Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 17:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
 Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga? 
Autor Wiadomość
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Cytuj:
Najwyższą najwyższą jest miłość, kolejną wolność - ku wolności wyswobodził nas Chrystus.


Cytuj:
Wedle tej hierarchii, co Twoim zdaniem, jest lepszym czynem:

1. Odebrać mordercy-psychopacie wolność realizacji swojej woli sadystycznego zabijania innych ludzi, poprzez zamknięcie go w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

2. Pozwolić mordercy-psychopacie realizować swoją wolę sadystycznego zabijania innych ludzi.

Najprostsza odpowiedź wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, nikt w tej kwestii chyba nie ma wątpliwości.

LJ91 napisał(a):
Jeszcze w kwestii tego, co z ludźmi żyjącymi w czasie przed Jezusem. Powiedział on:
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby /owce/ miały życie i miały je w obfitości."

Czyli ci ludzie nie zostali zbawieni? To dość okrutna wizja...

Wszyscy, którzy uwiedli ludzi ogłaszając się mesjaszami będą potępieni. Ale nie ludzie, którzy zostali uwiedzeni. Ktoś oszukany nie popełnia grzechu, grzech popełnia oszust. Uwiedzieni, oszukani nie zasłużyli na potępienie.

Chrześcijaństwo jest najprostszą drogą do zbawienia, przy czym Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka , prymas S. Wyszyński.


Pn gru 28, 2020 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
proteom napisał(a):
Katolicyzm nie gwarantuje bezgrzesznego życia, wolnego od chorób, błędow poznawczych, wad charakteru itd.


To co takiego gwarantuje Katolicyzm?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn gru 28, 2020 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Człowieka jest istotą twórczą , inteligentną i myślącą. Jeden sposób wiary w Boga świadczył by tylko o tym że człowiek przestałby być twórczy, inteligentny i myślący.
Człowiek dostosowuje swoją wiarę w Boga do warunków w których żyje.
Warunki są zmienne, środowisko jest zmienne, świat jest zmienny, lecz wiara człowieka jest w niezmienna, ona nadal żyje, kwitnie, przeobraża się i dostosowuje się, ale ciągle jest to wiara w Boga, On może być różny, może być Ich więcej, ale ciągle jest to Bóg.


Ciekawa perspektywa, ale taka trochę... mało katolicka?
Z Twojej wypowiedzi wynika to, co pisałem od początku: religijność przynależy do sfery kultury, a różne wierzenia, rytuały czy przekonania są dziełem twórczej działalności ludzi i warunków, w jakich przyszło im aktualnie żyć. Zresztą znaczna część Starego Testamentu jest niczym innym jak opisem zależnych od środowiska praktycznych zaleceń.
Jeśli tak, to tyczy się to także chrześcijaństwa.

Są religie, w których nie występuje wiara w osobowego Boga, co w takiej sytuacji? Czy wtedy "to ciągle jest to Bóg"?

Alus napisał(a):
Chrześcijaństwo jest najprostszą drogą do zbawienia, przy czym Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka , prymas S. Wyszyński.


To jest potężna relatywizacja. Czyli co, Bóg może zbawić żyjącego rozpustnie liberała, który nie żyje zgodnie z zasadami Dekalogu, ale w zgodzie z własnymi przekonaniami, wedle których najważniejszą zasadą w życiu jest przyjemność?

Robek napisał(a):
proteom napisał(a):
Katolicyzm nie gwarantuje bezgrzesznego życia, wolnego od chorób, błędow poznawczych, wad charakteru itd.


To co takiego gwarantuje Katolicyzm?


Chyba to, co każda inna religia. Redukcję egzystencjalnego lęku o los własny i najbliższych po śmierci, a także ochronę przed poczuciem bezsensu ludzkiej egzystencji?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn gru 28, 2020 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Alus napisał(a):
Najprostsza odpowiedź wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, nikt w tej kwestii chyba nie ma wątpliwości.


Dlaczego więc Bóg pozwala mordercy-psychopacie realizować swoją wolę sadystycznego zabijania innych ludzi, skoro nawet my ludzie wiemy (a Ty się z tym zgadzasz), że wolność realizacji swojej woli w tym zakresie lepiej mu odebrać?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Pn gru 28, 2020 13:53
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
LJ91 napisał(a):
Jeśli tak, to tyczy się to także chrześcijaństwa.
Tylko że chrześcijaństwo jest jednak „ciut inne”. Judaizm jest rzeczywiście religią plemienną, z precyzyjnie rozpisanym systemem zakazów i nakazów, które idealnie się sprawdzają w starożytnym bliskowschodnim państwie, a poza tą rzeczywistością potrzebującymi reinterpretacji. Natomiast etyka chrześcijańska jest prosta, uniwersalistyczna, oparta o miłość bliźniego i sumienie. Nakazy Jezusa Chrystusa są w swej istocie aktualne w XXI w może nawet bardziej niż w I.

Cytuj:
Są religie, w których nie występuje wiara w osobowego Boga, co w takiej sytuacji? Czy wtedy "to ciągle jest to Bóg"?
Zdaniem św. Justyna Męczennika – Sokrates wyznając ideę Logosu był chrześcijaninem.

Cytuj:
Czyli co, Bóg może zbawić żyjącego rozpustnie liberała
No takiego św. Bonifacego i Marię Egipcjankę zbawił. Więc gdzie problem?


Pn gru 28, 2020 14:10
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Alus napisał(a):
Chrześcijaństwo jest najprostszą drogą do zbawienia, przy czym Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka , prymas S. Wyszyński.


Cytuj:
To jest potężna relatywizacja. Czyli co, Bóg może zbawić żyjącego rozpustnie liberała, który nie żyje zgodnie z zasadami Dekalogu, ale w zgodzie z własnymi przekonaniami, wedle których najważniejszą zasadą w życiu jest przyjemność?

Każda droga prowadzi do zbawienia jeśli jedynym drogowskazem na niej jest miłość - miłość Boga, miłość siebie samego i miłość bliźniego jak siebie samego.
Rozpustnik liberał nie kieruje się miłością ale własnym superego.


Pn gru 28, 2020 14:22

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Alus napisał(a):
Rozpustnik liberał nie kieruje się miłością ale własnym superego.

Według Freuda, raczej kieruje się Id ;-)
https://3dno.pl/id-ego-superego/

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 28, 2020 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
zefciu napisał(a):
LJ91 napisał(a):
Jeśli tak, to tyczy się to także chrześcijaństwa.
Tylko że chrześcijaństwo jest jednak „ciut inne”. Judaizm jest rzeczywiście religią plemienną, z precyzyjnie rozpisanym systemem zakazów i nakazów, które idealnie się sprawdzają w starożytnym bliskowschodnim państwie, a poza tą rzeczywistością potrzebującymi reinterpretacji. Natomiast etyka chrześcijańska jest prosta, uniwersalistyczna, oparta o miłość bliźniego i sumienie. Nakazy Jezusa Chrystusa są w swej istocie aktualne w XXI w może nawet bardziej niż w I.

Cytuj:
Są religie, w których nie występuje wiara w osobowego Boga, co w takiej sytuacji? Czy wtedy "to ciągle jest to Bóg"?
Zdaniem św. Justyna Męczennika – Sokrates wyznając ideę Logosu był chrześcijaninem.

Cytuj:
Czyli co, Bóg może zbawić żyjącego rozpustnie liberała
No takiego św. Bonifacego i Marię Egipcjankę zbawił. Więc gdzie problem?


1. Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu i pierwotnie też było skierowane do Żydów. Jeśli uniwersalizm ma być wyznacznikiem, to "najlepszą" czy "najpełniejszą" pod tym względem religią będzie buddyzm.

2. Nie znałem tego poglądu na Sokratesa. Ciekawe.

3. Pewnie w tym, że tamci się nawrócili i dostąpili przemiany, a nie każdy za życia zdąży się nawrócić.


Alus napisał(a):
Alus napisał(a):
Chrześcijaństwo jest najprostszą drogą do zbawienia, przy czym Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka , prymas S. Wyszyński.


Cytuj:
To jest potężna relatywizacja. Czyli co, Bóg może zbawić żyjącego rozpustnie liberała, który nie żyje zgodnie z zasadami Dekalogu, ale w zgodzie z własnymi przekonaniami, wedle których najważniejszą zasadą w życiu jest przyjemność?

Każda droga prowadzi do zbawienia jeśli jedynym drogowskazem na niej jest miłość - miłość Boga, miłość siebie samego i miłość bliźniego jak siebie samego.
Rozpustnik liberał nie kieruje się miłością ale własnym superego.


Jasne, podobnie jak para żyjąca w związku nieformalnym czy kolejnym związku po rozwodzie... kierują się miłością, ale nie taką, która wpisuje się w katolickie/chrześcijańskie imaginarium. Dlatego taka miłość jest "zła" czy "grzeszna".
Przy czym prawda jest taka, że zasada monogamii czy poligamii także jest efektem funkcjonowania w określonych realiach społeczno-kulturowych.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn gru 28, 2020 14:29
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
LJ91 napisał(a):
1. Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu i pierwotnie też było skierowane do Żydów.
A czy ja mowię, że nie wyrasta?
Cytuj:
Jeśli uniwersalizm ma być wyznacznikiem, to "najlepszą" czy "najpełniejszą" pod tym względem religią będzie buddyzm.
Buddyzm zaś wyrasta z hinduizmu (czasem w opozycji do niego). I tak, owszem, buddyzm też jest systemem uniwersalistycznym, ale nie wiem, czy bardziej czy mniej niż chrześcijaństwo.
Cytuj:
3. Pewnie w tym, że tamci się nawrócili i dostąpili przemiany, a nie każdy za życia zdąży się nawrócić.
No nie. Ale ja odpowiadałem na konkretne pytanie, czy Bóg może zbawić „liberała”.
Cytuj:
Przy czym prawda jest taka, że zasada monogamii czy poligamii także jest efektem funkcjonowania w określonych realiach społeczno-kulturowych.
Niby tak. Ale z drugiej strony chociaż w Izraelu poligamia była jak najbardziej dopuszczalna, to powstała w tym środowisku Rdz jednak wskazuje monogamię jako ideał.


Pn gru 28, 2020 15:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
zefciu napisał(a):
Niby tak. Ale z drugiej strony chociaż w Izraelu poligamia była jak najbardziej dopuszczalna, to powstała w tym środowisku Rdz jednak wskazuje monogamię jako ideał.


Biblia wskazuje też na model "jurnego" czy "płodnego" władcy z wieloma żonami (haremy) i licznym potomstwem. Co więcej, nawet centralne dla biblijnych historii postaci (np. Abraham) nie zawsze prezentowały model monogamii, co oczywiście jest tłumaczone czynnikami społecznymi bądź kulturowymi.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn gru 28, 2020 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Robek napisał(a):
proteom napisał(a):
Katolicyzm nie gwarantuje bezgrzesznego życia, wolnego od chorób, błędow poznawczych, wad charakteru itd.


To co takiego gwarantuje Katolicyzm?
Jeśli będziesz zył wg jej zasad osiągniesz zbawienie.


Pn gru 28, 2020 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
LJ91 napisał(a):
Biblia wskazuje też na
Adama i Ewe.


Pn gru 28, 2020 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
proteom napisał(a):
Jeśli będziesz zył wg jej zasad osiągniesz zbawienie.

Czyli jeśli będziesz próbował robić to, czego nie potrafisz - osiągniesz zbawienie, czyli zapewnisz sobie wieczność bez grzechu, chorób, błędów poznawczych wad charakteru itd.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn gru 28, 2020 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
robaczek2 napisał(a):
LJ91 napisał(a):
Biblia wskazuje też na
Adama i Ewe.


Ciekawe, że wzorzec jest mityczny (chyba nikt dziś nie wierzy literalnie w historię Adama i Ewy), a przekazy o większej historycznej wiarygodności już niekoniecznie ten wzorzec realizują.

Co więcej, biblijny przekaz nie jest jednoznaczny, a tam gdzie odbiega od "wzorca" uzasadnia się go kwestiami społeczno-kulturowymi, czyli realiami życia ówczesnych Izraelitów.
To ma sens, bo jak pisałem wcześniej, dominujące formy relacji także wynikają przede wszystkim z zagadnień biologicznych, kulturowych czy społecznych.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn gru 28, 2020 16:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Wybawiony napisał(a):
proteom napisał(a):
Jeśli będziesz zył wg jej zasad osiągniesz zbawienie.

Czyli jeśli będziesz próbował robić to, czego nie potrafisz - osiągniesz zbawienie, czyli zapewnisz sobie wieczność bez grzechu, chorób, błędów poznawczych wad charakteru itd.
Skąd wiesz, że nie potrafisz?


Pn gru 28, 2020 16:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL