Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona
 ofiara przebłagalna Jezusa 
Autor Wiadomość
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
robaczek2 napisał(a):
Sysydlaczek napisał(a):
Nie, chrześcijanin powinien być takim geekiem jak Jezus - wzór niedościgniony, dlatego ludzie wymyślili już mnóstwo sposobów, by jak najbliżej się do tego wzoru zbliżać. Pokuty, ascezy, pustelnie, włosiennice itd.

Nie za bardzo wiem co to ma wspolnego z chrzescijanami. Haslo "per aspera ad astra" chyba ma przedchrzescijanska tradycje. Dopiero niedawno ktos powiedzial "robta co chceta".

Kochaj i rób co chcesz zaapelował kilkanaście wieków temu św Augustyn.
Jeśli ktoś ponad 20 lat swego życia poświęca na pomoc chorym, starym i ubogim, zbierając przy tym cięgi ze strony "prawych i jedynie słusznych", to logiczne, że kocha ludzi.


N paź 04, 2020 7:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Mrs_Hadley napisał(a):
, argumentacja dobierana jest nie pod kątem krytycznym, tylko osobistych uraz. Co chcesz przez to osiągnąć?

Osobiste urazy były katalizatorem zdjęcia różowych okularów i krytycznego spojrzenia na to, co ta teologia, czy ogólnie religia mówi o Bogu i człowieku. Chciałem skonfrontować swoje aktualne spojrzenie na te sprawy ale dyskusja rozwinęła się bardziej niż sądziłem.


N paź 04, 2020 8:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Sysydlaczek napisał(a):
Osobiste urazy były katalizatorem zdjęcia różowych okularów i krytycznego spojrzenia na to, co ta teologia, czy ogólnie religia mówi o Bogu i człowieku. Chciałem skonfrontować swoje aktualne spojrzenie na te sprawy ale dyskusja rozwinęła się bardziej niż sądziłem.
Czym jest dla ciebie ofiara przebłagalna Jezusa Chrystusa? Czy byłbyś w stanie poświęcić swego pierworodnego na ofiarę Bogu? (https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=22)


N paź 04, 2020 10:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
ErgoProxy napisał(a):
On ma rację. Ponieważ to jest forum religijne, to zwrócę tylko uwagę, że pranie mózgu jest często wręcz niezbędne do wyciągnięcia człowieka z toksycznej sekty i przywrócenia do normalności, jeśli on wszedł w tę sektę duszą, sercem. I naprawdę nie wiem, co pani chce osiągnąć taką polityką, że przykrą prawdę będziemy przed ludźmi ukrywać. Na forum młodych mam zabroniłaby pani pisać, że kupa śmierdzi? I w ogóle, jaka kupa, kupa to przecież brzydkie słowo?

@Ergo
Proszę o wyjaśnienie:
1. o jakiej sekcie mówisz, co nazywasz sektą w powyższej dyskusji?
2. kto komu i jakimi metodami pierze mózg w celu wyrwania z owej sekty?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 04, 2020 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
ga1robe napisał(a):
Czym jest dla ciebie ofiara przebłagalna Jezusa Chrystusa?


Jezus złożył ofiarę za nasze grzechy. Bóg wciela się i pragnie poprzez bolesną śmierć na krzyżu przyjąć na siebie winę za zło popełnione przez ludzi. I wydaje się to całkiem logiczne, bo Bóg po występku Rajskich podjął decyzję, że obciąży ludzi zwierzęcą, grzeszną naturą - więc na krzyżu w wymiarze symbolicznym wziął odpowiedzialność za tą decyzję i jej skutki.

Mowa o tym, że była to ofiara przebłagalna jest wykwitem teologii, obliczonym na to, żeby nie gorszyć maluczkich. Żeby maluczcy nie wpadli w pychę, że skoro Bóg sam mnie stworzył cielesnym, to niech teraz nie robi mi łaski, że ściąga ze mnie winę za zło które obciąża mnie i moje sumienie.

Tymczasem ofiara ta ma charakter duchowo oczyszczający. Jeśli rzeczywiście uwierzysz, że Jezus jest Bogiem, bierze na siebie Twoje przewiny i na dodatek Cię miłuje - to jest to nowina wskrzeszająca i pozwalająca iść w życiu dalej. A więc ofiara Jezusa jest pomocą dla ludzkości ze strony Boga, żeby w tym trudnym doświadczeniu życia, w tej obciążonej naturze cielesnej uzyskać duchowe ukojenie, wskrzeszenie i być może przeżyć jakąś metamorfozę, przemianę.

Tak bym to z grubsza rozumiał.


ga1robe napisał(a):
Czy byłbyś w stanie poświęcić swego pierworodnego na ofiarę Bogu? (https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=22)

Przywołujesz jakieś wydarzenie z czasów głęboko barbarzyńskich. Nie ma potrzeby składać Bogu takich ofiar i nie, nie złożyłbym, nie uczestniczył bym w tym chorym teatrze.


N paź 04, 2020 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Believing napisał(a):
Rozumiem, że sam jesteś spójny, logiczny, zaradny, emanując wiedzą, lotnością umysłu ponad przeciętnego człowieka.

Z pewnością Bóg powinien taki być (przynajmniej), a nie jest!

Believing napisał(a):
może właśnie dlatego, że jest tak inny od Ciebie, mnie, każdego człowieka, zrobił to co zrobił?

Podmiot o którym mowa w, jest odzwierciedleniem wizji Boga ówczesnych ludzi, i jako taki, mieści się w ramach ich mentalności, prawa, obyczajowości.
W ichniejszym pojęciu, Bóg jest dobry!
We współczesnym pojęciu, wręcz przeciwnie!

Believing napisał(a):
Szkoda, wielka szkoda, że nie ma dla Ciebie znaczenia czy Bóg okazał Ci swoją miłość i łaskę.

A no widzisz... ateiści już tak mają.

Believing napisał(a):
Hiob jest najlepszym przykładem czym jest wiara, ufność.

Przykład w jaki sposób jest "testowana" wiara i ufność Hioba, są iście karygodne!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N paź 04, 2020 16:01
Zobacz profil
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight
To tylko Bóg widziany Twoimi oczami.
Każdy z nas posiada własne doświadczenia, do których ma niezbywalne prawo.

Co do testowania - czyż życie nie czyni tego z nami, często weryfikując nasze plany i nadzieje?


N paź 04, 2020 18:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
W ichniejszym pojęciu, Bóg jest dobry!
We współczesnym pojęciu, wręcz przeciwnie!

Litosci. Powinno byc - w pojeciu Whispernight.
Cytuj:
Przykład w jaki sposób jest "testowana" wiara i ufność Hioba, są iście karygodne!

Oczywiscie wedlug kryteriow Whispernight.


N paź 04, 2020 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Believing napisał(a):
Whispernight To tylko Bóg widziany Twoimi oczami.
Każdy z nas posiada własne doświadczenia, do których ma niezbywalne prawo.

Ale my nie rozmawiamy o "Twoich czy moich" doświadczeniach i pojmowaniu Boga, ale o materiałach źródłowych, które de facto opisują jaki jest, czym jest, co czyni, i w jaki sposób to czyni!

robaczek2 napisał(a):
Whispernight napisał(a):
W ichniejszym pojęciu, Bóg jest dobry!
We współczesnym pojęciu, wręcz przeciwnie!

Powinno byc - w pojeciu Whispernight.

Również, ale przede wszystkim w pojęciu współczesnym! ;)

Obecnie w naszej dobie, powyższe starożytne standardy reprezentują radykalne ugrupowania islamskich fundamentalistów, ale rozumiem, że Ci to nie przeszkadza?

Stąd Ofiara Jezusa, jako zamierzenie Boga, jest zupełnie niespójna ze ST.

robaczek2 napisał(a):
Whispernight napisał(a):
Przykład w jaki sposób jest "testowana" wiara i ufność Hioba, są iście karygodne!

Oczywiscie wedlug kryteriow Whispernight.

Również, ale przede wszystkim w pojęciu współczesnym! ;)
Znęcanie się nad kimś, i krzywdzenie go w celu udowodnienia osobom trzecim, lojalności owego delikwenta, to mocno prymitywna forma dydaktyki "o lojalności"!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


N paź 04, 2020 20:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
Znęcanie się nad kimś, i krzywdzenie go w celu udowodnienia osobom trzecim, lojalności owego delikwenta, to mocno prymitywna forma dydaktyki "o lojalności"!
Trudno się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza, jeśli traktować tę opowieść dosłownie. Być może jako moralitet nie powinna być odczytywana dosłownie.


N paź 04, 2020 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
Również, ale przede wszystkim w pojęciu współczesnym! ;)
Znęcanie się nad kimś, i krzywdzenie go w celu udowodnienia osobom trzecim, lojalności owego delikwenta, to mocno prymitywna forma dydaktyki "o lojalności"!
Pod warunkiem że relacja dotyczy wspólnoty partnerskiej. W tych wspólnotach gdzie jest osoba dominująca, podległe mu osoby muszą mu się jej podporządkować. Kościół to wspólnota hierarchiczna. Ktoś komuś podlega, okazuje lojalność, bądź nieposłuszeństwo. Jak w rodzinie.


N paź 04, 2020 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Swołocz napisał(a):
Trudno się z tym nie zgodzić. Zwłaszcza, jeśli traktować tę opowieść dosłownie. Być może jako moralitet nie powinna być odczytywana dosłownie.

Dlatego piszę, że jest to bardzo prymitywny moralitet!

Współcześnie, lojalność rozumiana jest w kontekście uczciwości, a ta winna działać obustronnie!
Tylko wtedy owa relacja jest poprawna!

Przykład Hioba uwydatnia brak uczciwości ze strony Boga, który zezwala na krzywdzenie i znęcanie się nad bogobojnym Hiobem, aby ukazać Szatanowi lojalność Hioba wobec Boga.
To jest czysta patologia, i nawet alegorycznie, brak tu znamion uczciwości!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pn paź 05, 2020 10:11
Zobacz profil
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
Przykład Hioba uwydatnia brak uczciwości ze strony Boga, który zezwala na krzywdzenie i znęcanie się nad bogobojnym Hiobem, aby ukazać Szatanowi lojalność Hioba wobec Boga.
Księga Hioba przedstawia dwa tłumaczenia cierpienia Hioba. Jedno odrzuca jako niesłuszne. Następnie konkluduje, że choć to drugie jest bliższe prawdy, to ostatecznego wyjaśnienia nie ma. Natomiast nigdzie nie mówi, że Hiob cierpiał żeby coś komuś „pokazać”. No ale jak się księgi nie czytało, tylko przejrzało bryk na polskim, to potem się bredzi na jej temat głupoty.


Pn paź 05, 2020 10:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
Znęcanie się nad kimś, i krzywdzenie go w celu udowodnienia osobom trzecim, lojalności owego delikwenta, to mocno prymitywna forma dydaktyki "o lojalności"!

Oczywiscie aby sprawdzic lojalnosc generala nalezy mu udzielic jeszce wiecej pochwal i pieniedzy.
Moze inne pomysly na sprawdzenie lojalnosci, Whispernight?


Pn paź 05, 2020 12:06
Zobacz profil
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
To zależy, czy się przeciągnie strunę przy sprawdzaniu. U Hioba struny były akurat tytanowe; ba, zahartowały się jeszcze, jak Pan mu unaocznił, że rebelia sensu żadnego nie ma. Ja mam w tej kwestii odrębne zdanie, no ale...

W ogóle, chciałby robaczek służyć pod generałem, którego lojalność testuje się na sposób hitleryczny, że się go wrzuca jak von Paulusa do Stalingradu i zamiast pozwolić mu przebić się do swoich, pozwala się Sowietom metodycznie wyrzynać jego żołnierzy w warunkach ruskiej zimy, a na koniec sugeruje niedwuznacznie, żeby w łeb se strzelił?


Pn paź 05, 2020 12:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL