Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy to pani czy siostra? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy to pani czy siostra?
Masz rację Bert04, sprawa nie jest jednoznaczna.
Parę razy słuchałem na "jutiubku" s. Bruny i nie zauważyłem aby głosiła ona tam jakieś heretyckie poglądy, cos dziwnego, odjazdowego. Jest to kobieta kulturalna, dobrze znająca kościelne realia, jej wywody są merytoryczne, nie ma tam żadnej egzaltacji czy przesady. Przypuszczam, ze studiowała teologię lub była aktywna w kościelnych grupach czy wspólnotach.

Moim zdaniem częstochowscy kurialiści (biskup?) wykazali się tutaj nadgorliwością zakazując używania habitu i tytułu "siostra" bo ja mogę tez włożyć jakiś ciuch przypominający habit i nikt mi nie ma prawa zabronić tego nosić. Mogę używać tytułu "brat Bramin" tak jak używa się go w kościele, na pielgrzymkach itp.

Mam takie podejrzenie (oby ono było niesłuszne), ze próbowano tę kobietę zamknąć w kościelne schematy i szufladki bo przecież Kościół święty Matka nasza (czytaj: jego nadgorliwi urzędnicy) musi wszystko skontrolować i o wszystkim wiedzieć.

_________________
ksiądz


Pt gru 10, 2021 12:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy to pani czy siostra?
Jak już Ty braminie dystansujesz się od decyzji matki Kościoła, to już coś znaczy. Nie będę podbijał poprzeczki, pragnę dorzucić może dwa-trzy grosze. W obszernej odpowiedzi na decyzję kurii trzy punkty mnie nieco zastanawiają. Pierwszy jest legalistyczny, jakoby kanony 603.1 i 603.2 KPK opisywały jakieś dwie różne formy, dwa różne stany prawne. Wiąże się to też z uwagami dotyczącymi formy ślubów. A ja nawet nie wiedziałem, że jest taki potworek językowy jak "pustelnik diecezjalny". Co ma być tego przeciwieństwem, "pustelnik eksterytorialny"? Dla mnie, laika prawa kanonicznego, paragraf 2 wynika z pierwszego, oznacza raczej pewien proces uznawania. A nie, definiowanie dwóch formuł prawnych wewnątrz jednego kanonu.

Drugie, to kwestia księdza. Cytuję:

Wielokrotnie zwracałyśmy się do Księdza Arcybiskupa Wacława Depo z prośbą o przysłanie nam kapłana do stałej posługi. Za każdym razem Ksiądz Arcybiskup stwierdzał, że nie ma takiej możliwości ponieważ wszyscy kapłani diecezji są bardzo zajęci.
(...)
Druga to dość dziwny pomysł by Księdza Arcybiskupa na co dzień wobec pustelników reprezentował mianowany do tego celu duchowny. Jak to określił ksiądz urzędnik odczytujący nam projekt „Ksiądz Arcybiskup podzieli się władzą” (z tymże wybranym kapłanem).


Nie wiem, co o tym myśleć, ale wygląda to tak, że owe siostry chciały mieć kapłana do posługi (?), a przysłano im kapłana do zarządzania. Do pierwszego celu księży nie było, do drugiego - się znalazł. Znowu nie wiem, gdzie jest prawda a gdzie jest racja, wygląda to na jakąś konkurencję o władzę, twarz i pokorę. Nie pierwszy raz w Kościele, nie ostatni zapewne.

No i po trzecie to ociekający ironią fragment o "przejęciu troski". OK, zrozumiałem, biskup nie troszczył się tak, jak być może powinien, albo rozumiał pod troską coś innego, niż siostry. Niemniej zastanawia późniejsze wspomnienie o odprawieniu Mszy Sw. przez wspominanego arcybiskupa w kaplicy owych sióstr. Która być może nie jest kaplicą, status kanoniczny równie niejasny, jak status pustelnika. No ale chodzi raczej o to, że jakiegoś rodzaju wizytacja bezpośrednia była, coś, co raczej jest praktyką dla parafii niż dla zgromadzeń osób sztuk dwie. Może to raczej symboliczna niż rzeczywista forma troski, no ale arcybiskup może inaczej o tym myśleć.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt gru 10, 2021 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy to pani czy siostra?
bramin napisał(a):
ja mogę tez włożyć jakiś ciuch przypominający habit i nikt mi nie ma prawa zabronić tego nosić. Mogę używać tytułu "brat Bramin" tak jak używa się go w kościele, na pielgrzymkach itp.

Mozesz ale uwazam ze to jest nieuczciwe i bohaterki watku nie powinny uzywac tych terminow bo jest to mylace.
Biskup robaczek2,
(od nowego roku - kapitan robaczek2)


Pt gru 10, 2021 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Czy to pani czy siostra?
bert04 napisał(a):
Pierwszy jest legalistyczny, jakoby kanony 603.1 i 603.2 KPK opisywały jakieś dwie różne formy, dwa różne stany prawne.

To jest to samo, tylko ze w par. 2 chodzi o prawne uznanie takiego pustelnika przez Kościół.

Wszystkie oficjalne formy życia konsekrowanego w tym pustelnicy podlegają miejscowemu biskupowi jeśli nie są na prawie papieskim, jeśli na prawie papieskim wtedy podlegają papieżowi a konkretnie kongregacji do spraw zakonów.
Gdyby pustelnik chciał zamieszkać w innej pustelni poza diecezja, musi uzyskać zgodę biskupa diecezji w której mieszkał i zgodę biskupa tej drugiej diecezji.

bert04 napisał(a):
Jak to określił ksiądz urzędnik odczytujący nam projekt „Ksiądz Arcybiskup podzieli się władzą” (z tymże wybranym kapłanem).

Problem w tym, ze według wytycznych dotyczących życia pustelniczego, to pustelnik ma napisać dla siebie pewną regułę, statut, zasady, według których będzie żył i ma to przedstawić do zatwierdzenia biskupowi a nie odwrotnie.
Jeśli to był projekt a nie gotowa reguła to nie dziwie się, ze s. Bruna nie chciała tego podpisać. Zakładając, ze jest to prawdą to, co ona twierdzi.
Według mnie sprawa jest zagmatwana i kto tu ma rację, trudno powiedzieć.

robaczek2 napisał(a):
bohaterki watku nie powinny uzywac tych terminow bo jest to mylace.

Może być mylące, to oczywiste ale czy zaraz nieuczciwe?
Myślę, ze s. Bruna przedstawiła to w jasny sposób i każdy wie jaki ma ona status. Kuria również przedstawiła swoje stanowisko, ze ta forma życia pustelniczego nie jest zatwierdzona przez biskupa.

robaczek2 napisał(a):
Biskup robaczek2,
(od nowego roku - kapitan robaczek2)

Jeśli będziesz szczęśliwy to tak mogę Cię tytułować, no problem. Znam ludzi, którzy uważają się za Napoleonów czy inne wybitne postacie historyczne.
Tak na marginesie to kuria częstochowska ma jakiegoś pecha z pustelnikami.
Znana jest historia ks. Galusa z pustelni w miejscowości Czatachowa koło Częstochowy

_________________
ksiądz


Pn gru 13, 2021 10:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL