zyło pod wpływem apokaliptycznych emocji i tak zinteroretowali to autorzy Nowego Testamentu. Wiara, że Jezus przyjdzie i zadekretuje ludziom, że mają się miłować, żyć w prawdzie, a oni to wszyscy zaczną realizować - do tego zgodnie z Jego wolą, a nie swoim rozumieniem tych pojęć - to naiwność. Może w końcu trzeba się pogodzić z faktem: nikt za nas problemu zła w nas i świecie nie rozwiąże.
Jak mi powiedzieł pewien teolog: być może w kwestii Paruzji trzeba uznac, że nie wszystko zostało dobrze zrozumiane i zapamiętane przez pisarzy Nowego Testamentu. To byli też omylni ludzie.


Pt gru 27, 2019 17:29
Zobacz profil
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Czyli wiemy, że nic nie wiemy. A mieliśmy mieć pełnię Objawienia w ręku; wszystko, co konieczne do zbawienia siebie i ludzi. A teraz okazuje się, że mamy tylko dzieło omylnej myśli ludzkiej? Dwa tysiące lat krwi, potu i łez jak w piach?

A potem będą się jeden z drugą obruszać, jak powiem, że Biblia to jest żart Duchów japońskich. A ja Wam mówię: więcej sensu jest w takim postawieniu sprawy, niż w powolnym grzęźnięciu w interpretacjach interpretacji, nie wiadomo na ile zbieżnych z intencjami Jezusa i Jego kolegów...

Odnośnie pytania tytułowego: owszem, na coś czekam, ale już tylko siłą inercji, bezwładu. Wygodnie jest czekać. Ale powiem Wam, że to nie ma sensu; sens jest, żeby brać się konkretnie za swoje życie, zamiast wyczekiwać po darmo na niewiadomoco.


Pt gru 27, 2019 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
ErgoProxy napisał(a):
sens jest, żeby brać się konkretnie za swoje życie, zamiast wyczekiwać po darmo na niewiadomoco.
:brawo: Też tak uważam: należy pracować nad sobą: terapie, warsztaty itd., a nie oczekiwac, że Bozia przyjdzie i zaprowadzi pokój. Zmieniać siebie, a nie innych. Moja znajoma czekała, aż Bóg zmieni jej związek: skutek do przewidzenia. ZAuważyłem, że zbyt często my - katolicy, chcemy wytykać grzechy innym ludziom, a za rzadko potrafimy je dostrzec u siebie - i coś z tym zrobić.
Cytuj:
Czyli wiemy, że nic nie wiemy. A mieliśmy mieć pełnię Objawienia w ręku; wszystko, co konieczne do zbawienia siebie i ludzi. A teraz okazuje się, że mamy tylko dzieło omylnej myśli ludzkiej? Dwa tysiące lat krwi, potu i łez jak w piach?
Dla chrześcijan N.T. nie jest dziełem tylko ludzkiej mysli. Pełnia Objawienia to raczej postulat. Jak Nieskończony Bóg może w pełni się objawić? To zawsze będzie ograniczone i przefiltrowane przez ludzką percepcję. Wierzymy, że jednak w tym chrześcijańskim Objawieniu, które KK naucza jest prawda - na miarę naszych możliwości.


Ostatnio edytowano Pt gru 27, 2019 18:58 przez proteom, łącznie edytowano 1 raz



Pt gru 27, 2019 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
proteom napisał(a):
(1)"Wiara, że Jezus przyjdzie i zadekretuje ludziom, że mają się miłować, żyć w prawdzie, a oni to wszyscy zaczną realizować - do tego zgodnie z Jego wolą, a nie swoim rozumieniem tych pojęć - to naiwność.(2) Może w końcu trzeba się pogodzić z faktem: nikt za nas problemu zła w nas i świecie nie rozwiąże.
(3) Jak mi powiedzieł pewien teolog: być może w kwestii Paruzji trzeba uznac, że nie wszystko zostało dobrze zrozumiane i zapamiętane przez pisarzy Nowego Testamentu. To byli też omylni ludzie.

1. A ktoś na coś takiego czeka?
2. Skoro Jezus nie dałby rady, to wiara w to, że my sami damy radę jest naiwnością do kwadratu. Już J.P.II zaczął mówić o nowym porządku świata i budowaniu cywilizacji miłości, tak że nie tylko Kościół, ale i cały świat brnie w tę utopię.
3. Nie słuchaj zbytnio teologów. W końcu to też omylni ludzie :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wybawiony napisał(a):

1. A ktoś na coś takiego czeka?
2. Skoro Jezus nie dałby rady, to wiara w to, że my sami damy radę jest naiwnością do kwadratu. Już J.P.II zaczął mówić o nowym porządku świata i budowaniu cywilizacji miłości, tak że nie tylko Kościół, ale i cały świat brnie w tę utopię.
3. Nie słuchaj zbytnio teologów. W końcu to też omylni ludzie :)
To na co czekasz? Na czarodzieja, który zamieni ludzi w anioły? Jezus dał przykład, a my, jeśli jesteśmy Jego uczniami, mamy Go starać się we wszystkim naśladować. Tylko tyle i aż tyle. Postawa do drugiego ma świadczyć o naszym chrześcijaństwie, a nie deklaracje, moralizatorstwo, pomniki, rytuały - to już coraz mniej przemawia, zwłaszzca do młodych ludzi (coś o tym wiem).


Pt gru 27, 2019 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
No ale wątek jest o czekaniu na powtórne przyjście Jezusa i (pośrednio) o tym, czy możemy się bez niego obejść.
To oczywiste, że mamy naśladować Chrystusa by dać ludziom prawdziwą nadzieję. Jednak świata i tak nie zbawimy.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 19:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wybawiony napisał(a):
No ale wątek jest o czekaniu na powtórne przyjście Jezusa i (pośrednio) o tym, czy możemy się bez niego obejść.
To oczywiste, że mamy naśladować Chrystusa by dać ludziom prawdziwą nadzieję. Jednak świata i tak nie zbawimy.
To zależy, jakie mamy oczekiwania wobec takiego przyjścia? Poza ogólniki z reguły nie udaje się wyjść.


Pt gru 27, 2019 19:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
proteom napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
No ale wątek jest o czekaniu na powtórne przyjście Jezusa i (pośrednio) o tym, czy możemy się bez niego obejść.
To oczywiste, że mamy naśladować Chrystusa by dać ludziom prawdziwą nadzieję. Jednak świata i tak nie zbawimy.
To zależy, jakie mamy oczekiwania wobec takiego przyjścia? Poza ogólniki z reguły nie udaje się wyjść.


Niektórzy bardzo konkretnie wyrażają swoje oczekiwania, nadzieje i dążenia. Mów za siebie - dla Ciebie to tylko ogólniki, inni dostrzegają konkrety.

_________________
MODERATOR


Pt gru 27, 2019 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wygodnie czekać aż ktoś przyjdzie i Was zbawi. Mam wrażenie, że opcję, że trzeba się zabrać do roboty i zbawić samego siebie uważacie za arogancję i zabawę w Boga, dla mnie czekanie, aż ktoś odwali robotę za mnie jest arogancją i naiwnością, przyjęciem roli małego dziecka.

To jak czekanie aż ktoś przyjdzie i posprząta za nas nasz syf. Nawet jeśli to co to da? Nauczymy się dbać o siebie i swoje otoczenie? Da wolność czy zależność?

Uważacie, że Bóg uzależnił Was od Siebie? Że nie jesteście wolni? Bóg daje nam swoją moc, z tym, że zwyczajnie boimy się odpowiedzialności jaka się z tym wiąże. Ok- przynajmniej ja tak mam, wiem jak sięgnąć po nieograniczoną moc i mnie to zwyczajnie przeraziło. Chcę być zwykłym człowiekiem, być odpowiedzialna za siebie i swoich najbliższych, a biorąc niezwykły dar wiem, że stałabym się odpowiedzialna za innych, którzy raczej i tak nie potrafili by zrozumieć, skoro przez tyle lat nie dociera sedno tego o czym mówił Jezus i w co ponoć wierzycie...

Zwyczajnie jestem egoistką, leniem i lubię uciekać w świat zabawy intelektualnymi konceptami, ale jednak czekanie na to, że przyjdzie Jezus i pozbędzie się tego co uważamy za zło i za nas ogarnie nowy lepszy świat przerasta nawet moje lenistwo i zwalanie odpowiedzialności na kogoś innego.

Jasne, że możemy naprawić ten świat, ale to wymaga ciężkiej pracy nad sobą, wspierania innych, współpracy, głębokich zmian, zaangażowania i wygodniej sobie czekać na przyjście Jezusa.

Żydzi mają swoją wizję Mesjasza i nadal czekają, bo Jezus nie spełnił oczekiwań.
A może z powtórnym przyjściem jest podobnie?
Oczekiwania nie pozwalają dostrzec tego czym jest Królestwo Boże i w jaki sposób przychodzi oraz tego jaka jest rola każdego z nas osobno i wszystkich razem...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 27, 2019 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Św. Piotr napisał abyśmy gorąco oczekiwali nastania Dnia Pańskiego. Czy oblubienica Chrystusa którą jest Kościół wyczekuje z utęsknieniem na swego oblubieńca? Czy Pan ma przyjść po tych, którzy na Niego nie czekają?
Przyjdź Panie Jezu! Niech dopełni się nasze odkupienie i zakończy ludzka udręka. Chcę być twarzą w twarz z Tym, który mnie umiłował :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Zbigniew3991 napisał(a):


Niektórzy bardzo konkretnie wyrażają swoje oczekiwania, nadzieje i dążenia. Mów za siebie - dla Ciebie to tylko ogólniki, inni dostrzegają konkrety.
To czekam, aż je wyjawisz.


Pt gru 27, 2019 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wybawiony napisał(a):
Chcę być twarzą w twarz z Tym, który mnie umiłował :)
W pewnym sensie już jesteś(my), choć tego w pełni nie doświadczamy.


Pt gru 27, 2019 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Wybawiony
Jaka udręka? To, że gra jest trudna, niesprawiedliwa, wymagająca nie oznacza, że granie w nią jest udręką...

A co jeśli Jezus przychodzi do każdego indywidualnie i można być na to przygotowanym lub nie?

A co jeśli okaże się, że nie jesteś gotowy, bo gdy zobaczysz dary z którymi przyjdzie uznasz, że nie jesteś tego godny, że to za duża odpowiedzialność ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 27, 2019 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
Nikt nie zna mnie lepiej niż On, więc nie mam się czego obawiać. Poza tym to, że doświadczam Go już teraz sprawia, że chcę tego znacznie więcej, bez jakichkolwiek ograniczeń i to nie tylko indywidualnie, ale wraz z innymi, tak jak i tutaj.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 23:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy czekasz na powtórne przyjście Jezusa?
A co Cię ogranicza?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 27, 2019 23:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL