Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne?
O czym Ty czlowieku piszesz ?? ?? ?? :shock:

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lut 16, 2020 0:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne?
Fargo napisał(a):
Na jakiej to podstawie ateista zasługuje na swoje miejsce w prawodawstwie tego państwa i w kulturze tego narodu? Z teorii ewolucji?

1. Konstytucja RP,
2. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
3. Biblia - Nowy Testament: Marka 12:17; Jana 19:11; Tyt. 3:1; Rzym. 13 rozdział, i inne.

Jeśli jednak ateiści u władzy panu przeszkadzają - to może warto przeprowadzić się do jakiegoś kraju muzułmańskiego?


Pn lut 17, 2020 8:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne?
Fargo napisał(a):
Po prostu sensie poznawczym odnośnie do świata ateizm nie daje żadnego konkretnego rozwiązania, bowiem nie ma żadnego wiarygodnego punktu odniesienia, względem którego mógłby zweryfikować i sprawdzić swe twierdzenia. Ateizm głosi bowiem, że nie istnieje żaden ostateczny autorytet, do którego można by się odwołać w swych twierdzeniach, zatem jako światopogląd sam staje się równie niezweryfikowany, stając się w tym momencie takim samym niesprawdzalnym światopoglądem jak krytykowany przezeń pod tym względem teizm. Tym samym twierdzenie pewnych ludzi głoszących z niezachwianym przekonaniem, że ateizm jest „racjonalny”, jest sofizmatem

Nie, ateizm oznacza brak wiary w Boga lub bogów. Aby uniknąć ateistycznych skarpetek warto dodać, że jest to świadomy brak wiary w istnienie Boga/bogów inaczaj niż jako słowa, koncepty, idee czy wyobrażenia.
A na czym teista opiera swoje przekonanie, że to co.uznaje za ostateczny autorytet jest wiarygodnym autorytetem? Ateista może oprzeć się na dowolnie wybranym autorytecie poza Bogiem/bogami i to Bogiem/bogami spełniającymi definicje teistyczną.

Możesz głosić co tylko chcesz z niezachwianym przekonaniem, bo aby być przekonanym samemu wybierasz co stanowi dla Ciebie warunki konieczne oraz warunki wystarczające aby być co do czegoś przekonanym. Inna sprawa gdy twierdzisz, że Twoje przekonanie opiera się na niepodważalnych faktach czy autorytetach, bo wówczas tą niepodważalność należałoby wylazać, to samo z oparciem się na dowodach, bo zawsze mogę poprosić o dowód na to iż wcześniejszy dowód jest wiarygodnym dowodem i prędzej czy później trafimy na bazowe przedzałożenia, które nie są udowadnialne choć chętnie kolejny raz to przedyskutuję, bo może ktoś w końcu wybrnie z błędnego koła ;)

Aby rozmawiać o tym czy ateizm jest racjonalny na starcie należy uzgodnić definicje i kryteria zarówno ateizmu jak i racjonalności, szczególnie racjonalności.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lut 29, 2020 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne?
IrciaLilith napisał(a):
Nie, ateizm oznacza brak wiary w Boga lub bogów. .................................
Aby rozmawiać o tym czy ateizm jest racjonalny na starcie należy uzgodnić definicje i kryteria zarówno ateizmu jak i racjonalności, szczególnie racjonalności.

Defiicje ateizmu wlasnie podalas i moge sie z nia zgodzic.
Z racjonalnoscia - to se ne da.

Nikt nigdy nie moze byc pewny w 100% ze stosuje odpowiednie przeslanki. Moze cos pominal i wtedy wnioski jakie wyciaga sa niezgodne z prawda. Dobra ilustracja moze byc historia z wplywem ilosci nog na sluch u pchly. Po wyrwaniu jednej nogi i powiedzeniu skacz pchla skoczyla, po wyrwaniu drugiej - skoczyla, po wyrwaniu wszystkich - nie skoczyla. Konkluzja: po wyrwaniu wszystkich nog pchla utracila sluch.
Do blednych wnioskow moze rowniez prowadzic indukcja jako ze badanie ogromnej ilosci faktow nie zawsze prowadzi do prawdziwych konkluzji.
Natomiast pierwsze zdanie autora watku "dlaczego ateiści uważają, że posiadają racjonalne przekonania o świecie i na temat istnienia Boga" wskazuje na niedorozwoj umyslowy tych ateistow ktorzy tak uwazaja.


So lut 29, 2020 19:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Przekonania ateistów nie są logiczne i są irracjonalne?
I z przytoczonym zdaniem jako przykładem naiwności intelektualnej się całkowicie zgadzam z tym, że uważam, że takowa naiwność intelektualna odnosi się do każdego kto jest przekonany, że to akurat jego przekonania są racjonalne/prawdziwe/słuszne, bo tworzy to wspaniałe błędne koło:
Jestem przekonany, że moje przekonania są racjonalne.
Wobec tego moje przekonania są racjonalne, bo jestem co do tego przekonany, bo przecież te tezy które oceniam jako nieracjonalne mnie nie przekonują.

Dotyczy to wszystkich, zarówno ateistów jak i teistów, a także takich cwaniaków jak ja, którzy wybrali dodatkowe opcje poglądów odnośnie Boga.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lut 29, 2020 23:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL