Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Bliscy nas widzą? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Skoro nadzieja dla wierzących wiąże się ze zmartwychwstaniem, to i zysk o którym w innym miejscu pisze apostoł Paweł musi być z nim powiązany.
Oczywistym wydaje się zysk związany z opuszczeniem ciała w którym obecnie bytujemy i przyobleczenie się w nowe, podobne do uwielbionego ciała Chrystusa, a więc bycie z Panem niejako na tej samej płaszczyźnie bytowania.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lut 02, 2023 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Bliscy nas widzą?
Twoje stanowisko ma pewną trudność polegającą na tym, że Paweł przeciwstawia życie w ciele innemu życiu (w obliczu Pana), które w żaden sposób nie jest określone jako życie w jakimś innym ciele - choćby chwalebnym. Opozycja nakreślona przez Pawła wyraźnie dotyczy ciała i czegoś innego niż ciało.

Poza tym Paweł nie sugeruje, że między opuszczeniem ciała a stanięciem w obliczu Pana następuje jakiś długi odcinek czasowy (w domyśle: że "opuszczenie ciała" jest tu tylko metaforą śmierci ciała a następnie zmartwychwstania w ciele chwalebnym po wielu latach, nawet tysiącach lat). Raczej z jego opisu wynika, że znalezienie się przed obliczem Pana następuje zaraz po opuszczeniu ciała.


Cz lut 02, 2023 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Bliscy nas widzą?
Swołocz napisał(a):
@logika,

Rozumiem to tak, jak napisał św. Paweł. W chwili śmierci człowiek jako dusza opuszcza swoje ciało i staje w obliczu Pana.


Mógłbyś podać werset biblijny?


Pt lut 03, 2023 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Bliscy nas widzą?
Rabarbar podał dwa wersety biblijne na niebiesko w wiadomości z 28.01.2023 godz. 13:42. Wróć się i przeczytaj.


Pt lut 03, 2023 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Swołocz napisał(a):
Twoje stanowisko ma pewną trudność polegającą na tym, że Paweł przeciwstawia życie w ciele innemu życiu (w obliczu Pana), które w żaden sposób nie jest określone jako życie w jakimś innym ciele - choćby chwalebnym. Opozycja nakreślona przez Pawła wyraźnie dotyczy ciała i czegoś innego niż ciało.

Poza tym Paweł nie sugeruje, że między opuszczeniem ciała a stanięciem w obliczu Pana następuje jakiś długi odcinek czasowy (w domyśle: że "opuszczenie ciała" jest tu tylko metaforą śmierci ciała a następnie zmartwychwstania w ciele chwalebnym po wielu latach, nawet tysiącach lat). Raczej z jego opisu wynika, że znalezienie się przed obliczem Pana następuje zaraz po opuszczeniu ciała.

Na możliwość życia poza ciałem nie ma żadnych przesłanek. Choćby nasze doświadczenie przeczy Istnieniu duszy rozumianej jako byt obdarzony (permanentną) świadomością i potrafiący odbierać bodźce bez udziału ciała.
Uważam, że problemy z interpretacją słów Pawła wynikają zarówno z przyjęcia założenia o istnieniu nieśmiertelnej duszy (w rozumieniu jakie podałem wyżej), jak również z niezrozumienia znaczenia zmartwychwstania.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lut 03, 2023 16:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Bliscy nas widzą?
Weź tylko pod uwagę, że Niebo nie jest związane z tym światem w materii Einsteinowej, ani czasem, ani przestrzenią. Więc w innej funkcji czasu może być już po Zmartwychwstaniu ciał, a w tej funkcji czasu przed Paruzją.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pt lut 03, 2023 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Bliscy nas widzą?
Wybawiony napisał(a):
Na możliwość życia poza ciałem nie ma żadnych przesłanek.

A Near Death Experiences?
Cytuj:
Choćby nasze doświadczenie przeczy Istnieniu duszy rozumianej jako byt obdarzony (permanentną) świadomością i potrafiący odbierać bodźce bez udziału ciała.

W jaki sposób przeczy?
Cytuj:
Uważam, że problemy z interpretacją słów Pawła wynikają zarówno z przyjęcia założenia o istnieniu nieśmiertelnej duszy

Być może. Ale jest też możliwe coś odwrotnego: owo założenie o istnieniu nieśmiertelnej duszy może być utrzymywane m.in. z powodu takich wersów św. Pawła, jak te wyżej zacytowane. To te wersy mogły dać początek rozpowszechnionej później wierze w trwanie duszy po śmierci.

I jeszcze jedno. Moim zdaniem naciągasz, dopasowujesz treść wypowiedzi Pawła do swojej koncepcji (do swojej wiary). Bezpośrednie, dosłowne, nieuprzedzone rozumienie słów Pawła, które mówią wprost o "opuszczeniu ciała", nie pozwala na akrobatykę w rodzaju: "to oznacza zmartwychwstanie kiedyś tam".
Cytuj:
, jak również z niezrozumienia znaczenia zmartwychwstania.

Możesz pomóc mi zrozumieć to znaczenie?


Pt lut 03, 2023 17:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Najprościej rzecz ujmując, śmierć jest potrzebna do zmartwychwstania, natomiast zmartwychwstanie jest niezbędne do życia w nowym, niezniszczalnym ciele. Dlatego też umierając w wierze w Chrystusa, w nadziei zmartwychwstania, mamy gwarancję życia wiecznego.
Tak więc zmartwychwstać mogą jedynie umarli, nie żywi. Gdyby istniała inna możliwość, Chrystus by nie zmartwychwstał a my mielibyśmy z Nim społeczność np. będąc w postaci bezcielesnej duszy.
I jeszcze jedno: umarli nie mają świadomości mijającego czasu, nie doświadczają więc żadnego czekania.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lut 03, 2023 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Bliscy nas widzą?
Czyli uważasz, że w tym wersecie:

"(...) Mamy jednak nadzieję... i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana (...)"

- św. Paweł mówi tak naprawdę, że chciałby raczej umrzeć i - po czasie, który w ogóle nie będzie dla niego odczuwalny - zmartwychwstać i stanąć w obliczu Pana?


Pt lut 03, 2023 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Gdyby w grę wchodziła inna opcja, to by nie pisał o pocieszaniu się nadzieją na zmartwychwstanie tych, którzy odeszli z tego świata, skoro bardziej oczywistym byłoby radowanie się z tego, że są już z Panem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lut 03, 2023 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Bliscy nas widzą?
Ciekawe tylko, dlaczego użył sformułowania "opuścić nasze ciało". Przecież z perspektywy osoby, która umiera i w tym samym momencie zmartwychwstaje, nie ma żadnego opuszczenia ciała. Z perspektywy tej osoby jest raczej odczucie ciągłości; osoba taka ma wrażenie, że w dalszym ciągu jest w swoim ciele, tyle że nagle widzi Sąd Ostateczny czy też Jezusa.

Z drugiej strony dlaczego nie przyjmiesz, że św. Paweł rozumował podobnie jak teraz znaczna część chrześcijan, z Kościołem katolickim na czele: tuż po śmierci niematerialna dusza oddziela się od ciała i trafia do nowego wymiaru - Nieba, Czyśćca bądź Piekła. A w czasach ostatecznych dusza ta łączy się ze zmartwychwstałym ciałem?


Pt lut 03, 2023 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Bliscy nas widzą?
Wieczne niebo lub wieczne piekło rozpoczyna się zaraz po śmierci i po sądzie szczegółowym, a nie dopiero po zmartwychwstaniu ciał u kresu historii. Tę tradycyjną naukę Kościoła przypomina Katechizm: “Każdy człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę na sądzie szczegółowym, który polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa, i albo dokonuje się przez oczyszczenie (Por. Sobór Lyoński II: DS 857-858; Sobór Florencki II: DS 1304-1306; Sobór Trydencki: DS 1820), albo otwiera bezpośrednio wejście do szczęścia nieba (Por. Benedykt XII, konst. Benedictus Deus: DS 1000-1001; Jan XXII, bulla Ne super his: DS 990), albo stanowi bezpośrednio potępienie na wieki (Por. Benedykt XII, konst. Benedictus Deus: DS 1002; KKK 1022).


Czym innym zaś są łaski nadprzyrodzone dane Duszy tu na ziemi - czy ma łaskę opuścić swoje ciało, czy nie i czy ma łaskę do niego powrócić. Ale dzieje się to tylko mocą Boga Trójjedynego. Najprostszy przykład to przeżycie śmierci klinicznej IMO.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Pt lut 03, 2023 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Jaki sens ma dla Was zmartwychwstanie i oczekiwanie na powtórne przyjście Pana w kontekście waszej wiary w tzw. życie pozagrobowe?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lut 04, 2023 8:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Bliscy nas widzą?
Tamten świat Niebo jest w innej funkcji czasu, więc nie ma pewności, czy to się już nie wydarzyło. Oczekiwanie na to wydarzenie dotyczy tej funkcji czasu w materii Einseinowej. Czekamy tu na Paruzję. I najważniejszy tu jest rozwój w Przykazaniach Miłości, oraz dążenie do pokory.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So lut 04, 2023 11:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Bliscy nas widzą?
Sugerujesz że Paruzja mogła już mieć miejsce? Niby gdzie? W Niebie?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lut 04, 2023 12:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 258 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL