Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Piekło - trudny dar Boga 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
Bóg jest mocno egocentryczny. Ja nie oczekuję że wszyscy mnie będą kochać i nie życzę źle tym którzy są wobec mnie obojętni ani nawet nie dbam o to że ktoś mnie nie lubi.

Mam wrazenie, że rozumowanie Marka, ale też teologow katolckich jest takie: ktoś, kto poznał Boga Osobowego, to pragnie Go kochać. Tylko, jeśli zastosujemy analogię do ludzi, to wlasnie często okazuje się to dzialać odwrotnie. Poza tym: poznanie to czynność intelektualna, a miłość to głównie emocje i uczucia. Jedno z drugim mało koresponduje. Tym bardziej, że Bóg, nawet, jeśli uznajemy, ze jest doskonale Dobry itd, to te Jego cechy nie są przedmiotem doświardzcenia zmysłowego, a ludzka miłość bez zmysłów to jak ... muzyka bez dzwieków. Czy mozna kogoś autentycznie kochać, nie doświadzcajac go zmysłowo? Czy raczej wtedy nie kochamy jego, tylko nasze wyobrazenia, projekcje ...


So lut 13, 2021 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
proteom napisał(a):
W N.T. ta relacja się zmienia : Bóg Ojciec - my Jego dzieci. Bóg chce, abyśmy Go kochali dla Niego samego, a nie dla korzyści, jakie oferuje.


A co to ma wspólnego z tym co wcześniej napisałem?

proteom napisał(a):
Wg autora artykułu niekoniecznie. Autor zakłada, że człowiek (jego dusza?) może być tak zdemoralizowany, że woli wybrać zło, czyli wieczne cierpienie, niż dobro, czyli Boga. Mam wrazenie, że Marek uważa, że człowiek może się przemienić w zło, stąd w dniu Sąu wybierze to, co jest zgodne z jego naturą. Tylko, czemu Bóg do tego dopuścił? Przecież wolność nie jest najwyższą wartością, nawet w ziemskich realiach i bynajmniej Bóg jej nie gwarantuje na Ziemi np. dopuszzca zniewalanie ludzi przez oprawców.


Marek miał swoje własne poglądy, w sporej części oderwane od chrześcijaństwa, nie widzę powodu by brać go na poważnie.

proteom napisał(a):
Katolik nie ma uczestniczyć w rytualach katolickich lub wypełniać nakazy KK, bo ma w tym interes duchowy - Niebo, ale ma to robić z czystej i bezinteresownej miłośći do Boga i blizniego.


Ja nie uznaje że istnieje coś takiego jak miłość, więc mnie to nie dotyczy.

afilatelista napisał(a):
Bóg jest mocno egocentryczny. Ja nie oczekuję że wszyscy mnie będą kochać i nie życzę źle tym którzy są wobec mnie obojętni ani nawet nie dbam o to że ktoś mnie nie lubi.


A Bóg ze swojej natury, jest zazdrosny, i albo ktoś chcę iść do niego do tego Nieba, albo za karę do piekła, tutaj kara jest za odtrącenie Boga.
proteom napisał(a):
Czy mozna kogoś autentycznie kochać, nie doświadzcajac go zmysłowo? Czy raczej wtedy nie kochamy jego, tylko nasze wyobrazenia, projekcje ...


Kolejne kuriozum! :mrgreen:
Jak można kochać kogoś, kogo nigdy na oczy się nie widziało, przecież to jest absurd.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lut 13, 2021 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
proteom napisał(a):
Mam wrazenie, że rozumowanie Marka, ale też teologow katolckich jest takie: ktoś, kto poznał Boga Osobowego, to pragnie Go kochać. Tylko, jeśli zastosujemy analogię do ludzi, to wlasnie często okazuje się to dzialać odwrotnie. Poza tym: poznanie to czynność intelektualna, a miłość to głównie emocje i uczucia. Jedno z drugim mało koresponduje. Tym bardziej, że Bóg, nawet, jeśli uznajemy, ze jest doskonale Dobry itd, to te Jego cechy nie są przedmiotem doświardzcenia zmysłowego, a ludzka miłość bez zmysłów to jak ... muzyka bez dzwieków. Czy mozna kogoś autentycznie kochać, nie doświadzcajac go zmysłowo? Czy raczej wtedy nie kochamy jego, tylko nasze wyobrazenia, projekcje ...

Dodam tylko że jak wykazałem w odpowiednim wątku Bóg nie jest dobry, bo gdyby był nie istniałoby bezsensowne cierpienie. A na świecie mamy przykłady takiego cierpienia zarówno u ludzi jak i u zwierząt. A piekło jest esencją bezsensownego cierpienia.

1. Ludzie w piekle cierpią wiecznie.
2. Cierpienie wieczne jest bezsensowne i złe.
3. Bóg mógłby sprawić żeby ludzie w piekle nie cierpieli wiecznie, a mimo wszystko dopuszcza do tego (najdelikatniej ujmując).
4. Oznacza to że Bóg nie jest dobry - a wręcz jest zły.

(Chyba że piekło, Bóg itd to tylko wymysły ludzi, co jest znacznie bardziej prawdopodobne)


N lut 14, 2021 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
Dodam tylko że jak wykazałem w odpowiednim wątku Bóg nie jest dobry, bo gdyby był nie istniałoby bezsensowne cierpienie. A na świecie mamy przykłady takiego cierpienia zarówno u ludzi jak i u zwierząt. A piekło jest esencją bezsensownego cierpienia.

1. Ludzie w piekle cierpią wiecznie.
2. Cierpienie wieczne jest bezsensowne i złe.
3. Bóg mógłby sprawić żeby ludzie w piekle nie cierpieli wiecznie, a mimo wszystko dopuszcza do tego (najdelikatniej ujmując).
4. Oznacza to że Bóg nie jest dobry - a wręcz jest zły.

(Chyba że piekło, Bóg itd to tylko wymysły ludzi, co jest znacznie bardziej prawdopodobne)


A może Bóg jest trochę dobry, trochę zły, i dlatego na świecie mamy trochę dobra i trochę cierpienia?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 14, 2021 20:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
proteom napisał(a):
Mam wrazenie, że rozumowanie Marka, ale też teologow katolckich jest takie: ktoś, kto poznał Boga Osobowego, to pragnie Go kochać. Tylko, jeśli zastosujemy analogię do ludzi, to wlasnie często okazuje się to dzialać odwrotnie. Poza tym: poznanie to czynność intelektualna, a miłość to głównie emocje i uczucia. Jedno z drugim mało koresponduje. Tym bardziej, że Bóg, nawet, jeśli uznajemy, ze jest doskonale Dobry itd, to te Jego cechy nie są przedmiotem doświardzcenia zmysłowego, a ludzka miłość bez zmysłów to jak ... muzyka bez dzwieków. Czy mozna kogoś autentycznie kochać, nie doświadzcajac go zmysłowo? Czy raczej wtedy nie kochamy jego, tylko nasze wyobrazenia, projekcje ...

Dodam tylko że jak wykazałem w odpowiednim wątku Bóg nie jest dobry, bo gdyby był nie istniałoby bezsensowne cierpienie. A na świecie mamy przykłady takiego cierpienia zarówno u ludzi jak i u zwierząt. A piekło jest esencją bezsensownego cierpienia.

1. Ludzie w piekle cierpią wiecznie.
2. Cierpienie wieczne jest bezsensowne i złe.
3. Bóg mógłby sprawić żeby ludzie w piekle nie cierpieli wiecznie, a mimo wszystko dopuszcza do tego (najdelikatniej ujmując).
4. Oznacza to że Bóg nie jest dobry - a wręcz jest zły.

(Chyba że piekło, Bóg itd to tylko wymysły ludzi, co jest znacznie bardziej prawdopodobne)


Mnie bardziej zastanawia, czemu dobry z natury człowiek, a taki go stworzył Bóg - wg załozeń KK, ma wybrać na Sądzie cos przeciwnego jego naturze? To by jednak oznaczalo, że jest chory, a więc nie jest to wolny wybór, tylko zaburzony, niedoskonały? Czemu zatem miałby ponosić skutki? jesli natomiast uznamy, że to człowiek zmienił za zycia swoją naturę w złą, to za taką mozliwosć odpowiada Bóg, On stworzył takie prawo transformacji. Tym bardziej, że to prawo nie jest czymś oczywistym i jego znajomość nie jest wpisana w ludzi umysł np. jako instynkt.


N lut 14, 2021 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
Robek napisał(a):
A może Bóg jest trochę dobry, trochę zły, i dlatego na świecie mamy trochę dobra i trochę cierpienia?
może na podstawie życia doczesnego można by założyć możliwość istnienia Boga który jest trochę dobry a trochę zły. Ale pieklo według Biblii jest wieczne więc oznacza nieskończoną ilość cierpienia i nieskończoną ilość zła.
W takim wypadku Bóg jest po prostu zły.


N lut 14, 2021 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
może na podstawie życia doczesnego można by założyć możliwość istnienia Boga który jest trochę dobry a trochę zły. Ale pieklo według Biblii jest wieczne więc oznacza nieskończoną ilość cierpienia i nieskończoną ilość zła.
W takim wypadku Bóg jest po prostu zły.


Wieczne piekło istnieje jedynie w interpretacji Katolickiej, a wiadomo że oni mogą się mylić, w końcu można spojrzeć jakich ludzi wybierano na funkcje papieża, to były często bardzo groźne jednostki, więc jak tutaj Kościół się pomylił, to mógł się pomylić w czym innym, w końcu Biblia ma fragmenty w których jest napisane że karą za grzechy jest śmierć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 14, 2021 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
Robek

Cytuj:
Wieczne piekło istnieje jedynie w interpretacji Katolickiej,

Nie tylko https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawos%C5 ... chatologia
Cytuj:
a wiadomo że oni mogą się mylić, w końcu można spojrzeć jakich ludzi wybierano na funkcje papieża, to były często bardzo groźne jednostki, więc jak tutaj Kościół się pomylił, to mógł się pomylić w czym innym, w końcu Biblia ma fragmenty w których jest napisane że karą za grzechy jest śmierć.

W sprawach wiary KK jest nieomylny.


N lut 14, 2021 23:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista

Cytuj:
Próba przedstawienia piekła jako a świadomy wybór i jedynie stan oddalenia od Boga to manipulacja - bo Biblia przedstawia to jak sąd i cierpienie w ogniu.
częściowo się z Tobą zgodzę. W nauczaniu KKK nie ma powołania się na teksty N.T., które by uzasadniały, że piekło to dobrowolny wybór człowieka, a jedynie podpiera to Tradycja np. orzeczenia Synodów. https://www.teologia.pl/m_k/kkk1p03.htm
N.T. buduje dla współczesnego człowieka mało atrakcyjny obraz Boga/Jezusa, gdy chodzi o sąd Boży
Jezus zapowiada z surowością, że "pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego Królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony" (Mt 13 41-42). On sam wypowie słowa potępienia: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny!" (Mt 25, 41).


Pn lut 15, 2021 0:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
Robek napisał(a):
Wieczne piekło istnieje jedynie w interpretacji Katolickiej, a wiadomo że oni mogą się mylić, w końcu można spojrzeć jakich ludzi wybierano na funkcje papieża, to były często bardzo groźne jednostki, więc jak tutaj Kościół się pomylił, to mógł się pomylić w czym innym, w końcu Biblia ma fragmenty w których jest napisane że karą za grzechy jest śmierć.

Piekło jest wieczne w większości odłamów chrześcijaństwa bo tak też wynika z Biblii.

proteom napisał(a):
W sprawach wiary KK jest nieomylny.
Co twierdzi sam Kościół. A faktycznie jest omylny zarówno w zderzeniu z rzeczywistością, z Biblią jak i często z samym sobą sprzed wieków.


Pn lut 15, 2021 8:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
Piekło jest wieczne w większości odłamów chrześcijaństwa bo tak też wynika z Biblii.

Jeśli piekło utożsamisz z wieczną zagładą to będzie ono wieczne, gdyż efekt owej zagłady będzie nieodwracalny.
W każdym razie zagłada nie może oznaczać wiecznego cierpienia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lut 15, 2021 9:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
Piekło jest wieczne w większości odłamów chrześcijaństwa bo tak też wynika z Biblii.


Z tego co się orientuje, to w Biblii przeważnie jest mowa o tym, że karą za grzechy jest śmieć, wieczne piekło jest tutaj w mniejszości.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lut 15, 2021 11:20
Zobacz profil
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
A co jak piekło ktoś przeżył na ziemi to pomyślec ,ze jeszcze czeka nas jakieś piekło hmm ??

NIe wiem zeby nie było wierze ,ze jest ,ale wiecie do piekła ktos musi trafić naprawdę zły... A jeszcze sam moze podjac decyzje.


Wt lut 16, 2021 15:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
Według Biblii, większość ludzi udzie do piekła.


Wt lut 16, 2021 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Piekło - trudny dar Boga
afilatelista napisał(a):
Według Biblii, większość ludzi udzie do piekła.
Ale nawet jeśli Bóg nie istnieje, to piekła istnieją też w życiu doczesnym. Patologie społeczne, choroby, katastrofy. Może więc piekła takie istnieją też po śmierci. Tylko nie wieczne.


Wt lut 16, 2021 18:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL