Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 6:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona
 Czego nie może wszechmogący Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Nie byłoby też zmartwychwstania bez zdrady Judasza...
Zresztą nie uważam,że nie ma to znaczenia a jedynie że niekoniecznie śmierć na krzyżu jest najważniejsza, gdyż mam wrażenie, że Piłat np uniewinniając Jezusa nie pokrzyżował by boskich planów...

Katon i Alus- bardzo proste przedstawienie poziomu wpływu zaburzeń organicznych w mózgu na ludzkie zachowanie:
https://drive.google.com/file/d/1BBQtcz ... p=drivesdk
Nie uwierzę,że Bóg może tego typu zjawisk nie uwzględniać.
U osób wybitnie łatwo wpadających w złość oraz agresywnych zazwyczaj podczas badania fMRI odnajduje się istotne klinicznie zaburzenia organiczne.
Co ciekawe wiedza o takiej przyczynie wcale nie prowadzi do eskalacji problemu, ale jakby przerywa cykl obwiniania się i zwiększa skuteczność terapii.

Alus
Wszechmogący Bóg ma jakiś powód aby jednym dawać zdrowe mózgi ze sprawnymi mechanizmami samokontroli oraz empatii a innym nie, pytanie jaki przy założeniu o identycznych duszach mających te same potrzeby i zdolności?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 11, 2020 19:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Są różne dusze i każda dostaje odpowiedni mózg, a może móżg dostaje duszę.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 11, 2020 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Czyli dusza która dostaje taki mózg który sprawia że ktoś jest złym człowiekiem trafia do piekła.


Pn maja 11, 2020 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
To od niej zależy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 11, 2020 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Andy- jesteś duszą która ma mózg czy mózgiem, który ma duszę? Czym i dlaczego dusze Twoim zdaniem się różnią?

Co zależy od duszy i w jaki sposób?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 11, 2020 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Jestem całością , która ma dusze i mózg
To od człowieka zależy czy wybierze dobro czy zło

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 11, 2020 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Masz duszę i masz mózg, ale nimi nie jesteś czy raczej są Twoimi elementami? Jeśli elementami to brak którego unicestwi Ciebie? To jak z ciałem, ciało bez rąk czy nóg nadal jest ciałem, ale brak tułowia i głowy sprawi, że raczej ciałem samych rąk i nóg nie nazwiesz...

Andy- co ogranicza wolność wyboru dobra lub zła?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 11, 2020 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
ogranicza zaślepienie, zatwardziałość

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 11, 2020 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Andy72 napisał(a):
Jestem całością , która ma dusze i mózg
To od człowieka zależy czy wybierze dobro czy zło

Ale jak coś sprawi że mózg ulegnie poważnemu uszkodzeniu, a zachowujesz jeszcze jakieś funkcje życiowe to stajesz się taką roślinką. Nikogo nie rozpoznajesz, nie możesz myśleć, nic nie czujesz, po prostu jakby cię już nie było. Co z duszą? Gdzie ona? Co ze świadomością?


Pn maja 11, 2020 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Wystarczy poważna choroba psychiczna i już trudno mówić o podejmowaniu świadomych decyzji... Bóg oczywiście, jeśli jest wszechmogący, naprawić mózgi takim ludziom, ale z jakiś przyczyn tego nie robi, a jeśli jest wszechwiedzący i sprawiedliwy to wszelkie takie ograniczenia musi uwzględniać. Już wstępna znajomość psychologii, psychiatrii i neurologii oraz neurobiochemii sprawia, że dostrzega się całą masę czynników, które mają ogromny wpływ na podejmowane decyzje. Dobrym przykładem są choćby uzależnienia czy choroby neurodegeneracyjne oraz uszkodzenia mózgu powodujące drastyczne zmiany w zachowaniu.

Andy- twierdzisz, że zatwardziałość i zaślepienie, ok, ale co jest ich przyczyną?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn maja 11, 2020 21:52
Zobacz profil
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
IrciaLilith napisał(a):
Nie byłoby też zmartwychwstania bez zdrady Judasza...
Zresztą nie uważam,że nie ma to znaczenia a jedynie że niekoniecznie śmierć na krzyżu jest najważniejsza, gdyż mam wrażenie, że Piłat np uniewinniając Jezusa nie pokrzyżował by boskich planów...

Katon i Alus- bardzo proste przedstawienie poziomu wpływu zaburzeń organicznych w mózgu na ludzkie zachowanie:
https://drive.google.com/file/d/1BBQtcz ... p=drivesdk
Nie uwierzę,że Bóg może tego typu zjawisk nie uwzględniać.
U osób wybitnie łatwo wpadających w złość oraz agresywnych zazwyczaj podczas badania fMRI odnajduje się istotne klinicznie zaburzenia organiczne.
Co ciekawe wiedza o takiej przyczynie wcale nie prowadzi do eskalacji problemu, ale jakby przerywa cykl obwiniania się i zwiększa skuteczność terapii.

Alus
Wszechmogący Bóg ma jakiś powód aby jednym dawać zdrowe mózgi ze sprawnymi mechanizmami samokontroli oraz empatii a innym nie, pytanie jaki przy założeniu o identycznych duszach mających te same potrzeby i zdolności?

Raz piszesz, że zło to jedynie genetyka, innym razem, zło jako efekt dysfunkcji mózgu z winy Boga, który kogoś obdarzył tym wybrakowanym mózgiem.
Zdecyduj się, albo genetyka - czyli skutki niefrasobliwego życia przodków dokonujących samozniszczenia własnych organizmów, albo zły Bóg.
Teologia precyzuje czym jest grzech, czyli działanie świadome i dobrowolne - sądzisz, że Bóg odrzuca to kryterium?
Ocenę złości daje Biblia - Gniewajcie się, ale nie grzeszcie: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce (Ef 4,26) - uczucia nie są grzechem ale już grzechem jest zatwardziałość w gniewie, chęć odwetu.


Wt maja 12, 2020 7:19
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
katon napisał(a):
Alus napisał(a):

Decyduje sumienie, które każdy posiada, a które jest drugim po Bogu.
Owszem funkcjonują ludzie ze źle ukształtowanym sumieniem, po części to wpływ środowiska, a największy wpływ ma wybujałe ego.
Ci ludzie tak w slamsach, jak i na szczytach władzy, postępują niegodziwie, perfidnie, ale nie jedynie z racji tego, że ich sumienie zostało uśpione, ale w dużej mierze przez to, że usiłują zagłuszyć własne sumienie, które nigdy nie przestaje napominać. Wyrzuty sumienia u wielu wywołują złość i agresję.

A jak ktoś ma wrodzone predyspozycje do czynienia zła? I wtedy nawet jak urodzi się w dobrej rodzinie, to i niewiele będzie trzeba aby zło czynił. I co on winien?

Nie istnieje coś takiego ja wrodzone dyspozycje do czynienia zła.
Jeśli czynione zło jest wynikiem zaburzeń mózgu, jego dysfunkcji, to trudno mówić o działania świadomym i dobrowolnym. Skoro my ludzie uwzględniamy to kryterium, to cóż dopiero Bóg, który jest Miłością, pozbawioną wszystkich naszych przywar.


Wt maja 12, 2020 7:24
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Wybawiony napisał(a):
Tymczasem apostoł Paweł napisał : " Słowo o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, dla nas jednak, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą" (1Kor.1:18)
Bez krzyża Chrystusa nie byłoby zmartwychwstania.

I ten sam apostoł pisze gdyby nie było zmartwychwstania próżna byłaby nasza wiara.
Jezus Bóg przyjął okrutną śmierć na krzyżu jako unaocznienie ludziom Prawdy o miłości Boga.
A zmartwychwstając dowiódł sensu ludzkiego istnienia.


Wt maja 12, 2020 7:30

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Alus, ja po prostu nie dostrzegam opcji dokonywania jakichkolwiek autodestrukcyjnych zachowań w pełni świadomie oraz dobrowolnie. Zawsze gdy się zagłębi w dany temat trafia się na przyczyny których powodem zaistnienia nie jest działanie świadome ani dobrowolne, są to czynniki losowe, że tak to ujmę ( genetyka, epigenetyka, środowisko) oraz niewiedza, nieświadomość i ignorancja.

Nigdzie nie piszę, że dysfunkcje mózgu to wina Boga- przeczytaj na spokojnie całe zdanie, a prawdopodobnie zrozumiesz co sugeruję i dostrzeżesz w tym logikę i sens o ile nie zaczniesz kombinować w jakimiś karami za grzechy... Powiem tak- czy przejście na trudniejszy lvl gry jest karą?
Powiedzmy, że masz wybór: zostać na etapie traktowania wielu spraw jako boskich tajemnic, których się nie da pojąć albo dowiedzieć się jak to działa, że np niektórzy rodzą się w po prostu trudniejszych warunkach. Pomyśl co decyduje o tym którą opcję wybierzesz? Jakie cechy i przekonania?

Jasne, że emocje i uczucia nie są grzechem, tylko czy przekonania, których ktoś nie potrafi zmienić, albo wręcz nie dostrzega powodu aby miał choćby podjąć taką próbę są grzechami czy raczej istotną okolicznością łagodzącą?

Serio uważasz, że wady genetyczne to skutki niefrasobliwego życia przodków? Na jakiej to podstawie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 12, 2020 7:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1384
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić, albo z czym właściwie walczysz. A może sama tego nie wiesz?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 12, 2020 7:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL