Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
To zamiast się cieszyć że tak będzie , narzekasz że jeszcze nie jest ?
Bóg nie jest złota rybką.
W świecie bez cierpienia tu i teraz, kim byłbyś Ty? Czy taki sam jak teraz? Więc wolna wola pozowliła by wybrać zło, a może zmieniony jak ta pierwsza żona? Więc trzeba się najpierw ukształtować i wybrać dobro.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 23, 2022 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 153
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Kapral135 napisał(a):
Uciekasz od konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, a brzmi ona bardzo prosto , Bóg mógł stworzyć świat bez cierpienia jednak nie chciał i tego nie zrobił. A dowodem na to jest to, ze w niebie jest wolna wola i cierpienia nie ma i na nowej ziemi również będzie wolna wola i również cierpienia nie będzie.

Rozdwojenie jaźni?

Kapral135 w innym wątku pisze
Cytuj:
Każdy nosi swój krzyż, jedni cierpią więcej drudzy mniej, w cierpieniu krystalizuje się pięknieje ludzka dusza, co wcale nie oznacza, że kto więcej cierpi ten więcej otrzyma od Boga łask.
Cierpienie jest tylko tu na Ziemi, trwa tak naprawdę minimalnie krótko, bo potem o ile ktoś nie trafi do Piekła czeka go życie wieczne w szczęściu totalnym, także czym jest cierpienie na Ziemi wobec wieczności z Bogiem ? Odpowiem sobie sam : Niczym.

viewtopic.php?f=27&t=43099&start=15

Brak dobra = zło.
Dobro= Bóg
Wybór = wybór Boga/wybór odrzucenia Boga
Jak to zrozumiesz, poznasz odpowiedź na pytanie.


Cz cze 23, 2022 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Cytuj:
To zamiast się cieszyć że tak będzie , narzekasz że jeszcze nie jest ?
Bóg nie jest złota rybką.
W świecie bez cierpienia tu i teraz, kim byłbyś Ty? Czy taki sam jak teraz? Więc wolna wola pozowliła by wybrać zło, a może zmieniony jak ta pierwsza żona? Więc trzeba się najpierw ukształtować i wybrać dobro.

Owszem cieszy mnie to, że tak będzie jednak mam też na uwadze cierpienie miliardów ludzi na przestrzeni dziejów które w porządku nie jest i nigdy nie będzie.
Oczywiście, że złotą rybką nie jest jednak czasami mógłby bardziej mieć na uwadze prośby ludzi.
Kim byłbym ? Byłbym normalną cieszącą się życiem osobą, dlaczego brak cierpienia miałby mnie zmienić na gorsze, przeciwnie brak cierpienia cieszyłby każdego. Bez cierpienia też można się kształtować nie widzę przeszkód, Bóg oferuje człowiekowi nieskończony duchowy rozwój.


Cz cze 23, 2022 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
taryjel napisał(a):
Niby się zgadza, ale w Biblii widać, że nauka dotycząca roli diabła i JHWH ewoluowała. Najjaskrawiej to widać chyba, w porównaniu tekstu z 2 Sm 24, 1, 1 Krn 21, 1. W obu księgach mamy opisane to samo wydarzenie, ale w jednej serce Dawida pobudza JHWH, a w drugiej Szatan.


Gdy JHWH na coś pozwala szatanowi to mówi jak by on to zrobił , chociaż fizycznie tego nie zrobił bo to zrobił szatan.
Podam przykład:
Księga Hioba 2:3

,,...Rzekł Jahwe szatanowi: "Zwróciłeś uwagę na sługę mego, Joba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by był tak prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła jak on. Jeszcze trwa w swej prawości, choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno"....,,

Choć to szatan fizycznie zniszczył Hioba to Jahwe mówi :

,,...choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno...,,

I tak było również w przypadku Dawida.
Poza tym Bóg Jehowa (Jahwe,JHWH) jest dawcą tylko dobra.
To jego istoty mogą tworzyć zło , bo posiadają wolną wolę.
Tak to rozumiem.


Pt cze 24, 2022 8:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Przytaczam modlitwę:

"Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen"

Słucham tej modlitwy i zadają po stokroć pytanie w duszy: Dlaczego Pan Bóg dopuścił diabła do kuszenia człowieka?
Rodzą się też inne myśli:

1) Gdyby pan Bóg w swojej architekturze świata - po stworzeniu aniołów i zbuntowaniu się niektórych - pozwolił jak równy z równym 'walczyć/nawracać...' dobrym aniołom ze złymi aniołami. Ale tylko między sobą - bez kontaktu z ludźmi. Z jednej strony ludziom byłoby trochę lżej (bo diabeł nie kusi), z drugiej strony św. Michał Archanioł miałby znacząco lżej, bo miały o jeden front mniej do walki ze złem.

2) Można wyciągnąć wnioski, że skoro jest tyle zła jednak na świecie, to św. Michał nie radzi sobie. Można też wyobrazić na jego obronę, że gdyby w ogóle nie pomagał, to ilość zła byłaby znacząco większa na tym świecie. A mógłby nie wspomagać, gdyby patrz punkt 1)


Śr wrz 28, 2022 9:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Dlaczego Pan Bóg dopuścił diabła do kuszenia człowieka?
Rodzą się też inne myśli:
(..)po stworzeniu aniołów i zbuntowaniu się niektórych

Mnie natomiast zastanawia kim tak naprawdę są Aniołowie Boży. By zrozumieć istotę kuszenia człowieka przez diabła wpierw należałoby dojść do pełnego zrozumienia kim te istoty faktycznie są.
Na przykład : Dlaczego zostały powołane do istnienia?
Jaka jest ich natura?
Według mnie to ważne, ponieważ kiedyś mamy być im podobni
"Albowiem przy zmartwychwstaniu ani się żenić, ani za mąż chodzić będą, ale będą Jako aniołowie Boży w niebie."Mt.22,30

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr wrz 28, 2022 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka?
Ponieważ Bóg jest również bezstronnym sędzią.
Jeśli diabeł oskarżył całą ludzkość przed Bogiem , to Bóg daje sposobność ludzkości dowieść , że diabeł jest kłamcą i oszczercą .

A oto oskarżenie diabła dla całej ludzkości .
Hioba 2:4,5

,,...Na to szatan odpowiedział Jahwe: "Skóra za skórę. Wszystko, co człowiek posiada, odda za swoje życie. Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego kości i ciała. Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył"...,,

ps. Jest to cytat z Biblii Kościoła Katolickiego.


Pt gru 02, 2022 18:43
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Logika

Jest też napisane
Jk 4, 7: Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was.

Ps. Jest to cytat Bibli warszawskiej nie stronniczej odlamowo.


N gru 04, 2022 9:17
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Szatan oskarżył nas zgadza się. Jako ludzie niedoskonali ale otrzymaliśmy prawo nad którym stoi wiara

Mt 5, 17: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.

Rz 3, 19: A wiemy, że wszystko, co mówi Prawo, mówi do tych, którzy podlegają Prawu. I stąd każde usta muszą zamilknąć i cały świat musi się uznać winnym wobec Boga,

Rz 3, 28: Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie na podstawie wiary, niezależnie od pełnienia uczynków wymaganych przez Prawo.

Myślę że te wersety przydadzą się do dalszych rozmyślań


N gru 04, 2022 9:29

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Anonim (konto usunięte) napisał(a):
Szatan oskarżył nas zgadza się. Jako ludzie niedoskonali ale otrzymaliśmy prawo nad którym stoi wiara

Mt 5, 17: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.

Rz 3, 19: A wiemy, że wszystko, co mówi Prawo, mówi do tych, którzy podlegają Prawu. I stąd każde usta muszą zamilknąć i cały świat musi się uznać winnym wobec Boga,

Rz 3, 28: Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie na podstawie wiary, niezależnie od pełnienia uczynków wymaganych przez Prawo.

Myślę że te wersety przydadzą się do dalszych rozmyślań


Nie zmienia to faktu , że Ty i Ja zostaliśmy oskarżeni przez diabła .
Zgadza sie ?


N gru 04, 2022 18:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 13, 2022 1:00
Posty: 41
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Najprostsze odpowiedzi są przeważnie najtrafniejsze. Może Bóg dopuszcza kuszenia, ponieważ porzucił ludzi i się nimi nie interesuje?


Pn gru 05, 2022 12:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 01, 2021 19:30
Posty: 35
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Najprostsza, najtrafniejsza i najbardziej uczciwa odpowiedź jest: [nie wiemy].
Oczywiście odpowiedź z ust więrzących, bo niewierzący odpowiedzą: nie ma Boga, nie ma diabła, itp.
Nie wiemy, bo inne odpowiedzi prowadzą do samych sprzeczności - oczywiście sprzeczności przy użyciu naszej ludzkiej logiki. I żadne cytaty etc. nic nie wyjaśnią, bo postawione pytanie jest poza odpowiedzią cytatem ('a poza tem - kto cytatam wojuje, od cytatu ginie').
Jedynie co pozostaje, to wiara, że Ktoś mądrzejszy jednak wiedział co robi, w swoim czasie (tak mniej więcej po około skończeniu 80lat) się dowiemy ...


Pn gru 05, 2022 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
wemibo napisał(a):
Najprostsza, najtrafniejsza i najbardziej uczciwa odpowiedź jest: [nie wiemy].

A logiczna odpowiedzią jest to, że tam gdzie nie ma wyboru, nie ma kary i nie ma nagrody.
Kuszenie jest sposobnością na to, aby się opowiedzieć po którejś stronie.

Gdyby zamiast słowa "kuszenie" użyć słowa "lobbing", to moglibyśmy stwierdzić, ze lobbing prowadzi zarówno Bóg jak i Jego przeciwnicy. Jedni starają się wskazywać nam niebo, drudzy piekło. A my naszym życiem dokonujemy wyboru.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Jedno mnie zastanawia, dlaczego człowiek od zarania dziejów, za wszystko, szuka odpowiedzialności poza sobą. Słowo "panował" nie dotyczy jedynie tego co na zewnątrz, a odnosi się również do naszego wnętrza. Nasze ciało ma moc ręka, noga(działa, czyni) ale nasz człowieczy duch również ma moc, sprawuje ją nad naszym umysłem, ten odbiera wszystkie bodźce z zewnątrz ale i tu możemy zapanować, działać, wybronić się przed zwodzeniem umysłu. Zdaję sobie sprawę, że to przychodzi bardzo ciężko, ale obecnie mamy dostępną pomoc i każdy z niej może skorzystać.

Nikt nas nie kusi, wystarczy zrozumieć czym jest wolny wybór i wziąć pełną odpowiedzialność za siebie, a szatana również szukać w sobie, bo on też pochodzi z naszego wnętrza. My go tworzymy, "rodząc grzech". To nieprzyjaciel który oddziela nas od Boga("oskarża nas przed Nim", stoi pomiędzy nami a Stwórcą)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz gru 08, 2022 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Dlaczego Pan Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka
Płomyk napisał(a):
Najprostsze odpowiedzi są przeważnie najtrafniejsze. Może Bóg dopuszcza kuszenia, ponieważ porzucił ludzi i się nimi nie interesuje?


Witam.
Oto co Jezus powiedział o swoim Ojcu JHWH .
Jana 3:16

,,...Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne....,,

Bóg dopuszcza diabła do kuszenia człowieka ponieważ diabeł jest oskarżycielem ludzkości
i chce udowodnić , że ma racje.


Cz gru 08, 2022 10:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL