Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Szczęść Boże wszystkim,

Od pewnego czasu frasuje mnie problemem jest wiara i postawa katolika wobec
cudów niezgodnych z prawami natury i nauki. O ile nie mam i nigdy nie miałem
najmniejszych wątpliwości co do faktu istnienia Wszechmogącego Boga i
prawdziwości nauki moralnej zawartej w Biblii, o tyle muszę przyznać, że
podchodzę bardzo sceptycznie do wszystkich nadzwyczajnych zjawisk opisanych na
kartach Pisma Świętego. Najprościej rzecz ujmując, tak zupełnie szczerze,
kompletnie nie wierzę we wszystkie cuda niezgodne ze znanymi współcześnie
prawami fizyki bądź medycyny. Na pierwszy rzut oka, można by powiedzieć, że nie
powinien to być jakiś wielki problem w kultywowaniu naszej wiary katolickiej,
ale dotyczy on także cudów, których sprawstwo przypisywane jest samemu Jezusowi
Chrystusowi. Doskonale rozumiem, że te wszystkie nadzwyczajne i fenomenalne
zjawiska miały na celu uwiarygodnić i uwierzytelnić zbawcze dzieło Syna Bożego
wobec żyjących ówcześnie ludzi, ale mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach
stanowią raczej dodatkowy problem nie tylko dla mnie, ale także dla innych.

W jaki sposób poradzilibyście mi podejść do tego tematu, abym zupełnie
szczerze i prawdziwą żywą wiarą uwierzył w te wszystkie niezrównane cuda?
W jaki sposób powinienem przekonać sam siebie, abym to prawdziwie poczuł i
przyjął za swoje, a nie tylko niezbyt szczerze zaakceptował tę cześć nauki z
Magisterium Kościoła. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie możemy liczyć na
żaden cud niezgodny z prawami natury, ale czasem chciałbym, aby na chwilę usunął
się w cień to co Dostojewski nazywa "cudem powściągliwości Boga".

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź, która mogłaby rozwiać moje
wątpliwości i mam tylko nadzieję, iż moje pytanie nie wyda się nazbyt infantylne.


Śr maja 05, 2021 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
Od pewnego czasu frasuje mnie problemem jest wiara i postawa katolika wobec
cudów niezgodnych z prawami natury i nauki. O ile nie mam i nigdy nie miałem
najmniejszych wątpliwości co do faktu istnienia Wszechmogącego Boga i
prawdziwości nauki moralnej zawartej w Biblii, o tyle muszę przyznać, że
podchodzę bardzo sceptycznie do wszystkich nadzwyczajnych zjawisk opisanych na
kartach Pisma Świętego.


Pisma Świętego nie rozumie sie dosłownie, wszystko zależy jak kto będzie to wszystko interpretował, więc tych cudów może tam w ogóle nie być.
No i na co ci te wszystkie cuda? przecież jak masz wiarę w Boga, to takie coś jest nie do ruszenia, bo nie ma możliwości żeby udowodnić że Bóg istnieje lub nie istnieje, więc jesteś na całkowicie bezpiecznej pozycji, na której nic ci nie grozi, natomiast jak zaczniesz dorzucać, do tego Boga jakieś dodatkowe cuda, to może sie kiedyś okazać że jakiś cud nie był cudem, choćby nawet Całun Turyński, i to spowoduje/może spowodować, jakieś zachwianie twojej wiary, po co ci to?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 05, 2021 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Robek napisał(a):
Pisma Świętego nie rozumie sie dosłownie, wszystko zależy jak kto będzie to wszystko interpretował, więc tych cudów może tam w ogóle nie być.


Tylko pojawia się taki fundamentalny problem: największym z cudów było zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i w to katolik chyba powinien wierzyć. Rozumiem, że takie cuda jak przemienienia wody w wino czy chodzenie po wodzie nie są kluczowe dla wiary, ale wtedy jak rozgraniczyć, który cud jest decydujący. Trzeba by chyba wybrać jako kardynalne dwa cuda: zmartwychwstanie i transsubstancjację.


Śr maja 05, 2021 17:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
Trzeba by chyba wybrać jako kardynalne dwa cuda: zmartwychwstanie i transsubstancjację.


Tyle ci nie wystarczy? po co ci więcej?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 05, 2021 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Pytanie czy jeżeli samemu ograniczę zbiór cudów, w które wierze do tych dwóch, to czy nadal mogę nazywać się katolikiem i przystępować do spowiedzi i Komunii Św. - własna redukcja nauki Magisterium Kościoła (nie róbcie tego sami w domu :-D )

Może to nie będzie w pełni uprawnione porównanie, ponieważ będzie dotyczyło dużo poważniejszej materii przekładającej się na rzeczywiste działania, ale przypomnijmy sobie problem z Joe Bidenem, który mają amerykańscy biskupi. Ponieważ Amtrak Joe popiera aborcję, czym neguje naukę Kościoła, to wielu biskupów jest skłonnych zakazać mu przyjmowania Komunii Św. a nawet uważają, że swoją samą postawą dokonał już apostazji.
Czy jakakolwiek wybiórczość w nauce Kościoła jest w ogóle dopuszczalna?


Śr maja 05, 2021 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Bazyli_Imparato napisał(a):
Czy jakakolwiek wybiórczość w nauce Kościoła jest w ogóle dopuszczalna?


Jest takie powiedzenie:

"Papież mówi "Skaczcie", a katolik wybiera, jak wysoko."

Nie, nie pomyliłem się, nie "pyta".

__________________________

Bazyli_Imparato napisał(a):
Trzeba by chyba wybrać jako kardynalne dwa cuda: zmartwychwstanie i transsubstancjację.


No bez inkarnacji Logos to daleko nie pojedziesz. A zakładam, że z tym też masz problemy. Jesteś pewien, że Twoja wiara w Jezusa odpowiada katolickiemu, chrześcijańskiemu Credo? Potrafisz powiedzieć, że Jezus jest Panem? Czy jest to dla Ciebie pusta formuła?

__________________________

Bazyli_Imparato napisał(a):
Pytanie czy jeżeli samemu ograniczę zbiór cudów, w które wierze do tych dwóch, to czy nadal mogę nazywać się katolikiem i przystępować do spowiedzi i Komunii Św. - własna redukcja nauki Magisterium Kościoła (nie róbcie tego sami w domu )


Istniała kiedyś spora grupa katolików wierzących, niepraktykujących. Ty zdajesz się być zupełnym przeciwieństwem, dla Ciebie esencją zdają się być praktyki religijne. Spowiedź, komunia, zapewne jeszcze chrzest i bierzmowanie. A wiara, gdzieś tam na boku. Podsumowując Twoje posty, zdajesz się być katolikiem praktykującym, niewierzącym.. A przynajmniej, nie we wszystko.

Nie mnie oceniać, czy jedna postawa jest lepsza lub gorsza od drugiej. Powinieneś sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś katolikiem. Będzie pewnie rzesza ludzi, która będzie próbowała Ci wmówić jedno albo drugie. Dla jednych wystarczy chęć bycia. Dla innych kryteria Prawdziwego Katolika są bardzo ostre. Ale na końcu dnia to Ty sam musisz określić przed własnym sumieniem, czy Twoja postawia stawia cię wewnątrz czy na zewnątrz tego kręgu.

Moja jedna rada, zostaw sobie czas na to. Na szukanie i samookreślenie. To zasadniczo zadanie na całe życie, a czasem i życia na to nie starcza, ale mimo to warto iść tą drogą, zamiast stać w miejscu. Powodzenia.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz maja 06, 2021 9:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Może tu jest tylko problem z rozumieniem cudu, czym jest cud. Istnieje jakaś jedna, sztywna, niepodważalna definicja cudu? Raczej nie. Bodaj św. Augustyn stał na stanowisku, że Bóg nie gwałci(łby) praw natury, które sam ustanowił. Na czym zatem polegałaby cudowność jakiegoś zdarzenia? Można zaglądnąć tutaj: https://core.ac.uk/download/pdf/299330177.pdf

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz maja 06, 2021 13:49
Zobacz profil
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Pisałem o tym w wątku o teizmie natruaralistycznym. Wedle scholastyków cud to działanie od Boga pochodzące, zatem wszytski co czyni Bóg jest cudem. Oczywiście prawdą jest ze Bóg może czynić cuda zgodnie z prawami natury, ale warto też zauważyć ze tradycyjny teizm chrześcijański zakłada ze Bóg czyni cuda poza naturą rzeczy. A dlaczego? Ano dlatego ze cud ma uwiarygadniać chrześcijaństwo i skłaniać do wiary. A cud zgodny z prawami przyrody(np. to że słońce wstaje) jest cudem w sensie metafizycznym ale nie można go rozpoznać jako bezpośrednie działanie Boga

Ps: na zazrzut że "Bóg łamie prawa które sam ustanawia" celnie odpowiada Alvin Platinga bodajże tak "nawet jeśli nie znamy powodów dla których Bóg łamie prawa przyrody, to nie znaczy ze nie istnieją"


Cz maja 06, 2021 20:19

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Na pytanie, jak uwierzyc w cuda niezgodne z prawami nauki moja odpowiedz jest uwierzyc jak przedszkolak w Sw Mikolaja. To jedyna i najlepsza metoda.


Cz maja 06, 2021 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Cytuj:
Oczywiście prawdą jest ze Bóg może czynić cuda zgodnie z prawami natury, ale warto też zauważyć ze tradycyjny teizm chrześcijański zakłada ze Bóg czyni cuda poza naturą rzeczy. A dlaczego? Ano dlatego ze cud ma uwiarygadniać chrześcijaństwo i skłaniać do wiary.
A św. Augustyn to nie jest już "tradycyjny teizm"? Kto decyduje czym jest "tradycyjny teizm", Ty?
Cytuj:
A cud zgodny z prawami przyrody(np. to że słońce wstaje) jest cudem w sensie metafizycznym ale nie można go rozpoznać jako bezpośrednie działanie Boga

Bo kto tak powiedział? Cud jest znakiem od Boga dla tego, dla kogo ma być znakiem. Jeśli Bóg zechce posłużyć się prawami natury, aby dać komuś znak i adresat ten znak rozpozna, to nadal będziesz twierdził, że cudu nie było, bo nie doszło do złamania praw natury? Jeśli biblijne przejście Izraelitów przez morze powiodło się dzięki cofce, to już dla Ciebie nie ma dowodu na interwencję Boga, bo nie doszło do złamania znanych nam praw? Bóg nie jest ograniczony Twoim rozumieniem cudu, przemawia do sojego Ludu za pomocą różnych znaków, które nie muszą być czytelne dla wszystkich.

Cytuj:
na zazrzut że "Bóg łamie prawa które sam ustanawia" celnie odpowiada Alvin Platinga bodajże tak "nawet jeśli nie znamy powodów dla których Bóg łamie prawa przyrody, to nie znaczy ze nie istnieją"
Ale co nie istnieje, bo tak celnie to zrobił, że nie wiadomo, o co chodzi. Prawa przyrody nie istnieją, czy powody nie istnieją?

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt maja 07, 2021 5:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
subadam napisał(a):
Na pytanie, jak uwierzyc w cuda niezgodne z prawami nauki moja odpowiedz jest uwierzyc jak przedszkolak w Sw Mikolaja. To jedyna i najlepsza metoda.

Ale zdajesz sobie sprawę że ta metoda nie prowadzi do prawdy?
Dlaczego wierzyć w świętego mikołaja który nie istnieje?


Pt maja 07, 2021 5:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Chodzi mi o metode uwierzenia, a nie akurat wiare w sw Mikolaja. Przedszkolak nie domaga sie zadnych dowodow naukowych na jego istnienie, po prostu wierzy. Cos Jezus podobno na ten temat powiedzial, o wlasnie to:
"Uwierzyles bo mnie ujrzales, blogoslawieni ktorzy nie widzieli a uwierzyli" ( J 20, 29 ).


Pt maja 07, 2021 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
No właśnie o to chodzi, że metoda jest zła. Taka metoda może prowadzić do utrzymywania błędnych przekonań. Ja wolę utrzymywać możliwie dużo prawdziwych przekonań i możliwie mało fałszywych dlatego za znacznie lepsza metodę uznaje scptycyzm. Prezentuje dowodów i argumentów żeby uwierzyć.


Pt maja 07, 2021 15:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
afilatelista napisał(a):
Ale zdajesz sobie sprawę że ta metoda nie prowadzi do prawdy?
Dlaczego wierzyć w świętego mikołaja który nie istnieje?


A skąd wiesz że Święty Mikołaj nie istnieje? na jakiej zasadzie tego dowiodłeś?
I mówimy tutaj cały czas na temat wiary, więc jak wiara może prowadzić do prawdy? przecież prawda to jest wiedza, a wiedza to zupełnie coś innego niż wiara.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 07, 2021 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 14, 2018 21:55
Posty: 34
Post Re: Jak uwierzyć w cuda niezgodne z prawami nauki
Może trochę skonkretyzuję moje pytanie. Rozważmy cud w Kanie Galilejskiej, którego nie można by wytłumaczyć jak wspomniane gdzieś powyżej rozstąpienie morza. Mamy czystą sytuację i zakładamy, że służący nie odlewali "na boku" do tych stągwi wina dla siebie, żeby wynieść.

Kluczowe pytanie: czy Ty forumowiczu wierzysz bez najmniejszych wątpliwości w przedstawioną w Biblii wersję wydażeń cudu przemienienia wody w wino?


Pt maja 07, 2021 19:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL