Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 12, 2020 8:03
Posty: 34
Post Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Co ty na to?

Obrazek


So lut 15, 2020 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Zacząć należy od tego że ateizm ma poglądy wręcz zabawne: oto jesteśmy niemal 2 metrowymi i stukilogramowymi kawałkami białka pełzającymi po wielkiej wirującej kuli mknącej przez bezkres Wszechświata.
Ateizm jest mało wyrafinowany, ateiści jak zaczynają myśleć a się nie nawrócą, to albo zostają anty-teistami na forach zwalczajacymi Boga albo wchodzą w jakieś buddyzmy i okultyzm.

p.s. To masz na imię Kamil a nie Jan?? Kojarzyłeś mi się z jednym gościem z którym miałem na pieńku z innego forum.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 15, 2020 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Jakieś buddyzmy ... jakieś chrześcijaństwa? Serio? Jest buddyzm a w jego obrębie wiele odłamów/odmian/nurtów buddyzmu tak samo jak jest chrześcijaństwo w jego obrebie mnóstwo odłamów/odmian/nurtów. Dla ateistów buddyzm jest wyjątkowo atrakcyjny, gdyż posiadanie poglądów ateistycznych nie jest tożsame z brakiem potrzeby rozwoju duchowego ani z byciem areligijnym a tym bardziej antyreligijnym a buddyzm jest religią nonteistyczną. Co ważne z punktu widzenia buddystów buddyzm nawet nie jest religią, choć moim zdaniem zależy to od tego jak zdefinujemy religię.

Co znaczy wiedzieć? Moim zdaniem oznacza to mieć pewne silne przekonanie oparte na argumentach jakie uważamy za wystarczające a nie na przeczuciach, uczuciach czy intuicji. Granica jest subiektywna.

Do tego standardowe mylenie ateizmu z materializmem czy też monizmem fizykalistycznym, ateista zwyczajnie nie wierzy w istnienie jakiegokolwiek bytu spełniajacego kryteria teistycznego boga co wbrew obiegowym przekonaniom nie stoi w sprzecznoścą aby dążyć do oświecenia i wyzwolenia z kręgu wcieleń czy w dowolnie wyobrażony świat duchowy, byle bez jakiegokolwiek boga spełniajacego teistyczne założenia odnośnie takiego bytu.

To, że przeważająca większość ateistów rzeczywiście jest za tym, że istnieje tylko materia nie oznacza, że musi iść to w parze, tak samo jak bycie teistą nie oznacza na automacie bycia chrześcijaninem, a przekonanie o istnieniu Boga nie wymusza konieczności wiary w teistyczny obraz Boga.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt mar 13, 2020 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
IrciaLilith napisał(a):
Do tego standardowe mylenie ateizmu z materializmem czy też monizmem fizykalistycznym

Jaka jest różnica pomiędzy ateizmem i materializmem?


So kwi 18, 2020 13:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Fargo napisał(a):
Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Co ty na to?

Nikt nie wie! Wszyscy mogą jedynie wierzyć!


So kwi 18, 2020 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
IrciaLilith napisał(a):
Co znaczy wiedzieć?

Wiedza jest tylko i wyłącznie efektem poznania prawdy za pomocą zmysłów. Reszta jest wiarą, albo zapamiętanymi informacjami.


So kwi 18, 2020 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Czyli wiedza opiera się na wierze w możliwość poznania prawdy za pomocą zmysłów? Jakimi zmysłami poznano np liczby urojone? Albo cokolwiek co dotyczy nieskończoności lub wyższych wymiarów przestrzennych? Jeśli tylko za pomocą zmysłu wzroku widzącego zapis tej koncepcji na papierze to należało by mówić o wiedzy na temat syrenek i jednorożców oraz bogów wszelakich...
Kojarzysz temat poznania empirycznego oraz rozumowego/racjonalnego? Co z wiedzą intuicyjną?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 18, 2020 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Henryk napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Do tego standardowe mylenie ateizmu z materializmem czy też monizmem fizykalistycznym

Jaka jest różnica pomiędzy ateizmem i materializmem?


Ateizm jest na ogół brakiem wiary w istnienie inne niż konceptualne/umysłowe Boga i/lub w bogów.
W wąskim znaczeniu jest to jedynie brak wiary w Boga teistycznego lub w Boga/bogów obowiązującej lokalnie religii ( zauważ, że chrześcijanie byli w Imperium Rzymskim oskarżani o ateizm) w bardzo szerokim rzeczywistoście zbliża się do materializmu gdyż jest definiowany jako brak wiary w istnienie czegokolwiek duchowego/nadprzyrodzonego.
Natomiast nawet w tej definicji jest różnica między ateizmem a materializmem.

Materializm też nie jest pojęciem jednoznacznym, mamy chociażby materializm mechanistyczny, dialektyczny, naturalizm a nawet materializm hedonistyczny.

Na upartego można ateizm zdefiniowany jako brak wiary w istnienie czegokolwiek nie opartego na materii i to w najszerszej z fizycznych definicji materii obejmującej także próżnię i wszelkie formy energii zrównać z fizykalizmem.

Ateista może, ale nie musi być zwolennikiem któregokolwiek z materializmów.

Co ważne w zależności od definicji Boga materialista może być lub nie być ateistą, bo mamy do dyspozycji jeszcze panteizm.

Możesz jak chcesz próbować udowodnić, że bogowie nieteistyczni to nie bogowie- może być ciekawie.

Natomiast podstawą dyskusji jest ustalenie na których definicjach kluczowych słów się będziemy opierać. Tu mogę się dostosować, ale potrzebuję konkretnych definicji:
Boga i bogów
Teizmu i ateizmu
Materializmu i materii.
Bytu i istnienia
Bez tego mogę swobodnie korzystać ze wszystkich dostępnych definicji zarówno bardzo wąskich jak i bardzo szerokich.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So kwi 18, 2020 15:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Co to jest definicja?


N kwi 19, 2020 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
No to poleciałeś. Nie od dziś się nad tym zastanawiam jak sensownie zdefiniować definicję:)

Skłaniam się ku opcji ze znaczenia definitio czyli 'do granicy' chodzi o określenie granicy zbioru do którego odnosi się dane pojęcie/słowo. Określenie granic desygnatu.

Co ważne mamy różne rodzaje definicji, czyli różne zakresy znaczeniowe, dlatego zależy mi przede wszystkim na definicji różnicującej pary słów gdzie skupiamy się na różnicach i granicy między nimi, typowa definicja wyraźna lub kontestowa też mile widziana, jakby co to słowniki i encyklopedie pomogą ;)

Jakby co to możemy jechać na moich definicjach, ale to popsuje całą zabawę, bo na swoich dawno to poukładałam i nawet się jakimś cudem trzyma :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 19, 2020 9:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
No ale definicja to nie może być to, tamto, albo jeszcze coś innego.
Definicja jest to zwięzłe i obejmujące całość określenie tego, czego dotyczy.
Nie może być więcej różnych definicji na ten sam przedmiot.


N kwi 19, 2020 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
Aha, czyli uważasz, że coś co istnieje i funkcjonuje jest niemożliwe.
Weź najbardziej banalny desygnat, jakiś konkretny i pojedynczy i nie budzący wątpliwości jeśli chodzi o nazwę przedmiot i poszukaj w różnych źródłach.
Albo lepiej, weź dowolny materialny przedmiot i się zapytaj co to jest i poproś o definicję. Polecam jakiś ciuch damski ;)
Zauważ, że definicje odnoszące się do desygnatów nie zaliczanych do konkretnych obiektów fizycznych są bardziej problematyczne, a wiele pojęć jest serio niedefiniowalnych bez dodatkowego określenia.
Np liczba.
Mamy bardzo konkretne definicje liczb naturalnych czy urojonych, ale poproś o definicję pojęcia liczba. Cyfra ok- symbol graficzy odnoszący się do liczby. Liczba to coś innego niż ilość czy odległość.

W przypadku pojęć takich jak Bóg czy ateista funkcjonuje tak wiele definicji odnoszących się do bardzo różnych zakresów znaczeniowych, że bez uzgodnienia którą uznamy za poprawną dyskusja nie ma sensu.

Zrozum- jestem gotowa na potrzeby dyskusji przyjąć Twoje definicje/ odpowiadające Tobie definicje, z tym, że jeśli będzie to prowadziło do absurdów to je wykażę. Obstawiam, że tego się boisz i stąd te problemy. Serio- możesz skopiować z słownika lub encyklopedii którą uważasz za odpowiednią. Tylko wybierz po jednej definicji, ok?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 19, 2020 13:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
IrciaLilith napisał(a):
Aha, czyli uważasz, że coś co istnieje i funkcjonuje jest niemożliwe.


Skąd taki wniosek? Dla mnie jedynym źródłem dla zdefiniowania czegoś jest prawda, czyli rzeczywistość. Słowników nawet nie biorę do rąk, bo tam są powypisywane bzdury nad bzdurami.
Dlaczego mam się pytać o definicję? Jeżeli znam prawdę w tym zakresie, to sam ją formułuję.

IrciaLilith napisał(a):
W przypadku pojęć takich jak Bóg czy ateista funkcjonuje tak wiele definicji odnoszących się do bardzo różnych zakresów znaczeniowych, że bez uzgodnienia którą uznamy za poprawną dyskusja nie ma sensu.


Definicja, jak już pisałem, może być tylko jedna w odniesieniu do jakiegoś przedmiotu.
Definicja pojęcia bóg jest zależna od religii której to słowo dotyczy.
Ateista, to inaczej bezbożnik, czyli ktoś, kto nie uznaje żadnego bóstwa i tu jest wielkie zakłamanie, bo każda religia uznaje jakieś bóstwo. Tym słowem ignoranci określają materialistów, którzy nieświadomie wyznają bóstwo, bo oni wierzą, że świat materialny powstał samoistnie z niczego, a więc przypisują cechy boskie materii i dlatego należy nazywać ich materialistami.
Właśnie z powodu braku zdefiniowania pojęć, w sprawach religii panuje wielki zamęt i ludzie nie rozumieją tego wszystkiego.


N kwi 19, 2020 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
O... jakie to bóstwo jest uznawane w buddyzmie zen?

Chyba z podanej przez Ciebie definicji wynika, że tylko byty nie znające pojęcia bóstwa są ateistami, bo sama wiedza o takim pojęciu sprawa, że uznaje się fakt istnienia bóstwa choćby jako słowa, konceptu czy pojęcia.

Dlatego też tak istotne jest zdefiniowanie znaczenia słowa bóg oraz Bóg.

Znasz prawdę? To co to jest ta prawda? To się je? ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 19, 2020 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 21, 2019 19:07
Posty: 90
Post Re: Ateista nie wie, a czy wierzący w Boga wie?
IrciaLilith napisał(a):
O... jakie to bóstwo jest uznawane w buddyzmie zen?


Guzik mnie to obchodzi! Niech sobie mają jakie chcą, ale z pewnością jakieś mają.
Materialiści też mają, ale chyba żaden z nich nie potrafi go określić, a nawet chyba nie wiedzą, że je wyznają.

IrciaLilith napisał(a):
Chyba z podanej przez Ciebie definicji wynika, że tylko byty nie znające pojęcia bóstwa są ateistami, bo sama wiedza o takim pojęciu sprawa, że uznaje się fakt istnienia bóstwa choćby jako słowa, konceptu czy pojęcia.


Nie! Z tej definicji wynika, że ateiści nie uznają żadnego bóstwa, czyli w nie nie wierzą.
Bóstwo jest fundamentem każdej religii. Jeżeli nie ma bóstwa, nie ma tez religii, a religia prowadzi do celu życia.

[...]Proszę o zaprzestanie pisania obraźliwych generalizacji dotyczących ateistów. MH.


IrciaLilith napisał(a):
Znasz prawdę? To co to jest ta prawda? To się je?


Jesteś ateistką że wszystko chcesz jeść?
Czy Twoim idolem jest Poncjusz Piłat?
Prawda jest to wszelka rzeczywistość. Prawdy się nie je, tylko się ją poznaje swoimi zmysłami.
Poznanie prawdy jest podstawą wszelkiego konstruktywnego rozumowania.
Mądrość jest to poznanie prawdy na poziomie pozwalającym prawidłowe odróżnianie dobra od zła.
Głupota jest to brak znajomości prawdy, albo jej niski stopień poznania, nie pozwalający na prawidłowe odróżniania dobra od zła.


Pn kwi 20, 2020 8:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL