Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy dobry łotr poszedł do czyśćca? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 12, 2022 22:11
Posty: 14
Post Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Dzień dobry, jestem ciekawy waszej opinii dotyczącej pytania postawionego w temacie. W scenie pod krzyżem wg. Biblii Jezus powiedział do dobrego łotra: "Dziś ze mną będziesz w raju". Czy to może oznaczać, że dobry łotr pomimo całego, pełnego grzechu życia uniknął cierpienia w czyśćcu? Czy ze względu na szczególną sytuację i doniosłość zdarzenia jaką była śmierć Jezusa, mógł liczyć na jego szczególną łaskę i trafić prosto do nieba bez odpokutowania występków? Czy taka amnestia mogła być możliwa jeśli wziąć pod uwagę innych ludzi, którzy wg. różnych objawień cierpią tysiące lat w czyśćcu za niezbyt duże grzechy w porównaniu z czynami wspomnianego łotra. Przykładem może być pewna dziewczynka z objawień fatimskich, która będzie w czyśćcu do końca świata, za jakieś w sumie drobne przewinienia.


Pn lis 28, 2022 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Jezus nic nie wiedział o czyśćcu. Tą koncepcję wymyślono poźniej. Jezus zapowiadał rychły koniec świata i czyściec nie miałby sensu. Natomiast dla przywódców Kościoła idea czyśćca była bardzo pomocna i opłacalna.


Pn lis 28, 2022 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Ten sam Dobry Łotr, który lżył Jezusa na krzyżu?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 7:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Szczerbina napisał(a):
W scenie pod krzyżem wg. Biblii Jezus powiedział do dobrego łotra: "Dziś ze mną będziesz w raju". Czy to może oznaczać, że dobry łotr pomimo całego, pełnego grzechu życia uniknął cierpienia w czyśćcu?

Dobry łotr był świadkiem śmierci krzyżowej Jezusa, widział Go cierpiącego, ubiczowanego, konającego. Pomimo to wyrzekł te słowa:
"Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa"Łk.23,42
Czy to nie wymaga ogromnej wiary? Przed zmartwychwstaniem, w najgorszym z momentów(śmierć) gdzie większość Jego uczniów zwątpiła, ukryła się wtedy on dobry łotr, zwyczajny człowiek głęboko wierzy, że Chrystus nie jest z tego świata i że prawdziwie jest królem.
Co do natychmiastowego wstąpienia do raju to warto zajrzeć do przypowieści o pracownikach we winnicy i równej zapłacie dla każdego z nich(bez względu na ilość godzin pracy)
Zbawienie jest łaską zbawienia przez wiarę, to Boży dar a nie zapłata za czyny.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 8:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Było to przed tym czy po tym jak lżył Jezusa?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 9:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Łotrów było dwóch- Łukasz rozdział 23

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 10:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
No było dwóch i obaj lżyli Jezusa

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
"Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». 40 Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 41 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił"Łk.23
Doczytaj uważnie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Sugeruję byś ty przeczytała uważnie Ewangelię wg św. Mateusza… albo Marka :)

Mt 25 napisał(a):
39 Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami, 40 mówiąc: «Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!» 41 Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali: 42 «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. 43 Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: "Jestem Synem Bożym"». 44 Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani.


Mk 15 napisał(a):
29 Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go, potrząsali głowami, mówiąc: «Ej, Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, 30 zejdź z krzyża i wybaw samego siebie!» 31 Podobnie arcykapłani wraz z uczonymi w Piśmie drwili między sobą i mówili: «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. 32 Mesjasz, król Izraela, niechże teraz zejdzie z krzyża, żebyśmy widzieli i uwierzyli». Lżyli Go także ci, którzy byli z Nim ukrzyżowani.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 11:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Myślisz, że o nich zapomniałam, nic podobnego :)
Początkowe lżenie Jezusowi, również i przez dobrego łotra, ukazuje nam jeszcze głębiej jaką łaską wiary został obdarzony. Był człowiekiem niewierzącym, a jednak według Boga zapisał się w Księdze Baranka/przez wiarę, nawrócenie z pomocą Syna o czym świadczą wypowiadane przez niego słowa w Łukasza 23. Kto wie czy Bożym darem nie było miejsce i dzień w którym tę karę krzyżową ów łotr odbywał.
Chodzi o to, że nieważne ile ona trwa i kiedy następuje, zapłata jest stała i równa dla każdego kto wierzy.
Doskonałe zobrazowanie przypowieści wypowiedzianej przez Jezusa.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 11:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Saqura napisał(a):
Myślisz, że o nich zapomniałam, nic podobnego :)


Dokładnie tak myślę, a Twoje wyparcie tego jest przezabawne. :)
Ofc zupełnie przypadkowo wyboldowałaś fragmenty Łk, które mówią o tym, że jeden łotr urągał Jezusowi, skoro dobrze wiedziałaś, że lżył jeden i drugi. Z pewnością bez związku z tematem też kazałaś mi uważnie doczytać Ewangelię w odpowiedzi na moje stwierdzenie, że jeden i drugi łotr lżyli Jezusa, skoro wiedziałaś od początku że mam rację, a stanowi właśnie o tym Ewangelia XD

Swoją drogą zabawne, że Łukasz nie wspomina o lżeniu Jezusa przez Dobrego Łotra (twierdzi, że w sposób opisany przez Mt i Mk lżył go jeden łotr), a Mateusz i Marek nie wspominają o rzekomym nawróceniu jednego ze skazańców, którzy go lżyli, prawda? :D

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Ty szukasz sprzeczności, a ja przekazu dla mnie, który jest zresztą zgodny z całą resztą Pisma.
Taka zasadnicza różnica pomiędzy nami, Ty badasz, łuskasz na iskierki samo Pismo/Słowo, a ja z tego samego Pisma korzystając biorę pod lupę siebie.

Zabawne, ale i wymagające szczególnego analizowania byłoby, gdyby wszystkie cztery Ewangelie były słowo w słowo takie same.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 13:12
Zobacz profil
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
No Pasaran

Prócz Jezusa ukrzyżowane były jeszcze dwie osoby. Jedna z nich która dostąpiła obietnicy zbawienia w ani jednym miejscu w Biblii nie obrażała Jezusa.

Jedyne co zdążyła ta osoba zrobić przed śmiercią to przeprosić i wyznać swoją skruchę.


Wt lis 29, 2022 22:21

Dołączył(a): So lis 12, 2022 22:11
Posty: 14
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Cytuj:
Co do natychmiastowego wstąpienia do raju to warto zajrzeć do przypowieści o pracownikach we winnicy i równej zapłacie dla każdego z nich(bez względu na ilość godzin pracy)
Zbawienie jest łaską zbawienia przez wiarę, to Boży dar a nie zapłata za czyny.


Czyli można przyjąć, że wszyscy, którzy uwierzyli bez względu na przebieg ich życia dostąpią łaski zbawienia? Kto z nich trafi od razu do nieba, a kto przedtem do czyśca bo kryterium nie jest jasne? W przytoczonej opowieści Jezusa nie ma słowa o tym, że ci którzy mniej pracowali zapłatę otrzymają później lub, że będą musieli jeszcze na nią zapracować.


Wt lis 29, 2022 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy dobry łotr poszedł do czyśćca?
Dzonlejn napisał(a):
No Pasaran

Prócz Jezusa ukrzyżowane były jeszcze dwie osoby. Jedna z nich która dostąpiła obietnicy zbawienia w ani jednym miejscu w Biblii nie obrażała Jezusa.

Jedyne co zdążyła ta osoba zrobić przed śmiercią to przeprosić i wyznać swoją skruchę.


Dosłownie pare postów powyżej podałem fragmenty nie jednej, a dwóch ewangelii, które przeczą temu co piszesz:

Mt 25 napisał(a):
39 Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami, 40 mówiąc: «Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!» 41 Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali: 42 «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. 43 Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: "Jestem Synem Bożym"». 44 Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani.


Mk 15 napisał(a):
29 Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go, potrząsali głowami, mówiąc: «Ej, Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, 30 zejdź z krzyża i wybaw samego siebie!» 31 Podobnie arcykapłani wraz z uczonymi w Piśmie drwili między sobą i mówili: «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. 32 Mesjasz, król Izraela, niechże teraz zejdzie z krzyża, żebyśmy widzieli i uwierzyli». Lżyli Go także ci, którzy byli z Nim ukrzyżowani.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr lis 30, 2022 3:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL