Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Prawo naturalne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Prawo naturalne
W watku o LGBT, cenzurze i innych czesto pojawia sie slowo - prawo.
Odwolam sie do cytatu z Ksiegi Pwt Prawa lub Rzymian:
Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić.
lub zbieznej z Katechizmem wypowiedzi Jerzego:
Sumienie można tak mieć wykoślawione, że zło się dobrem zwie! Nie można na nim bazować w temacie rozliczenia z życiorysu - potrzebna jest zewnętrzna ocena: Sędzia-Bóg tego dokona obiektywnie sądząc człowieka, a nie subiektywnie tylko czyjeś sumienie samo go osądzi...
Choć ono - gdy jest należycie uformowane, to pełni taką rolę kontrolną.

Czytalem gdzies wypowiedz ze w Procesie Norymberskim sedziowie odwolywali sie do prawa naturalnego co teraz juz nie bylo by mozliwe.
Czy tak rzeczywiscie jest.
Czy dzialanie cenzury, nie wpuszczenie Ziemkiewicza lub Szustaka, takie lub odwrotne poglady na LGBT sa zgodne z sumieniem - prawem naturalnym.
A moze sumienie mowi nam inaczej ale wybieramy mniejsze zlo lub poprawnosc polityczna jak Biden i jego duchowny doradca. Bo inny duchowny zostal pozbawiony urzedu.


Śr lis 15, 2023 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Prawo naturalne
Zadnego prawa naturalnego nie widzialem ani nie czytalem wiec moze uscislisz co rozumiesz pod tym pojeciem?


Cz lis 16, 2023 1:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Prawo naturalne
Odwrotnością prawa naturalnego jest prawo talmudyczne, gdzie liczą się przepisy i kruczki prawne.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 16, 2023 2:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Prawo naturalne
Myślę, że o prawie naturalnym można mówić, wszak np. tak czytamy w Biblii:
    Rz 2,14-15 BR
    (14) Kiedy bowiem poganie, którzy nie mają Prawa, idąc za naturą czynią właśnie to, co nakazuje Prawo, to ludzie ci, nie posiadając Prawa, sami dla siebie są Prawem.
    (15) Dają dowód, że treść Prawa jest wypisana w ich sercach, przy czym sumienie ich jest niczym świadek, który w myślach oskarża ich lub bierze w obronę,

W myśl tego cytatu nie dziwi, że nawet w najdalszych od cywilizacji miejscach, żyjący tam ludzie mają pewne reguły i normy moralne - np. noszą przepaski na biodrach, by zasłaniać miejsca intymne; albo zabicie kogoś traktują jako zło... itd.
Ja na to patrzę jako na przejawy tego naturalnego, albo inaczej: danego/wszczepionego przez Stwórcę prawa w sumienie/serca każdego z ludzi...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 16, 2023 6:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Prawo naturalne
Wrodzone zasady zachowania powstają w wyniku ewolucji, ponieważ są korzystne. Na przykład byłoby szkodliwe, gdyby ludzie żyjący w społeczności ciągle się bili (albo wilki raniłyby się nawzajem, a przecież razem polują, więc są od siebie zależne). Natomiast zasłanianie miejsc intymnych służy po prostu ochronie wrażliwych części ciała i dlatego czujemy chęć ich zasłaniania. Ci, którzy nie mieli takiego pragnienia częściej mieli w związku z tym problemy, które sprawiały, że rzadziej przekazywali swoje geny dalej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lis 16, 2023 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Prawo naturalne
Wydaje mi się, że wchodząc w niniejszy temat, można byłoby najpierw zerknąć do jakichś źródeł. Choćby Wiki. To może być jakimś punktem wyjścia.
Jako podstawowe prawa wymienia się: prawo do samoposiadania (tj. prawo do obrony przed ingerencją innych osób w nasze życie), prawo własności, prawo do utrzymania życia, prawo do posiadania owoców własnej pracy.
Prawo naturalne jest uważane za wyższe od prawa stanowionego (przez ludzi)gdyż dotyczy wartości samoistnych, niezbywalnych i niezmiennych w czasie i przestrzeni.
Dla wierzących prawo naturalne jest dziełem Boga przekazanym ludziom za pośrednictwem obserwacji natury, świata zwierząt i roślin, a także zaspokajania i odczuwania potrzeb własnych oraz innych osób wewnątrz społeczności.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz lis 16, 2023 9:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Prawo naturalne
Idący napisał(a):
Dla wierzących prawo naturalne jest dziełem Boga przekazanym ludziom za pośrednictwem obserwacji natury, świata zwierząt i roślin, a także zaspokajania i odczuwania potrzeb własnych oraz innych osób wewnątrz społeczności.
I to brzmi sensownie, ale słowa o ewolucji w wypowiedzi Soul33 mnie nie pociągają...
Jestem dumny z pochodzenia mającego początek u Boga, a nie w jakiejś "zupie prebiotycznej" (w tej zupie wyczuwam muchomora sromotnikowego ;) )!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 16, 2023 9:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Prawo naturalne
A nie przeszkadza Ci, gdy życie zaczyna się od połączenia plemnika z komórką jajową?

Idący napisał(a):
Prawo naturalne jest uważane za wyższe od prawa stanowionego (przez ludzi)gdyż dotyczy wartości samoistnych, niezbywalnych i niezmiennych w czasie i przestrzeni.

Może i prawo naturalne stoi wyżej, ale oprócz takich oczywistości jak prawo do życia i poczucia bezpieczeństwa niewiele można precyzyjnie określić. Przykładowo, nie chodzi o życie jakiekolwiek, tylko o godne życie, co jest już pojęciem przynajmniej dyskusyjnym. A gdy choćby spojrzymy do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która z prawem naturalnym powinna się pokrywać lub z niego racjonalnie wynikać, to już można znaleźć choćby prawo do zawarcia małżeństwa i zaraz robi się 150 stron dyskusji dotyczących osób LGBT.

Z pewnością jednak warto tutaj przytoczyć Powszechną Deklarację Praw Człowieka:
https://www.unesco.pl/fileadmin/user_up ... owieka.pdf

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lis 16, 2023 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Prawo naturalne
Soul33 napisał(a):
A nie przeszkadza Ci, gdy życie zaczyna się od połączenia plemnika z komórką jajową?
A cóż by mi mogło to przeszkadzać?! Toż to piękny przykład na to, że jest jakiś w tym porządek, cel i przyszłość dla tak zaczynającego się życia...
Zauważmy, że obie łączące się struktury są żywe i niosą genetyczną informację; to nie jest jakieś dopiero "warzenie tej pierwotnej zupy", gdzie ni ładu, ni składu nie było... - wszystko niby szło na żywioł: metodą prób i błędów bez żadnego odgórnego planu... Nie, ja tego "posiłku nie zjem"!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 16, 2023 10:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Prawo naturalne
A dla mnie świat, w którym życie nie mogło powstać samoistnie byłby płytki i właściwie niedorobiony. Ale to nie o tym wątek, więc może chciałbyś wyrazić jakąś opinię dotyczącą praw człowieka i czy uważasz je za zgodne z prawem naturalnym?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lis 16, 2023 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Prawo naturalne
Ze skopjuje ze strony - trybunal narodowy.pl¨:
"Prawo naturalne (lex naturalis) – to zbiór norm, które obowiązują całe społeczeństwo i władzę państwową bez względu na to, czy są one przez tą władzę ustanawiane i uznawane, czy nie.

Każda zbiorowość ludzka we wczesnych etapach swojego rozwoju wykształciła zbiór norm postępowania, co potwierdza jedna z sentencji łacińskich „Ubi societas, ibi ius” (gdzie społeczeństwo tam prawo). Ludzie od momentu tworzenia pierwszych zorganizowanych zbiorowości organizowali też prawo. Było ono niezbędne we współistnieniu i relacjach społecznych. Początkowo było to prawo zwyczajowe, niepisane.

Pierwszy skodyfikowany zbiór praw wydał władca Babilonu Hammurabi (XVIII XVII w. p.n.e.), przez historyków nazywany Kodeksem Hammurabiego. Kodeks zawierał szereg praw obowiązujących obywateli i niewolników.

Za źródło norm postępowania uważa się naturę Boga (Kościół Katolicki), naturę społeczną lub niezmienną naturę ludzką (oświecenie). O boskim pochodzeniu prawa pisali w swoich dziełach św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu. Zwolennicy pochodzenia prawa z natury społecznej to m in. Jan Jakub Rousseau i Immanuel Kant.

Współcześnie uznaję się prawo naturalne za wzór dla prawa stanowionego. Normy prawa naturalnego odwołują się do natury człowieka, któremu Bóg dał wolną wolę i rozum, aby nimi rozporządzać dla dobra ogólnego. Naczelną ideą prawa naturalnego jest idea dobra i nakaz – Należy czynić dobro.

Prawo naturalne oparte jest na naturze ludzkiej, nie można więc jego zniszczyć lub zabrać człowiekowi. Prawo naturalne jest nadrzędne przy tworzeniu prawa państwowego, nawiązuje do godności człowieka, powszechnego dobra i sprawiedliwości społecznej, a nie dążenia władzy do zaspokojenia własnych doraźnych interesów.

Prawo naturalne jest bardziej stabilne i trwałe od prawa stanowionego, gdyż odnosi się do woli Bożej, która podyktowała człowiekowi uniwersalne i niezmienne zasady postępowania w zbiorowości.

Podstawowe przykłady prawa naturalnego to: prawo do własności, do życia, do owoców swojej pracy, do zabawy, do religii itp."

W zastosowaniu do forum czasami spotykam sie z interwencjami moderacji typu - udowodnij, wykaz itp.
Wg mojego przekonania istnieja zasady o ktorych po prostu wiem bo tak mam wpisane.


Cz lis 16, 2023 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Prawo naturalne
robaczek2 napisał(a):
W zastosowaniu do forum czasami spotykam sie z interwencjami moderacji typu - udowodnij, wykaz itp.
Wg mojego przekonania istnieja zasady o ktorych po prostu wiem bo tak mam wpisane.
Ładnie ktoś to wyraził: "istnieja zasady o ktorych po prostu wiem bo tak mam wpisane" - a ma to oparcie w tym, co zacytowałem wyżej z Listu do Rzymian, rozdział 2. Wierzę, że tak właśnie Stwórca to urządził, że dał każdemu pewien "zaczyn", który może się rozróść i pięknym "chlebem" być, albo... "zakalcem", gdy się nie zadba należycie o ten dany zaczątek w nas tego, co dobre (na tej samej zasadzie też patrzę na temat wiary: nie mają wytłumaczenia ci, co się samo usprawiedliwiają słowami: a ja to niewierzący w Boga, bo mi Pan Bóg daru wiary nie dał...; dał, tylko się rozejrzyj, co się z nim stało!).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 16, 2023 11:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Prawo naturalne
Inny cytat o prawie naturalnym:
"Trudno mówić o prawie naturalnym i normach absolutnych, także i dziś,
w dobie wszechobecnego liberalizmu, którego jedyną wartością jest respektowanie różnorodności i przyznawanie każdemu człowiekowi prawa do subiektywnego pojmowania prawdy. Obecnie, nawet jeśli przyjmuje się istnienie prawa naturalnego, to uważa się, że jest pojęciem tak wieloznacznym, że nie należy poświęcać mu większej uwagi. .......
Powodów dla których odrzuca się prawo naturalne jest wiele. Każde jednak jego odrzucenie, jak wykazała historia, prowadzi do katastrofalnych następstw."
Prowadzi do katastrofalnych nastepstw. W zyciu spolecznym i w zyciu jednostki.


Cz lis 16, 2023 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Prawo naturalne
Jak widzę, że się różne opinie cytuje, to... nie mogłem sobie odmówić przyjemności (tak, to jest przyjemność, choćby dlatego, że lubię wypowiedzi podane w punktach) zaczerpnąć z zasobów AI:

    Prawo naturalne - czy możesz to pojęcie przybliżyć, aby można było wiedzieć, co się za nim kryje, gdy jest używane?
    ChatGPT
    Prawo naturalne to koncepcja filozoficzna, która odnosi się do idei, że istnieją pewne zasady moralne lub prawa, które są niezależne od ludzkich ustawień czy konwencji społecznych. Oznacza to, że te zasady mają obowiązywać niezależnie od czasów, kultur czy decyzji legislacyjnych.

    Podstawowe cechy prawa naturalnego to:

    1. Obiektywność: Prawo naturalne zakłada, że istnieją obiektywne standardy moralne, które mają uniwersalne znaczenie dla wszystkich ludzi. Te zasady nie są subiektywne ani zależne od jednostkowych preferencji.

    2. Rozróżnienie między prawem a moralnością: Prawo naturalne często rozróżnia między prawem (legislacyjnym, ustanawianym przez człowieka) a moralnością (odnoszącą się do fundamentalnych zasad moralnych, które istnieją niezależnie od ludzkich ustaleń).

    3. Integralność z naturą ludzką: Koncepcja prawa naturalnego często opiera się na przekonaniu, że istnieje pewna integralność z naturą ludzką, a zasady moralne wynikają z fundamentalnych cech ludzkości.

    4. Uniwersalność: Zasady prawa naturalnego mają mieć charakter uniwersalny, co oznacza, że powinny być zrozumiałe i akceptowalne dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich kultury czy pochodzenia.

    5. Podstawa etyczna: Prawo naturalne często stanowi podstawę dla teorii etycznych, które starają się określić, co jest moralnie właściwe i niezbędne dla zachowania moralnej integralności.

    W historii filozofii istnieją różne interpretacje prawa naturalnego, zaczynając od starożytnych filozofów greckich, takich jak Sokrates i Arystoteles, aż po filozofów chrześcijańskich i myślicieli renesansowych. Rozwój tego pojęcia był kontynuowany przez wielu filozofów, takich jak John Locke, Thomas Hobbes, czy Immanuel Kant.

    W dzisiejszych czasach koncepcja prawa naturalnego jest nadal przedmiotem debaty w filozofii moralnej i prawniczej. Nie wszyscy filozofowie zgadzają się co do tego, czy istnieje obiektywne prawo naturalne, i jakie zasady powinny być uznane za jego część.
:-)
Ode mnie: wierzę, że takie prawo naturalne istnieje; w mojej ocenie świadczy ono na rzecz istnienia Boga-Stwórcy!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lis 16, 2023 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Prawo naturalne
Jerzy_67 napisał(a):
Ode mnie: wierzę, że takie prawo naturalne istnieje; w mojej ocenie świadczy ono na rzecz istnienia Boga-Stwórcy!

Ja tez.
Chyba jest o wiele trudniej zaakceptowac uniwersalne prawa jezeli sie jest niewierzacym. Ale to jest poza moja wyobraznia ze tylko prawo stanowione.
Na poczatku zacytowalem Twoja wypowiedz o sumieniu.
Czesto okresla sie sumienie jako glos Boga w czlowieku.
Czy mozna mowic o sumieniu jezeli sie nie wierzy?


Cz lis 16, 2023 12:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL