Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Jest jeden Bóg 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jest jeden Bóg
A bierzesz pod uwagę możliwość, że "autentyczne doświadczenie mistyczne" to kolejna, wyrafinowana iluzja umysłu ? Że doświadczenie mistyczne tworzy kolejny obrazek Boga ? Co to znaczy, że Bóg po prostu jest ? Samo w sobie to zdanie jest puste.

Cytuj:
osoby, które bardzo rozwinęły się duchowo i zauważyć, że opisują dokładnie to samo a jedynie korzystają z innych słów i porównań.

Czy fakt, że opisują dokładnie to samo ( z czym się nie zgodzę, bo nawet najlepiej rozwinięci duchowo chrześcijanie, dalej mówią o sądzie i piekle wiecznym np., czyli o rzeczach opartych na wierze), jest wystarczającym dowodem na to, że mówią Prawdę ? Pomijam tą prawdę, że miłość jest ważna i w ogóle ...


N gru 06, 2020 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jest jeden Bóg
Pod pojęciem autentycznego doświadczenia mistycznego rozumiem doświadczanie, które ukazuje iluzoryczność wszelkich obrazów Boga.
Z drugiej strony każde nasze doświadczenie jest właśnie wyrafinowaną iluzją umysłu, w tym doświadczenia kolorów, zapachów, dźwięków, bo to tylko interpretacja informacji otrzymanych z receptorów zmysłowych dokonywana przez umysł.

To Ty uważasz ludzi opowiadających o piekle i sądzie jako bardzo rozwiniętych duchowo, dla mnie są raczej rozwinięci religijnie.

Jeśli zdanie: Bóg jest uważasz za puste to.czy puste jest dla Ciebie także zdanie : Boga nie ma?

Dlaczego ot tak pomijasz to że Miłość jest ważna? Może istotne jest to czym Miłość jest?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N gru 06, 2020 16:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jest jeden Bóg
IrciaLilith napisał(a):
Pod pojęciem autentycznego doświadczenia mistycznego rozumiem doświadczanie, które ukazuje iluzoryczność wszelkich obrazów Boga.

Czym jeszcze charakteryzuje się autentyczne doświadczenie mistyczne. Bo to, że obala iluzoryczność wszelkich obrazów Boga to trochę mało. Taki stan można osiągnąć po dobrej trawce.

IrciaLilith napisał(a):
Jeśli zdanie: Bóg jest uważasz za puste to.czy puste jest dla Ciebie także zdanie : Boga nie ma?

Odpowiedziałaś pytaniem na pytanie. Rozjaśnij mój umysł na czym polega sens tych zdań.

IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego ot tak pomijasz to że Miłość jest ważna? Może istotne jest to czym Miłość jest?

Nie pomijam. Ale z miłością jest tak, że każde nowe pokolenie, ludzkość ogólnie, czy pojedyncza osoba cały czas odkrywa ją na nowo. Także miłości na tym świecie zawsze będzie deficyt i wiele gadania o niej, bo każde pokolenie ją odkrywa, potem umiera, potem przychodzi kolejne itd. Miłość jest ważna ale ostatecznie i tak każdy troszczy się o swoją pupę - przypomnij sobie ewangeliczną przypowieść o roztropnych pannach.


N gru 06, 2020 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jest jeden Bóg
Jeśli dobra trawka potrafi sprawić, że na serio obalisz wszelkie obrazy Boga to gratuluję, bo z zasady fakt faktem potrafi dać pewne przebłyski, ale nie niesie to długotrwałych zmian świadomości.
Moim zdaniem autentyczne doświadczenie mistyczne opiera się na doświadczaniu bez filtrów przekonań, interpretacji i ocen. Dlatego też trudno cokolwiek nieparadoksalnego i sprawiającego wrazenie pustych słów powiedzieć. Cokolwiek powie się o Bogu/o doświadczaniu Boga to 'nie będzie To', ale opisy kombinacji umysłu szukającego czegoś z czym możnaby to porównać.
Dla mnie Bóg to to co jest i w pewnym sensie masz rację, że tekst 'Bóg jest' to masło maślane, ale nic bliższego mojemu pojmowaniu Boga nie potrafię napisać, wszytko inne to jedynie kiepskie porównania i fatalne analogie.

Nie dostrzegam celowości w rozjaśnianiu czyjegoś umysłu, tym bardziej że nie mam takiej mocy. Jeśli chcesz rozjaśnić swój umysł zrób miejscce na bezpośrednie doświadczenie wewnętrznego światła- niestety nie ma jednej uniwersalnej drogi dla wszystkich z tego co się orientuję.

A może właśnie chodzi o odkrywanie Miłości na nowo?
Nie odnoszę wrażenia, że troska tylko o siebie jest wyrazem Miłości, natomiast poszanowanie prawa do samostanowienia potrafi dawać tego typu odczucie, bo zakazuje uszczęśliwianie kogokolwiek wbrew jego woli i narzucanie swojej wizji świata.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn gru 07, 2020 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jest jeden Bóg
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie Bóg to to co jest[…]

Bóg jest inną nazwą tego wszystkiego co istnieje. Tak jak postrzegamy to co istnieje, tak postrzegamy Boga. Każdy widzi inaczej patrząc na to samo, inaczej opisuje wschód słońca, szum morza, czy sprawcę wypadku lub jego przebieg. Ten opis to wytwór mojego czy twojego umysłu, który uważam za me, w jakiś sposób zaprogramowane narzędzie. Moje tworzy z Boga „mojego Boga”, Twoje „twojego Boga”. Piszę tworzy, bo ono (umysł) nie odzwierciedla. Gdy wyłączysz umysł i ja wyłączę umysł, „dostrzeżemy”, „poczujemy”, „ujrzymy”, odzwierciedlimy, jednego, tego samego Boga.


Wt gru 08, 2020 12:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jest jeden Bóg
Pięknie opisane...
Gdy umysł rezygnuje z funkcji kreowania i oceniania, niejako przestaje działać i pełni funkcję zwierciadła a każdy kto tego doświadczył odzwierciedla to samo, tego samego Boga, Boga który jest tym czym jest, tym co jest.
Wówczas oczywiste jest, że Bóg jest jeden, ale istnieje mnóstwo obrazów Boga wykreowanych przez umysły.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 08, 2020 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Jest jeden Bóg
george45 napisał(a):
Gdy wyłączysz umysł i ja wyłączę umysł, „dostrzeżemy”, „poczujemy”, „ujrzymy”, odzwierciedlimy, jednego, tego samego Boga.
To teraz czarodzieju powiedz, jak wyłączyć umysł. Jak tego dokonać. Bo ja jakoś nie mam pojęcia, jak to zrobić.


Wt gru 08, 2020 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jest jeden Bóg
Ircia, to co opisujesz jako doświadczenie mistyczne, czy ujrzenie wewnętrznego światła, to kolejna autentyczna sztuczka umysłu i nic więcej.


Wt gru 08, 2020 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jest jeden Bóg
Swołocz napisał(a):
george45 napisał(a):
Gdy wyłączysz umysł i ja wyłączę umysł, „dostrzeżemy”, „poczujemy”, „ujrzymy”, odzwierciedlimy, jednego, tego samego Boga.
To teraz czarodzieju powiedz, jak wyłączyć umysł. Jak tego dokonać. Bo ja jakoś nie mam pojęcia, jak to zrobić.

No, bierzesz pstryczek elektryczek, robisz pstryk i po sprawie, umysł masz wyłączny. Takie pstryczki elektryczki dostępne na Allegro pod numerem aukcji … , można kupić też na OLX.
A tak poważniej, umysł jest wspaniałym sługą, świetnym komputerem. Używaj go, ale nie powinien cię obezwładnić, bądź w stanie świadomym, on nie powinien cię posiąść w całości, drzwi powinny pozostać otwarte, byś mógł przez nie wyjść z robota (komputera). To otwarcie drzwi nazywa się medytacją.
IrciaLilith napisał(a):
Wówczas oczywiste jest, że Bóg jest jeden, ale istnieje mnóstwo obrazów Boga wykreowanych przez umysły.

Obraz Boga, nie jest Bogiem, umysł kreuje nam bożków. Za bożków, każe nam oddawać życie, każe byśmy stawiali im świątynię, pomniki, meczety, synagogi, kościoły.


Śr gru 09, 2020 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Jest jeden Bóg
george45 napisał(a):
To otwarcie drzwi nazywa się medytacją.
Masz na myśli siedzenie na poduszce ze skrzyżowanymi nogami i wyprostowanymi plecami, i dajmy na to liczenie oddechów? To jest dosyć nudne.


Śr gru 09, 2020 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jest jeden Bóg
Sysydlaczek napisał(a):
Ircia, to co opisujesz jako doświadczenie mistyczne, czy ujrzenie wewnętrznego światła, to kolejna autentyczna sztuczka umysłu i nic więcej.


Ok, Twoim zdaniem to autentyczna sztuczka umysłu, którą ja nazywam doświadczeniem mistycznym i trudno mi nazwać to ujrzeniem wewnętrznego światła, bo doświadczenia gdzie doświadcza się światła i ekstatycznych doznań a to o czym nieudolnie staram się pisać to nie to samo.
Czym w takim razie dla Ciebie jest doświadczenie mistyczne?

Swołocz- pozycja i technika nie są najważniejsze, jeśli umysł jest w stanie medytacyjnym to nawet jeśli doświadczana jest nuda to nie stanowi to problemu. Może zamiast zakładać z góry, że medytacja jest nudna po prostu przetestuj różne techniki. Osobiście uważam, że nie ma jednej uniwersalnie najlepszej techniki medytacyjnej.

George- jasne, że obraz Boga nie jest Bogiem i jeśli komuś w czymś pomaga nazywanie obrazów Boga bożkami to uważam to za dobry pomysł. Natomiast obecnie wydaje mi się rozsądniejsze nazywanie obrazów Boga obrazami Boga, gdyż wielu ludzi czuje się urażonych gdy ich obraz Boga określimy nazwą bożka a nazwanie obrazu Boga obrazem Boga raczej nie wywołuje takich reakcji.
Chrześcijański obraz Boga jako wyrażenie stosowane w dyskusji raczej nie wywołuje intensywnych negatywnych odczuć, a użycie w takim kontekście słowa bożek takie odczucia ma spore szanse wywołać.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 09, 2020 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Jest jeden Bóg
IrciaLilith napisał(a):
Może zamiast zakładać z góry, że medytacja jest nudna po prostu przetestuj różne techniki.
Przetestowałem - zen i wadżrajanę. Nic to nie daje na dłuższą metę.


Śr gru 09, 2020 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Jest jeden Bóg
Swołocz napisał(a):
Masz na myśli siedzenie na poduszce ze skrzyżowanymi nogami i wyprostowanymi plecami, i dajmy na to liczenie oddechów? To jest dosyć nudne.

Swołocz, medytacja jest ogniem, spala twe myśli, pragnienia wspomnienia, przeszłość i przyszłość. Spala twój umysł, ego, zabiera wszystko o czym myślisz i czym jesteś. Nazwałbym to śmiercią i odrodzeniem. Tracisz swą tożsamość, rodzisz się na nowo.
Te wyprostowane plecy, skrzyżowane nogi, oddech, to jedynie techniki które mają w jakiś sposób ułatwić rozpalenie tego ognia. Ogień możesz rozpalić na wiele sposobów, krzesiwem, zapałkami, zapalniczką… . Może także zostać rozpalony przez innych, lub przez naturę i skutkować tym samym.
Piszesz, to jest nudne, rozpalanie krzesiwem też jest nudne, ba nawet rozpalanie zapalniczką może być nudne i nieskuteczne jeśli nie potrafisz w odpowiedni sposób tego dokonać.
Swołocz napisał(a):
Przetestowałem - zen i wadżrajanę. Nic to nie daje na dłuższą metę.

Jeśli coś się rozpaliło, a nie będziesz podtrzymywał płomienia, to po jakimś czasie się wypala, gaśnie.
IrciaLilith napisał(a):
Chrześcijański obraz Boga jako wyrażenie stosowane w dyskusji raczej nie wywołuje intensywnych negatywnych odczuć, a użycie w takim kontekście słowa bożek takie odczucia ma spore szanse wywołać.

Piszę z małej litery nie po to, by obrazić lecz wskazać/uwypuklić to co mam na myśli. Dla każdego, jego obraz wykreowany poprzez umysł jest obrazem Boga, nie bożka, nie wyłączając mojego (tego sporządzonego poprzez umysł i za jego pośrednictwem przekazywanego). Nie jest to jednak Bóg, Bóg, którego doświadczam. Tego Boga nie jestem w stanie wyrazić słowami, przekazać.
Urażonych przepraszam.


Pt gru 11, 2020 11:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jest jeden Bóg
George- dlatego osobiście zamiast 'tego Boga nie jestem w stanie wyrazić słowami' skłaniam się do : 'Tego nie jestem wstanie wyrazić słowami', gdyż gdy użyję słowa Bóg uruchamiam w odbiorcy jego obraz Boga. Słowa bóg, bogini czy bożek też odpalają konkretne obrazy i wyobrażenia i to chyba jeszcze dalsze od 'Tego Doświadczenia'.

Swołocz- przetestowałam piłkę nożną i siatkówkę. Nie lubię w to grać i nic nie daje to na dłuższą metę, więc totalnie rezygnuję z jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Dostrzegasz analogię? Medytacja dla ducha jest tym samym czym aktywność fizyczna dla ciała. Nie odpowiada Ci dany styl medytacji?- ok, ale czy z tego powodu warto rezygnować z jakiejkolwiek medytacji? Zresztą granice między modlitwą, kontemplacją, wizualizacją, koncentracją, obserwacją,modlitwą a medytacją są umowne.
Nie ma konieczności medytowania w okreśolnych pozycjach, być może dla Ciebie lepsza byłaby np medytacja w ruchu lub w innym stylu lub z innego nurtu.
Polecam ocenianie po owocach. Mimo iż zazwyczaj brak efektów w danym stylu jest wywołany nieprawidłowości w wykonaniu nie jestem za usilnym poszukiwaniem tego co się robi nie tak, ale za poszukaniem stylu który przyniesie motywację do dalszych praktyk, gdzie będzie konkretny efekt, a prawdopodobnie po opanowaniu pewnych umiejętności to czego prawidłowe wykonanie na starcie było praktycznie nierealne stanie się realne.
Moim zdaniem nudne jest to co jest zbyt łatwe lub zbyt trudne a gdy praktyka jest dobrze dobrana to człowiek dosłownie kombinuje jak coś innego zoptymalizować aby mieć więcej czasu na praktykowanie, oczekuje czasu praktyki niczym głodny czeka na pyszny posiłek...

Moim zdaniem Bóg jest jeden, ale jest niezliczenie wiele obrazów Boga oraz niezliczenie wiele dróg do bezpośredniego doświadczenia Tego co bywa nazywane Bogiem.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt gru 15, 2020 14:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Jest jeden Bóg
MateuszG91 napisał(a):
Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyc jak małemu dziecku?
Jak to jest my chrześcijanie mamy dwóch Bogow i ducha świętego? Czy istnieje jeden Bóg lecz co się stało z Jezusem po jego śmierci? Spowrotem stał się Bogiem i przestał istnieć? Czy istnieje oddzielnie i syn i ojciec?


Oto co Jezus powiedział o Bogu Ojcu Jahwe. Jana 17:1-3

,,...To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: "Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś.
A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa.
...,,

Rozumiem słowa Jezusa tak , że jedynym prawdziwym Bogiem jest Ojciec Jahwe.
A oto druga wypowiedz Jezusa. Jana 20:17

,,...Rzekł do niej Jezus: "Nie zatrzymuj mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego""....,,

Bogiem Jezusa i jego uczniów jest Bóg Ojciec Jahwe do którego poszedł Jezus.
Zgodzisz się z tym?


Cz lut 09, 2023 19:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL