Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy wiara jest wiarygodna? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Czy wiara jest wiarygodna?
quote="Wybawiony"]
afilatelista napisał(a):
Wiara jest (nomen omen) niewiarygodna i nie prowadzi do prawdy.

Mylisz się. Biblijna wiara jest narzędziem poznania i służy rozwojowi człowieka i jego relacji z Bogiem.[/quote]

Weźmy cztery osoby: katolika, hindusa, członka sekty "Świątynia Ludu" i wierzącego w UFO. Wszyscy posługują się wiarą, a nie wszyscy mają rację (lub nikt z powyższych). Wynika z tego że wiara nie da się dojść do prawdy.


N lut 07, 2021 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Jeśli jedna z powyższych jest prawdziwa, to można dojsc - na zasadzie chybił-trafił.

A czy wiara jest godna wiary? Jest, o tyle, że na tym świecie wszystko jest marnością, w tym wszelkie wierzenia, oczywiście.


N lut 07, 2021 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek napisał(a):
A czy wiara jest godna wiary? Jest, o tyle, że na tym świecie wszystko jest marnością, w tym wszelkie wierzenia, oczywiście.


Ktoś do tego piekła przecież trafi, więc tutaj ta doczesna marność, to jedyna rozrywka jaka człowieka może spotkać, więc trzeba z niej korzystać, bo jak nie teraz to kiedy?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 07, 2021 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Robek

Cytuj:
Ktoś do tego piekła przecież trafi,

Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór. To nie błąd, czy zaniedbanie, ale ostateczna decyzja egzystencjalna.
Cytuj:
więc tutaj ta doczesna marność, to jedyna rozrywka jaka człowieka może spotkać, więc trzeba z niej korzystać, bo jak nie teraz to kiedy?

A gdzie odpowiedzialność przed Bogiem i ludzmi?


N lut 07, 2021 18:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór.

Nie ma czegoś takiego, pojęcie "piekła" krąży w sferze wiary, gdzieś tam w chmurze. Żeby wybór był świadomy i dobrowolny, człowiek musi wiedzieć co wybiera i być zdolny do wolnego wyboru, czyli takiego, który nie jest obarczony ograniczeniami, na które nakłada na niego własna natura.


N lut 07, 2021 19:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór. To nie błąd, czy zaniedbanie, ale ostateczna decyzja egzystencjalna.


Co ty tutaj za cuda wymyślasz? normalnie wstyd! przecież będzie Sąd Ostateczny na którym Bóg zadecyduje kto gdzie trafi.

proteom napisał(a):
A gdzie odpowiedzialność przed Bogiem i ludzmi?


Teraz też nie wiem o czym ty tutaj mówisz? :mrgreen: to ja podpisałem jakąś umowę że będę za kogoś odpowiedzialny? a Bóg to jest kwestia życia pozagrobowego, więc nie wiem jaki to ma związek z życiem doczesnym?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 07, 2021 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Robek

Cytuj:
Co ty tutaj za cuda wymyślasz? normalnie wstyd! przecież będzie Sąd Ostateczny na którym Bóg zadecyduje kto gdzie trafi.

W religii katolickiej Bóg jest kochającym Ojcem i pragnie szczęścia wiecznego każdego swojego dziecka, nawet b.grzesznego. KKK 1033 Nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości. Nie możemy jednak kochać Boga, jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw naszemu bliźniemu lub przeciw nam samym: "Kto... nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego" (1 J 3, 14 c-15). Nasz Pan ostrzega nas, że zostaniemy od Niego oddzieleni, jeśli nie wyjdziemy naprzeciw ważnym potrzebom ubogich i maluczkich, którzy są Jego braćmi (Por. Mt 25, 31-46). Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem "piekło". KKK 1037 Bóg nie przeznacza nikogo do piekła (Por. Synod w Orange II: DS 397; Sobór Trydencki: DS 1567); dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia.

Cytuj:
to ja podpisałem jakąś umowę że będę za kogoś odpowiedzialny?

Jesteś odpowiedzialny, gdy jesteś wolnym i świadomym człowiekiem.
Cytuj:
a Bóg to jest kwestia życia pozagrobowego, więc nie wiem jaki to ma związek z życiem doczesnym?
Wg religii katolickiej pracujesz na swoją wwiecznośc.


N lut 07, 2021 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Cytuj:
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór. To nie błąd, czy zaniedbanie, ale ostateczna decyzja egzystencjalna.

Nie prawda.
Do momentu sądu szczegółowego gdzie Bóg prześwietla duszę człowieka swoją Boską Świętą Sprawiedliwością człowiek nie wie gdzie trafi a więc nie ma tu żadnego świadomego i dobrowolnego wyboru.


N lut 07, 2021 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Kapral135 napisał(a):
Cytuj:
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór. To nie błąd, czy zaniedbanie, ale ostateczna decyzja egzystencjalna.

Nie prawda.
Do momentu sądu szczegółowego gdzie Bóg prześwietla duszę człowieka swoją Boską Świętą Sprawiedliwością człowiek nie wie gdzie trafi a więc nie ma tu żadnego świadomego i dobrowolnego wyboru.
W momencie Sądu jest wolny i świadomy wybór: z Bogiem, czy bez - na wieczność. Choć całe życie w jakimś stopniu pracujemy na ten wybór.


N lut 07, 2021 20:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Każdy normalny człowiek wybierze życie z Bogiem niż cierpienie w Piekle. Owszem tu się mogę zgodzić ,że całe życie pracujemy na swoje życie po śmierci gdzie one będzie ale do momentu sądu który dokonuje Bóg nie wiemy gdzie trafimy.


N lut 07, 2021 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
[b]Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego.

Bzdura, która kościelni mysliciele zapewne kiedyś zaktualizują.
Otóż brak zalu za grzechy i brak potrzeby błagania Boga o litość za jakiś grzech ciężki oznaczac może że dana osoba nie wierzy i nie poddaje się zasadom religijnym, nie zastanawia się nad tym lub wynika to po prostu z jej uwarunkwan psychologicznych. W żadnym wypadku nie oznacza to pozostawania z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Boga, jak tego życzyli by sobie kościelni spryciarze od wiercenia dziur w głowach maluczkich.


N lut 07, 2021 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek

Cytuj:
Nie ma czegoś takiego, pojęcie "piekła" krąży w sferze wiary, gdzieś tam w chmurze.

W N.T. i w nauzcaniu KK jest piekło. https://www.teologia.pl/m_k/kkk1p03.htm
Cytuj:
Żeby wybór był świadomy i dobrowolny, człowiek musi wiedzieć co wybiera i być zdolny do wolnego wyboru, czyli takiego, który nie jest obarczony ograniczeniami, na które nakłada na niego własna natura.
To za życia może się dowiedzieć, a ostatecznie w czasie Sądu. Wtedy jest wolny od deficytów poznawczych i zdobywa wiedzę, kim jest Bóg. Może wtedy zadecydowac, czy chce z Nim być, czy woli wieczność z dala od Niego - obarczoną cierpieniem.


N lut 07, 2021 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Kapral135 napisał(a):
Każdy normalny człowiek wybierze życie z Bogiem niż cierpienie w Piekle.

Puste piekło? Różne wizje świętych katolickich, jak i objawień Maryjnych, raczej temu przeczą


N lut 07, 2021 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
Sysydlaczek napisał(a):
proteom napisał(a):
Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego.


Otóż brak zalu za grzechy i [b]brak potrzeby błagania Boga o litość
za jakiś grzech ciężki oznaczac może że dana osoba nie wierzy i nie poddaje się zasadom religijnym, nie zastanawia się nad tym lub wynika to po prostu z jej uwarunkwan psychologicznych. W żadnym wypadku nie oznacza to pozostawania z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Boga, jak tego życzyli by sobie kościelni spryciarze od wiercenia dziur w głowach maluczkich.

Nie błaganie o litośc, tylko nie przyjmując miłosiernej miłości Boga. Bóg nie potrzebuje naszego błagania. Wolne i świadome odrzucenie Bozej Miłośći skutkuje wiecznym cierpieniem.


N lut 07, 2021 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy wiara jest wiarygodna?
proteom napisał(a):
Do piekła się nie trafia - to świadomy i dobrowolny wybór. To nie błąd, czy zaniedbanie, ale ostateczna decyzja egzystencjalna.

Powtarzacie ta nonsensowną koncepcje w kółko, z nadzieją że zacznie mieć sens? Sami w to wierzycie?
Kto poszedłby dobrowolnie do piekła?


Pn lut 08, 2021 7:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL