Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
 Czego nie może wszechmogący Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Mam wątpliwości, czy w wyrażeniu "Wszechmogący Bóg" dobrze odczytujemy czym jest Bóg i czym jest Jego wszechmoc. Wydaje się, że w powyższym wyrażeniu zakodowany jest dualizm między z jednej strony "Bogiem", a z drugiej - światem czy stworzeniem. Poza tym zakodowana jest tu idea, iż Bóg jest osobą podobną do nas.

Jednak może być inaczej. Bóg to może nie być oddzielna od wszechświata osoba, ale rzeczywistość współdziałająca ze światem, oczywiście ostateczna, ale nie taka, jak na swoje podobieństwo sobie ją wyobrażamy.


Pn lis 27, 2023 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
kneetzstopz napisał(a):
Skoro Bóg Ojciec Jahwe stworzył wszystko to co dla niego może być niemożliwe?
Pytasz, bo masz jakieś "zadanie" dla Stwórcy?... ;)

Swołocz napisał(a):
Mam wątpliwości, czy w wyrażeniu "Wszechmogący Bóg" dobrze odczytujemy czym jest Bóg i czym jest Jego wszechmoc.
A ja mam wątpliwości, czy słusznie idziesz w kierunku myślenia o Bogu nie na sposób osobowy... ("czym jest"; nie!: "kim jest" - wg mnie to tak można tylko pojmować, bo inaczej to się zrówna Boga z rzeczami??)

Swołocz napisał(a):
Poza tym zakodowana jest tu idea, iż Bóg jest osobą podobną do nas.
Nie, to my jesteśmy do Boga podobni - Biblia podaje: stworzeni na Boży obraz i podobieństwo... (Rdz 1,27).

Swołocz napisał(a):
Jednak może być inaczej. Bóg to może nie być oddzielna od wszechświata osoba, ale rzeczywistość współdziałająca ze światem, oczywiście ostateczna, ale nie taka, jak na swoje podobieństwo sobie ją wyobrażamy.
Sprzeciwiam się temu, by "odosobowiać" Pana Boga! Przynajmniej ja nie mogę myśleć, że On nie jest osobą; że jest... no właśnie: czym?! (czy do panteizmu# to nie prowadzi?)

    #Panteizm to pogląd filozoficzno-religijny, według którego Bóg jest tożsamy ze światem. Oznacza to, że nie ma dwóch oddzielnych bytów: Boga i świata, ale Bóg jest wszystkim, co istnieje.

    Panteizm można podzielić na dwa główne rodzaje:
    * Panteizm emanacyjny, który zakłada, że Bóg jest źródłem świata, a świat jest emanacją Boga.
    * Panteizm naturalistyczny, który zakłada, że Bóg jest immanentny w świecie, czyli obecny w nim w sposób nieodłączny.

    Panteizm jest często krytykowany przez teologów chrześcijańskich, którzy uważają, że prowadzi do zaniku wiary w Boga osobowego.

    Przykłady panteizmu:
    * Hinduizm, w którym bóg Brahman jest tożsamy ze światem.
    * Buddyzm, w którym nirwana jest postrzegana jako stan jedności z Absolutem.
    * Poglądy filozofów takich jak Spinoza, Giordano Bruno czy Baruch Spinoza.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lis 27, 2023 12:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Czego nie może wszechmogący Bóg?
Nie od-osabiam Pana Boga, lecz napisałem, że może być On bytem współdziałającym ze światem. To nie oznacza, że jest tożsamy w ścisłym sensie ze światem, ale jest w nim bardzo gruntownie obecny. Poza tym jak mówisz, że Bóg jest osobą, to z natury rzeczy Go antropomorfizujesz. Gdyż jedyną osobą, jaką znamy, jest człowiek. Bóg to może być o wiele bardziej złożony i wzniosły byt, niż nam się wydaje.

Nie podzielam też panteizmu, ale bardziej - panenteizm.

A jeśli już panteizm - to przywołany przez Ciebie panteizm emanacyjny.


Pn lis 27, 2023 16:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL