Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 7:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy wiara jest wiarygodna? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1463
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Kapral135 napisał(a):
Każdy normalny człowiek wybierze życie z Bogiem niż cierpienie w Piekle.

Puste piekło? Różne wizje świętych katolickich, jak i objawień Maryjnych, raczej temu przeczą

To są wizje, Muzułmanie też je mają podobnie jak niewierzący. Moja wizja piekła, to strach jakim cię karmią od dziecka, rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, duchowni. Wtłaczają ciebie wizje świętych. Robią to by mieć nad tobą władzę. Jeśli od dziecka nie byłbyś straszony ogniem piekielnym, byłbyś wolnym człowiekiem, którym nie można kierować. Zobacz ile ludzi straciłoby "pracę".
Gdyby od dziecka wtłaczano ci wizję alkoholików, narkomanów, też byś w nie uwierzył.


Pn lut 08, 2021 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1388
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
afilatelista napisał(a):
Kto poszedłby dobrowolnie do piekła?

A jednak wielu idzie tą drogą. Dlaczego? Dlatego, że umiłowali ciemność albo dlatego, że chcieliby osiągnąć zbawienie dzięki własnym zasługom a nie dzięki łasce będącej wyrazem miłości Boga. Ignorują więc fakt, że nikt nie może zbawić się sam.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 08, 2021 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek napisał(a):
proteom napisał(a):
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór.

Nie ma czegoś takiego, pojęcie "piekła" krąży w sferze wiary, gdzieś tam w chmurze. Żeby wybór był świadomy i dobrowolny, człowiek musi wiedzieć co wybiera i być zdolny do wolnego wyboru, czyli takiego, który nie jest obarczony ograniczeniami, na które nakłada na niego własna natura.


To już nawet nie chodzi o to, że musimy dokładnie wiedzieć między czym wybieramy, gdyż często tak nie jest. Po prostu wiele osób musi decydować pomiędzy namacalnym, empirycznym doświadczeniem, a ideą, wyobrażeniem, przekonaniem. Tak jest w sytuacji, gdy dana osoba nie czuje tej "obecności" czy "działania" Boga w swoim życiu. Wtedy wszelkie zapisy z ksiąg, tradycje, rytuały etc. są tylko niepotwierdzonym w osobistym doświadczeniu sloganem.
W takich realiach byłoby niesprawiedliwością karać ludzi za ich grzechy, a także uważać, że ktoś świadomie wybrał piekło.

W takiej sytuacji trudno przyjąć czy tym bardziej odrzucić "Bożą miłość", bo nie ma się przekonania, że takowa istnieje.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn lut 08, 2021 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Wybawiony napisał(a):
A jednak wielu idzie tą drogą. Dlaczego? Dlatego, że umiłowali ciemność albo dlatego, że chcieliby osiągnąć zbawienie dzięki własnym zasługom a nie dzięki łasce będącej wyrazem miłości Boga. Ignorują więc fakt, że nikt nie może zbawić się sam.


W tej sytuacji Andy trafi do piekła, w końcu on ma zamiar życiem doczesnym, zasłużyć na Niebo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 08, 2021 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
afilatelista
Cytuj:
Kto poszedłby dobrowolnie do piekła?
Do piekła się nie idzie - to stan duszy. Trudno to wytłumaczyc, bo nie mozna tego sprowadzać do funkcji mózgu np. emocji, skoro po smierci go nie posiadamy. Aby zaakceptować lub odrzucić Boga, to najpierw trzeba Go poznać. Jego osobiście, bezpośrednio, a nie poglądy na Jego temat. Problem z dyskusją o Bogu jest taki, że mamy do czynienia z Jego obrazami, konceptami, wyobrazeniami, poglądami, a nie z samym Absolutem. Nasze doświadzcenie Jego bycia Bogiem jest bardzo uposledzone i mocno przefiltrowane przez nasz ograniczony mózg. Jestem przekonany, ze nie odrzucasz Absolutu, ale Jego antropomorficzne aberracje i językowe protezy. Absolut jest nieskonczenie większy niż to, co mówią o nim ludzie religijni np. poprzez święte księgi, rytuały itd. To jest duze wyzwanie dla nas katolików, jak mówić o Bogu, aby nie wypaczyć Jego Istoty? Przecież nawet Wcielony Jezus nie objawia w pełni Boga, gdyż mówi o Nim ludzkim językiem, a On nieskonczenie przekracza wszelkie opisy.


Pn lut 08, 2021 22:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
afilatelista
Cytuj:
Kto poszedłby dobrowolnie do piekła?
Do piekła się nie idzie - to stan duszy. Trudno to wytłumaczyc, bo nie mozna tego sprowadzać do funkcji mózgu np. emocji, skoro po smierci go nie posiadamy. Aby zaakceptować lub odrzucić Boga, to najpierw trzeba Go poznać. Jego osobiście, bezpośrednio, a nie poglądy na Jego temat. Problem z dyskusją o Bogu jest taki, że mamy do czynienia z Jego obrazami, konceptami, wyobrazeniami, poglądami, a nie z samym Absolutem. Nasze doświadzcenie Jego bycia Bogiem jest bardzo uposledzone i mocno przefiltrowane przez nasz ograniczony mózg. Jestem przekonany, ze nie odrzucasz Absolutu, ale Jego antropomorficzne aberracje i językowe protezy. Absolut jest nieskonczenie większy niż to, co mówią o nim ludzie religijni np. poprzez święte księgi, rytuały itd. To jest duze wyzwanie dla nas katolików, jak mówić o Bogu, aby nie wypaczyć Jego Istoty? Przecież nawet Wcielony Jezus nie objawia w pełni Boga, gdyż mówi o Nim ludzkim językiem, a On nieskonczenie przekracza wszelkie opisy.


Hmm, a to ciekawe... więc jak mamy odczuć ów "Absolut", skoro nasze zdolności poznawcze są niedostatecznie rozwinięte by tego dokonać?
Jednocześnie twierdzisz, że wszelkie księgi, rytuały itp. to zniekształcone wizje Absolutu, by zaraz po tym napisać o katolickiej wizji Boga, która w zgodnie z Twoimi własnymi słowami jest jakąś aberracją i językową protezą. Wynika z tego, że być może katolicka wersja narracji o Absolucie nie ma z nim wiele wspólnego.
Ergo? Absolutu/Boga nie da się poznać (agnostycyzm) lub ewentualnie poznajemy tylko ułomne i niepełne Absolutu wizje bez względu czy jest mowa o chrześcijaństwie, judaizmie czy jakiejkolwiek innej religii.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Pn lut 08, 2021 23:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 06, 2019 22:18
Posty: 20
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie idzie - to stan duszy.


Tego nie wiadomo, z NT wynika zupełnie coś innego. Doktryna o piekle została zmieniona, ponieważ wierni wraz z rozwojem humanizmu, nie chcieli zaakceptować terroru fizycznych cierpień.

Z mojego punktu widzenia racjonalny, dorosły człowiek nie ma żadnych powodów, żeby wierzyć w Boga. Krytyczne spojrzenie na Biblie i założenia religii nie pozostawia wątpliwości, co do jej fantastycznego charakteru. Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.
Mimo to ludzie wierzą, co więcej czują obecność Boga w ich życiu. Ja tego nigdy nie doświadczyłem mimo, że próbowałem się modlić i nawrócić. Wydaje mi się że to może być jakiś rodzaj autosugestii.


Wt lut 09, 2021 11:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Wybawiony napisał(a):
A jednak wielu idzie tą drogą. Dlaczego? Dlatego, że umiłowali ciemność albo dlatego, że chcieliby osiągnąć zbawienie dzięki własnym zasługom a nie dzięki łasce będącej wyrazem miłości Boga. Ignorują więc fakt, że nikt nie może zbawić się sam.

Tylko że oni ( w tym ja) nie są świadomi zagrożenia. Trudno to nazwać wyborem, bo nikt racjonalnie nie uzasadnił ryzyka.
Czy Ty bierzesz pod uwagę ryzyko trafienia do muzułmańskiego piekła? Czy dobrowolnie postanowiłeś tam trafić?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie idzie - to stan duszy.
Do piekła się nie idzie - zgodnie z Biblią do piekła jest się wrzucanym.
Ap 20, 15 Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia,
został wrzucony do jeziora ognia.

Jakoś mi to nie wygląda na dobrowolny wybór.
Cytuj:
Trudno to wytłumaczyc, bo nie mozna tego sprowadzać do funkcji mózgu np. emocji, skoro po smierci go nie posiadamy. Aby zaakceptować lub odrzucić Boga, to najpierw trzeba Go poznać. Jego osobiście, bezpośrednio, a nie poglądy na Jego temat. Problem z dyskusją o Bogu jest taki, że mamy do czynienia z Jego obrazami, konceptami, wyobrazeniami, poglądami, a nie z samym Absolutem. Nasze doświadzcenie Jego bycia Bogiem jest bardzo uposledzone i mocno przefiltrowane przez nasz ograniczony mózg. Jestem przekonany, ze nie odrzucasz Absolutu, ale Jego antropomorficzne aberracje i językowe protezy. Absolut jest nieskonczenie większy niż to, co mówią o nim ludzie religijni np. poprzez święte księgi, rytuały itd. To jest duze wyzwanie dla nas katolików, jak mówić o Bogu, aby nie wypaczyć Jego Istoty? Przecież nawet Wcielony Jezus nie objawia w pełni Boga, gdyż mówi o Nim ludzkim językiem, a On nieskonczenie przekracza wszelkie opisy.
To wszystko są insynuacje. Skoro sam przyznajesz, że Biblia nie oddaje prawdy to na jakiej podstawie twierdzisz że chrześcijaństwo przybliża do Absolutu?
A może Absolut ceni sobie sceptycyzm ipo śmierci nagradza tych, którzy przeżyli życie nie wierząc w niewiarygodne historię o bogach i prorokach?
Bo Bóg ktory oczekuje od ludzi że uwierzą na podstawie wiary bez dowodów jest co najmniej dziwny. Po to obdarzył nas rozumem żebyśmy używając go dochodzili do wniosku że jest nieprawdopodobny, a następnie nas z tego rozlicza? To nie trzyma się kupy.


Wt lut 09, 2021 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1388
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
ktokolwiek1988 napisał(a):
Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.

W takim razie wiara w to, że powyższe twierdzenie jest prawdą tylko dlatego, że powstało na bazie rozumowego myślenia nie jest wiarygodna :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lut 09, 2021 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
LJ91
Cytuj:
[
Hmm, a to ciekawe... więc jak mamy odczuć ów "Absolut", skoro nasze zdolności poznawcze są niedostatecznie rozwinięte by tego dokonać?
Wolałbym mówić o doświadczyć Absolut, niż odczuć - to sprowadza/redukuje Go do sfery uczuć/emocji. Wg mnie to łaska.
Cytuj:
Jednocześnie twierdzisz, że wszelkie księgi, rytuały itp. to zniekształcone wizje Absolutu, by zaraz po tym napisać o katolickiej wizji Boga, która w zgodnie z Twoimi własnymi słowami jest jakąś aberracją i językową protezą. Wynika z tego, że być może katolicka wersja narracji o Absolucie nie ma z nim wiele wspólnego.
Nic takiego nie pisałem. Każda koncepcja Absolutu jest ułomna, cząstkowa, ale to nie oznacza, że katolicka jest z gruntu nieprawdziwa.
Cytuj:
Ergo? Absolutu/Boga nie da się poznać (agnostycyzm) lub ewentualnie poznajemy tylko ułomne i niepełne Absolutu wizje bez względu czy jest mowa o chrześcijaństwie, judaizmie czy jakiejkolwiek innej religii.
Intelektualnie poznajemy tylko koncepcje/idee/wyobrazenia Absolutu zamkniete i ograniczone ludzkim językiem.


Wt lut 09, 2021 15:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
ktokolwiek1988
Cytuj:
Tego nie wiadomo, z NT wynika zupełnie coś innego.

To jest katolicka interpretacja N.T.


Cytuj:
Z mojego punktu widzenia racjonalny, dorosły człowiek nie ma żadnych powodów, żeby wierzyć w Boga. Krytyczne spojrzenie na Biblie i założenia religii nie pozostawia wątpliwości, co do jej fantastycznego charakteru. Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.
To jest wyraz Twojej wiary.


Wt lut 09, 2021 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Cytuj:
Z mojego punktu widzenia racjonalny, dorosły człowiek nie ma żadnych powodów, żeby wierzyć w Boga. Krytyczne spojrzenie na Biblie i założenia religii nie pozostawia wątpliwości, co do jej fantastycznego charakteru. Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.
To jest wyraz Twojej wiary.


Odpowiadając Ci tutaj na mój wcześniejszy post.
To jest wyraz jego wiary, opartej na doświadczeniu, w którym być może nie ma bożej "łaski" czy "doświadczenia Absolutu".

Nie każdy ma łaskę, nie każdy doświadcza Absolutu.

Co w takiej sytuacji?

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt lut 09, 2021 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
afilatelista
Cytuj:
Do piekła się nie idzie - zgodnie z Biblią do piekła jest się wrzucanym.
Ap 20, 15 Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia,
został wrzucony do jeziora ognia.
Jakoś mi to nie wygląda na dobrowolny wybór.
Apokalipsa nie musi być dosłownie odczytywana. https://www.biblicum.pl/component/conte ... ebraica-08 Zresztą koncepcja piekła oparta jest o analizę całośći N.T. i Tradycję.
Cytuj:
Skoro sam przyznajesz, że Biblia nie oddaje prawdy to na jakiej podstawie twierdzisz że chrześcijaństwo przybliża do Absolutu?
Nie oddaje całej prawdy o Absolucie, bo On nieskończenie przekracza ludzkie władze poznawcze np. język.
Cytuj:
Bo Bóg ktory oczekuje od ludzi że uwierzą na podstawie wiary bez dowodów jest co najmniej dziwny. Po to obdarzył nas rozumem żebyśmy używając go dochodzili do wniosku że jest nieprawdopodobny, a następnie nas z tego rozlicza? To nie trzyma się kupy.
Są pośrednie dowody, bo wiara religijna nie jest czysto racjonalna.


Wt lut 09, 2021 16:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
LJ91 napisał(a):
proteom napisał(a):
Cytuj:
Z mojego punktu widzenia racjonalny, dorosły człowiek nie ma żadnych powodów, żeby wierzyć w Boga. Krytyczne spojrzenie na Biblie i założenia religii nie pozostawia wątpliwości, co do jej fantastycznego charakteru. Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.
To jest wyraz Twojej wiary.


Odpowiadając Ci tutaj na mój wcześniejszy post.
To jest wyraz jego wiary, opartej na doświadczeniu, w którym być może nie ma bożej "łaski" czy "doświadczenia Absolutu".

Nie każdy ma łaskę, nie każdy doświadcza Absolutu.

Co w takiej sytuacji?

Po co Ci doświadzcenie Absolutu? Skoro jesteś zadowolony ze swojego życia - Bóg to szanuje i nie narzuca Siebie.


Wt lut 09, 2021 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Ludzkie wyobrażenia (księgi, rytuały, tradycje) nie oddają całej prawdy o Absolucie, tak więc:
1) Nie wiemy, ile tej prawdy w ludzkich wyobrażeniach;
2) Nie wiemy, które wyobrażenia mają więcej prawdy lub są bliższe prawdzie (o tym starałem się pisać w swoim temacie o różnorodności religii);
3) Nie wiemy, jak bardzo - nieskończenie - Absolut przekracza nasze możliwości poznania;
4) Nie wiemy, jaki w swej pełni jest Absolut;
5) Nie wiemy, czy nasze cząstkowe i ułomne wyobrażenia nie stoją w sprzeczności z tą częścią prawdy o Absolucie, której nie jesteśmy w stanie poznać;
6) Nie wiemy, czy uda nam się odkryć jeszcze jakieś informacje o Absolucie (np. w toku odkryć archeologicznych);
7) Nie wiemy, na ile nowe informacje o Absolucie (np. prywatne objawienia, cuda) i jego kreacji (świat materialny, ludzie) pozwalają nam się zbliżyć do prawdy o nim.

To tylko kilka z możliwych pytań, jakie rodzą się w głowie po przeczytaniu kilku ostatnich postów.

Przy całej tej skali niewiedzy, od tysiącleci ludzkość:
- morduje,
- grabi;
- najeżdża;
- podbija;
- kształtuje prawa;
- tworzy kulturę;
itp. itd.
W imię swoich ułomnych przekonań na temat Absolutu.

Niektórzy mają w sobie nawet tyle pewności, że potrafią powiedzieć, co Absolut zrobi z konkretnymi ludźmi (np. aktywnymi homoseksualistami, rozwodnikami żyjącymi w powtórnych związkach itp.; tych wiadomo, że wtrąci do piekła)...

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt lut 09, 2021 16:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL