Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Mózg i świadomość 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Jak to stwierdziłeś? A może to tylko projekcją twojego umysłu?
Wszystko można w ten sposób kwestionować, ale może nie wszystko warto. Ostatecznie do rozumowej pewności nie dojdziemy nigdy, a jakieś decyzje przecież trzeba podjąć oraz jakoś trzeba komunikować się potem ze światem.

_________________
Pokój wam.


Cz sty 28, 2021 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Jak to stwierdziłeś? A może to tylko projekcją twojego umysłu?
Wszystko można w ten sposób kwestionować, ale może nie wszystko warto. Ostatecznie do rozumowej pewności nie dojdziemy nigdy, a jakieś decyzje przecież trzeba podjąć oraz jakoś trzeba komunikować się potem ze światem.

To prawda. Nie da się wykluczyć że jesteśmy mózgami w słoikach i cała rzeczywistość to tylko projekcją naszych umysłów. Ale żeby funkcjonować zakładamy że tak nie jest i staramy się racjonalnie odróżniać byty istniejące tylko w wyobraźni od tych które istnieją w świecie zewnętrznym. Proteom twierdzi że doświadcza Boga więc go pytam jak stwierdza że to czego doswiadcza jest realne i że jest czymś zewnętrznym w stosunku do mózgu.


Pt sty 29, 2021 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
To prawda. Nie da się wykluczyć że jesteśmy mózgami w słoikach i cała rzeczywistość to tylko projekcją naszych umysłów. Ale żeby funkcjonować zakładamy że tak nie jest
A po co do funkcjonowania miałoby być potrzebne założenie że nie jesteśmy mózgami w słoikach?

Cytuj:
i staramy się racjonalnie odróżniać byty istniejące tylko w wyobraźni od tych które istnieją w świecie zewnętrznym.
Takie rozróżnienie jest niewykonalne. Nie wiemy czy byty, których doświadczamy "w wyobraźni" nie istnieją również "na zewnątrz".

Cytuj:
Proteom twierdzi że doświadcza Boga więc go pytam jak stwierdza że to czego doswiadcza jest realne i że jest czymś zewnętrznym w stosunku do mózgu.
Mózg to tylko kawałek białka. Proteom doświadcza czegoś za pośrednictwem umysłu/świadomości...

_________________
Pokój wam.


Pt sty 29, 2021 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
A po co do funkcjonowania miałoby być potrzebne założenie że nie jesteśmy mózgami w słoikach?
Dla mnie równie dobrze mogę być mózgiem w słoiku lub częścią symulacji komputerowej. Ale założenie takie jest niepraktyczne bo w zasadzie niewiele by to zmieniło więc żyje z założeniem że rzeczywistość której doświadczam istnieje w świecie materialnym.
Cytuj:
Takie rozróżnienie jest niewykonalne. Nie wiemy czy byty, których doświadczamy "w wyobraźni" nie istnieją również "na zewnątrz".
Jeśli zakładamy że nie jesteśmy mózgami w słoikach to możemy i robimy to. Ci którzy mają z tym problem są leczeni u psychologa lub psychiatry (no chyba że dotyczy to religii, wtedy jest nieleczone)
Cytuj:
Mózg to tylko kawałek białka. Proteom doświadcza czegoś za pośrednictwem umysłu/świadomości...
Umysł i świadomość to efekt działania mózgu więc nie wiem jak miałyby moc robić coś innego niż mózg.


Pt sty 29, 2021 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Umysł i świadomość to efekt działania mózgu
Skąd wiesz?

Z badań nad mózgiem. Z badań nad osobami z zaburzeniami świadomości, z podzieloną świadomością itd.
I gdzie konkretnie z tych badań wynika, że umysł i świadomość to efekt działania mózgu?

Nie wiem jak Ty, ale ja pojęcia takie jak umysł i świadomość stosuję do subiektywnego świata danej jednostki.

_________________
Pokój wam.


So sty 30, 2021 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
Nie wiem jak Ty, ale ja pojęcia takie jak umysł i świadomość stosuję do subiektywnego świata danej jednostki.

Jeśli mózg zostanie uszkodzony to może zostać zmieniona lub uszkodzona świadomość. Jeśli mózg zostanie rozdzielony na dwie części (rozdzielenie półkól) to każda ma niezależną świadomość. Można na nią wpływać także farmakologicznie i stymulować elektrycznie. Świadomość to proces naszego fizycznego mózgu.


So sty 30, 2021 23:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Jeśli mózg zostanie uszkodzony to może zostać zmieniona lub uszkodzona świadomość. Jeśli mózg zostanie rozdzielony na dwie części (rozdzielenie półkól) to każda ma niezależną świadomość. Można na nią wpływać także farmakologicznie i stymulować elektrycznie. Świadomość to proces naszego fizycznego mózgu.
Ach, my chyba o dwóch różnych rzeczach mówimy? Czy dobrze rozumiem, że mówisz o osobowości/ego?

Może jest mały problem z przekładaniem pojęcia "świadomości" z innych języków na polski. To o czym mówię, po angielsku z reguły chyba się nazywa "awareness", co dosłownie można by przetłumaczyć jako "uważność", ale to też słabo wyraża moim zdaniem o co chodzi i kojarzy się z mindfulness. Więc w tym kontekście też używa się słowa świadomość. Zdolność do bycia świadomym.

Chodzi mi generalnie o coś takiego - to jest sprawa, która jest może tak oczywista, że aż przeoczana; podobnie jak można utożsamiać się ze swoimi myślami i zapomnieć, że się istnieje? :

https://www.youtube.com/watch?v=RDDpMya1mvA

_________________
Pokój wam.


N sty 31, 2021 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Jeśli mózg zostanie uszkodzony to może zostać zmieniona lub uszkodzona świadomość. Jeśli mózg zostanie rozdzielony na dwie części (rozdzielenie półkól) to każda ma niezależną świadomość. Można na nią wpływać także farmakologicznie i stymulować elektrycznie. Świadomość to proces naszego fizycznego mózgu.
Ach, my chyba o dwóch różnych rzeczach mówimy? Czy dobrze rozumiem, że mówisz o osobowości/ego?

Może jest mały problem z przekładaniem pojęcia "świadomości" z innych języków na polski. To o czym mówię, po angielsku z reguły chyba się nazywa "awareness", co dosłownie można by przetłumaczyć jako "uważność", ale to też słabo wyraża moim zdaniem o co chodzi i kojarzy się z mindfulness. Więc w tym kontekście też używa się słowa świadomość. Zdolność do bycia świadomym.

Chodzi mi generalnie o coś takiego - to jest sprawa, która jest może tak oczywista, że aż przeoczana; podobnie jak można utożsamiać się ze swoimi myślami i zapomnieć, że się istnieje? :

https://www.youtube.com/watch?v=RDDpMya1mvA

Za Wikipedią:
Cytuj:
Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).
Cytuj:
Samoświadomość – świadomość samego siebie, zdawanie sobie sprawy z doświadczanych aktualnie doznań, emocji, potrzeb, myśli, swoich możliwości, czy ograniczeń, autokoncentracja uwagi. Jest to także pojmowanie, „idea samego siebie”

To wszystko jest możliwe tylko dzięki mózgowi, a zmiany w mózgu mogą powodować zaburzenia świadomości. Wszystko wskazuje na to że ze śmiercią mózgu świadomość ginie bezpowrotnie.


N sty 31, 2021 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Śmierć jest ustaniem funkcji mózgu. A ja jestem moim mózgiem. Kiedy on umrze umrę i ja.


Pn lut 01, 2021 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Problem zła
Jak wytłumaczysz że fizyczny przedmiot, galareta z białek potrafi uczynić że masz własny wewnętrzny wszechświat? GDyby mózg potrafił tylko obliczać jak komputer, to jeszcze nie było by tak zastanawiające, ale jak wytłumaczyć świadomość, np. odczuwanie bólu? uwaga: nie chodzi o o reakcje- typu naciskam przycisk i automat mówi przyjemnie/nieprzyjemnie ale o faktyczne odczuwanie bólu?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 01, 2021 21:55
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Śmierć jest ustaniem funkcji mózgu. A ja jestem moim mózgiem. Kiedy on umrze umrę i ja.
Jesteś częścią ośrodkowego układu nerwowego leżąca w czaszce? Tym ponoć jest mózg. Byłem przekonany, że to Ja mam mózg, Ja mam ciało, że to moje narzędzia, a tu taka zamianka nastąpiła. Potrafisz określić w którym miejscu mózgu jesteś umiejscowiony, to znaczy gdzie początek, a gdzie koniec Ciebie?


Pn lut 01, 2021 22:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Mózg i świadomość
Andy72 napisał(a):
Jak wytłumaczysz że fizyczny przedmiot, galareta z białek potrafi uczynić że masz własny wewnętrzny wszechświat? GDyby mózg potrafił tylko obliczać jak komputer, to jeszcze nie było by tak zastanawiające, ale jak wytłumaczyć świadomość, np. odczuwanie bólu? uwaga: nie chodzi o o reakcje- typu naciskam przycisk i automat mówi przyjemnie/nieprzyjemnie ale o faktyczne odczuwanie bólu?

Ale na tym właśnie polega ból. Receptor jest pobudzony, wysyła impuls mózg go odbiera, przetwarza i uruchamia procesy odpowiedzialne za świadomość.

Z resztą nawet o podjętych decyzjach świadomość jest niejako informowana przez nieświadoma część mózgu a nie na odwrót. Badania pokazują, że zanim uświadomisz sobie że podjąłeś decyzję aktywność Twojego mózgu już zdradza że ja podjąłeś i jaka podjąłeś na ułamek sekundy zanim sam się o tym dowiesz...

nolda napisał(a):
Jesteś częścią ośrodkowego układu nerwowego leżąca w czaszce? Tym ponoć jest mózg. Byłem przekonany, że to Ja mam mózg, Ja mam ciało, że to moje narzędzia, a tu taka zamianka nastąpiła. Potrafisz określić w którym miejscu mózgu jesteś umiejscowiony, to znaczy gdzie początek, a gdzie koniec Ciebie?

No to miło mi że mogłem Cię wyprowadzić z błędu. "Ty" - rozumiane jako samoświadomość umiejętność odróżnienia siebie od innych, to jest proces Twojego mózgu. Jeśli Twój mózg zostanie uszkodzony możesz stracić umiejętność rozpoznawania siebie, utożsamiania się z sobą itd. wszystkie procesy które utożsamiasz z sobą, Twoje preferencje, pamięć, uczucia - to wszystko procesy mózgu. Świadomość także.


Wt lut 02, 2021 9:56
Zobacz profil
Post Re: Mózg i świadomość
i Dlatego(jak dowiódł eksperyment Jeffreya Schwartza) świadome myślenie wpłyneło na zmiany w mózgu


Wt lut 02, 2021 11:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Mózg i świadomość
Quinque napisał(a):
i Dlatego(jak dowiódł eksperyment Jeffreya Schwartza) świadome myślenie wpłyneło na zmiany w mózgu

Możesz przytoczyć ten eksperyment, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy?
Na teraz tylko potwierdzę - że wszystko o czym myślimy ma wpływ na nasz mózg - ścieżki połączeń się utrwalają w jeśli się z nich często korzysta. I o czym to świadczy? Że aktywność mózgu ma wpływ na mózg. Jaki wniosek Ty z tego wyciągasz?


Wt lut 02, 2021 12:10
Zobacz profil
Post Re: Mózg i świadomość
Cytuj:
Możesz przytoczyć ten eksperyment, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy?


Niby dlaczego miałbym to robić? Skoro napisałem o co w nim chodzi?

Cytuj:
Na teraz tylko potwierdzę - że wszystko o czym myślimy ma wpływ na nasz mózg - ścieżki połączeń się utrwalają w jeśli się z nich często korzysta. I o czym to świadczy? Że aktywność mózgu ma wpływ na mózg


Fajnie, to wy wymyśliliście sobie że świadomość(nie użyje słowa umysł bo ateiści go nie uważają) jest epifenomemnem mózgu. Idąc za waszą smieszną logiką mózg musi sam z siebie naprawiać uszkodzone części(np. Odpowiadające za obsesję czy nerwicę) a tego nie robi. Robi to dopiero wtedy gdy jest zmuszony przez świadome myślenie/umysł


Wt lut 02, 2021 13:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL