Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 22:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 35  Następna strona
 Problem zła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
proteom W Niebie są ludzie, którzy chcą robić tylko dobre rzeczy zgodne z wolą Boga. Mamy inne rozumienie wolności. Człowiek jest tym bardziej wolny, im bardziej czyni dobro zgodne z wolą Boga.

Robek
Cytuj:
To jest sprzeczność, to tak jakby powiedzieć, że wolność polega na robieniu tego co ci ktoś inny każe.
W Niebie są tylko ludzie, którzy pragną czynić tylko dobro. Nikt ich do tego nie zmusza.
Cytuj:
A to niewola polega na robieniu co się chcę? :D to co mówisz jest bardzo dziwne.

Grzech to niewola



Cytuj:
Napisałeś że "Tylko racjonalność nie daje zbawienia" więc nieracjonalność daje zbawienie, a nieracjonalność to niedorzeczność.

To blędna alternatywa. Zbawienie daje racjonalna wiara oparta o łaske.


Cytuj:
Oczywiście że się nie da, zwierzęta muszą cierpieć, lew musi pożreć antylopę, gdzie Bóg by był w stanie wymyśleć, jakiś inny rodzaj pożywienia dla lwa?
Jak widac, Bogu to odpowiada, czy raczej dopuszcza taki stan. Może inaczej się nie dało?



Cytuj:
Niestety, ale zbyt wiele nie wiemy, na czym w praktyce ma polegać.
Dlatego wierzymy, a nie mamy wiedzy.

Cytuj:
No to będziemy sądzeni z miłości, więc skąd pomysł że każdy sam siebie będzie sądził? może się mylę, poprawcie mnie jakby co, ale to jest jakiś odłam Buddyzmu, tylko jeszcze nie wiem jaki :mrgreen:
To jest efekt analiz ludzi, którzy przezyli smierć kliniczną Wielu wspomina, że nie było tam żadnego procesu sądowego, ale oni sami dzięki boskiej świadomości oceniali swoje zycie.


Cytuj:
Pytanie odnosiło się do życia doczesnego, nikt nic nie wspominał o życiu pozagrobowym.

Ludzie za bardzo koncentrują się na doczesności. Ona nie zbawia.


Pt sty 22, 2021 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
afilatelista
Cytuj:
Niby dlaczego nie? Czy Bóg podlega prawom fizyki że nie może ich przeskoczyć?

Musiałby ciągle interweniowc, aby zlikwidować cierpienie. W ten świat jest wpisanane cierpienie, zło, śmierć, niedoskonałośc. Można spekulować o motywy: nie może tego zmienic, czy nie chce.



Cytuj:
Drugi sąd szczegółowy to wymysł Kościoła Katolickiego bez oparcia w Biblii.

Są wersety, które można tak zinterpretowac, że dopuszczają taką mozliwość. Zresztą w KK liczy się też Tradycja. Nie wszystko co KK naucza, musi być w Biblii bezpośrednio zawarte.
Cytuj:
Jeśli wszyscy umarli są osadzeni zaraz po śmierci to jakich umarłych będzie sądził Jezus na sądzie ostatecznym? Będzie drugą instancją i ponownie będzie sądził tych samych?

Nie wiem. Pytaj teologów.
Cytuj:
Jeśli na sądzie szczegółowym wybieramy sami to dlaczego to się w ogóle nazywa sądem?

To nie jest sąd w naszym rozumieniu. To taka antropomorfizacja. Przecież Jezus nie będzie bezstronnym Sędzią; brak adwokata i prokuratora ( chyba, że Jezus jest prokuratorem!); brak instancji odwoławczej; czy można karać za bycie niedoskonałym itd Dużo problemów.




Cytuj:
Metoda naukowa służy do minimalizowania błędów poznawczych.

Dzięki metodzie naukowej nie osiągniesz zbawienia - jesli jest dla Ciebie ważne.
Cytuj:
mi nic nie przekazuje i nikt nie wykazał że komukolwiek przrkazuje

KK ma swoje argumenty, na rzecz tego, ze Jego nauka pochodzi od Boga ,ale to wymaga przyjęcia pewnych założeń np. wiarygodność Ewangelii, sukcesja apostolska itd. Oczywiscie to też mozna jakoś dowodzić, ale nie jest to proste.


Pt sty 22, 2021 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Musiałby ciągle interweniowc, aby zlikwidować cierpienie. W ten świat jest wpisanane cierpienie, zło, śmierć, niedoskonałośc. Można spekulować o motywy: nie może tego zmienic, czy nie chce.
Dokładnie. Albo też nie istnieje.
Cytuj:
Są wersety, które można tak zinterpretowac, że dopuszczają taką mozliwość. Zresztą w KK liczy się też Tradycja. Nie wszystko co KK naucza, musi być w Biblii bezpośrednio zawarte.
Tak. Biblia jest napisana na tyle niejasno że można ją interpretować na milion sposobów. To nie świadczy o niej dobrze. Tysiące denominacji chrześcijaństwa też. Widocznie Bogu nie zależy żebyśmy mieli jego jednym obraz. Albo nie istnieje.
Cytuj:
Nie wiem. Pytaj teologów.
Których? Ja nie znam żadnych którzy dają satysfakcjonujące odpowiedzi. A Ty? Jeśli nie to dlaczego dalej wierzysz?

Cytuj:
To nie jest sąd w naszym rozumieniu. To taka antropomorfizacja. Przecież Jezus nie będzie bezstronnym Sędzią; brak adwokata i prokuratora ( chyba, że Jezus jest prokuratorem!); brak instancji odwoławczej; czy można karać za bycie niedoskonałym itd Dużo problemów.
Dużo problemów. Mało odpowiedzi. Jeśli Bóg oczekuje żebym w to uwierzył to ja oczekuje odpowiedzi.
Cytuj:
Dzięki metodzie naukowej nie osiągniesz zbawienia - jesli jest dla Ciebie ważne.
Nie uważam żebym potrzebował zbawienia.
Cytuj:
KK ma swoje argumenty, na rzecz tego, ze Jego nauka pochodzi od Boga ,ale to wymaga przyjęcia pewnych założeń np. wiarygodność Ewangelii, sukcesja apostolska itd. Oczywiscie to też mozna jakoś dowodzić, ale nie jest to proste.
Czyli żeby uwierzyć trzeba już wierzyć, albo przynajmniej nie zadawać pytań. Bo ja wierzyłem i zadawałem pytania. Zgadnij gdzie zaprowadziły mnie odpowiedzi. Ewangelie są sprzeczne ze sobą i przedstawiają niewiarygodne i nielogiczne wydarzenia, częściowo na pewno nieprawdziwe. A sukcesja apostolska? Polecam poczytać o historii papieży, okolicznościach ich wyboru, zachowaniu a z nowszej historii o przysiędze antymodernistycznej.


Pt sty 22, 2021 23:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Grzech to niewola


Tutaj kolejny raz się kompromitujesz, mówiąc niedorzeczność, bo Adam i Ewa dokonali wyboru, którym było to żeby zjeść owoc z zakazanego drzewa, tutaj nie ma żadnej niewoli.

proteom napisał(a):
W Niebie są tylko ludzie, którzy pragną czynić tylko dobro. Nikt ich do tego nie zmusza.


Więc to nie jest miejsce w którym czułbym się komfortowo.

proteom napisał(a):
Jak widac, Bogu to odpowiada, czy raczej dopuszcza taki stan. Może inaczej się nie dało?


To lew musi jeść mięso? nie ma innego rodzaju jedzenia?

proteom napisał(a):
Ludzie za bardzo koncentrują się na doczesności. Ona nie zbawia.


Powiedz to Andemu :D :D :D

proteom napisał(a):
Musiałby ciągle interweniowc, aby zlikwidować cierpienie. W ten świat jest wpisanane cierpienie, zło, śmierć, niedoskonałośc. Można spekulować o motywy: nie może tego zmienic, czy nie chce.


Wszechpotężny Bóg, nie mógłby sprawić, że wszystkie zwierzęta by były roślinożerne? i w tej sytuacji lew by antylopy nie zjadł, i cierpienia by nie było, oj proteom proteom!! gdzie twoja wyobraźnia!

afilatelista napisał(a):
Zgadnij gdzie zaprowadziły mnie odpowiedzi. Ewangelie są sprzeczne ze sobą i przedstawiają niewiarygodne i nielogiczne wydarzenia, częściowo na pewno nieprawdziwe. A sukcesja apostolska? Polecam poczytać o historii papieży, okolicznościach ich wyboru, zachowaniu a z nowszej historii o przysiędze antymodernistycznej.


Na starość ze strachu, może ci się jeszcze odmienić, i zostaniesz Bogobojnym katolikiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sty 22, 2021 23:44
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
Cytuj:
Pytam dlaczego Bóg nie reaguje.

Bo Bóg powiedział - CZYŃCIE sobie ziemię poddaną, WY ich nakarmcie - decyduje wolna wola człowieka, jego osobisty wybór.
A Bóg to nie jakieś super urządzenie, ani dżin z butelki, którego przyciskiem uruchamiany do reakcji jaką na dany moment uznajemy za wskazaną.

Cytuj:
Katastrofy naturalne - V wieków p.n.e. Heraklit zdefiniował Panta rhei - nic nie trwa w bezruchu, Ziemia także, stąd naturalne katastrofy.

Cytuj:
To nijak nie wymusza katastrof naturalnych, a tym bardziej tego że ludzie w nich cierpią. Gdyby istniał Bóg mógłby zlitować się nad cierpiącymi i przynajmniej pozwolić im umrzeć bez cierpienia jeśli nie uratować ich.

Cierpienie jest elementem życia wszystkich istot żywych i żadne nie żyje w doczesności wiecznie.

Cytuj:
Nikt nie zna pełnej i wyczerpującej odpowiedzi skąd pochodzi cierpienie, ale skoro na Ziemi trwa nieustanna walka dobra ze złem, to i cierpienie, przez człowieka postrzegane jako zło, zachodzi.

Nauka daje wyczerpujące wyjaśnienie. Nie ma nikogo kto dba o to czy cierpimy czy nie. Cierpienie bywa użyteczne z punktu widzenia ewolucji, a w przypadku osobników które umierają, ich geny nie zostają przekazane więc nie ma mechanizmu który powstrzymywałby bezsensowne cierpienie.
Problem z cierpieniem istnieje wyłącznie jeśli ktoś postuluje istnienie dobrego Boga/bogów którzy wiedzą o niepotrzebnym cierpieniu i mają moc żeby je powstrzymać, a tego nie robią.[/quote][/quote]
Nauka de facto nie zajmuje sie istnieniem Boga. A skoro Bóg człowiek Jezus cierpiał okrutną, haniebną mękę, to czemu inne istoty winny żyć bez żadnego cierpienia.
Cierpienie nikt dobrowolnie nie chce przyjąć, ale miliony ludzi po ustaniu cierpienia zaczyna życ zupełnie inaczej, doceniając życie.


So sty 23, 2021 8:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Bo Bóg powiedział - CZYŃCIE sobie ziemię poddaną, WY ich nakarmcie - decyduje wolna wola człowieka, jego osobisty wybór.
A Bóg to nie jakieś super urządzenie, ani dżin z butelki, którego przyciskiem uruchamiany do reakcji jaką na dany moment uznajemy za wskazaną.
powinien sam zareagować jeśli jest moralny.

Cytuj:
Cierpienie jest elementem życia wszystkich istot żywych i żadne nie żyje w doczesności wiecznie.

Jest, ale niemusiałoby być. Czy Bóg chce żeby ludzie cierpieli w tym niepotrzebnie cierpieli? A co z tymi którzy cierpią wiecznie?

Cytuj:
Nauka de facto nie zajmuje sie istnieniem Boga. A skoro Bóg człowiek Jezus cierpiał okrutną, haniebną mękę, to czemu inne istoty winny żyć bez żadnego cierpienia.
Czy dla Jezusa był słaby weekend, jeśli wiedział że i tak jest nieśmiertelny? Poza tym sam to sobie zaplanował, a nikt go o to nie prosił. Całą tą historię też uważam za bezsensowną.
Cytuj:
Cierpienie nikt dobrowolnie nie chce przyjąć, ale miliony ludzi po ustaniu cierpienia zaczyna życ zupełnie inaczej, doceniając życie.
Gorzej z tumi którzy cierpieli całe życie i umarli w cierpieniu, a na koniec czeka ich jeszcze piekło. Chociaż koniec to źle określenie bo piekło to cierpienie bez końca.


So sty 23, 2021 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):

Nauka de facto nie zajmuje sie istnieniem Boga. A skoro Bóg człowiek Jezus cierpiał okrutną, haniebną mękę, to czemu inne istoty winny żyć bez żadnego cierpienia.
Cierpienie nikt dobrowolnie nie chce przyjąć, ale miliony ludzi po ustaniu cierpienia zaczyna życ zupełnie inaczej, doceniając życie.


To Jezus mści się na zwierzętach(zmuszając ich do cierpienia)bo cierpiał okrutną haniebną mękę, przecież to jest chore.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So sty 23, 2021 11:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
afilatelista
Cytuj:
Dokładnie. Albo też nie istnieje.

Bóg rzeczywiscie nie-istnieje, jak przedmioty, zjawiska, energie itd. Bóg nie tyle istnieje, co jest czystym istnieniem. To jest niepojęte, jak mozna być Bytem totalnie wolnym od wszelkich uwarunkowań. Człowiek jest tego przeciwieństwem.
Cytuj:
. Biblia jest napisana na tyle niejasno że można ją interpretować na milion sposobów. To nie świadczy o niej dobrze. Tysiące denominacji chrześcijaństwa też. Widocznie Bogu nie zależy żebyśmy mieli jego jednym obraz.
Biblię tworzyli ludzie, stąd te wszystkie braki. Mimo tego, sam obraz Boga jest przynajmniej w KK przekazywany bez zmian.
proteom
Nie wiem. Pytaj teologów.
afilatelista
Cytuj:
Których?

Np.: https://www.facebook.com/theologuscatholicus/
http://dogmatyka.pl/
Cytuj:
Ja nie znam żadnych którzy dają satysfakcjonujące odpowiedzi. A Ty? Jeśli nie to dlaczego dalej wierzysz?
Jako zwykły, świecki katolik nie analizuję każdej kwestii teologicznej, czy wersetu. Koncentruję się na podstawowych kwestiach. Zakladam, że nawet jeśli nie znam odpowiedzi, to może ona istniec, tylko trzeba wiedzy specjalistycznej.

Cytuj:
Dużo problemów. Mało odpowiedzi. Jeśli Bóg oczekuje żebym w to uwierzył to ja oczekuje odpowiedzi.

Może są, tylko trzeba wiedziec, gdzie szukac.
Cytuj:
Nie uważam żebym potrzebował zbawienia.

Jeśli odrzucasz koncepcję grzechu i istnienie Boga, który zbawia - to zrozumiałe. Czy zapoznaleś sie z racjonalnymi argumentami na rzecz istnienia Boga?
Cytuj:
Czyli żeby uwierzyć trzeba już wierzyć, albo przynajmniej nie zadawać pytań.

Wiara katolicka zaklada przyjęcie pewnych zalożeń - dogmatów, które nie da się naukowo potwierdzić. Pytania mozna i trzeba zadawac, ale warto mieć świadomość ograniczeń poznawczych. Zresztą religia, to nie filozofia. Ważne są też emocje, intuicje, wrażenia. Jeśli podchodzisz w sposób czysto racjonalny i sceptyczny, to trudno bedzie Ci się nawrócić na katolicyzm, ale cuda się zdarzaja.
Cytuj:
Bo ja wierzyłem i zadawałem pytania. Zgadnij gdzie zaprowadziły mnie odpowiedzi. Ewangelie są sprzeczne ze sobą i przedstawiają niewiarygodne i nielogiczne wydarzenia, częściowo na pewno nieprawdziwe.

Większość sprzeczności jest pozorna. Wiele jest rzeczywiscie niejasności, niedomówień. Kościół 1 wieku nie był monolitem. Były w nim różne nurty np. chrystologie, sąd Boży. Stąd te różnice w N.T.
Cytuj:
A sukcesja apostolska? Polecam poczytać o historii papieży, okolicznościach ich wyboru, zachowaniu a z nowszej historii o przysiędze antymodernistycznej.
To są już kwestie szczegółowe - trzeba pytać specjalistów.


So sty 23, 2021 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
Robek

Cytuj:
Tutaj kolejny raz się kompromitujesz, mówiąc niedorzeczność, bo Adam i Ewa dokonali wyboru, którym było to żeby zjeść owoc z zakazanego drzewa, tutaj nie ma żadnej niewoli.
Jak zgrzeszyli, to dopiero wpadli w niewolę grzechu.



Cytuj:
Więc to nie jest miejsce w którym czułbym się komfortowo.
Moze dlatego, że nie wiesz, czym jest Dobro?


Cytuj:
To lew musi jeść mięso? nie ma innego rodzaju jedzenia?
Skoro je, to widocznie musi.



Cytuj:
Powiedz to Andemu :D :D :D
któż to taki?



Cytuj:
Wszechpotężny Bóg, nie mógłby sprawić, że wszystkie zwierzęta by były roślinożerne? i w tej sytuacji lew by antylopy nie zjadł, i cierpienia by nie było, oj proteom proteom!! gdzie twoja wyobraźnia!
Mógłby, ale widocznie tego nie chce.


So sty 23, 2021 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Bóg rzeczywiscie nie-istnieje, jak przedmioty, zjawiska, energie itd. Bóg nie tyle istnieje, co jest czystym istnieniem. To jest niepojęte, jak mozna być Bytem totalnie wolnym od wszelkich uwarunkowań. Człowiek jest tego przeciwieństwem.
rzucacie takie sformułowania ale co to w ogóle miałoby znaczyć?
Cytuj:
Biblię tworzyli ludzie, stąd te wszystkie braki. Mimo tego, sam obraz Boga jest przynajmniej w KK przekazywany bez zmian.
a bierzesz po uwagę możliwość że to tylko dzięki ludzi i żaden Bóg nie miał z tym nic wspólnego?
Cytuj:
Jako zwykły, świecki katolik nie analizuję każdej kwestii teologicznej, czy wersetu. Koncentruję się na podstawowych kwestiach. Zakladam, że nawet jeśli nie znam odpowiedzi, to może ona istniec, tylko trzeba wiedzy specjalistycznej.
[...]
Może są, tylko trzeba wiedziec, gdzie szukac.
Masz dziwne przekonanie, że może osobiście nie wiesz, ale ktoś na pewno wie i ma dobre odpowiedzi. A co jeśli nie?
Cytuj:
Jeśli odrzucasz koncepcję grzechu i istnienie Boga, który zbawia - to zrozumiałe.

Nie odrzucam koncepcji istnienia Boga. Po prostu nie mam powodów by w niego wierzyć. Co do grzechów to jako takie odrzucam, ale uznaje że są czyny moralne i niemoralne w odniesieniu do ludzi i zwierząt. Żebym mógł mówić o grzechach to najpierw jakiś bóg musiałby przekazać czego od nas chce i dlaczego miałbym brać jego zdanie pod uwagę.
Cytuj:
Czy zapoznaleś sie z racjonalnymi argumentami na rzecz istnienia Boga?
tak. Z tej listy https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dowodze ... ienia_Boga znam wszystkie i wszystkie są lipne.
Cytuj:
Wiara katolicka zaklada przyjęcie pewnych zalożeń - dogmatów, które nie da się naukowo potwierdzić. Pytania mozna i trzeba zadawac, ale warto mieć świadomość ograniczeń poznawczych. Zresztą religia, to nie filozofia. Ważne są też emocje, intuicje, wrażenia. Jeśli podchodzisz w sposób czysto racjonalny i sceptyczny, to trudno bedzie Ci się nawrócić na katolicyzm, ale cuda się zdarzaja.
No to wrzuca mnie do jeziora ognia, bo nie mam zamiaru porzucić racjonalności i sceptycyzmu.
Cytuj:
Większość sprzeczności jest pozorna. Wiele jest rzeczywiscie niejasności, niedomówień. Kościół 1 wieku nie był monolitem. Były w nim różne nurty np. chrystologie, sąd Boży. Stąd te różnice w N.T.
Sprzeczności nie są pozorne. Ewangelie wykluczają się wzajemnie i nawet ekwilibrystyczne próby KK tego nie zmienią. A różnice wynikają z tego że ewangeliści zmysłami fakty żeby wpasować historię Jezusa w swoją retorykę, a każdy kto robił na swój sposób.
Cytuj:
To są już kwestie szczegółowe - trzeba pytać specjalistów.
To zapytaj BEZSTRONNYCH specjalistów.


So sty 23, 2021 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Moze dlatego, że nie wiesz, czym jest Dobro?


Ja wiem co to jest dobro, i jakoś mi to nie odpowiada, bo dobro to zagłaskanie kota na śmierć.

proteom napisał(a):
Skoro je, to widocznie musi.


To ma być żart? Bóg był w stanie stworzyć cały świat, a nie był w stanie spowodować, żeby lew zamiast mięsa jadł rośliny?

proteom napisał(a):
Mógłby, ale widocznie tego nie chce.


No i tutaj w końcu udało się osiągnąć konsensu, w którym to Bóg spowodował że zwierzęta cierpią, i te zwierzęta cierpią bez powodu, to by świadczyło o tym, że mamy do czynienia z sadyzmem, a to chyba nie jest coś fajnego?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sty 24, 2021 2:05
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
Cytuj:
Bo Bóg powiedział - CZYŃCIE sobie ziemię poddaną, WY ich nakarmcie - decyduje wolna wola człowieka, jego osobisty wybór.
A Bóg to nie jakieś super urządzenie, ani dżin z butelki, którego przyciskiem uruchamiany do reakcji jaką na dany moment uznajemy za wskazaną.

Cytuj:
powinien sam zareagować jeśli jest moralny.

Twoja wersja to człowiek rączki pod dupę, a dżin z butelki ma wykonać zadanie. Nawet w filmach fantazy takiej opcji nie lansują

Cytuj:
Jest, ale niemusiałoby być. Czy Bóg chce żeby ludzie cierpieli w tym niepotrzebnie cierpieli? A co z tymi którzy cierpią wiecznie?

Cierpienie istnieje niezależnie od wolu Boga - skoczy ktoś na główke do wody, złamie kręgosłup - to co: bóg mu kazał skakać, a może go popchnął?

Cytuj:
Nauka de facto nie zajmuje sie istnieniem Boga. A skoro Bóg człowiek Jezus cierpiał okrutną, haniebną mękę, to czemu inne istoty winny żyć bez żadnego cierpienia.

Cytuj:
Czy dla Jezusa był słaby weekend, jeśli wiedział że i tak jest nieśmiertelny? Poza tym sam to sobie zaplanował, a nikt go o to nie prosił. Całą tą historię też uważam za bezsensowną.

Twoje zdanie.

Cytuj:
Cierpienie nikt dobrowolnie nie chce przyjąć, ale miliony ludzi po ustaniu cierpienia zaczyna życ zupełnie inaczej, doceniając życie.

Cytuj:
Gorzej z tumi którzy cierpieli całe życie i umarli w cierpieniu, a na koniec czeka ich jeszcze piekło. Chociaż koniec to źle określenie bo piekło to cierpienie bez końca.

Piekło to osobisty wybór człowieka, nikogo nic nie czeka z przypadku, czy losowania.


N sty 24, 2021 9:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Cierpienie istnieje niezależnie od wolu Boga - skoczy ktoś na główke do wody, złamie kręgosłup - to co: bóg mu kazał skakać, a może go popchnął?


Czyli ktoś z własnej woli zachorował na genetyczną chorobę, i zmarł w wieku 5 lat.

Alus napisał(a):
Piekło to osobisty wybór człowieka, nikogo nic nie czeka z przypadku, czy losowania.


To nie jest wersja katolicka, to jest Buddyzm, w chrześcijaństwie mamy sąd ostateczny w którym Bóg wydaje wyrok odnośnie każdego człowieka, nie ma tutaj mowy o tym, że ludzie będą sami siebie sądzić.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sty 24, 2021 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Problem zła
Robek napisał(a):
To nie jest wersja katolicka, to jest Buddyzm, w chrześcijaństwie mamy sąd ostateczny w którym Bóg wydaje wyrok odnośnie każdego człowieka, nie ma tutaj mowy o tym, że ludzie będą sami siebie sądzić.

Dodatkowo jest to jakiś idiotyzm, że człowiek może być sędzią i to we własnej sprawie. Ten, który nie ma bladego pojęcia jakie podświadome mechanizmy podprowadziły go do takich, a nie innych wyborów życiowych, ten, który bywa bezsilny wobec popędów, głęboko zakorzenionych wzorców myślowych, napięć psychologicznych czy instynktów.

Na tle tego jakim człowiek jest uwarunkowanym stworzeniem, determinowanym przez wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, idea sądu, wydaje się być jakąś niebywale ponurą nowiną.


N sty 24, 2021 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Twoja wersja to człowiek rączki pod dupę, a dżin z butelki ma wykonać zadanie. Nawet w filmach fantazy takiej opcji nie lansują
Po prostu bóg który patrzy jak gwałcą i mordują dzieci lub jak ludzie płoną żywcem jest niemoralny. Ja zrobiłbym coś gdybym mógł. Ty pewnie też. A on nie robi nic.
Cytuj:
Cierpienie istnieje niezależnie od wolu Boga - skoczy ktoś na główke do wody, złamie kręgosłup - to co: bóg mu kazał skakać, a może go popchnął?
szukasz przykładów gdzie możesz przypisać ofierze winę. A ja wracam do przykładu osoby płonącej żywcem w pożarze. To bezsensowne cierpienie to wyłącznie wina Boga(o ile istnieje).
Cytuj:
Piekło to osobisty wybór człowieka, nikogo nic nie czeka z przypadku, czy losowania.
Nic z tego. Ja wybieram nieiść do piekła. A wrzucanie w ogień piekielny opisane w Biblii nie wygląda na wybór wrzucanych.


N sty 24, 2021 12:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 35  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL