Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Nawet tzw obronę wiary można różnie rozumieć. Dla mnie obrona wiary polega na zabieganiu o (utrzymanie) łaskę wiary, tak aby tego cennego daru nie zatracić. To się nie zawsze przekłada na zwycięstwo w dyskusji "na arenie publicznej". Czasem trzeba się wycofać, stracić na popularności, a nawet, o zgrozo, otrzymać łatkę ciemnego ludu. Uważałabym, aby w pogoni za argumentem, który pokona przeciwnika, nie stać się swoim największym wrogiem.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn cze 07, 2021 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Jakieś bardzo przygnębiające stwierdzenie. Smutne, że forumowicze nie prześcigają się między sobą w obronie i argumentacji cudów jako elementu wiary.


Wt cze 08, 2021 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Że tak się wtrącę ni z gruszki ni z pietruszki..
Cuda opisane w Biblii to po pierwsze znaki, jakie Bóg dał by uwiarygodnić siebie wobec niedowiarków. Cuda z zasady są czymś niepowtarzalnym, albo słabo powtarzalnym - nie da się, lub niezwykle trudno je odtworzyć.
Skoro tak, to co zapisano w Biblii (jeśli chodzi o cuda) to sprawy niepowtarzalne. Bóg nie będzie powtarzał tego samego każdemu niedowiarkowi, bo ma (ten niedowiarek) takie życzenia.
Cuda przekraczają materię (to te w większości opisane w Biblii), część się opiera na naturze (materii). Te pierwsze - jako spektakularne - są adresowane do wszystkich, ten drugie nie zawsze, mogą też dotyczyć tylko wybrańców. Bo czy nie jest cudem to że nagle ni z tego ni z owego, ktoś obcy podpowiada jakąś myśl, jakąś zapomnianą (lub do tej pory pomijaną) prawdę? Mnie się takie coś kiedyś zdarzyło - trochę byłem na bakier z moralnością i wiarą i ktoś kogo jednorazowo widziałem (on mnie też nie znał, a ja bym go nawet teraz nie rozpoznał) powiedział parę zdań, które mnie zastanowiły. Dla kogoś z boku co to za cud? Jakiś człowiek coś mówi? Ważne tu w jakim momencie i co mówi.
Cudem samym jest też (przede wszystkim) istnienie. To że z pól energii jest materia, a z materii istoty, które mają samoświadomość i usiłują rozgryźć swoje istnienie... Sam Wszechświat rządzi się prawami, swoją logiką - jakoś ciężko tu znaleźć przypadek (losowość)


Wt cze 08, 2021 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
PeterW napisał(a):
Mnie się takie coś kiedyś zdarzyło ... ktoś kogo jednorazowo widziałem ... powiedział parę zdań, które mnie zastanowiły.

Takie nieprawdopodobne "wstrzelenie się" w Twoją konkretną sytuację też uznałbym za próbę kontaktu Boga z Tobą. Nie chodzi o nadzwyczajny cud, ale mi się takie coś nie zdarzyło ani razu a muszę zaznaczyć, że jestem wyczulony na takie subtelne znaki. Najbardziej właśnie boli brak jakiegokolwiek kontaktu.

Jak mam się cieszyć z uczestnictwa we Mszy Św. lub nawet mojej prywatnej modlitwie, jeżeli On nic do mnie nie mówi, nic dobrego nie spotyka mnie a przede wszystkim nic nie czuję?
Wybaczcie to porównanie, ale jeżeli nie ma kontaktu, to Msza Św. jest dla mnie jak jakaś uroczystość państwowa lub akademia w szkole - stałe punkty, czytania, które słyszy się kolejny raz i zero emocji, po prostu nic szczególnego (i nie chodzi mi tu o intelektualne fajerwerki). Wiem, że to źle brzmi, ale jak traktować coś jako najcenniejszy skarb, skoro nie wzbudza żadnych emocji.


Wt cze 08, 2021 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Tamten Świat nie jest związany z tym ani czasem (to też wymiar), ani przestrzenią i na każdej Mszy Świętej jest całe Niebo, a co konkretnie się dzieje wiemy m. in. z Objawień mistyczki Cataliny Rivas, której książki posiadają Imprimatur.
https://www.catalinarivas.pl/55-2/


Tu treść Tajemnicy Mszy Świętej

https://www.youtube.com/watch?v=tbB93CCOiqE

Jest pewien procent wiernych, którzy do głębokiej wiary potrzebują Cudów Bożych i Pan Jezus daje ogrom takich Cudów w każdym pokoleniu. Przykładowo stygmatyków jest znacznie, znacznie, znacznie więcej niż opisanych w różnych książkach. Stygmaty to jeden z charyzmatów Ducha Świętego.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt cze 08, 2021 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Sądzę, że odpowiedź na pytanie będzie można znaleźć w niektórych aforyzmach:

Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary. Autor: Johann Wolfgang von Goethe

Dziś wiem, życie cudem jest.
Co chcę, mogę z niego mieć.

Autor: Małgorzata Pruszyńska, Życie cudem jest, piosenka zespołu De Su

Kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą. Autor: Dawid Ben Gurion

Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!

Autor: Adam Mickiewicz, Ballady i romanse, Romantyczność

Należy wyraźnie przypomnieć o naturalności cudów, w tym znaczeniu, że wszystkie one nie są naruszeniem czy zmianą podstaw istnienia świata, zawartych w nim przy stworzeniu, ale ich objawieniem i zastosowaniem. One są nadnaturalne tylko z powodu szczególnego sposobu ich urzeczywistnienia, poprzez bezpośrednie zastosowanie przyczynowości duchowej, ale nie w znaczeniu zawartości i dokonywania się.

Autor: Siergiej Bułgakow, Cuda Ewangelii

Nie cuda bowiem skłaniają realistę do wiary. Prawdziwy realista, który nie wierzy, zawsze znajdzie w sobie moc i zdolność przeczenia cudom i choćby nawet stanął przed niewątpliwym faktem, raczej nie dałby wiary własnym zmysłom, niżby miał uznać możliwość cudu.

Autor: Fiodor Dostojewski

To co nazywamy cudem nie jest sprzeczne z naturą, natomiast sprzeczne jest z tym co nam o naturze wiadomo.

Autor: Aureliusz Augustyn z Hippony

To, w co człowiek może wierzyć, zależy od wyznawanej przez niego filozofii, a nie od godziny czy epoki. Jeśli człowiek wierzy w niezmienne prawa natury, to nie może wierzyć w żaden cud, kiedykolwiek miałby się on zdarzyć, jeśli zaś wierzy w to, że prawo jest przejawem woli, może dać wiarę każdemu cudowi.

Autor: Gilbert Keith Chesterton

Wielu kupowało i sprzedawało omamy i fałszywe cuda, oszukując głupią tłuszczę.

Autor: Leonardo da Vinci


„Kto pełni wolę Ojca mego,

jest mi jak matka, jak bracia moi”

Przyjaźń. Kiedy jesteśmy sobie bardziej bliscy niż bracia, bardziej niż siostry. Taki cud się zdarza, gdy łączymy się nie w imię jakichś partykularnych interesów, jakichś chwilowych celów, ale w imię spraw najświętszych, wartości najgłębszych. Wtedy stajemy się bliscy Jezusowi jak Jego matka, jak Jego bracia, jak siostry.

KS. M.M.

Te aforyzmy, mówią same za siebie, są prezentacją moich myśli i lepiej nie mógłbym oddać tego co sądzę na ten temat. Wszystkie te bon moty dają do zrozumienia, że powinniśmy wystrzegać się taniego jarmarcznego widzenia cudów, a skupić się na rzeczywistym znaczeniu cudu, który ma nas czynić lepszymi!


Śr cze 09, 2021 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 10, 2021 15:53
Posty: 377
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Moderator napisał(a):


Nadal brak konkretnego, obiecanego linku z przeszłości. Zgłaszam sprawę do kolegium moderatorów. Zastanowimy się nad konsekwencjami pomówień i manipulacji, jakich się dopuszczasz.


Otrzymałem taką wiadomość na PW! Absolutnie się z nią nie zgadzam, ponieważ nie ma czegoś takiego jak możliwość obrony na forum przed władzą moderatorów, będę ukarany w majestacie regulaminu banem dożywotnim. Wiadomo, że jest to decyzja jednoosobowa, a kolegium moderatorów to tylko pro forma.

Wszystko co tajne stanie się jawne!,


Wasz oddany Dowiar, do zobaczenia w wieczności

To mój "ostatni kawał", dla Smutnych Moderatórów!


Śr cze 09, 2021 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
O jaki link z przeszłości chodzi? Czy Ty drogi użytkowniku Dowiar pisałeś coś wcześniej w tym wątku oprócz powyższych dwóch wpisów, czy ja coś przespalem? Zaintrygowaliscie mnie.


Śr cze 09, 2021 22:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Proszę skończyć offtop.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr cze 09, 2021 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Jakim narzędziem został obdarowany Mojżesz przez Boga?
Czy zostało to opisane naukowo? Czy naukowo nadano temu nazwę, sklasyfikowano?
Czy ktoś po czasach Eksodusu mógł też użyć tego narzędzia?
Czy obecnie w zbliżających się czasach ostatecznych, mógłby ktoś zostać obdarowany (przez Boga) podobnym narzędziem, by móc ocalić lud wybrany?


So cze 12, 2021 6:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
https://www.geekweek.pl/news/2014-12-17/juz-wiemy-jak-mojzesz-rozstapil-morskie-wody_1653682/ napisał(a):
Badacze z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań nad Atmosferą w Kolorado są zdania, że owe przejście Mojżesza i Izraelitów wcale nie nastąpiło przez Morze Czerwone.

Doszło po prostu do błędnego tłumaczenia nazwy tego akwenu z języka hebrajskiego na angielski, a potem na pozostałe języki. W czasach Mojżesza akwen nosił nazwę Morze Trzcin (ang. Sea of Reed). Brak jeden literki "e" sprawił, że przyjęła się nazwa Morze Czerwone (ang. Red Sea), która tak naprawdę nie mówi o niczym.

Tymczasem Morze Trzcin było niedużym zbiornikiem wodnym znajdującym się we wschodniej części delty Nilu, w rejonie dzisiejszego Kanału Sueskiego, i stanowiło starożytną odnogę Nilu, w miejscu, gdzie rozległa delta tej rzeki łączy się z północnym krańcem Morza Czerwonego. Jest to jednocześnie umowny początek Półwyspu Synaj.

Brzegi morza były porośnięte gęstą trzciną, a jako, ze zbiornik nie był zbyt głęboki, trzciny pokrywały znaczny jego obszar. Wraz ze zmianami klimatycznymi, a dokładniej postępującą suszą i wyjaławianiem terenów Egiptu, morze zanikło, stąd dzisiaj nie ma już po nim śladu.


Takie oto tłumaczenie znalazłem na jednej z pierwszych stron w wyszukiwarce.


So cze 12, 2021 7:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Ad rem. "Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki" Odwrócę tytuł: "Jak uwierzyć w cuda zgodne z prawami nauki". (I jakiej nauki?)
Jak można wierzyć w coś, co jest w pełni zgodne z naukami przyrodniczymi? W takim wypadku nie mam miejsca na wiarę. Jest tylko wiedza (przyrodnicza).
Jeśli coś jest cudem, to nie musi podlegać prawom przyrodniczym. Może to być zbieg okoliczności, a może być to działaniem ponadnaturalnym. Nie ma znaczenie, czy Mojżesz miał jakieś "narzędzie", czy była to bezpośrednia interwencja Boska, czy też cudowny zbieg okoliczności. Istotne jest jedynie to, że wbrew beznadziejnej sytuacji udało im się ujść. Istotne jest to, że bezgraniczne zawierzenie Bogu prowadzi do ocalenia. Czasem tu i zawsze tam.


So cze 12, 2021 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
https://www.geekweek.pl/news/2014-12-17/juz-wiemy-jak-mojzesz-rozstapil-morskie-wody_1653682/ napisał(a):
Badacze z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań nad Atmosferą w Kolorado są zdania, że owe przejście Mojżesza i Izraelitów wcale nie nastąpiło przez Morze Czerwone.

Doszło po prostu do błędnego tłumaczenia nazwy tego akwenu z języka hebrajskiego na angielski, a potem na pozostałe języki. W czasach Mojżesza akwen nosił nazwę Morze Trzcin (ang. Sea of Reed). Brak jeden literki "e" sprawił, że przyjęła się nazwa Morze Czerwone (ang. Red Sea), która tak naprawdę nie mówi o niczym.

Tymczasem Morze Trzcin było niedużym zbiornikiem wodnym znajdującym się we wschodniej części delty Nilu, w rejonie dzisiejszego Kanału Sueskiego, i stanowiło starożytną odnogę Nilu, w miejscu, gdzie rozległa delta tej rzeki łączy się z północnym krańcem Morza Czerwonego. Jest to jednocześnie umowny początek Półwyspu Synaj.

Brzegi morza były porośnięte gęstą trzciną, a jako, ze zbiornik nie był zbyt głęboki, trzciny pokrywały znaczny jego obszar. Wraz ze zmianami klimatycznymi, a dokładniej postępującą suszą i wyjaławianiem terenów Egiptu, morze zanikło, stąd dzisiaj nie ma już po nim śladu.
Ale co to ma wspólnego z nauką? Przestawienie jednej literki w języku nowożytnym ma być dowodem? Bardziej nadaje się to na teorie spisowe, niż teorie naukowe.


So cze 12, 2021 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 17, 2015 14:03
Posty: 39
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
(...)
Tak zupełnie szczerze powiedziawszy to mi nie chodzi nawet o ten wynik dokonania cudu, ale jakąś formę kontaktu Boga ze mną.
Zawsze praktykowałem. Wcześniej w moim życiu było ogólnie dobrze i w żaden sposób nie musiałem uciekać się do modlitwy błagalnej. Później pojawiły się w moim życiu różne problemy, głownie zdrowotne (choroba Leśniowskiego-Crohna i depresja kliniczna, najprawdopodobniej zaindukowana przyjmowaniem kortykosterydów) i wtedy jeszcze brałem to za pewnego rodzaju próbę mojej wiary. Crohna nie wyleczy się do końca, ale udaje mi się uzyskać dłuższe remisje a zaostrzenia nie kończą się szpitalem. Od 2013 roku leczę się też na depresję (farmakologicznie i terapia), kiedy to zacząłem bardzo szczerze i mocno prosić Boga o pomoc w pozbyciu się tej choroby. Niestety jestem zawiedziony skutecznością moich modlitw i nawet podczas modlitwy nie czuję, aby był to dialog, co najwyżej mój wewnętrzny monolog. Praktykowanie spowiedzi i przystępowania do Komuni Świętej też nie daje mi uczucia, że rzeczywiście zachodzi cud transsubstancjacji.

Tak właściwie to zależy mi tylko na tym, aby coś czuć lub doświadczyć jakiegoś prawdziwego kontaktu z Bogiem. Zupełnie nie jest ważny dla mnie przedmiot modlitwy o cud, ale samo zaistnienie sytuacji skrajnie nieprawdopodobnej, zaświadczającej mi, że dla Boga też jestem ważny.
Może mi niecrozwiązać wszystkich problemów, ale chciałbym tylko wiedzieć bądź doświadczyć, że On naprawdę jest.


P.S. Poza tym pozostając w depresji niejako krzywdzę najbliższych, którzy muszą na mnie takiego patrzeć.


Jeśli głównym motywem wątku jest jakaś forma Twojego kontaktu z Bogiem, to może warto oprzeć się na słowach Jezusa:

Mt 18, 19-20
19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Myślę, że wspólna żarliwa modlitwa w dobrej, istotnej dla Ciebie intencji mogłaby pomóc doświadczyć Ci Bożej obecności w Twoim życiu.


So cze 12, 2021 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Brandi, ty tutaj?
Bedziesz boje sie musiala dyskutowac ostro bo tych bezboznikow ( razem ze mna ) nazbierala sie tutaj cala masa. A powaznie to milo cie tu widziec.


N cze 13, 2021 1:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL