Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz pisze
Cytuj:
Fakt, w ewangeliach synoptycznych Jezus do tłumów mówił głównie w przypowieściach. Ale w Ewangelii wg Jana często mówi otwarcie, nie w przypowieściach. W interesującym nas fragmencie mówi otwarcie, więc nie wiem dlaczego sformułowanie "nadchodzi czas" czy "nadchodzi godzina" rozumieć przenośnie.

? Ewangelia jest tylko jedna Chrystusowa. A zanotowana przez czterech pisarzy. Trzech pierwszych spisało ewangelię Chrystusa między 40 a 60 rokiem n.e. Jan zabrał się za pisanie najpóźniej około 100 roku.n.e dlatego jego forma ewangelii Chrystusa jest inna. Nie mniej to jest tylko jedna ewangelia Chrystusa. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że w pierwszych trzech Jezus nauczał za pomocą przypowieści, a w Jana mówił otwarcie? "Cztery ewangelię" to są tylko cztery sprawozdania tego samego zdarzenia. Mogą się od siebie różnić, bo to cztery różne osoby, charaktery, ale opisują te same zdarzenia, nauczającego Chrystusa. A Jezus nigdy nie nauczał wprost tylko za pomocą przykładów [przypowieści] czyli hipotetycznych historii które nawet nie były prawdziwe. Dlatego ci ce zmienia słów Mateusza

Mat 13:34 PNŚ O tym wszystkim Jezus nauczał tłumy za pomocą przykładów. Bez użycia przykładu niczego do nich nie mówił,

Cytuj:
Na pewno wyrażenie "nadchodzi bowiem czas" nie wskazuje na zdarzenie za 2 tysiące lat.

Na jakiej podstawie twierdzisz że na pewno?

Cytuj:
Wśród badaczy początków chrześcijaństwa wygrywa na razie opinia, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem, który uznawał, że koniec świata nastąpi niebawem.

To co ludzie sobie imaginują nie musi być miarodajne go tego czego nauczał Jezus. Często ludzie źle interpretują słowa Jezusa bo brak im ducha Bożego

Cytuj:
Oczywiście są też inne poglądy specjalistów. Jednak lepiej by chyba było - gdybyś chciał ocalić synostwo Boże Jezusa - gdybyś uznał, że wspomniany werset 5:28 Jana jest tylko redakcją autora Ewangelii i nie pochodzi od Jezusa. Bo inaczej prowadzi to po prostu do wniosku, że Jezus się pomylił.

W takim razie nie można by był mówić że to co jest zapisane w ewangelii jest słowem Bożym. Uznanie takiego stwierdzenia legitymizowałoby negację wszystkiego co w niej zapisane, a co było by niewygodne dla czytelnika.


Cytuj:
A poza tym słusznie wskazałeś też na werset 25. W nim Jezus jednoznacznie mówi, że ten czas już teraz jest. A te dwa wersety należy m.zd. czytać łącznie, gdyż są wypowiedziane prawie równocześnie, w tym samym momencie i kontekście. Innymi słowy powątpiewam w to, że werset 25 dotyczy "umarłych duchowo". Oba wersety raczej dotyczą tego samego, czyli ludzi umarłych fizycznie i leżących w grobach.

No cóż?-:) to wolny kraj i możesz myśleć sobie co zechcesz. Nikt do ciebie za to strzelał nie będzie….? No może moderator-:)


So maja 08, 2021 19:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
proteom napisał(a):
Alus
Cytuj:
A Oto bowiem królestwo Boże pośród was JEST (Łk 17,21)
JEST - to stale czas teraźniejszy.

Zalezy od przekładu:
Biblia Gdańska: Ani rzeką: Oto tu, albo oto tam jest: albowiem oto królestwo Boże wewnątrz was jest.
Uwspółcześniona Biblia Gdańska: I nie powiedzą: Oto tu, albo: Oto tam [jest]. Królestwo Boże bowiem jest wewnątrz was.
Biblia Warszawska: Ani nie będą mówić: Oto tutaj jest, albo: Tam; oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was.
Biblia Tysiąclecia: i nie powiedzą: Oto tu jest albo: Tam. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest.

https://biblia.oblubienica.eu/interline ... version/TR
Poza tym, jak to rozumiec? Przecież te słowa Jezus kieruje nie do swoich uczniów, ale do faryzeuszy, którzy w Niego nie wierzyli. Poza tym, w tym świecie jest zło, cierpienie, smierć, grzech; Izrael zniewolony przez Rzymian - gdzie niby wśród nich to K.B., czyli panowanie Boga w swiecie.


to Jezus jako Król tego Królestwa stał między nimi. dlatego w jego osobie Królestwo Boże było pośród nich


So maja 08, 2021 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz napisał(a):
@proteom

Jaki jest więc Twój pogląd? Uważasz, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem?

Oczywiście. K.B. miało wkrótce nadejść. Widać te emocje również w listach pawłowych. Czemu nie nadeszło - nie wiem? K.B. ezoteryczne jest mało żydowskie i nie rozwiązuje ŻADNYCH oczekiwań mesjańskich Żydów zawartych w S.T.


So maja 08, 2021 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
SemenBedryszko

Cytuj:
to Jezus jako Król tego Królestwa stał między nimi. dlatego w jego osobie Królestwo Boże było pośród nich
Jezus jest Królem K.B., ale nigdzie nie utożsamia K.B ze sobą np. K.B. to ja. Również w wersecie Łk 17,21. Poza tym bardziej poprawny jest przekład: Uwspółcześniona Biblia Gdańska: I nie powiedzą: Oto tu, albo: Oto tam [jest]. Królestwo Boże bowiem jest wewnątrz was.
Wszystkie przykłady zastosowania ἐντὸς w Septuagincie mają znaczenie
wewnątrz czegoś”. W Nowym Testamencie
ἐντὸς występuje jeszcze tylko raz, w Ewangelii przypisywanej Mateuszowi:
Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna
jego strona stała się czysta”
. Jest tutaj ἐντὸς, które określa jednoznacznie wnętrze
czegoś oraz jest ἐκτὸς, które oznacza coś na zewnątrz czegoś. Mateusz pisał
o dwóch stronach kubka, zewnętrznej i wewnętrznej. Rozumiał ἐντὸς tak, jak pojmowali
je autorzy Septuaginty i teraz jest to argument za tym, aby odczytać słowa
Łukasza w ten sam sposób.

.
Cytuj:
Trzech pierwszych spisało ewangelię Chrystusa między 40 a 60 rokiem n.e.

Skąd to wiesz?


So maja 08, 2021 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz napisał(a):
Jaki jest więc Twój pogląd? Uważasz, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem?
proteom napisał(a):
Oczywiście. K.B. miało wkrótce nadejść. Widać te emocje również w listach pawłowych. Czemu nie nadeszło - nie wiem? K.B. ezoteryczne jest mało żydowskie i nie rozwiązuje ŻADNYCH oczekiwań mesjańskich Żydów zawartych w S.T.
Zauważyłem, że jesteś wierzący. Jesteś chrześcijaninem. Pamiętam też Twoje świadectwo, w którym opowiadałeś o tym, jak doświadczyłeś kochającego Jezusa.

Czy przekonanie o tym, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem, którego proroctwo się nie spełniło, nie pozostaje w sprzeczności z Twoją wiarą? Uważasz, jako chrześcijanin - jak rozumiem - że Jezus był czy też nadal jest Bogiem. Czy Bóg mógł się pomylić? Przypominam sobie, że pisałeś coś o tym, że Jezus jako człowiek - w ludzkim wcieleniu - mógł nie mieć pełnej świadomości i wiedzy; mógł nie być wszechwiedzący. Czy w ten sposób radzisz sobie z tą aporią?

Ja ze swej strony chciałbym - jako argument, że Jezus uważał też królestwo Boże za teraźniejsze - przytoczyć dwa fragmenty z ewangelii. Jeden dotyczy Ewangelii Mateusza, gdzie Jezus w kazaniu na górze mówi coś takiego: "szukajcie wpierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a wszystko inne będzie wam dodane". To jest ewidentnie nieapokaliptyczne rozumienie królestwa. To królestwo kryje się gdzieś wśród nas, w tym co nas otacza; w naszym życiu. Można je znaleźć i należy go szukać.

Drugi fragment jest przytaczany chyba we wszystkich trzech ewangeliach synoptycznych, ale ja pamiętam go z Ewangelii wg Marka. Chodzi o słowa Jezusa po tym, jak bogaty młodzieniec odchodzi zasmucony, bo Jezus mu powiedział, żeby sprzedał wszystko co posiada i poszedł za nim. Jezus potem mówi do uczniów, że "jakże trudno jest wejść do królestwa Bożego tym, którzy ufność pokładają w dostatkach". Jest jeszcze parę dalszych wersów o wielbłądzie, uchu igielnym, i tak dalej. Te wersy zdają się wskazywać na sytuację, gdzie możemy wejść teraz do królestwa Bożego. Jezus chyba zdaje się sugerować, że gdyby młodzieniec sprzedał posiadłości i zysk rozdał ubogim, a następnie poszedł za Jezusem - wszedłby już tym samym do tego królestwa. Tymczasem bogaci nie wchodzą, gdyż pokładają ufność w swoim majątku.

Parę wersów dalej Jezus wyjaśnia, że ci, którzy zostawili wszystko dla niego i Ewangelii, zyskają już w tym życiu o wiele więcej braci, sióstr, matek i dzieci. To też jakby pożądana sytuacja, jakiś dobrostan - który można utożsamiać z królestwem Bożym.


So maja 08, 2021 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz


Cytuj:
Czy przekonanie o tym, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem, którego proroctwo się nie spełniło, nie pozostaje w sprzeczności z Twoją wiarą? Uważasz, jako chrześcijanin - jak rozumiem - że Jezus był czy też nadal jest Bogiem. Czy Bóg mógł się pomylić?

Skoro był też Człowiekiem, to Jego wiedza była na Ziemi ograniczona.
Cytuj:
Przypominam sobie, że pisałeś coś o tym, że Jezus jako człowiek - w ludzkim wcieleniu - mógł nie mieć pełnej świadomości i wiedzy; mógł nie być wszechwiedzący. Czy w ten sposób radzisz sobie z tą aporią?
Wiedział tyle, co było Mu konieczne do spełnienia zbawczej misji. Nie sądzę, aby znać się na matematyce, chemii itd.

Cytuj:
Ja ze swej strony chciałbym - jako argument, że Jezus uważał też królestwo Boże za teraźniejsze - przytoczyć dwa fragmenty z ewangelii. Jeden dotyczy Ewangelii Mateusza, gdzie Jezus w kazaniu na górze mówi coś takiego: "szukajcie wpierw królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a wszystko inne będzie wam dodane". To jest ewidentnie nieapokaliptyczne rozumienie królestwa. To królestwo kryje się gdzieś wśród nas, w tym co nas otacza; w naszym życiu. Można je znaleźć i należy go szukać.

Problem z dyskusją o K.B. jest dla mnie taki, że nie znam jednoznacznych, precyzyjnych kryteriów pozwalajacych opisać czym jest lub nie jest ta rzeczywistośc. Jezus sporo o tym nauczał w przypowieściach, ale nie odnosisz wrazenia ogolnikowości, niejasności, braku precyzji? Jeśli K.B jest w nas/ naszym zyciu/ w tym, co nasz otacza, to przypomina mi to panteizm/panenteizm. Czy Jezus był kimś takim, czy raczej chrześcijaństwo 1 wieku to tygiel różnych poglądów na temat m.in. K.B.

Cytuj:
Drugi fragment jest przytaczany chyba we wszystkich trzech ewangeliach synoptycznych, ale ja pamiętam go z Ewangelii wg Marka. Chodzi o słowa Jezusa po tym, jak bogaty młodzieniec odchodzi zasmucony, bo Jezus mu powiedział, żeby sprzedał wszystko co posiada i poszedł za nim. Jezus potem mówi do uczniów, że "jakże trudno jest wejść do królestwa Bożego tym, którzy ufność pokładają w dostatkach". Jest jeszcze parę dalszych wersów o wielbłądzie, uchu igielnym, i tak dalej. Te wersy zdają się wskazywać na sytuację, gdzie możemy wejść teraz do królestwa Bożego.

To prosiłbym Ciebie o uzasadnienie w oparciu o analizę poszczególnych wersetów. Np.: Mt, 19, 16-22 nie widzę, aby młodziec miał możliwosć już teraz wejść do K.B.

16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!» 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.


Cytuj:
Jezus chyba zdaje się sugerować, że gdyby młodzieniec sprzedał posiadłości i zysk rozdał ubogim, a następnie poszedł za Jezusem - wszedłby już tym samym do tego królestwa. Tymczasem bogaci nie wchodzą, gdyż pokładają ufność w swoim majątku.


Czy Jezus utożsamia zycie wieczne z K.B.?
Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie.

Będzie miał skarb w Niebie, a nie, że już teraz będzie w Niebie ( zakładając, ze Niebo = K.B.)


Cytuj:
Parę wersów dalej Jezus wyjaśnia, że ci, którzy zostawili wszystko dla niego i Ewangelii, zyskają już w tym życiu o wiele więcej braci, sióstr, matek i dzieci. To też jakby pożądana sytuacja, jakiś dobrostan - który można utożsamiać z królestwem Bożym.

Czym jest ten dobrostan? Na jakiej podstawie utożsamiasz ten enigmatyczny dobrostan z K.B.? Czy ktoś np. zniewolony może być w K.B.?
Czy nie jest dziwne, że w nauczaniu Jezusa w Ewangeliach synoptycznych centrum jest K.B,. ale w listach pawłowych to margines? Jest zagadkowy werset Kol 1,13-14: 13 On uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, 14 w którym mamy odkupienie - odpuszczenie grzechów.
https://biblia.oblubienica.eu/interline ... version/TR
Tak, jakby już wierzący byli w K.B. :? Co ciekawe, to tylko jedno miejsce spośród wypowiedzi Pawła sugerujace doczesność K.B. dla wierzących. Niestety, ale Paweł nie wyjasnia, jak należy to interpretować.
Rz 14,17
17 Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.
Czy jak tego nie ma, znowu kwestia interpretacji, to nie ma K.B?


N maja 09, 2021 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Kolejną zagadką jest K.B. w Dziejach Apostolskich. Wygląda na to, że często Paweł wypowiadał się o K.B. Np.: Dz 14,22; Dz 19,8; Dz 20,25; Dz 28,23; Dz
28,30-31. Jak jednak przeczytasz te wersety, to nic konkretnego się nie dowiesz. Czy ta niewiedza była pawłowa, czy autora Dziejów?


N maja 09, 2021 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
proteom napisał(a):
Problem z dyskusją o K.B. jest dla mnie taki, że nie znam jednoznacznych, precyzyjnych kryteriów pozwalajacych opisać czym jest lub nie jest ta rzeczywistośc. Jezus sporo o tym nauczał w przypowieściach, ale nie odnosisz wrazenia ogolnikowości, niejasności, braku precyzji?
Tak, odnoszę wrażenie sporej enigmatyczności.
Cytuj:
To prosiłbym Ciebie o uzasadnienie w oparciu o analizę poszczególnych wersetów. Np.: Mt, 19, 16-22 nie widzę, aby młodziec miał możliwosć już teraz wejść do K.B.
Dla mnie wskazówką, że można wejść teraz do królestwa Bożego, jest sformułowanie Jezusa "Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego"; "Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego".

Sprawia to wrażenie, jakby królestwo już było i tylko należało jakoś do niego wejść. W innych wersetach Jezus mówi, że "Przybliżyło się królestwo Boże". Skoro przybliżyło się i trudno bogaczowi do niego wejść, to by oznaczało, że już teraz takie wejście jest możliwe. Chodzi o to, że w innych fragmentach Jezus mówi o tym, że "królestwo przyjdzie" (Mk 9,1). Jeżeli przyjdzie, to przyjdzie dla wszystkich, więc nie będzie potrzebny oddzielny akt "wchodzenia" do niego. Skoro zaś w przywołanym fragmencie o młodzieńcu i bogaczu (i wielbłądzie) mowa jest o jakimś wejściu, to by wskazywało, że już teraz do królestwa się wchodzi.

Ale wiem, zdaję sobie sprawę, że to nie takie proste, gdyż w innych fragmentach Jezus sugeruje, że królestwo może przyjść, a niektórzy będą/zostaną na zewnątrz królestwa (tam będzie płacz i zgrzytanie zębów).

Tak więc nie upieram się. Możliwe, że niewłaściwie odczytuję te logia Jezusa.
Cytuj:
Czym jest ten dobrostan? Na jakiej podstawie utożsamiasz ten enigmatyczny dobrostan z K.B.?

Przytoczmy wspomniany fragment (Mk 10,28-30):
28 Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». 29 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól 30 z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym.

Skoro konsekwencją opuszczenia domu i bliskich jest obecnie otrzymanie stokroć więcej domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól - to jest to jakaś istotna zmiana egzystencji, istotne polepszenie, zintensyfikowanie; otrzymanie nadmiaru rodziny i dóbr materialnych.


N maja 09, 2021 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz napisał(a):
Na pewno wyrażenie "nadchodzi bowiem czas" nie wskazuje na zdarzenie za 2 tysiące lat.
SemenBedryszko napisał(a):
Na jakiej podstawie twierdzisz że na pewno?
Skoro autor tej wypowiedzi kieruje ją do współczesnych sobie ludzi, w określonym danym momencie, i używa sformułowania "nadchodzi bowiem czas" - to przez słowo "nadchodzi" lokuje dane zdarzenie w bliskiej przyszłości. Bliska przyszłość to nie okres 2 tysięcy lat. Słuchacze Jezusa mają prawo tak właśnie rozumieć to wyrażenie: jako bliska przyszłość. Takie jest znaczenie słowa "nadchodzi" w odniesieniu do czasu. Jeżeli Jezus używałby znaczenia tego słowa w rozumieniu podanym przez Ciebie ("jeden dzień dla Boga to jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień"), to wprowadzałby słuchaczy w błąd. Bo nie wiedzieli oni, że w tak odmiennym rozumieniu od zwykłego znaczenia posługiwał się.

Po drugie, jeżeli ktoś mi mówi, że nadchodzi czas, w którym coś nastąpi, to owo zdarzenie powinno raczej nastąpić przynajmniej jeszcze za mojego życia. Inaczej nie byłoby sensu w informowaniu mnie o tym z takim naciskiem.


N maja 09, 2021 22:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Swołocz
Cytuj:
Dla mnie wskazówką, że można wejść teraz do królestwa Bożego, jest sformułowanie Jezusa "Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego"; "Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego".

Sprawia to wrażenie, jakby królestwo już było i tylko należało jakoś do niego wejść.

Z tekstu to bezpośrednio nie wynika. Równie uprawniona jest interpretacja: Trudno będzie wejść do K.B., które wkrótce przyjdzie, jeśli się nie spełnia okreslonych warunków.
Cytuj:
W innych wersetach Jezus mówi, że "Przybliżyło się królestwo Boże". Skoro przybliżyło się i trudno bogaczowi do niego wejść, to by oznaczało, że już teraz takie wejście jest możliwe.

Przyblizyło się wraz z przyjściem Jego Króla i Jego orędzia. Wejście jest mozliwe, ale trudne dla bogaczy, cokolwiek przez to współczesnie rozumieć.

Cytuj:
Chodzi o to, że w innych fragmentach Jezus mówi o tym, że "królestwo przyjdzie" (Mk 9,1). Jeżeli przyjdzie, to przyjdzie dla wszystkich, więc nie będzie potrzebny oddzielny akt "wchodzenia" do niego. Skoro zaś w przywołanym fragmencie o młodzieńcu i bogaczu (i wielbłądzie) mowa jest o jakimś wejściu, to by wskazywało, że już teraz do królestwa się wchodzi.

Przyjdzie dla wszystkich, ale nie wszyscy spełniają wymagania konieczne do wejścia w K.B. Jest jakaś selekcja, do konca niejasna. Np. w 1 Tes 2,12 K.B. jest oczekiwane i należy je traktować jako nagrodę (2 Tes 1,5). Z drugiej strony nie wszyscy wejdą do K.B. i jest katalog grzechów 1 Kor 6,9.10, Ga 3,21, Ef 5,5.
A jeśli już tych grzechow się nie czyni? Czy Paweł w tych listach sugeruje, że to jednak uczynki mają wpływ na dostanie się do K.B., a nie sama wiara, jak to pisal w innych listach? :? Czym jest więc zbawienie?

Cytuj:
Ale wiem, zdaję sobie sprawę, że to nie takie proste, gdyż w innych fragmentach Jezus sugeruje, że królestwo może przyjść, a niektórzy będą/zostaną na zewnątrz królestwa (tam będzie płacz i zgrzytanie zębów).

Różne teksty - różne aporie.

proteom
Cytuj:
Czym jest ten dobrostan? Na jakiej podstawie utożsamiasz ten enigmatyczny dobrostan z K.B.?


Cytuj:
Przytoczmy wspomniany fragment (Mk 10,28-30):
28 Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». 29 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól 30 z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym.

Skoro konsekwencją opuszczenia domu i bliskich jest obecnie otrzymanie stokroć więcej domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól - to jest to jakaś istotna zmiana egzystencji, istotne polepszenie, zintensyfikowanie; otrzymanie nadmiaru rodziny i dóbr materialnych.

Potrafisz więc podać jasne kryteria K.B.? Bo liczna rodzina, czy dobra materialne chyba nie? Dziwne jest zwrot:a życia wiecznego w czasie przyszłym. W Ewangelii Jana wiara w Jezusa, czy spożywanie Eucharystii - już teraz daje zycie wieczne.


N maja 09, 2021 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Co sądzisz o artykule Królestwo Boże według Soboru Watykańskiego II?
https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.50 ... skiego.pdf


Pn maja 10, 2021 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
Już na podstawie Rz 14,17 można dojść do wniosku, że K.B. to duchowy stan, związany z pojednaniem się z Bogiem, co skutkuje pokojem oraz przyjęciem w darze usprawiedliwienia, które Bóg oferuje grzesznikowi w swoim Synu, a także poddania Duchowi Świętemu, który nieustannie wskazuje na Chrystusa i przypomina nam o tym, kim w Nim jesteśmy, co stanowi dla nas źródło radości.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn maja 10, 2021 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Zmartwychwstanie a zapowiedź królestwa Bożego
proteom napisał(a):
Co sądzisz o artykule Królestwo Boże według Soboru Watykańskiego II?
https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.50 ... skiego.pdf
Ciężko to się czyta. Nie mam cierpliwości, żeby doczytać do końca. Przeczytałem jakieś 5 stron i już nie mam siły czytać dalej. Streścić to można w ten sposób, że Chrystus zapoczątkował królestwo i jest ono obecne w jego czynach i nauczaniu. W zarodku jest obecne w Kościele. Ale rozwija się dalej i w pełni urzeczywistni się w chwili powtórnego przyjścia Jezusa. Nie wiem, co o tym sądzić. Jest to na pewno jakiś pogląd Soboru i Kościoła.


Pn maja 10, 2021 13:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL