Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 18:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Czy wiara jest wiarygodna? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Po co Ci doświadzcenie Absolutu? Skoro jesteś zadowolony ze swojego życia - Bóg to szanuje i nie narzuca Siebie.


Po to, żebym mógł go doświadczyć i wtedy podjąć ŚWIADOMĄ i WOLNĄ decyzję co do mojego stosunku względem Absolutu?

Przez ponad 30 lat życia nie doświadczyłem ani łaski, ani obecności Absolutu. Miałem różne okresy w swoim życiu. Gorsze i lepsze. Mniejszego i większego zaangażowania religijnego.

Skoro Absolut nie dał mi się poznać, to nie mogę Go ani świadomie przyjąć, ani świadomie odrzucić. Jedynie co mogę, to poznawać różne - często ze sobą sprzeczne i jak już to ustaliliśmy niepełne, ułomne - wizje czy idee na jego temat.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt lut 09, 2021 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
LJ91 napisał(a):
proteom napisał(a):
Po co Ci doświadzcenie Absolutu? Skoro jesteś zadowolony ze swojego życia - Bóg to szanuje i nie narzuca Siebie.


Po to, żebym mógł go doświadczyć i wtedy podjąć ŚWIADOMĄ i WOLNĄ decyzję co do mojego stosunku względem Absolutu?

Przez ponad 30 lat życia nie doświadczyłem ani łaski, ani obecności Absolutu. Miałem różne okresy w swoim życiu. Gorsze i lepsze. Mniejszego i większego zaangażowania religijnego.

Skoro Absolut nie dał mi się poznać, to nie mogę Go ani świadomie przyjąć, ani świadomie odrzucić. Jedynie co mogę, to poznawać różne - często ze sobą sprzeczne i jak już to ustaliliśmy niepełne, ułomne - wizje czy idee na jego temat.
Czy masz w sobie głód Miłości i Prawdy? Jak wielki?


Wt lut 09, 2021 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie idzie - to stan duszy.


To co mówisz to jest ateizm, duszą się nie myśli, tam niema świadomości a skoro nie ma świadomości, to mamy śmierć, a to jaki stan ma czyjaś dusza nic tutaj nie zmieni.

proteom napisał(a):
Aby zaakceptować lub odrzucić Boga, to najpierw trzeba Go poznać.


Te żywe kury we wrzątki mi wystarczą, żeby wyrobić sobie opinie o Bogu, nie ma aż takiej potrzeby żebym miał na temat Boga bardzo wiele informacji, tyle wystarczy, bo jak ktoś mnie napadnie na ulicy, po to żeby mnie okraść, to przecież nie musze poznawać historii całego jego życia, żeby mieć o nim jakieś zdanie, tutaj z Bogiem jest podobnie.
ktokolwiek1988 napisał(a):
Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.


Przecież to jest racjonalne, w końcu wiara w Boga niweluje strach przed śmiercią, więc to chyba dobry/racjonalny pomysł?

afilatelista napisał(a):
Bo Bóg ktory oczekuje od ludzi że uwierzą na podstawie wiary bez dowodów jest co najmniej dziwny. Po to obdarzył nas rozumem żebyśmy używając go dochodzili do wniosku że jest nieprawdopodobny, a następnie nas z tego rozlicza? To nie trzyma się kupy.


Nie sądzisz że wiara wbrew logice, ma swój nieodparty urok?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lut 09, 2021 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
LJ91 napisał(a):
Po to, żebym mógł go doświadczyć i wtedy podjąć ŚWIADOMĄ i WOLNĄ decyzję co do mojego stosunku względem Absolutu?

Ja bym na Twoim miejscu nie "jarał się" tak wizją doświadczenia uniesień duchowych. Teraz przynajmniej masz wymówkę, że "nie poznałeś" Absolutu, więc w razie czego na Sądzie powiesz, że żyłeś na nieświadomce. Po doświadczeniach mistycznych, musisz już zachować wierności wierze i przykazaniom, żeby nie usłyszeć od świętego Pawła, że
Cytuj:
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy13, 27 ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników.
Hbr 10, 26,27
Nie myśl sobie, że to takie proste i komfortowe.


Wt lut 09, 2021 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Czy masz w sobie głód Miłości i Prawdy? Jak wielki?


Nie wiem, o co Ci chodzi z tą "miłością" i "prawdą" pisaną z wielkich liter.
Mam w sobie głód wiedzy i poznania.
Potrzebę spokojnego życia bez ekscesów w żadną ze stron.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt lut 09, 2021 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 24, 2010 7:26
Posty: 448
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek napisał(a):
LJ91 napisał(a):
Po to, żebym mógł go doświadczyć i wtedy podjąć ŚWIADOMĄ i WOLNĄ decyzję co do mojego stosunku względem Absolutu?

Ja bym na Twoim miejscu nie "jarał się" tak wizją doświadczenia uniesień duchowych.


Ja się nie jaram. Po prostu żyję z dnia na dzień.
Jak przyjdzie "łaska" czy "odczucie" Absolutu, to jakoś się do tego odniosę.
Nie przyszło.
Nawet w bardziej religijnym okresie mojego życia.

Nie mam już żadnych oczekiwań. Będzie co będzie.
Staram się jedynie pogłębiać swoją wiedzę - kierunkową i ogólną.
Żyć tak, żeby nie szkodzić innym.
Czasem coś komuś pomóc.

Tylko i aż tyle.

_________________
"Lud ten czci Mnie wargami,
ale ich serce jest daleko ode Mnie.
Daremne jednak cześć Mi oddają,
głosząc nauki, które są ludzkimi nakazami."
- Izajasz 29,13


Wt lut 09, 2021 17:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek napisał(a):
Absolutu, więc w razie czego na Sądzie powiesz, że żyłeś na nieświadomce.


A to Bóg nie wie jak poszczególni ludzie żyli? przecież Bóg jest wszechwiedzący, z jakiej racji ktoś wszechwiedzący ma się o cokolwiek pytać? gdzie w tym sens?

Sysydlaczek napisał(a):
Po doświadczeniach mistycznych, musisz już zachować wierności wierze i przykazaniom, żeby nie usłyszeć od świętego Pawła, że
Cytuj:
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy13, 27 ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników.
Hbr 10, 26,27
Nie myśl sobie, że to takie proste i komfortowe.


Ludzie doznali pełnego poznania prawdy? w którym momencie historii to się stało?
No i większość ludzi chyba nawet każdy, grzeszy dobrowolnie (bo każdy grzech jest dobrowolny, bo niby w jaki sposób można grzeszyć z przymusu? wtedy to już nie jest grzech) i każdy się z tych dobrowolnych grzechów spowiada, i taka sytuacja z tymi grzechami zawsze będzie miała miejsce, wiec każdy człowiek podpada pod to twoje: "dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy" i w tej sytuacji każdy trafi za to do piekła.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lut 09, 2021 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
LJ91 napisał(a):
proteom napisał(a):
Czy masz w sobie głód Miłości i Prawdy? Jak wielki?


Nie wiem, o co Ci chodzi z tą "miłością" i "prawdą" pisaną z wielkich liter.
Mam w sobie głód wiedzy i poznania.
To trzeba doświadczyć. Cieszy mnie, ze pragniesz wiedzy i poznania. :brawo: Z jakich dziedzin? Co czytasz? Szukam ludzi do dyskusji o wierze, nauce, kosmitach itd.


Wt lut 09, 2021 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
"Sysydlaczek"
Cytuj:
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy13, 27 ale jedynie jakieś przerażające oczekiwanie sądu i żar ognia, który ma trawić przeciwników.
Hbr 10, 26,27

Pełne poznanie prawdy ma tylko Absolut. My mamy poglądy, które uznajemy (akt wiary!) przy naszych ubogich władzach poznawczych za prawdziwe lub błędne. Czesto nawet nie potrafimy stworzyć wspólnych kryteriow poznanai prawdy.


Wt lut 09, 2021 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Robek"

Cytuj:
To co mówisz to jest ateizm, duszą się nie myśli, tam niema świadomości a skoro nie ma świadomości, to mamy śmierć, a to jaki stan ma czyjaś dusza nic tutaj nie zmieni.

To jest mistyczny teizm. Dusza to duchowy aspekt/warstwa człowieka - jest niesmiertelna, wolna i świadoma. Ciało to nasze ubranie. Po jego śmierci opuszzcamy je bez żąlu i korzystamy z boskiego potencjału duszy - nowej osoby. Dusza ma boski potencjał np. łatwo się przemieszzca w przesttrzeni, może zmienić wygląd itd



Cytuj:
Te żywe kury we wrzątki mi wystarczą, żeby wyrobić sobie opinie o Bogu, nie ma aż takiej potrzeby żebym miał na temat Boga bardzo wiele informacji, tyle wystarczy, bo jak ktoś mnie napadnie na ulicy, po to żeby mnie okraść, to przecież nie musze poznawać historii całego jego życia, żeby mieć o nim jakieś zdanie, tutaj z Bogiem jest podobnie.

Jeśli nie spotkasz Absolutu w Sobie - jesteś Jego aspektem, a On - Twoim, to nie poznasz Absolutu, czyli Siebie.


Wt lut 09, 2021 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Proteom
Mi nie musisz tego tłumaczyć. Ale wytłumacz mi dlaczego Paweł trzaskał takie srogie gromy w tym fragmencie listu do Hbr? Natchnienie go opuściło ? Dostał mgłę mózgową ? Poniosła go apostolska nadgorliwość ?
Czy wciskał maluczkim, że jeśli przyjęli wiarę (doznali łaski, oświecenia), to posiadają już tą pełnię prawdy ? Bo uznał tą pełnię prawdy za wiarę w Jezusa ?


Wt lut 09, 2021 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 06, 2019 22:18
Posty: 20
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Nie wiem dlaczego, ale razi mnie tytuł tego wątku. Wiara jako przekonanie o istnieniu Boga wynika ze żródeł tejże wiary, które ewentualnie mogą być wiarygodne. Ale to taka uwaga do moderatorów.

Robek napisał(a):
ktokolwiek1988 napisał(a):
Na poziomie racjonalnym wiara nie jest wiarygodna.


Przecież to jest racjonalne, w końcu wiara w Boga niweluje strach przed śmiercią, więc to chyba dobry/racjonalny pomysł?



No tak, można nazwać racjonalnym każde działanie mające na celu zmniejszenie lęku. Czasami jednak przynosi to odwrotny skutek. Mnóstwo ludzi z powodu wiary boi sie śmierci, a konkretnie piekła po niej. To taki psychologiczny skutek uboczny wychowania "w wierze".

proteom napisał(a):
Zresztą koncepcja piekła oparta jest o analizę całośći N.T. i Tradycję.


Jedno pytanie - czy jest możliwe, że ta koncepcja zostanie w przyszłości zmieniona na inną? Czy już zostanie tak na stałe?

Źródła wiary tj. Biblia i Tradycja o nią oparta, nawiasem mówiąc z czasem coraz mniej, nie są dla mnie wiarygodne. Jedyne co mnie zastanawia to cuda, których w katolicyzmie jest całkiem sporo. Ich ilość budzi zastanowienie, nawet jeżeli duża część to oszustwa. To by mogło świadczyć za wiarą katolicką.


Wt lut 09, 2021 23:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1466
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
ktokolwiek1988 napisał(a):
Jedyne co mnie zastanawia to cuda, których w katolicyzmie jest całkiem sporo. Ich ilość budzi zastanowienie, nawet jeżeli duża część to oszustwa. To by mogło świadczyć za wiarą katolicką.

Coś czego nie potrafimy wytłumaczyć to pewnego rodzaju „cud”. Dziś wielotonowy przedmiot unosi się w powietrzu, Ziemia kręci się wokół Słońca, dziewica może zajść w ciąże i nie nazwiemy tego cudem, a zdobyczami nauki.
Ps
Muzułmanie maja swoje cuda, Żydzi swoje… .


Śr lut 10, 2021 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 06, 2019 22:18
Posty: 20
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
george45 napisał(a):
Ps
Muzułmanie maja swoje cuda, Żydzi swoje… .


To prawda, ale nie są one tak liczne i spektakularne jak u katolików


Śr lut 10, 2021 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Apokalipsa nie musi być dosłownie odczytywana. https://www.biblicum.pl/component/conte ... ebraica-08 Zresztą koncepcja piekła oparta jest o analizę całośći N.T. i Tradycję.
Macie tendencję żeby odczuwać Biblię niedosłownie tam gdzie wam pasuje. A może Jezus nie jest dosłownie Bogiem ani synem Boga?
A tradycja KK uczyła że grzesznicy są przypalanie w piekle i polewanie gorąca smołą. Więc powoływanie się na tradycję to strzał w stopę.
Cytuj:
Nie oddaje całej prawdy o Absolucie, bo On nieskończenie przekracza ludzkie władze poznawcze np. język.
A może wcałe nie oddaje prawdy? Może nie ma żadnego Absolutu? Jeśli Bóg chciałby nam coś przekazać to znalazłaby sposób żeby ominąć bariery językowe.
Cytuj:
Są pośrednie dowody, bo wiara religijna nie jest czysto racjonalna.
No właśnie. A ja utwardzania że dobrze być racjonalnym. W życiu doczesnym przynosi to korzyści, a o niczym poza życiem doczesnym nie wiemy.


Śr lut 10, 2021 11:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL