Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 35  Następna strona
 Problem zła 
Autor Wiadomość
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
To że rośliny reagują na bodźce nie znaczy że cierpią. Nie mają pamięci, świadomości itd.

No i wszystko jasne, reagują ale nie cierpią, bo nie mają pamięci. Cierpimy tylko dlatego, bo pamiętamy. Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod słowem świadomość i jaki ona ma wpływ na cierpienie tych co ją mają czy jej doświadczają?


N lut 14, 2021 16:50
Post Re: Problem zła
nolda napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie wierzy, robi sobie jaja, domniemując, że jest taki dowcipny.
Wielokrotnie wskazywano co zasiejesz, to i żąć będziesz, a on dokonuje ekwilibrystyki, po to byle zaistnieć.

No a Ty, nie dokonujesz tej ekwilibrystyki?

Nie dokonuję, bo mam pełną świadomość konsekwencji własnych czynów. Dlatego biorę odpowiedzialność na siebie samą, nie wyszukuję przyczyn poza mną, podobnie jak Robek, który konsekwencję za swoje czyny traktuje jako loterię.
Zresztą o tej osobowej odpowiedzialności nie tylko chrześcijaństwo traktuje, teoria w religiach wschodu powracającej karmy precyzyjnie wskazuje osobową odpowiedzialność człowieka.


Pn lut 15, 2021 8:59

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
To że rośliny reagują na bodźce nie znaczy że cierpią. Nie mają pamięci, świadomości itd.

Podobnie jak zabite zwierzę bądź człowiek. Tak, śmierć oznacza koniec cierpienia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 15, 2021 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
nolda napisał(a):
No i wszystko jasne, reagują ale nie cierpią, bo nie mają pamięci. Cierpimy tylko dlatego, bo pamiętamy. Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod słowem świadomość i jaki ona ma wpływ na cierpienie tych co ją mają czy jej doświadczają?


Bardziej chyba chodziło o odczuwanie bólu, i tutaj ludzie i zwierzęta ten bul odczuwają, z roślinami chyba jest jednak inaczej.

Alus napisał(a):
Nie dokonuję, bo mam pełną świadomość konsekwencji własnych czynów. Dlatego biorę odpowiedzialność na siebie samą, nie wyszukuję przyczyn poza mną, podobnie jak Robek, który konsekwencję za swoje czyny traktuje jako loterię.


Bo to jest loteria :mrgreen: mój dziadek był gruby i dożył 97 lat, wielu moich znajomych chudych ludzi, przeżyło nieco ponad 50 lat, tutaj nie ma jakiejś odgórnej zasady, to samo tyczy sie odnośnie grzechów, nie wiadomo jak to się skończy, to tak jak przy szukaniu nowej pracy, nigdy nie wiadomo czy na rozmowie rekrutacyjnej, uda się zrobić jakieś pozytywne wrażenie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 15, 2021 11:34
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Nie dokonuję, bo mam pełną świadomość konsekwencji własnych czynów. Dlatego biorę odpowiedzialność na siebie samą, nie wyszukuję przyczyn poza mną, podobnie jak Robek, który konsekwencję za swoje czyny traktuje jako loterię.


Cytuj:
Bo to jest loteria :mrgreen: mój dziadek był gruby i dożył 97 lat, wielu moich znajomych chudych ludzi, przeżyło nieco ponad 50 lat, tutaj nie ma jakiejś odgórnej zasady, to samo tyczy sie odnośnie grzechów, nie wiadomo jak to się skończy, to tak jak przy szukaniu nowej pracy, nigdy nie wiadomo czy na rozmowie rekrutacyjnej, uda się zrobić jakieś pozytywne wrażenie.

Ty zwyczajnie nie pojmujesz czym jest grzech, jaki jest wkład grzesznika w tworzenie zła i jakie są konsekwencje grzechu. Dlatego pajacujesz i traktujesz życie w kategoriach loterii.


Wt lut 16, 2021 8:04

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Ty zwyczajnie nie pojmujesz czym jest grzech,

No a Ty skąd czerpiesz wiedzę o grzechu. Urodziłaś się z nią, czy może została Tobie za imputowana, i chcesz imputować regułki o grzechu innym?


Wt lut 16, 2021 8:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
nolda napisał(a):
No i wszystko jasne, reagują ale nie cierpią, bo nie mają pamięci. Cierpimy tylko dlatego, bo pamiętamy. Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod słowem świadomość i jaki ona ma wpływ na cierpienie tych co ją mają czy jej doświadczają?

Życie to nic innego jak reakcje chemiczne. Trudno nawet zdefiniować co jest życiem z co nie - najlepszym przykładem są wirusy. Czy wirusy są żywe? Zależy od definicji. Czy otwarcia cierpieć? Nie - to tylko zbiór cząsteczek chemicznych.
A bakteria? To bardziej skomplikowany zbiór cząsteczek chemicznych. Potrafi się poruszać i reagować na otoczenie. Czy potrafi cierpieć? Nie bo nie ma świadomości. Co to znaczy mieć świadomość?
Świadomość to spektrum. Od odbierania bodźców, przez zdolność do reakcji na nie, umiejętność odczuwania strachu, bólu, pamięć, umiejętność powiązania wydarzen z przeszłości z teraźniejszością i przyszłością, świadomość zjawiska śmierci, świadomość własnego ciała, świadomość własnych myśli, świadomość konsekwencji swoich decyzji, świadomość wpływy swoich działań na innych. Piszę z głowy, na pewno da się ta listę dopracować.
O ile wiemy rośliny są zdolne do odbierania ograniczonej liczby bodźców iograniczonej reakcji na nie, ale to tyle. Nie potrafią przewidzieć skutków, nie czują strachu czy bólu. Jeśli się je "krzywdzi" to nie pamiętają tego i nie potrafią przewidzieć skutków.
Poza tym nie wiem w jakim celu te pytania? Czy jeśli rośliny cierpią to czyni to problem cierpienia większym czy mniejszym?


Wt lut 16, 2021 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Ty zwyczajnie nie pojmujesz czym jest grzech, jaki jest wkład grzesznika w tworzenie zła i jakie są konsekwencje grzechu. Dlatego pajacujesz i traktujesz życie w kategoriach loterii.


Grzech jest czymś wyjątkowo prostym w budowie, nie wiem co tutaj trzeba tłumaczyć?
I przecież wytłumaczyłem na czym ta loteria polega, masz jakiś grzech i za ten grzech Bóg może cie zesłać do piekła, tak samo może być dar łaski, i ten grzech może zostać odpuszczony i pójdziesz do Nieba, a loteria polega na tym, że nie wiadomo którą Bóg wybierze opcje, to są proste rzeczy, nie rozumie dlaczego nie możesz tego ogarnąć?
W końcu każdy ma jakieś grzechy, i każdy będzie tej loterii podlegał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lut 16, 2021 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Natomiast bezsensowne cierpienie zwierząt jest dowodem na to że Bóg albo jest zły (nie dba o cierpienie zwierząt), albo słaby (nic nie może zrobić, albo nie wie o ich cierpieniu), albo nie istnieje.
Gra się toczy o zbawienie wszystkich istot. Cierpienie zwierząt nie jest bezsensowne - jest elementem procesu zbawienia.

(Jeśli komuś wierzącemu właśnie podskoczyło ciśnienie, to z góry zgodliwie łagodzę: tak tak, macie całkowitą rację, głoszę tylko jakieś herezje, możecie się tym nie przejmować).

_________________
Pokój wam.


Pn lut 22, 2021 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Rozumiem że zwierzęta też mogą zostać zbawione? Wszystkie czy tylko część? Na jakich kryteriach? Czy niezbawione idą do piekła?


Pn lut 22, 2021 23:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Rozumiem że zwierzęta też mogą zostać zbawione?
Tak - gdy my wrócimy do nieba, razem z nami one.

Cytuj:
Wszystkie czy tylko część? Na jakich kryteriach? Czy niezbawione idą do piekła?
Wszystkie :)

_________________
Pokój wam.


Pt lut 26, 2021 13:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Rozumiem że zwierzęta też mogą zostać zbawione?
Tak - gdy my wrócimy do nieba, razem z nami one.

Cytuj:
Wszystkie czy tylko część? Na jakich kryteriach? Czy niezbawione idą do piekła?
Wszystkie :)

Komary, pijawki, tasiemce itd też? Gąbki, ukwiały, meduzy? A jeśli one też to co z priostami? A jeśli priosty to co z bakteriami?

Mam też pragnie co z naszymi przodkami i kuzynami? Rozumiem że wszystkie szympansy idą do nieba, nawet te które zabijają i gwałcą. A co a australopitekami? Homo habilis? Homo erectus? Homo neandertalis? Dlaczego tylko ludzie mają pecha i mogą trafić do piekła?


Pt lut 26, 2021 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Komary, pijawki, tasiemce itd też? Gąbki, ukwiały, meduzy? A jeśli one też to co z priostami? A jeśli priosty to co z bakteriami?
Cały wszechświat :)

Cytuj:
Mam też pragnie co z naszymi przodkami i kuzynami? Rozumiem że wszystkie szympansy idą do nieba, nawet te które zabijają i gwałcą. A co a australopitekami? Homo habilis? Homo erectus? Homo neandertalis? Dlaczego tylko ludzie mają pecha i mogą trafić do piekła?
Nie ma piekła :x Chyba że może ewentualnie rozumianego jako stań niekończącego odwracania się od Boga z własnej woli - ale wtedy wystarczy w dowolnym momencie przestać i zmienić postawę :aniol: Oczywiście jak ktoś mocno zabrnie, to potem może być trudno się nawrócić, ale jest to dalej do zrobienia :aniol:

_________________
Pokój wam.


So lut 27, 2021 10:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Komary, pijawki, tasiemce itd też? Gąbki, ukwiały, meduzy? A jeśli one też to co z priostami? A jeśli priosty to co z bakteriami?
Cały wszechświat :)

Czy w niebie będzie cierpienie? Czy będzie śmierć? Bo są stworzenia które żyć mogą tylko na szkodę innych. Czy zostaną magicznie przemienione? A może będą męczyć grzeszników?

Cytuj:
Cytuj:
Mam też pragnie co z naszymi przodkami i kuzynami? Rozumiem że wszystkie szympansy idą do nieba, nawet te które zabijają i gwałcą. A co a australopitekami? Homo habilis? Homo erectus? Homo neandertalis? Dlaczego tylko ludzie mają pecha i mogą trafić do piekła?
Nie ma piekła :x Chyba że może ewentualnie rozumianego jako stań niekończącego odwracania się od Boga z własnej woli - ale wtedy wystarczy w dowolnym momencie przestać i zmienić postawę :aniol: Oczywiście jak ktoś mocno zabrnie, to potem może być trudno się nawrócić, ale jest to dalej do zrobienia :aniol:

Tak, to rozwiązuje problem piekła ale jest niezgodne z Biblią i nauką Kościoła.

Nie odpowiada też po co jest cierpienia w życiu doczesnym.


So lut 27, 2021 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
afilatelista
Cytuj:
Nie odpowiada też po co jest cierpienia w życiu doczesnym.

1.Mnie uczono, że przez cierpienie człowiek wierzący łączy się z cierpieniami Jezusa, aby zbawiać świat.
2.Jeśli jest ono dobrowolne, to może zadośćuczynić obrażaniu Boga przez grzechy świata.
3. Jest też obietnica, że ci, którzy cierpią dostąpią szczęścia wiecznego (Osiem błogosławieństw).
Więcej: https://teologia.pl/m_k/zag05-17.htm?fb ... WTOW6mq8#3


So lut 27, 2021 20:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 35  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL