Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna strona
 Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
O! Ciekawa nazwa wątku. Bardzo podobna do mojego zamkniętego o fałszywości chrzescijanstwa. Przy czym na tak zadane pytanie odpowiedź brzmi nie. Bóg szerzej rozumiany jako Bóg deistyczny nadal mógłby istnieć. Mogłaby istnieć nawet jakąś forma judeochrześcijańskiej Boga. Wykluczone jest natomiast istnienie Boga w trzech osobach który natchnąłby Nowy Testament.


So paź 09, 2021 22:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
tomgolos napisał(a):

Ponieważ obchodzimy Pogańskie święta które zostały przekształcone w chrześcijańskie takie jak Święto Zmarłych to Dziady, Boże narodzenie to Szczodre Gody, Wielkanoc to Jare gody, noc świętojańska to noc Kupał także robimy pisanki, kolędujemy
Modlimy się do świętych. Kult Świętych zastapił Bogów, topimy Marzannę a wszystko to że ciężko było z Polaków wykorzenić pogaństwo. Sam Długosz skarżył się ze jeszcze na początku XV wieku Polacy nadal byli poganami. Chrzest Polski był ruchem politycznym a także chrzest przyjęło tylko najbliższe otoczenie Mieszka który prawdopodobnie dodał tylko Jezusa do panteonu. Wiec streszczając pod płaszczem chrześcijaństwa kryje się dużo pogaństwa.

Tia, z pewnością Watykan i Konstantynopol (prawosławie) przejęli te ,świeta i zwyczaje od Polan :D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 09, 2021 22:10
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Małgosiaa napisał(a):
tomgolos napisał(a):

Ponieważ obchodzimy Pogańskie święta które zostały przekształcone w chrześcijańskie takie jak Święto Zmarłych to Dziady, Boże narodzenie to Szczodre Gody, Wielkanoc to Jare gody, noc świętojańska to noc Kupał także robimy pisanki, kolędujemy
Modlimy się do świętych. Kult Świętych zastapił Bogów, topimy Marzannę a wszystko to że ciężko było z Polaków wykorzenić pogaństwo. Sam Długosz skarżył się ze jeszcze na początku XV wieku Polacy nadal byli poganami. Chrzest Polski był ruchem politycznym a także chrzest przyjęło tylko najbliższe otoczenie Mieszka który prawdopodobnie dodał tylko Jezusa do panteonu. Wiec streszczając pod płaszczem chrześcijaństwa kryje się dużo pogaństwa.

Tia, z pewnością Watykan i Konstantynopol (prawosławie) przejęli te ,świeta i zwyczaje od Polan :D




Masz bardzo ograniczoną wiedzę widzę albo ślepo jesteś zapatrzony w chrześcijaństwo, w każdym kraju chrześcijaństwo zmieniało święta ma swoje, polanie to nie jedyni Poganie chodzi tutaj o wszystkie ludy indoeuropejskie i nie tylko. Pod płaszczem chrześcijaństwa jakie znamy w Polsce kryje się pogaństwo indoeuropejskie takie jakie występowało u nas, w Skandynawii pod płaszczem chrześcijaństwa znajduje się ich rodzima wiara. Nie ważne czy jest to Rodzima wiara Słowian zachodnich, wschodnich, Greków czy Germanów wszystko wywodzi się z proto indoeuropejskich wierzeń.


So paź 09, 2021 22:42

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
tomgolos napisał(a):

Ponieważ obchodzimy Pogańskie święta które zostały przekształcone w chrześcijańskie takie jak Święto Zmarłych to Dziady, Boże narodzenie to Szczodre Gody, Wielkanoc to Jare gody, noc świętojańska to noc Kupał także robimy pisanki, kolędujemy
Modlimy się do świętych. Kult Świętych zastapił Bogów, topimy Marzannę a wszystko to że ciężko było z Polaków wykorzenić pogaństwo.


Serio topisz, lub ktoś z Twego otoczenia topi Marzannę?? Pamiętam, że to była atrakcja dla dzieci (PRL - czasy mojego dzieciństwa)- w sumie głupia. Zabawa nie mająca nic wspólnego z chrześcijaństwem, nie ma żadnych uroczystości kościelnych z tego powodu, a nikt tej zabawy nie traktuje na serio.

Boże Narodzenie... Pamiątka narodzin Chrystusa co ma do Szczodrych Godów? Co Szczodre Gody mają do Włochów, Hiszpanów, Francuzów, Żydów chrześcijan w Izraelu (kolebce jakby nie było chrześcijaństwa), Greków, Rosjan, chrześcijan na dalekim wschodzie?

Wielkanoc... Główne i najważniejsze święto chrześcijańskie. Pamiątka śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, powiązana historycznie z żydowskim świętem Pesah (wyjście z Ziemi Egipskiej) - co to ma wspólnego ze Słowianami??? W tamtych czasach nie było żadnych Słowian...

Święci nie mają nic wspólnego z żadnymi bogami. To ludzie którzy często byli męczennikami w krajach pogańskich. Wierzymy, że za życia ziemskiego bardzo zbliżyli się do Boga i teraz na pewno są w Niebie. Wierzymy że Kościół ziemski to część większej całości - druga część jest właśnie w Niebie.


N paź 10, 2021 8:38
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
PeterW napisał(a):
tomgolos napisał(a):

Ponieważ obchodzimy Pogańskie święta które zostały przekształcone w chrześcijańskie takie jak Święto Zmarłych to Dziady, Boże narodzenie to Szczodre Gody, Wielkanoc to Jare gody, noc świętojańska to noc Kupał także robimy pisanki, kolędujemy
Modlimy się do świętych. Kult Świętych zastapił Bogów, topimy Marzannę a wszystko to że ciężko było z Polaków wykorzenić pogaństwo.


Serio topisz, lub ktoś z Twego otoczenia topi Marzannę?? Pamiętam, że to była atrakcja dla dzieci (PRL - czasy mojego dzieciństwa)- w sumie głupia. Zabawa nie mająca nic wspólnego z chrześcijaństwem, nie ma żadnych uroczystości kościelnych z tego powodu, a nikt tej zabawy nie traktuje na serio.

Boże Narodzenie... Pamiątka narodzin Chrystusa co ma do Szczodrych Godów? Co Szczodre Gody mają do Włochów, Hiszpanów, Francuzów, Żydów chrześcijan w Izraelu (kolebce jakby nie było chrześcijaństwa), Greków, Rosjan, chrześcijan na dalekim wschodzie?

Wielkanoc... Główne i najważniejsze święto chrześcijańskie. Pamiątka śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, powiązana historycznie z żydowskim świętem Pesah (wyjście z Ziemi Egipskiej) - co to ma wspólnego ze Słowianami??? W tamtych czasach nie było żadnych Słowian...

Święci nie mają nic wspólnego z żadnymi bogami. To ludzie którzy często byli męczennikami w krajach pogańskich. Wierzymy, że za życia ziemskiego bardzo zbliżyli się do Boga i teraz na pewno są w Niebie. Wierzymy że Kościół ziemski to część większej całości - druga część jest właśnie w Niebie.



Następna osoba z ograniczona wiedza polecam trochę edukacji a nie ślepo wierzyć. A Włosi potomkowie rzymian czy Francuzi Galów nie obchodzili za czasów pogaństwa świat w te dni w które są teraz chrześcijańskie święta ? Nada to robią tylko z chrześcijańskim płaszczem, inne narody miały swoje szczodre gody, Germanie mieli yule, Rzymianie sol Invictus i tak dalej. Poczytaj sobie trochę o chrześcijańskim świętach i pogańskich. Źle odbierasz moja odpowiedz porownojac wszytsko do Słowian, chodzi o wszystkie narody indoeuropejskie. Sprawdz czym są Jare Gody u Słowian lub u innych ludów pod inna nazwą.


Świeci dosyć często przejmowali funkcje bogów oraz symbolikę np. święty Jerzy walczący ze smokiem lub wężem to bić innego jak przejęta symbolika od indo europejskiego Boga Piorunów Perun który walczył ze żmijem czy Thora. Nie chce się tu rozpisywać ale polecam mitologie porównawcza bardzo fajny dział historii i archeologi.

Co do Marzanny czy kościół nie chciał aby zrzucano kukle judasza ponieważ chciało zastąpić Marzannę ?


N paź 10, 2021 9:15

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Pytanie kontrolne. Czy Kościoły Wschodnie (żeby nie było łatwo - będące w jedności z Papieżem) obchodzą inne święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc) niż Kościół Zachodni (rzymsko-katolicki)?


N paź 10, 2021 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Większość ludów ma święta w czasie przesileń, na początek wiosny i początek zimy. Chrześcijanie ustalając daty swoich świat musieli się wpasować. Najważniejsze święto wiosny - Wielkanoc, święto przesilenia zimowego- Boże Narodzenie. Przesilenie letnie - Boże ciało. Początek zimy - wszystkich świętych. Daty nie muszą się zgadzać idealnie ale zastąpić trzeba było.


N paź 10, 2021 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Moje pytanie było dosyć podchwytliwe, nie załapałeś.
Kościoły wschodnie (i te podległe Papieżowi i te niepodległe) mają w innym czasie zarówno Święta Wielkiej Nocy, jak i Bożego Narodzenia... Żeby bardziej Wam "dokopać" ( ;-) ) wspomnę o takim drobniutkim, pewnie mało istotnym fakcie że praktycznie cały starożytny Kościół działał na terenach jednego (bądź co bądź) państwa.. Imperium Rzymskie obejmowało nie tylko Włochy, ale także i Palestynę, Grecję i tak obszarem aż do obecnej Turcji (włącznie). Więc dlaczego rzymscy - katolicy obchodzą kiedy indziej swoje najważniejsze święta niż katolicy syryjscy, albo greko-katolicy?
Żeby było smaczniej, to na północy Włoch działa Kościół Bizantyjsko-włoski... Jak tam się ma to do świąt pogańskich?

Inna sprawa. Czy jeśli jesteś urodzony 22 lipca i w tym dniu obchodzisz swoje urodziny, to oznacza to że jesteś piewcą Manifestu PKWN, znaczy się komunistą? A kim są ci co się urodzili 7 listopada? Piewcami Rewolucji Październikowej (tak owszem - u ruskich był wtedy inny kalendarz). Czy urodzeni 20 kwietnia są hitlerowcami?


N paź 10, 2021 12:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
PeterW napisał(a):
Moje pytanie było dosyć podchwytliwe, nie załapałeś.
Kościoły wschodnie (i te podległe Papieżowi i te niepodległe) mają w innym czasie zarówno Święta Wielkiej Nocy, jak i Bożego Narodzenia... Żeby bardziej Wam "dokopać" ( ;-) ) wspomnę o takim drobniutkim, pewnie mało istotnym fakcie że praktycznie cały starożytny Kościół działał na terenach jednego (bądź co bądź) państwa.. Imperium Rzymskie obejmowało nie tylko Włochy, ale także i Palestynę, Grecję i tak obszarem aż do obecnej Turcji (włącznie). Więc dlaczego rzymscy - katolicy obchodzą kiedy indziej swoje najważniejsze święta niż katolicy syryjscy, albo greko-katolicy?

Serio tego nie wiesz? Święta były obchodzone w tym samym czasie ale kościoły zachodnie używają bardziej nowoczesnego kalendarza uwzględniającego rok przestępny. Kościoły wschodnie nie, bo zmianę wprowadził papież Grzegorz.

Poza tym przesunięcie o kilka dni czy nawet tygodni nie zmienia faktu że święta pogańskie (czy rzymskie) można było zastąpić.

Cytuj:
Żeby było smaczniej, to na północy Włoch działa Kościół Bizantyjsko-włoski... Jak tam się ma to do świąt pogańskich?

A jak się maj mieć?

Cytuj:
Inna sprawa. Czy jeśli jesteś urodzony 22 lipca i w tym dniu obchodzisz swoje urodziny, to oznacza to że jesteś piewcą Manifestu PKWN, znaczy się komunistą? A kim są ci co się urodzili 7 listopada? Piewcami Rewolucji Październikowej (tak owszem - u ruskich był wtedy inny kalendarz). Czy urodzeni 20 kwietnia są hitlerowcami?
co to za absurdalny wniosek, zupełnie oderwany od dyskusji?


N paź 10, 2021 13:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
tomgolos napisał(a):
Masz bardzo ograniczoną wiedzę widzę albo ślepo jesteś zapatrzony w chrześcijaństwo
tomgolos napisał(a):
Następna osoba z ograniczona wiedza polecam trochę edukacji a nie ślepo wierzyć.

Daruj sobie ad personam i zdobądź właściwą wiedzę, a nie tę powtarzaną na podwórku. Jeśli nadal będziesz uprawiał tego typu retorykę, skorzystam z regulaminu. Ponadto proszę nie cytować w calości postu, jeśli jest bezpośrednio przed Twoją odpwiedzią (kłania się regulamin)
afilatelista napisał(a):
Większość ludów ma święta w czasie przesileń, na początek wiosny i początek zimy. Chrześcijanie ustalając daty swoich świat musieli się wpasować.

Masz rację w wielkim skrócie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 10, 2021 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
afilatelista napisał(a):

Poza tym przesunięcie o kilka dni czy nawet tygodni nie zmienia faktu że święta pogańskie (czy rzymskie) można było zastąpić.

drobne pół miesiąca..

Cytuj:
Cytuj:
Żeby było smaczniej, to na północy Włoch działa Kościół Bizantyjsko-włoski... Jak tam się ma to do świąt pogańskich?

A jak się maj mieć?

Jak to że do Rzymu (miasta) jest prawie (wiem, przesadzam) jak rzut kamieniem? To samo święto pogańskie w różnych terminach na TYM SAMYM terenie?

Cytuj:
Cytuj:
Inna sprawa. Czy jeśli jesteś urodzony 22 lipca i w tym dniu obchodzisz swoje urodziny, to oznacza to że jesteś piewcą Manifestu PKWN, znaczy się komunistą? A kim są ci co się urodzili 7 listopada? Piewcami Rewolucji Październikowej (tak owszem - u ruskich był wtedy inny kalendarz). Czy urodzeni 20 kwietnia są hitlerowcami?
co to za absurdalny wniosek, zupełnie oderwany od dyskusji?

[/quote]

Jak oderwany? Przecież imputujesz, że święta chrześcijańskie to właściwie przerobione pogańskie bo w tym samym terminie... Czym się to rozumowanie różni od tego powyżej?

Boże Narodzenie - Przesilenie Zimowe.. Urodziny 20 kwietnia - urodziny Hitlera...
Wielkanoc - Przesilenie wiosenne, 7 listopada - Rewolucja Październikowa...
Zbieżność dat nie oznacza identyczności uroczystości...


N paź 10, 2021 14:34
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Proszę mi wybaczyć jeśli cytuje całe odpowiedzi ale jestem tu nowy i na telefonie ciężko jeszcze ogarnąć.

Święta były nakładane na pogańskie a większość zwyczajów zachowana ponieważ z ludzi ciężko było wykorzenić pogaństwo, kult świętych zastapił Bogów ani nie rozwijać tutaj wszystkiego odsyłam do mitologi porównawczej oraz, Polecam książkę Tomickich drzewo życia. Religia która znamy i obchodzimy dzisiaj poprostu ewoluowała z połączenia tych dwóch nazwijmy to religii, „nazywajmy” ponieważ ludy indo europejskie nie zawsze tworzyły spójny obraz wierzeń. W skrócie uważam ze każdy powinien postrzegać Boskość w taki sposób w jaki jest mu najbardziej logiczny i bliski. Wracając do tematu różnorodności wierzeń, co dla mnie jest nie jasne i nie logiczne to ze Bóg jako absolut przed stworzeniem był, pytanie gdzie ? Skłania to bardziej do panteizmu ponieważ musiał znajdować się w jakimś miejscu które było razem z nim lub przed nim. W niektórych odłamach chrześcijaństwa spotyka się czesto panateizm jak w Prawosławiu aczkolwiek nie wszędzie, jak wy to widzicie ?


N paź 10, 2021 16:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Pisanie z telefonu nie usprawiedliwia łamania regulaminu. Rejestrując się na forum, zaakceptowałeś regulamin i niezależnie od urządzenia, masz go przestrzegać. Kolejne takie posty w calości będą lądowały w koszu.
A teraz wracam do tematu:
W prawosławiu nie ma żadnego panteonu. Jest jeden Bóg w Trójcy Świętej.
Zamiast czytać jakieś pseudonaukowe opracowania, lepiej zapoznać się z chrześcijaństwem u źródła (a nie zarzucać nieuctwo mnie i PeterzowiW), czyli z nauczania UNK (dokumenty soborowe przede wszystkim) czy sdokumentzy Cerkwi Prawosławnej (też soborowe). To, że święta chrześcijańskie wprowadzano w miejsce świąt pogańskich, nie znaczy, że chrześcijaństwo ma źródło w pogaństwie. Zwyczaje, o których mówisz nie nazywając ich po imieniu to zwyczaje ludowe, a nie chrześcijańskie (np. topienie Marzanny, czy rzucanie wianków na wodę).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 10, 2021 17:28
Zobacz profil
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
Chodzi mi o to ze jeszcze nie ogarniałem do końca forum wiec przypadkowo mogłem zacytować cała odpowiedz, także proszę o zrozumienie. Chodzi mi panenteizm a nie panteon, jestem pouczany ale widzę ze nie zrozumiany. Proszę poczytaj temat Panentheism in Orthodox Christianity.

Cytuje artykuł z Wikipedii „ Panentheism is also a feature of some Christian philosophical theologies and resonates strongly within the theological tradition of the Eastern Orthodox Church.”


N paź 10, 2021 17:38

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Różnorodność religii jako dowód nieistnienia Boga?
tomgolos napisał(a):
Proszę mi wybaczyć jeśli cytuje całe odpowiedzi ale jestem tu nowy i na telefonie ciężko jeszcze ogarnąć.

Święta były nakładane na pogańskie a większość zwyczajów zachowana ponieważ z ludzi ciężko było wykorzenić pogaństwo, kult świętych zastapił Bogów ani nie rozwijać tutaj wszystkiego odsyłam do mitologi porównawczej oraz, Polecam książkę Tomickich drzewo życia.

Nie krępuj się. Rzuć no przykładami na pogańskość obyczajów w świętach chrześcijańskich. Napieraj!

Cytuj:
Wracając do tematu różnorodności wierzeń, co dla mnie jest nie jasne i nie logiczne to ze Bóg jako absolut przed stworzeniem był, pytanie gdzie ?


A pomyśleć że Einstein trochę się napracował z koncepcją czasoprzestrzeni...

Bóg stworzył czasoprzestrzeń - czyli czas i przestrzeń. Skoro On to stworzył, to oznacza że był/jest poza ową czasoprzestrzenią. Bez czasu nie ma czasu, bez przestrzeni nie ma przestrzeni. Nie ma sensu pytanie co było przed stworzeniem, i gdzie był Bóg.

Cytuj:
Chodzi mi panenteizm a nie panteon, jestem pouczany ale widzę ze nie zrozumiany. Proszę poczytaj temat Panentheism in Orthodox Christianity.

Cytuje artykuł z Wikipedii „ Panentheism is also a feature of some Christian philosophical theologies and resonates strongly within the theological tradition of the Eastern Orthodox Church.”


Erm... Jak wiarygodnym źródłem może być Wikipedia, skoro autorami mogą być wszyscy?

Będziesz się kłócił z chrześcijanami w co oni wierzą, a w co nie na podstawie zapisów w Wikipedii?
Chemika, fizyka czy lekarza też pouczasz na podstawie zapisów w Wikipedii????
Szkoły też kończyłeś na podstawie Wiki?


N paź 10, 2021 17:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL